CLUE (Tom 3). Zagadka dna morskiego

"Zagadka dna morskiego" Tom 3 serii CLUE - Kryminałów dla dzieci autorstwa bestsellerowego autora norweskich kryminałów dla dorosłych.

Ekipa filmowa przybywa nad Zatokę Okrętów. Wszędzie roi się od aktorów i kamerzystów. Okazuje się jednak, że nie wszyscy mieszkańcy pensjonatu ,,Perła" są tymi, za których się podają.  I nie wszyscy mają ochotę znaleźć się w obiektywie kamery. Również dno morskie skrywa tajemnice.  Na powierzchnię wody wypływa but. W środku znajdują się kości ludzkiej stopy. Czy to, co dzieje się za kulisami podczas kręcenia filmu ma związek z tajemnicami skrywanymi pod wodą?

CLUE to seria minipowieści kryminalnych dla młodych czytelników. CLUE to angielskie słowo oznaczające wskazówkę lub trop prowadzący do rozwiązania zagadki. CLUE to również pierwsze litery imion czworga bohaterów serii: Cecilii, Leo, Une i psa Egona.

Cecilia Gaathe mieszka w pensjonacie ,,Perła" razem ze swoim ojcem, Alanem W. Gaathe, który jest jego właścicielem i dyrektorem. Matka Cecilii, Iselin, w niewyjaśnionych okolicznościach utopiła się zeszłego lata w wodach Zatoki Okrętów.

Leo Bast właśnie wprowadził się nad Zatokę Okrętów. Mieszka razem ze swoją matką Rebekką, która niedawno objęła stanowisko kierownika pensjonatu. Rodzice Leo są rozwiedzeni. Ojciec jest dziennikarzem i mieszka na stałe w Dubaju.

Une Flaker od urodzenia mieszka w starym domu pilota morskiego we wschodniej części Zatoki Okrętów razem z rodzicami i dwoma braćmi. Ojciec jest rybakiem, a matka nauczycielką w szkole w mieście.

Egon jest psem Une. Swoje imię zawdzięcza temu, że jest uparty, robi, co chce i ma rozbuchane ego. Sięga Une do kolan, ma brązową kręconą sierść, długi ogon i mokry pysk. Jest mieszańcem, ale niektórzy twierdzą, że w jego żyłach płynie krew psa policyjnego.

Akcja wszystkich części toczy się nad Zatoką Okrętów i w Pensjonacie ,,Perła". Pensjonat zbudował prapradziadek Cecilii ponad sto lat temu. Wówczas goście przypływali parowcem do nabrzeża głębokowodnego lub przyjeżdżali pociągiem do miasta, a dalszą drogę pokonywali bryczką. Podczas drugiej wojny światowej posiadłość przejęli Niemcy. W budynku kwaterowali nazistowscy oficerowie. Później pensjonat wielokrotnie zmieniał właścicieli aż do czasu, gdy rodzice Cecilii odkupili go, wyremontowali i zaczęli wynajmować pokoje gościom.

Każda z części serii CLUE ma podbudowę filozoficzną. Aby móc rozwiązać zagadki kryminalne, Cecilia, Une i Leo muszą nauczyć się myśleć w taki sam sposób jak najwybitniejsi filozofowie świata.

J?rn Lier Horst (ur. 27.02.1970) to norweski pisarz i dramaturg; do września 2013 pracował jako szef wydziału śledczego Okręgu Policji Vestfold, obecnie jest pełnoetatowym pisarzem. Studiował kryminologię, filozofię i psychologię. Jest autorem przedstawień dla Teater Ibsen; od dwóch lat ukazują się również jego powieści kryminalne w tzw. serii CLUE, przeznaczone dla młodszych czytelników.

