Cierpienia młodego Wertera

Wydawnictwo: b.d
Data wydania: b.d
Kategoria:
ISBN: 978-83-7623-046-7
Liczba stron: 104

Ocena: 3.62 (37 głosów)

Cierpienia młodego Wertera rozsławiły nazwisko Goethego w całej Europie. Sama zaś powieść stała się największym wydarzeniem wydawniczym swoich czasów, wywołując wśród młodych istną gorączkę werterowską: ubierano się na podobieństwo bohaterów, roniono łzy w miejscach z nimi związanych, zdarzyło się nawet kilka samobójstw zainspirowanych książką. Ów stan euforii wywołały dzieje młodego człowieka, który spotyka miłość swojego życia, a nie mogąc liczyć na odwzajemnienie swego uczucia, popada w stan

Kup książkę Cierpienia młodego Wertera

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Opinie o książce - Cierpienia młodego Wertera

Avatar użytkownika - krasu
krasu
Przeczytane:2015-05-28, Ocena: 3, Przeczytałem, 52 książki 2015,
Johann Goethe napisał Cierpienia młodego Wertera po zawodzie miłosnym jaki sprawiła mu Charlotta Buff. Motyw samobójstwa z miłości został zainspirowany przyjacielem autora- Jeruzalem, który targną się na własne życie po odrzuceniu ze strony kobiety. Wydaje mi się, że książka w pewien sposób uratowała autora przed autodestrukcją. Z początku wszystkie imoina były (oprócz Wertera) takie jak w rzeczywistości. Nawiązanie do życia widać aż za dobrze. Nawet data rozstania odpowiada stanowi faktycznemu. W pierwotnym projekcie nie było wątku parobka zakochanego we wdowie, u której pracuje. Osobiście nie jestem zwolennikiem książek, na które składają się listy bohatera do najlepszego przyjaciela. W dziele bohater wzrusza się pięknem przyrody lub smaruje potwornie długie opisy przeżyć wewnętrznych. Minus stanowi ograniczona i bardzo flegmatyczna fabuła,a streszczenie książki można zamknąć w 5 zdaniach. Przeraża również ta fala rozpaczy i benadziejności, która udziela się czytelnikowi w miarę zagłębiania się w lekturę. Doceniam, że po rozstaniu z Lottą bohater próbuje ułożyć sobie życie w mieście, lecz po nieprzyjemnym incydeńcie na jednym przyjęciu nie musiał przecież powracać do domu Lotty. Mógł na przykład ożenić się z poznaną w nowej pracy koleżanką. Co do Lotty mam 2 uwagi: 1. Czemu nie próbowała znaleźć Werterowi jakiejś żony, skoro wiedziała, że ich miłość nie ma szans? 2. Czemu pozwoliła wysłać Werterowi 2 pistolety, skoro znała stan psychiczny mężczyzny? W całej tej tragicznej historii doceniam fakt, że Werter postanowił samemu odebrać sobie życie zamiast pozbawić go Lotty. Nie zachował się jak wyżej wspomniany parobek, który zabił wdowę, bo nie chciał by pokochała innego. Z dwojga złego lepiej chyba być samobójcą, niż mordercą swojej miłości. P.S. Niech osoby z depresją i mające niepokojące myśli nawet nie warzą się czytać tej książki. Ogromnie dołująca i pesymistyczna.
Link do opinii
Avatar użytkownika - magdalena24733
magdalena24733
Przeczytane:2013-12-03, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,
Miłość romantyczna głównego bohatera książki Wertera, który zakochuje się w dziewczynie o imieniu Lotta. Między jego nieszczęśliwą, niespełnioną miłością była jedna przeszkoda, bo Lotta miała narzeczonego. Bohater robi wszystko aby być blisko jej osoby. Zaprzyjaźnia się z jej narzeczonym Albertem a wcześniej z jej młodszym rodzeństwem, gdzie nawiązuje lepszy kontakt niż ona. Zdesperowany tym że nie może nigdy być z Lottą wyjeżdża z miejsca zamieszkania. Kiedy dowiaduje się że jego ukochana dziewczyna o pięknych czarnych oczach bierze ślub jest na skraju załamania i po jakimś czasie popełnia samobójstwo.
Link do opinii
Avatar użytkownika - Accole
Accole
Przeczytane:2013-05-16, Ocena: 3, Przeczytałam,
Książka nawet fajna, ale końcówka dobija. Ta cała lamentacja ... nie mam aż takich mocnych nerwów.
Link do opinii
Avatar użytkownika - aggi
aggi
Przeczytane:2013-03-13, Ocena: 2, Przeczytałam, 52 książki 2013,
Naprawdę nie cierpię tej książki. Przeczytanie jej stanowiło dla mnie ogromną torturę. Główny bohater Werter jest bardzo skoncentrowanym na sobie młodym człowiekiem robiącym z siebie męczennika... Po prostu tragedia, rozumiem przeżywanie bólu świata ale nie widzę sensu w dodaniu tej książki do listy lektur i nie mam pojęcia co tez uczniowie mają z niej wynieść bo na pewno nie to,że jak sobie nie radzisz z problemami to jedynym wyjściem jest samobójstwo.
Link do opinii
Avatar użytkownika - asza
asza
Przeczytane:2012-09-10, Ocena: 3, Przeczytałam,
Ależ z tego Wertera maruda.
Link do opinii
Avatar użytkownika - Roksana
Roksana
Przeczytane:2019-08-29, Ocena: 3, Przeczytałam, Lektury do matury, 2019,
Avatar użytkownika - joszmi
joszmi
Przeczytane:2019-07-12, Ocena: 3, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - MagdaMc
MagdaMc
Przeczytane:2019-02-14, Ocena: 3, Przeczytałem,
Avatar użytkownika - IzaaK
IzaaK
Przeczytane:2017-06-27, Przeczytałam,
Inne książki autora
Dzieła wybrane t.3
Johann Wolfgang Goethe 0
Okładka ksiązki - Dzieła wybrane t.3

