Cierpienia m這dego Wertera

Kategoria: b.d
ISBN: 978-83-7623-046-7
Doda/a ksi捫k: Autor X

Ocena: 3.63 (32 g這s闚)

Cierpienia m這dego Wertera rozs豉wi造 nazwisko Goethego w ca貫j Europie. Sama za powie嗆 sta豉 si najwi瘯szym wydarzeniem wydawniczym swoich czas闚, wywo逝j帷 w鈔鏚 m這dych istn gor帷zk werterowsk: ubierano si na podobie雟two bohater闚, roniono 透y w miejscach z nimi zwi您anych, zdarzy這 si nawet kilka samob鎩stw zainspirowanych ksi捫k. 荑 stan euforii wywo豉造 dzieje m這dego cz這wieka, kt鏎y spotyka mi這嗆 swojego 篡cia, a nie mog帷 liczy na odwzajemnienie swego uczucia, popada w stan

Kup ksi捫k Cierpienia m這dego Wertera

Zobacz tak瞠

Opinie o ksi捫ce - Cierpienia m這dego Wertera

Avatar u篡tkownika - krasu
krasu
Przeczytane:2015-05-28, Ocena: 3, Przeczyta貫m, 52 ksi捫ki 2015,
Johann Goethe napisa Cierpienia m這dego Wertera po zawodzie mi這snym jaki sprawi豉 mu Charlotta Buff. Motyw samob鎩stwa z mi這軼i zosta zainspirowany przyjacielem autora- Jeruzalem, kt鏎y targn si na w豉sne 篡cie po odrzuceniu ze strony kobiety. Wydaje mi si, 瞠 ksi捫ka w pewien spos鏏 uratowa豉 autora przed autodestrukcj. Z pocz徠ku wszystkie imoina by造 (opr鏂z Wertera) takie jak w rzeczywisto軼i. Nawi您anie do 篡cia wida a za dobrze. Nawet data rozstania odpowiada stanowi faktycznemu. W pierwotnym projekcie nie by這 w徠ku parobka zakochanego we wdowie, u kt鏎ej pracuje. Osobi軼ie nie jestem zwolennikiem ksi捫ek, na kt鏎e sk豉daj si listy bohatera do najlepszego przyjaciela. W dziele bohater wzrusza si pi瘯nem przyrody lub smaruje potwornie d逝gie opisy prze篡 wewn皻rznych. Minus stanowi ograniczona i bardzo flegmatyczna fabu豉,a streszczenie ksi捫ki mo積a zamkn望 w 5 zdaniach. Przera瘸 r闚nie ta fala rozpaczy i benadziejno軼i, kt鏎a udziela si czytelnikowi w miar zag喚biania si w lektur. Doceniam, 瞠 po rozstaniu z Lott bohater pr鏏uje u這篡 sobie 篡cie w mie軼ie, lecz po nieprzyjemnym incyde鎍ie na jednym przyj璚iu nie musia przecie powraca do domu Lotty. M鏬 na przyk豉d o瞠ni si z poznan w nowej pracy kole瘸nk. Co do Lotty mam 2 uwagi: 1. Czemu nie pr鏏owa豉 znale潭 Werterowi jakiej 穎ny, skoro wiedzia豉, 瞠 ich mi這嗆 nie ma szans? 2. Czemu pozwoli豉 wys豉 Werterowi 2 pistolety, skoro zna豉 stan psychiczny m篹czyzny? W ca貫j tej tragicznej historii doceniam fakt, 瞠 Werter postanowi samemu odebra sobie 篡cie zamiast pozbawi go Lotty. Nie zachowa si jak wy瞠j wspomniany parobek, kt鏎y zabi wdow, bo nie chcia by pokocha豉 innego. Z dwojga z貫go lepiej chyba by samob鎩c, ni morderc swojej mi這軼i. P.S. Niech osoby z depresj i maj帷e niepokoj帷e my郵i nawet nie warz si czyta tej ksi捫ki. Ogromnie do逝j帷a i pesymistyczna.
Avatar u篡tkownika - magdalena24733
magdalena24733
Przeczytane:2013-12-03, Ocena: 6, Przeczyta豉m, Mam,
Mi這嗆 romantyczna g堯wnego bohatera ksi捫ki Wertera, kt鏎y zakochuje si w dziewczynie o imieniu Lotta. Mi璠zy jego nieszcz窷liw, niespe軟ion mi這軼i by豉 jedna przeszkoda, bo Lotta mia豉 narzeczonego. Bohater robi wszystko aby by blisko jej osoby. Zaprzyja幡ia si z jej narzeczonym Albertem a wcze郾iej z jej m這dszym rodze雟twem, gdzie nawi您uje lepszy kontakt ni ona. Zdesperowany tym 瞠 nie mo瞠 nigdy by z Lott wyje盥瘸 z miejsca zamieszkania. Kiedy dowiaduje si 瞠 jego ukochana dziewczyna o pi瘯nych czarnych oczach bierze 郵ub jest na skraju za豉mania i po jakim czasie pope軟ia samob鎩stwo.
Avatar u篡tkownika - Accole
Accole
Przeczytane:2013-05-16, Ocena: 3, Przeczyta豉m,
Ksi捫ka nawet fajna, ale ko鎍闚ka dobija. Ta ca豉 lamentacja ... nie mam a takich mocnych nerw闚.
Avatar u篡tkownika - aggi
aggi
Przeczytane:2013-03-13, Ocena: 2, Przeczyta豉m, 52 ksi捫ki 2013,
Naprawd nie cierpi tej ksi捫ki. Przeczytanie jej stanowi這 dla mnie ogromn tortur. G堯wny bohater Werter jest bardzo skoncentrowanym na sobie m這dym cz這wiekiem robi帷ym z siebie m璚zennika... Po prostu tragedia, rozumiem prze篡wanie b鏊u 鈍iata ale nie widz sensu w dodaniu tej ksi捫ki do listy lektur i nie mam poj璚ia co tez uczniowie maj z niej wynie嗆 bo na pewno nie to,瞠 jak sobie nie radzisz z problemami to jedynym wyj軼iem jest samob鎩stwo.
Avatar u篡tkownika - asza
asza
Przeczytane:2012-09-10, Ocena: 3, Przeczyta豉m,
Ale z tego Wertera maruda.
Avatar u篡tkownika - IzaaK
Inne ksi捫ki autora
Dzie豉 wybrane t.3
Johann Wolfgang Goethe0
Ok豉dka ksi您ki - Dzie豉 wybrane t.3

Trzeci tom wyboru dzie Goethego, jak dwa poprzednie, ma na celu przybli瞠nie czytelnikom polskim utwor闚 artystycznych, eseistycznych i autobiograficznych...

Dzie豉 wybrane t.2
Johann Wolfgang Goethe0
Ok豉dka ksi您ki - Dzie豉 wybrane t.2

Wyb鏎 dzie Goethego ma na celu przybli瞠nie czytelnikom polskim utwor闚 artystycznych, eseistycznych i autobiograficznych tego wybitnego klasyka literatury...

Recenzje miesi帷a
Escape book