Chwile przełomu. 25 wydarzeń, które zmieniły dzieje Polski

Kulisy największych sukcesów, tło najbardziej bolesnych porażek i prawda o decyzjach, które ukształtowały dzieje Polski.

Kiedy naprawdę powstało państwo polskie? Jaka była największa katastrofa w dziejach Rzeczpospolitej? I czy sojusz z Hitlerem mógł uratować II RP?

Od przybycia pierwszych Słowian nad Wisłę po układ jałtański i upadek komunizmu. Pojedyncze decyzje, podejmowane w kluczowych momentach, na zawsze przesądziły o losach kraju. Oto 25 przełomowych momentów polskiej historii i 25 podstawowych pytań. Zadawali je królowie, politycy, generałowie i zwykli Polacy - często przez wiele stuleci.

O udzielenie odpowiedzi poprosiliśmy wiodących ekspertów i najpopularniejszych publicystów historycznych.

Michael Morys-Twarowski wyjaśnia czy Rzeczpospolita mogła podbić Rosję w XVII wieku. Prof. Rafał Kowalczyk wskazuje prawdziwe przyczyny upadku drugiego najważniejszego państwa na kontynencie. Dariusz Kaliński bez ogródek pisze o tym, dlaczego alianci sprzedali nas Stalinowi, a Sebastian Pawlina - pokazuje czy powstanie warszawskie miało szanse na sukces.

Praca zbiorowa, m.in.: - Kamil Janicki (autor serii biografii wpływowych Polek, m.in. Dam polskiego imperium i Pierwszych dam II Rzeczpospolitej); Dariusz Kaliński (autor bestsellerowej Czerwonej zarazy); Rafał Kowalczyk (dr hab., profesor UŁ, jeden z najlepszych specjalistów od epoki napoleońskiej); Piotr Kroll (dr, wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego, znawca dziejów XVII stulecia); Michael Morys-Twarowski (dr, autor bestsellerowego Polskiego imperium); Sebastian Pawlina (laureat Nagrody Historycznej ,,Polityki", znawca powstania warszawskiego); Maciej A. Pieńkowski (dr, pracownik Wojskowego Biura Historycznego); Paweł Stachnik (dziennikarz i publicysta historyczny związany m.in. z ,,Dziennikiem Polskim").

Informacje dodatkowe o Chwile przełomu. 25 wydarzeń, które zmieniły dzieje Polski:

Wydawnictwo: Bellona
Data wydania: 2021-03-10
Kategoria: Historyczne

Kup książkę Chwile przełomu. 25 wydarzeń, które zmieniły dzieje Polski

Chwile przełomu. 25 wydarzeń, które zmieniły dzieje Polski - opinie o książce

Z wielką przyjemnością sięgnęłam po książkę "Chwile przełomu. 25 faktów, które zmieniły dzieje Polski", która była dla mnie jednocześnie odskocznią od dotychczas czytanych książek obyczajowych i kryminalnych oraz skarbnicą bardzo ciekawej wiedzy.
Książka podzielona jest na 25 rozdziałów. Każdy z nich to odrębne pytanie dotyczące faktu z historii Polski. To również odpowiedź na pytanie, czy możliwe było uniknięcie pewnych zdarzeń, czy gdyby ktoś w danym momencie podjął inną decyzję, czy losy Polski potoczyłyby się inaczej.
Książka ta to również odkrycie przed czytelnikami bardzo ciekawych faktów, których na lekcjach historii nas nie uczyli (przynajmniej w latach 80 i 90 ;-))
Jeśli ktoś chce poznać więcej informacji na interesujący go temat, zagłębić się bardziej, to po każdym rozdziale podane są tytuły książek, które głębiej i wnikliwiej analizują dany temat.
Nie ukrywam, że najbardziej zainteresowały mnie ostatnie rozdziały, mówiące o historii XX wieku. Począwszy od Bitwy Warszawskiej, przez II Wojnę Światową, Powstanie Warszawskie, przejęcie władzy przez komunistów aż po obalenie komunizmu w Polsce. Ten etap naszej historii jest mi najbliższy i bardzo lubię poznawać coraz nowsze fakty i doniesienia dotyczące tego okresu.
Ale również wcześniejsze fakty, jak choćby Potop Szwedzki, który był najbardziej destrukcyjną wojną w historii Polski, choć zawsze uważałam, że to II Wojna Światowa pochłonęła najwięcej ofiar w Polsce. Czytałam ten rozdział z otwartymi ustami - dosłownie.
Całość książki bardzo przyjemnie napisana, załączone grafiki i fotografie sprawiają, że książkę czyta się szybko i przyjemnie, mimo, że to książka historyczna i dotyka poważnych spraw.

C.I.S.Z.A. Pięć kroków do życia w zgodzie ze sobą i światem
Agata Sosnowska0
Okładka ksiązki - C.I.S.Z.A. Pięć kroków do życia w zgodzie ze sobą i światem

C.I.S.Z.A. to wyjątkowy program do samodzielnej pracy nad sobą i swoim życiem. Stworzony przez trenerkę i coacha z wieloletnim doświadczeniem, która...