Trzeci tom wyboru dzieł Goethego, jak dwa poprzednie, ma na celu przybliżenie czytelnikom polskim utworów artystycznych, eseistycznych i autobiograficznych...

Dzieła wybrane t.2
Johann Wolfgang Goethe 0
Okładka ksiązki - Dzieła wybrane t.2

Wybór dzieł Goethego ma na celu przybliżenie czytelnikom polskim utworów artystycznych, eseistycznych i autobiograficznych tego wybitnego klasyka literatury...

Cytaty z książki

Ludzie wyższych sfer trzymają się zawsze w pewnym chłodnym oddaleniu od prostego ludu, jakby się obawiali, że stracić coś mogą na zbliżeniu, ale zdarzają się wartogłowy i kpiarze, okazujący prostaczkom pozorną łaskawość po to jeno, by swawolą swą dotknąć tym boleśniej jeszcze.
Wiem, że nie jesteśmy równi i równymi być nie możemy, ale wedle mego zapatrywania, ten, który odsuwa się od tak zwanego motłochu, by zachować swe dostojeństwo, jest równie godny nagany, jak tchórz, unikający przeciwnika z obawy porażki.


Więcej
Recenzje miesiąca
27 śmierci Toby'ego Obeda
Gierak-Onoszko Joanna
27 śmierci Toby'ego Obeda
Służąca
Weronika Wierzchowska;
Służąca
Zakaz narzekania
Salvo Noè
Zakaz narzekania
Stramer
Mikołaj Łoziński
Stramer
Hashimoto
Beata Abramczyk
Hashimoto
Następnym razem
Karolina Winiarska
Następnym razem
Wojenna korona
Elżbieta Cherezińska
Wojenna korona
Biedronka i inni mieszkańcy łąki
Reichenstetter Friederun
Biedronka i inni mieszkańcy łąki
Sklep z babciami
Dominika Gałka
Sklep z babciami
Pokaż wszystkie recenzje