Brzechwa dzieciom. Dzieła wszystkie. Bajki

Wyjątkowa edycja wszystkich bajek dla dzieci Jana Brzechwy. Wspaniałe ilustracje Joli Richter-Magnuszewskiej, twarda oprawa, duży format - tego wydania nie może zabraknąć na półce z książkami!

,,Brzechwa dzieciom. Dzieła wszystkie. Bajki" - to tom otwierający niepowtarzalny cykl, w którym zebraliśmy wszystko, co wyszło spod pióra najpopularniejszego polskiego twórcy dla dzieci.

Znajdą się w nim zarówno dobrze znane i dostępne utwory, jak i te trochę zapomniane, od lat niewznawiane, ale na pewno warte przypomnienia. Ten jedyny w swoim rodzaju hołd dla twórczości Jana Brzechwy obejmuje cztery tomy: ,,Bajki", ,,Wiersze", cykl o panu Kleksie oraz utwory sceniczne.

Jan Brzechwa (1900-1966) był z zawodu adwokatem, uznanym w Polsce i w Europie specjalistą z zakresu prawa autorskiego. Naprawdę nazywał się Jan Lesman. Debiutował bardzo młodo: jako piętnastoletni chłopiec ogłosił w czasopiśmie ,,Sztandar" swoje pierwsze, młodzieńcze wiersze, które podpisał używanym później przez całe życie pseudonimem Brzechwa (pseudonim ten, oznaczający tylną, końcową część strzały, wymyślił jego stryjeczny brat, Bolesław Leśmian). Pisał utwory poetyckie dla dorosłych, utwory satyryczne do kabaretów i teksty piosenek.

Jola Richter-Magnuszewska - maluje, rysuje, wycina i wykleja ilustracje do książek, podręczników i czasopism dla dzieci, używając technik manualnych. Bardzo lubi swoją pracę. Czasem tak bardzo, że ilustrowane postacie śnią jej się po nocach. Mieszka w Beskidzie Niskim z synami, mężem, kotami, psami i do niedawna z kurami. Wspólnie prowadzą pracownię Z Innej Bajki, uprawiają ogródek, pieką chleb, robią sery i cieszą się ze świętego spokoju, bo słoń nie grywa im za często na fujarce, a Pinokio za często nie śpiewa.

Informacje dodatkowe o Brzechwa dzieciom. Dzieła wszystkie. Bajki:

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Data wydania: 2016-05-18

Kup książkę Brzechwa dzieciom. Dzieła wszystkie. Bajki

Brzechwa dzieciom. Dzieła wszystkie. Bajki - opinie o książce

Avatar użytkownika - Dizzy
Dizzy
Przeczytane:2016-05-18, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2016 - dzieciaki, Ulubione,

Nazwisko Jana Brzechwy budzi wiele wspomnień u niejednego dorosłego. Sama myśl o jego twórczości przenosi do czasów dziecięcych, pierwszych szkolnych klas, do zabawy i beztroski, a każda czytana bajka wywołuje uśmiech na twarzy, niezależnie od wieku czytelnika. Może zabrzmi to zabawnie i niedorzecznie, ale dzięki dowcipnym historiom Brzechwy przetrwałam sesję - jego teksty przebiły się przez egzaminowy stres i okazały się dla mnie niebywałym wsparciem w tym trudnym dla każdego studenta okresie.

"Brzechwa dzieciom. Dzieła wszystkie. Bajki" to opasłe tomisko rozmiaru A4, z twardą okładką, liczbą stron przekraczającą 340 i pięknymi, barwnymi ilustracjami Joli Richter-Magnuszewskiej. Rysunki owej pani oczarowały mnie całkowicie, zakochałam się w jej "kresce" oraz pomysłowości, którą wykazała się przy ukazywaniu wydarzeń z bajek oraz - przede wszystkim - bohaterów. Najbardziej spodobała mi się szata graficzna "Pchły Szachrajki", ale istnieje spore prawdopodobieństwo, że to wybór mocno subiektywny, ponieważ to moja ulubiona bajka z dzieciństwa.

Książka - jak nietrudno zgadnąć - zawiera wszystkie bajki dla dzieci, które wyszły spod pióra "czarodzieja słowa". Wiele z nich nie było powszechnie znanych i dostępnych, a więc nawet dla znawcy twórczości Brzechwy może być to nie lada gratka. Spotkacie tu aż dwadzieścia sześć bajek: "Szelmostwa lisa Witalisa", "Pan Doremi i jego siedem córek", "Pan Soczewka w puszczy, na księżycu, na dnie oceanu", "Baśń o korsarzu Palemonie", "Przygody rycerza Szaławiły", "Magik", "Baśń o stalowym jeżu", "Wyprawa na Ariadnie", "Pan Szczuka", "Za króla jelonka", "Trzy wesołe krasnoludki", "Krasnoludki w ciepłych krajach. Nowe przygody trzech wesołych krasnoludków", "Pan  Drops i jego trupa", "Panieneczka z pudełeczka", "Dwa koguty", "Depesza", "Przygoda Króla jegomościa", "Poszła w las nauka", "Latający pogrzebacz", "Pchla Szachrajka", "Psi pazur", "Baśń o Rudobrodym Koźle" oraz "Kanato".

Mimo różnorodności, wszystkie bajki Brzechwy łączy wiele cech. Jego teksty są pouczające, zabawne, starannie rymowane, melodyjne, napisane zrozumiałym nawet dla najmłodszych językiem i pełne zwierząt, które dzieci w tworach wszelakich ubóstwiają. Autor w swoich tekstach nie boi się podkreślać wad bohaterów, a jednocześnie nie robi tego w sposób szyderczy. Czyni to serdecznie i udowadnia przy tym, że każdy może zmienić się na lepsze. Dzięki nim czytelnik jest bardziej skłonny zaakceptować swoje wady i otoczenia. W końcu nikt nie jest idealny, prawda? W swoje bajki wprowadza również wiele niedorzeczności i absurdu, w związku z czym nie można mu odmówić prawdziwie dziecięcej wyobraźni. Może właśnie ze względu na tę fantazję tak bardzo kochamy jego twórczość?

"Brzechwa dzieciom. Dzieła wszystkie. Bajki" to wyjątkowa książka, która jest na swój sposób magiczna. Dzieci świetnie się będą przy niej bawić, młodzież przeżyje niezapomniane chwile beztroski, a dla dorosłych będzie ona teleportem do czasów młodości. Twórczość Brzechwy jest ponadczasowa. Polecam z całego serca.

Wrona i ser
Jan Brzechwa0
Okładka ksiązki -  Wrona i ser

Nowe wydanie mądrych i pełnych humoru bajek znakomitego poety, które rozśmieszają dzieci od pokoleń. Fantazyjne, dowcipne ilustracje oraz tekst...

Foka
Jan Brzechwa0
Okładka ksiązki - Foka

Pięknie kolorowana książeczka dla najmłodszych dzieci....