Horst zadebiutował w 2004 powieścią ,,N?kkelvitnet" (Świadek koronny). Stworzył cykl powieści kryminalnych, w których głównym bohaterem jest William Wisting, policjant pracujący w Larviku. Jego powieść ,,PSY GOŃCZE" to najbardziej  utytułowana i nagrodzona książka Horsta z serii o Williamie Wistingu. Otrzymała Nagroda Martina Becka 2014 (Nagroda Szwedzkiej Akademii Kryminału), Nagroda Szklanego Klucza 2013 (Najlepszy skandynawski kryminał) i Nagroda Rivertona 2012 (Najlepszy norweski kryminał).  W Polsce ukazału się jeszcze "Jaskinioweic" i "Poza sezonem"

Informacje dodatkowe o CLUE (Tom 3). Zagadka dna morskiego:

Wydawnictwo: inne
Data wydania: 2016-01-07
Kategoria: Dla młodzieży

Kup książkę CLUE (Tom 3). Zagadka dna morskiego

CLUE (Tom 3). Zagadka dna morskiego - opinie o książce

Avatar użytkownika - Noelka
Noelka
Przeczytane:2016-04-24, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2016, Mam, Przeczytane,
"Zagadka dna morskiego" - nastoletni detektywi i "złoty środek"

"Zagadka dna morskiego" Jørna Liera Horsta to powieść kryminalna dla młodzieży, która jest częścią cyklu Clue.

Lubię twórczość Jørna Liera Horsta, który pisze powieści kryminalne dla dorosłych i dla dzieci. Te ostatnie należą do serii Clue, którą poznałam niedawno za sprawą "Zagadki salamandry". Książka ta przypadła mi do gustu i postanowiłam poznać cały cykl. Bardzo ucieszyłam się, gdy w moje ręce wpadła trzecia powieść - "Zagadka dna morskiego".

Głównymi bohaterami jest trójka przyjaciół z Norwegii - Cecilia, Leo i Une oraz jej pies Egon, którzy bawią się w detektywów.

Cecilia Gaathe mieszka w pensjonacie Perła nad idylliczną Zatoką Okrętów. Właścicielem i dyrektorem jest jej ojciec Alan W. Gaathe. Do niedawna pomagała mu żona Iselin. Jednak zeszłego lata matka Cecilii utonęła w niewyjaśnionych okolicznościach w pobliżu ich domu.

Leo Bast niedawno wprowadził się nad Zatokę Okrętów wraz z mamą Rebekką, po tym jak objęła stanowisko kierownika pensjonatu. Jego rodzice Leo są rozwiedzeni. Jego tata jest dziennikarzem i mieszka na stałe w Dubaju.

Une Flaker to 12-letnia dziewczynka, która od urodzenia mieszka w starym domu pilota morskiego w Zatoce Okrętów - razem z rodzicami i dwoma braćmi. Jej tata jest rybakiem, a mama miejscową nauczycielką.

Egon to pies Une. Jego imię wzięło się stąd, że ma rozbuchane ego, jest uparty i robi, co chce. Ma brązową kręconą sierść, długi ogon i mokry pysk. Jest mieszańcem, choć niektórzy uważają, że w jego żyłach płynie krew psa policyjnego.

Akcja rozgrywa się nad Zatoką Okrętów i w Pensjonacie "Perła". Pensjonat ten zbudował prapradziadek Cecilii ponad 100 lat temu. Budynek przechodził z rąk do rąk, aż wreszcie wykupili go rodzice Cecilii, którzy zaczęli wynajmować pokoje.

Tym razem nad Zatokę Okrętów przyjeżdża ekipa filmowa, by w tej malowniczej okolicy nakręcić kryminał. Wszędzie kręcą się aktorzy i kamerzyści oraz reżyser. Mali bohaterowie z zaciekawieniem przyglądają się, jak powstaje film, mogą nawet zabawić się w statystów. Przy okazji trójka przyjaciół zauważa, że nie wszyscy mieszkańcy pensjonatu "Perła" mają uczciwe zamiary, podają się za kogoś innego i nie mają ochoty zostać sfilmowani. Do tego dochodzi tajemnicza kradzież i but z kośćmi ludzkiej stopy, który wypływa na powierzchnię wody. I nie jest to rekwizyt. Czy przyjaciołom uda się poznać prawdę?

