Charlie i fabryka czekolady (wersja skrócona)

Opracowane dla "młodszych z młodszych" czytelników wydanie popularnej książki dla dzieci i młodzieży, tym razem ilustrowane kadrami z filmu Tima Burtona, który wkrótce trafi na ekrany polskich kin. Wystąpił w nim m.in. Johnny Depp (w roli pana Wonki).

Pan Wonka ma pomysły doprawdy nie z tego świata: w swej sławnej fabryce czekolady wymyśla niesłychane smakołyki, ale nikt jeszcze nie był w środku ani nie widział pana Wonki! Charlie Bucket nie może uwierzyć w swoje szczęście, kiedy znajduje Złoty Talon, który pozwala mu zwiedzić wspaniała fabrykę. Ale i tak nawet nie przeczuwa, jakie go jeszcze czekają niespodzianki!

Informacje dodatkowe o Charlie i fabryka czekolady (wersja skrócona):

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Data wydania: 2017-09-27
Tytuł oryginału: Charlie and the Chocolate Factory

Kup książkę Charlie i fabryka czekolady (wersja skrócona)

Charlie i fabryka czekolady (wersja skrócona) - opinie o książce

Ksiazke czytalam razem z siostrzenica ,ktora ma ja za lektore szkolna.Opowiada o chlopcu i mieniem  Charlie.  Jest  on biednym chłopcem żyjącym wraz z rodzicami i czwórką dziadków. Uwielbia czekoladę, ale niestety jest tak biedny,ze dostaje ja tylko raz w roku, w dniu swoich urodzin. Pewnego dnia wracajac ze szkoly znajduje banknot za ktory postanawia kupic sobie czekolade.Znajduje w niej zloty kupon upowazniajacy do zwiedzania fabryki czekolady   Willy Wonka.Kuponow jest 5 wiec piecioro dzieci  w tym Chcarlie bierze udzial w niezwyklej przygodzie .Ksiazka jak dla mnie doroslej raczej slodkawa  ale mojej siostrzenicy sie podobala.Przypomina nieco przygody Alicji w krainie czarow bo tu tez dzieja sie niesamowite rzeczy.

