Chiny według Leszka Ślazyka

Dlaczego Chiny? Nigdy przecież nie chciałem być Brucem Lee. Jakoś też nigdy nie ujął mnie język chiński. No to skąd te Chiny?  Klasyka – przypadek - praca.

Odwiedził mnie znajomy i powiedział, że pewna firma szuka ludzi, którzy mają związek z przemysłem odzieżowym. To był rok 1994. Od tego czasu więcej spędzam czasu za Wielkim Murem niż nad Wisłą.

Byłem świadkiem największej transformacji w dziejach świata. Pamiętam robotników koczujących na styropianie, pracujących za garść dolarów i widziałem jak wielki kraj sytuowany gospodarczo w okolicach Etiopii zaczął doganiać światową czołówkę a potem urwał się peletonowi i wysforował do przodu.

·         Chiny są zupełnie inne, niż to głoszą fachowcy od Chin
·         Skąd się wzięły dzisiejsze Chiny i na czym polegał największy błąd Donalda Trumpa?
·         Jak Chiny radzą sobie z epidemią i dlaczego tak dobrze?
·         Jak wieśniacy z Chin podbili cały świat, a ten się nawet nie zorientował
·         Komunistyczna Partia Chin zdemaskowana
·         O przenoszeniu produkcji z Chin, czyli opowieść z mchu i paproci
·         Social Credit System - narzędzie zniewolenia 1 miliarda 400 milionów Chińczyków?
·         Chiny jak Amazon, Amazon jak Chiny
­­

Kiedyś pewien  redaktor zadał mi fundamentalne  pytanie:

- Panie Leszku, a Pan jest sinofilem, czy sinofobem?

Czy kogoś kto bada wulkany pytamy, czy bada je dlatego, że się ich boi, lub że się w nich kocha? Moja książka ma być źródłem wiedzy, impulsem do dalszego

eksplorowania informacji na temat Chin współczesnych w wielu aspektach. Bez wszystkich

ideologicznych dopalaczy, które pozbawiają nas możliwości rzetelnej oceny.

Leszek Ślazyk

Chiny według Leszka Ślazyka - opinie o książce

Avatar użytkownika - Pozahoryzontem
Pozahoryzontem
Przeczytane:2021-09-19,

Znany politolog, publicysta oraz przedsiębiorca robiący interesy w Chinach od ponad 25 lat stworzył książkę, która względem mnie jest po prostu fenomenalna.
Chiny to jedno z państw, którym interesuje się dość szczególnie, tamtejszą kulturą, kuchnią, a także panującymi tam tradycjami. Krajem tym zainspirowałam się poprzez najbardziej z ulubionych kanałów na YouTube, gdzie zamieszkujący tam od wielu lat Polacy w ciekawy sposób opowiadają o tamtejszym narodzie oraz oprowadzają po najciekawszych miejscach ukazując przy tym wiele ciekawostek.

Nie dziwi mnie fakt, że autor jest tak bardzo zafascynowany Chinami, ponieważ jest to naprawdę jeden z ciekawszych i dobrze rozwijających się krai na świecie. Bywały momenty upadku, lecz tylko po to by za chwilę Chiny podniosły się spowrotem i z dokładnością dalej realizowały swoje szeroko rozbudowane plany na przyszłość. Chiny potrafią uczyć się na błędach własnych, a także cudzych, czego nie jedno państwo mogłoby im szczerze pozazdrościć, a nawet wziąć z nich przykład i tak jak oni starać się krok po kroku z rozmysłem dążyć do samorealizacji, zrobienia porządku na tle politycznym, ekonomicznym i wielu innych przestrzeniach, które aż wołają o pomstę do nieba.

Czy Chiny naprawdę w jakikolwiek sposób stanowią dla nas zagrożenie ? Przecież to jedno z państw, które jest głównie skupione na własnym rozwoju, który i tak już dawno temu wyprzedził inne kraje. Mimo tego państwo to i jego mieszkańcy nie stoją w miejscu. Chcą co róż ulepszać i wprowadzać na rynek towary o bardzo, ale to bardzo zaawansowanej technologi. Myślę, że jeśli nikt nie będzie szukał względem nich jakichś problemów, to wówczas nie będziemy musieli obawiać się konfliktów, ani sporów.

Autor naprawdę z wyraźną fascynacją pisze w książce o wielu ciekawych kwestiach, które dotyczą właśnie Chin. O tym jak tamtejsi mieszkańcy radzą sobie w dobie pandemi. Wspomina także o Chińskiej rewolucji ze szczepionkami w tle. Znajdziemy także wątek dotyczący kapitalizmu, demokracji, a także dużo, dużo więcej. Ze swojej strony serdecznie polecam.

Powrót matki
Danuta Awolusi ;