"Zagadka dna morskiego" to powieść kryminalna dla młodzieży, która zawiera ciekawą intrygę i ma podbudowę filozoficzną. W celu rozwiązania zagadki kryminalnej, młodzi detektywi-amatorzy muszą nauczyć się myśleć jak Arystoteles, który wymyślił zasadę "złotego środka". Jego zdaniem we wszystkim trzeba zachować umiar. I właśnie tą zasadą kierują się w swoim śledztwie.

Trójka dzielnych przyjaciół nie boi się śledzić podejrzanych i zakradać się do ich pokoi. I znowu są o krok przed policją i przestępcami. Niektórzy mogą pomyśleć, że fabuła jest trochę naiwna, gdyż dzieci są sprytniejsze od stróżów prawa, ale to przecież seria dla młodzieży.

W powieści występują nagłe zwroty akcji, które zmieniają punkt widzenia o 180 stopni. Zakończenie jest zaskakujące i pozostawia więcej pytań niż odpowiedzi, dzięki czemu jest możliwość kontynuacji. Polecam tę książkę miłośnikom młodzieżowych powieści kryminalnych oraz dzieciom od 10. roku życia.

Warto wspomnieć, że "Zagadka dna morskiego" to trzecia część cyklu Clue. Pozostałe to: "Zagadka salamandry", "Zagadka zegara maltańskiego", "Zagadka hien cmentarnych".

Tytuł serii nawiązuje do angielskiego słowa clue, które oznacza wskazówkę lub trop prowadzący do rozwiązania zagadki. Wyraz CLUE tworzą także pierwsze litery imion głównych bohaterów serii: Cecilii, Leo, Une i psa Egona. Powieści te łączą bohaterowie i nawiązania do teorii największych myślicieli. Chętnie zapoznałabym się z całą serią.