Avatar użytkownika - wkp
wkp
Przeczytane:2016-09-19,
CZEKOLADOWA SŁODYCZ ZWYCIĘZSTWA Roald Dahl to jeden z niekwestionowanych mistrzów literatury dziecięcej. Spod jego ręki wyszły takie dzieła, jak ,,Matylda", ,,BFO, czyli Bardzo Fajny Olbrzym" czy ,,Wspaniały pan Lis". Najważniejszym chyba jednak utworem owego brytyjskiego pisarza jest wielokrotnie filmowana, wciąż urzekająca kolejne pokolenia historia zatytułowana ,,Charlie i fabryka czekolady". Charlie Bucket jest biednym chłopcem żyjącym w niewielkim domku wraz z rodzicami i czwórką dziadków. Uwielbia czekoladę, ale niestety sytuacja rodzinna jest na tyle trudna, że może jej skosztować tylko raz w roku, w dniu swoich urodzin. Tak jest także tym razem. Charlie, dla którego słodycz jest niezwykłym skarbem, nie ma jednak najmniejszego pojęcia co czeka go tym razem. Willy Wonka, ekscentryczny właściciel fabryki czekolady, organizuje konkurs. W wybranych opakowaniach znajduje się pięć złotych biletów, które upoważniają ich posiadaczy do zwiedzenia fabryki i skorzystania z jej dobrodziejstw. Jednym ze zwycięzców jest nie kto inny, jak Charlie właśnie. Wkrótce chłopiec wraz z pozostałymi szczęściarzami, Augustusem, Verucą, Violet i Mike'iem trafia do prawdziwie czekoladowego królestwa, które skrywa w sobie wiele niezwykłości i tajemnic... ,,Charlie i fabryka czekolady" to niezwykle sympatyczna, ciepła i urocza historia, która dla mnie osobiście (głównie za sprawą filmu Tima Burtona) pozostanie opowieścią idealną na Święta. Jest w niej bowiem jakaś taka dickensowska nuta i zachwycająca prostota. Urzekająca dziecięca niewinność i zachwyt rzeczami zwyczajnymi. Magia skryta w czymś, co wydaje się normalnością. Stylistycznie ,,Charlie...", pierwsza część trylogii, której finałowy segment niestety nigdy nie został ukończony (tak właściwie powstał tylko jego pierwszy rozdział), jest także prosty, ale jakże uroczy. Dahl posiadał wielki literacki talent i potrafił zrobić z niego użytek. Miał także imponującą wyobraźnię, która udziela się odbiorcom, nieważne dużym czy małym. I to nie zmieniło się nawet pomimo upływu lat. Kilka osobnych słów należy się wersji audio. Nie ma tutaj fajerwerków, nie ma efektów ani muzyki, ale przez to książki słucha się, jakby ktoś snuł nam tę opowieść na dobranoc. I tak właśnie powinno być, staranne odczytanie, stonowany głos lektora mile wpadający w ucho i tylko brakuje trzaskającego ogniem kominka, przy którym można by było usiąść i poczuć się, jak wśród bliskich Charliego. A zatem polecam gorąco ten audiobook i mam nadzieję, że wkrótce pojawią się kolejne opowieści Dahla w takiej wersji, w tym druga część losów biednego chłopca i ekscentrycznego wytwórcę czekolady. Recenzja opublikowana na moim blogu http://ksiazkarnia.blog.pl/2016/09/19/charlie-i-fabryka-czekolady-audiobook-roald-dahl-czyta-wojciech-zoladkowicz/
Jedna z ciekawszych lektur szkolnych. Mimo że zawiera wiele nauk, to dzieci chętnie ją czytają i nie czują jej dydaktyzmu.
Jak dla mnie jest to książka pełna wrażeń . Na początku wcale nie myślałam o takim zakończeniu . Polecam ją wszystkim starszym i młodszym . Jest to super książka mam na dzieję , że wam też się spodoba. Pozdrawiam.
Avatar użytkownika - Glonek
Glonek
Przeczytane:2016-02-23,
Czytając w moim wieku książkę dla dzieci, czułam rozrzewnienie i trochę żalu, że nie mogłam jej przeczytać jako szkolnej lektury. Proste prawdy i przestrogi przemycone przez autora, świetnie wykreowane postacie i zakończenie dające nadzieję, że dobro i prostota owocują. Typowa bajka. A może właśnie, jako dorośli, powinniśmy sięgać po bajki? Żeby sobie przypomnieć o co w tym życiu chodzi? :)
Po książkę sięgnęłam z ciekawości, ponieważ... mój dziewięcioletni syn jest nią zachwycony i zaczął ją czytać po raz czwarty! Chciałam więc sama się przekonać. Ja już wyrosłam z takich opowiastek, jednak dla młodszego pokolenia: polecam jak najbardziej! Sama śmiałam się w niektórych momentach, czasem żal mi było bohaterów. Jest to historia z morałem: łakomstwo, chciwość, próżność i lenistwo nie popłaca, a dobro i skromność zostają nagrodzone. Najcudowniejsze jednak było to, że kiedy skończyłam czytać podszedł syn i zapytał: "Mamo, a co się Tobie najbardziej podobało?" i sam zaczął opowiadać... Bezcenne chwile.