Avatar użytkownika - ejotek
ejotek
Przeczytane:2016-03-09, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2016, Mam,
Książka może intrygować i interesować, nie tylko młodych. Dorosłym też może się podobać. Jestem na to żywym przykładem, choć ten tom przeczytałam wyjątkowo szybko, choć tak naprawdę nie wiem dlaczego... Może oczekiwałam na więcej wyjaśnień w sprawie pani Gaathe? Bardzo gładko przebrnęłam przez kolejne strony i ze zdziwieniem odkryłam koniec. Byłam tak zafascynowana odkryciami dzieciaków, ich postępami w prowadzonych równolegle śledztwach, że z zapartym tchem i bez większej świadomości upływu czasu, przewracałam kolejne strony. Podsumowując, ogromnie zachęcam do zapoznania się z tą serią tych, którzy uwielbiają książki z tajemnicami, zagadkami i zwrotami akcji. Wprawdzie to kryminał dla młodzieży, ale w niczym nie ustępuje tym dorosłym. Trzyma w napięciu, zaskakuje, podnosi poziom adrenaliny i sprawia, że nie ma się ochoty na odłożenie lektury wcześniej, niż przed końcem tomu. Polecam! całość recenzji: http://czytelnicza-dusza.blogspot.com/2016/03/jrn-lier-horst-zagadka-dna-morskiego.html
Avatar użytkownika - magdalenardo
magdalenardo
Przeczytane:2016-02-25, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2016,
Za mną kolejna część niesamowitej serii kryminalnej dla młodzieży CLUE. Jak zwykle było interesująco, ekscytująco i zaskakująco :) Nad Zatoką Okrętów trwa nagrywanie kolejnych scen do filmu kryminalnego. Cała ekipa filmowa zamieszkuje w pensjonacie "Perła", dlatego też trójka przyjaciół: Cecilia, Une i Leo mają na wszystko oko. Co więcej, udaje im się nawet dostać role statystów, i to w najbardziej spektakularnej scenie filmu! W tym czasie w pensjonacie zamieszkuje jeszcze dwóch tajemniczych brodaczy. Kiedy wkrótce ginie kamera, rejestrująca kulisy powstawania filmu, to właśnie ci mężczyźni stają się głównymi podejrzanymi. Czy słusznie? Z pozoru mało istotne zniknięcie kamery staje się początkiem rozwikłania pewnej zagadki sprzed lat. Nastoletni bohaterowie znowu znajdą się w centrum zdarzeń, w nie zawsze bezpiecznych sytuacjach. Co tym razem się wydarzy? Jednak w tym tomie to nie tajemnica, którą skrywa morskie dno jest najważniejsza. Jestem przekonana, że wszystkich czytelników o wiele bardziej zainteresuje rozwikłanie zagadki śmierci matki Cecilii. To chyba najlepsza rekomendacja, prawda? Tym razem akcja książki rozwija się nieco wolniej, acz sukcesywnie. Jednak gdy tylko czytelnik odkryje, jak jest blisko poznania tajemnicy śmierci Iselin Gaathe, to bez względu na poziom tempa akcji nie będzie w stanie odłożyć książki nawet na chwilę. Ja wręcz połykałam kolejne kartki, by wreszcie poznać prawdę... Autor kolejny raz w swej opowieści odwołuje się do filozofii. Opowiedziana tu historia nawiązuje do arystotelesowego "złotego środka". Musimy pamiętać, by w każdej sytuacji zachować umiar (także w wysuwaniu wniosków), bo zarówno nadmiar, jak i niedobór czegoś jest szkodliwy i zwykle ma zgubne skutki. Strasznie podoba mi się ta seria. To, jak autor poważnie "traktuje" swoich czytelników - mimo, że są bardzo młodzi, to on ich szanuje i wierzy w ich inteligencję. Książka powoduje przyspieszone bicie serca, zmusza do myślenia, kojarzenia faktów i racjonalnej analizy sytuacji. Polecam.
Avatar użytkownika - ksiazkomania
ksiazkomania
Przeczytane:2016-02-16, Ocena: 5, Przeczytałam, x52 książki 2016, Mam, Recenzenckie,

,,Złoty środek"

Każdy z nas wie, że najlepszy w życiu jest umiar. Nie może być za dużo zła, ani za dużo dobra; za dużo szczęścia, ani za dużo smutku; za dużo pieniędzy, albo ich duży brak. W życiu wszystkiego powinno być z umiarem. O tym, że najważniejsze jest to co ,,pośrodku" muszą przekonać się bohaterowie serii CLUE w kolejnej książce - ,,Zagadka Dna Morskiego".

,,Często najlepsze rozwiązanie znajduje się pośrodku. (...) Warto kierować się w życiu tą zasadą."

Tym razem do pensjonatu ,,Perła" zawitała ekipa filmowa. Wśród gości nie brakuje dziwnych typów, którzy wzbudzają zainteresowanie Cecilii, Leo, Une i Egona. Jeszcze dziwniej robi się, gdy dzieciaki znajdują na dnie zatoki but z ludzką kością w środku. Co jeszcze może skrywać dno morskie?

To już moje trzecie spotkanie z młodymi poszukiwaczami przygód. Tym razem jest nieco inaczej. Nie jesteśmy od razu zbombardowani wątkiem kryminalnym. Akcja jest spokojniejsza, poznajemy tajniki kręcenia filmu oraz przybliżamy się do rozwiązania tajemniczej śmierci mamy Cecilii. Dopiero w drugiej połowie książki główni bohaterowie natrafiają na but z ludzką kością i zaczynają łączyć wcześniej zebrane wskazówki. Okazuje się, że nie wszyscy goście pensjonatu są tymi, za których się podają oraz nie wszyscy przybyli tu na wakacje.