Charlie jest zwykłym chłopcem, którego rodzina jest bardzo biedna. Mieszka wraz ze swoimi rodzicami oraz dziadkami w małym domku obok największej fabryki czekolady na świecie – fabryki Willi'ego Wonki. Chłopiec raz na rok w swoje urodziny dostaje tabliczkę czekolady. Niestety wszystko się zmienia, gdy tata Charliego traci pracę. W tym samym czasie Wilii Wonka po latach postanawia w puścić do fabryki ludzi, a dokładnie pięcioro dzieci. Na cały świat zostają rozprowadzone tabliczki czekolady, gdzie w pięciu znajdują się Złote Bilety.  Charlie ma nadzieję, że znajdzie go w swojej urodzinowej tabliczce, jednakże ku rozpaczy chłopca tak się nie dzieje. Dopiero szczęśliwy traf sprawia, że Charlie znajduje Złoty Bilet i udaje się do najsławniejszej fabryki czekolady. Co znajduje się w fabryce czekolady? Czemu Wonka zamknął ją? I kto w niej pracuje? Myślę, że każdy kojarzy tę książkę, a jeśli nie książkę, to film, który zyskał rozgłos. Długie lata nie wiedziałam, że film jest na podstawie książki. Dopiero jakiś czas temu dowiedziałam się o tym fakcie. Zwykle nie czytam książek, kiedy obejrzałam już film, ale w tym przypadku zmieniłam swoje zasady. Zbyt kocham czekoladę, by nie przeczytać tej książki. Czy teraz tego żałuję? Oczywiście, że nie. Książka jest krótka, jednakże przekazuje nam wiele wiedzy. Sam świat, który stworzył Roal Dahl jest niesamowity. Pomysł stworzenia tej fabryki jest niezwykle oryginalny. Pomieszczenia, które tam się znajdują, robotnicy i zwariowane pomysły pana Wonki sprawiają, że przenosimy się w magiczny świat... CZEKOLADY! To fantastyczne, w jaki sposób można przedstawić zwykłe czynności, które w każdej chwili odbywają się na świecie.

Powieść ta uczy nas w niekonwencjonalny sposób. Możemy poznać piątkę dzieci, których łączy wyłącznie Złoty Bilet. Każde z nich oprócz Charliego znalazło bilet w nietypowy sposób. Niektórzy przez łakomstwo, inni przez pieniądze. Ta czwórka dzieci wyróżnia się czymś innym. Jedna z dziewczynek lubi rzuć gumę, druga jest rozpieszczona do granic wytrzymałości. Natomiast jeden z chłopców to łakomczuch, a drugi maniak telewizji. Tylko Charlie poznał życie takim, jakie jest i to w dodatku od tej gorszej strony. Możemy zaobserwować, czym biedny chłopiec różni się od pozostałej czwórki i wyciągnąć z tego wnioski.

Świat przedstawiony w książce jest oparty wręcz na grotesce. Oczywiście nie jest to zauważalne dla dzieci, jednak starsi czytelnicy widzą to o wiele lepiej. Długo się zastawiałam, czy jest to zamierzony efekt autora, czy może przypadek w tworzenia idealnego świata dla dzieci.

W całej powieści znalazłam tylko jedną istotną wadę. Osoba, która wyrosła już z dziecięcych lat, nie może się wciągnąć. Tak przynajmniej było u mnie. Jestem pewna, że w wieku dziesięciu lat nie mogłabym się oderwać od przygód Charliego. Jednakże uważam, że dobra książka dla dzieci, to taka, która będzie ciekawa całe życie. Tego mi właśnie zabrakło.

Książka jest krótka, więc bez problemu można ją przeczytać w jeden dzień. Polecam ją każdemu dziecku i każdemu miłośnikowi czekolady, bo to jest czekoladowy raj. Jeśli macie dzieci, rodzeństwo, czy kuzynów koniecznie musicie kupić im tę książkę. Zapewniam, że spędzą przy niej wiele niesamowitych chwil.

Książka przyjemna, ale zdecydowanie dla dzieci :) Czytałam ją pisząc pracę o filmach Tima Burtona.
Powinnam sobie wcześniej przypomnieć, że nie podobały mi się "Czarownice" Dahla, a film o Charliem też nie zrobił na mnie specjalnego wrażenia - oszczędziłabym trochę czasu. Nawet jeśli przesłanie powieści jest słuszne, to jej forma zupełnie do mnie nie trafia, ot, zbiór dziwności. (Ocena: 3/6)
Avatar użytkownika - margoth86
margoth86
Przeczytane:2021-04-07, Ocena: 6, Przeczytałam,

Zabawna opowieść dla dzieci o dzieciach i ich najgorszych, najbrzydszych, najokropniejszych zachowaniach. Trochę ośmieszając, trochę strasząc, trochę wyolbrzymiając, auto prowadzi nas hasłem jak bardzo potrzebna jest praca nad swoim charakterem i jak dużo zależy od tego jacy jesteśmy dla innych. Chyba trzeba zapoznać się z kolejnymi przygodami Charliego :)

Avatar użytkownika - riviera24
riviera24
Przeczytane:2020-09-11, Ocena: 5, Przeczytałam,

Piękna bajkowa historia z pięknym morałem. Książka prosta, wzruszająca, zabawna i bardzo pouczająca. Autor wytyka najczęstsze błędy popełniane przez dzieci i ich rodziców. Jednocześnie pokazuje, że każdy może się zmienić - tylko to wymaga wysiłku. Dobre wychowanie jest kluczem do sukcesu w tej historii. Bardzo podobała mi się ta książka!

Avatar użytkownika - Sadu
Sadu
Przeczytane:2017-11-26, Ocena: 5, Przeczytałam,

Świetna i pouczająca książka dla dzieci. Nie miałam okazji przeczytać jej w wieku szkolnym więc postanowiłam nadrobić zaległości. Książka napisana w wesołym żartobliwym klimacie ze świetnymi rysunkami Quentina Blake które rozbawią każdego młodego czytelnika.
Każde dziecko na pewno marzy o dostaniu się do fabryki czekolady gdzie znajdzie najróżniejsze i najdziwniejsze słodycze. Tam dosłownie płynie rzeka czekolady i dzieją się rzeczy o jakich nam się nie śniło. Książka to podróż do krainy naszych dziecięcych marzeń.
Charlie główny bohater jest biednym dzieckiem. Mieszka z rodzicami i dzieciakami w małym drewnianym domku gdzie jest tylko jedno łóżko na dodatek nie opuszczane przez dziadków. Odkąd tata Charliego stracił prace rodzina głoduje. Marzeniem chłopca jest odwiedzenie słynnej fabryki czekolady, które to marzenie pewnego dnia zostaje spełnione.
Do fabryki słynny Willy Wonka zaprasza piątkę dzieci. Pozostali towarzysze bohatera to rozpieszczone i niegrzeczne dzieci. Każdy ma swoją specyficzną wadę. Podczas zwiedzania nikt nie wie ze właściciel fabryki wpadł na niesamowity pomysł naprawiania wad i szukania dziecka idealnego.
Ksiąska nie tylko rozśmiesza ale także wiele uczy. W ciekawy sposób przekazuje dziecku ze nie warto być łakomczuchem ani spędzać całych dni przed telewizorem, żuć gumy w miejscach gdzie nie wypada ani uważać ze wszystko nam się należy. Książka ukazuje prawdziwe wartości ale najważniejsze uczy współczucia i empatii dla tych którzy maja od nas mniej i pokazuje ze ci biedniejsi mogą być naprawdę wartościowymi ludźmi.
Jeśli dziecko nie miało tej książki za lekturę gorąco zachęcam żeby rodzice mu ja podsunęli. Naprawdę warto.

Avatar użytkownika - LifeOnMars
LifeOnMars
Przeczytane:2015-10-01, Ocena: 5, Przeczytałam,

Piękna, piękna, piękna opowieść. Świetna książka! Urocza, dająca nadzieję. Idealna :)

Czarodziejski palec
Roald Dahl0
Okładka ksiązki - Czarodziejski palec

Czy byliście kiedyś na kogoś naprawde źli? Nawet jeśli tak, to chyba nie zamieniliscie tej osoby w coś innego, prawda? Tymczasem kiedy nasza bohaterka...

Charlie i fabryka czekolady
Roald Dahl0