Jorn Lier Horst stopniowo buduje napięcie. Młodzi bohaterowie mają głowy pełne pomysłów i szybko łącza fakty. Akcja może nieco zwalnia, ale fabuła jest wciągająca. ,,Zagadka Dna Morskiego" wyróżnia się spokojem, lecz do końca trzyma nas w napięciu. Na końcu książki jesteśmy już o krok od poznania prawdziwych okoliczności utonięcia matki Cecilii. Zakończenie jest w idealnym momencie i sprawia, że czytelnik nie ma najmniejszych wątpliwości przed sięgnięciem po kolejną część serii.

Tym razem bohaterowie, by rozwiązać zagadkę muszą posłużyć się regułą ,,złotego środka". Poznają ją, a także starają zrozumieć - każdy na swój sposób. Zostaje przybliżona postać wybitnego filozofa - Arystotelesa. Krótki opis Arystotelesa znajduje się na końcu książki.

,,Zagadka Dna Morskiego" oraz dwie poprzednie części, mimo że dają niezłą rozrywkę czytelnikowi to sprawiają, że pomiędzy wierszami dostrzegamy prawdę i mądrość, którą można zastosować w życiu codziennym. Takie książki mają za zadanie kształtować młode umysły, a starszym pokazywać, że można się jeszcze czegoś nauczyć. Szczerze polecam serię CLUE, bo to coś więcej niż zwykła książka z prostą fabułą - to naprawdę duża dawka wiedzy i dobrej zabawy jednocześnie.

Avatar użytkownika - addictedtobooks
addictedtobooks
Przeczytane:2016-02-17, Ocena: 5, Przeczytałam, Egzemplarze recenzenckie, Mam,
Cecilia wraz ze swoimi przyjaciółmi Leo oraz Une mieszka w małym miasteczku nad Zatoką Okrętów. Choć mogłoby się wydawać, że w tak spokojnym oraz idyllicznym miejscu nie dochodzi do żadnych tragedii, to jednak trójka nastolatków już wkrótce przekona się, że Zatoka Okrętów skrywa wiele tajemnic. Ojciec Cecilii prowadzi pensjonat ,,Perła", do którego tego lata przyjechała ekipa filmowa z zamiarem nakręcenia filmu kryminalnego. Pewnego dnia grupa przyjaciół odkrywa podczas nurkowania but, w którym znajdują się kości ludzkiej stopy. To znalezisko już na zawsze zmieni bieg wydarzeń i spowoduje, że życiu Cecilii, Leo oraz Une będzie grozić ogromne niebezpieczeństwo... ,,Złoty środek to wąska, wyboista droga, z której łatwo zjechać do rowu." Cecilia nadal nie może się pogodzić ze śmiercią matki, która w tajemniczych okolicznościach utopiła się zeszłego lata w Zatoce Okrętów. Dziewczyna za wszelką cenę próbuje dowiedzieć się prawdy oraz odkryć, co wtedy tak naprawdę się wydarzyło. Czy to możliwe że to był zwykły wypadek? A może ktoś przyczynił się do śmierci jej matki? Dziewczyna wraz z przyjaciółmi natrafia na pewien trop, który może pomóc jej w ustaleniu prawdy. Już wkrótce cały świat Cecilii wywróci się do góry nogami, a wszystko w co dotąd wierzyła dziewczyna okaże się jedynym wielkim kłamstwem. Czy nastolatkom uda się ustalić, co tak naprawdę stało się rok temu? ,,Morze daje i morze zabiera." ,,Zagadka dna morskiego" to trzeci tom serii CLUE, której głównymi bohaterami jest trójka przyjaciół oraz pies Ego, który niejednokrotnie okazał się niezwykle pomocny przy rozwiązywaniu różnych zagadek. Na początku trochę obawiałam się, że nieznajomość poprzednich tomów może nieco utrudnić mi zrozumienie tej książki. Jednak jak się okazuje, ,,Zagadkę dna morskiego" można spokojnie czytać bez styczności z poprzednimi częściami. Choć książka jest bardzo krótka, to nie brakuje w niej wielu ciekawych zagadek, które zachwycą zarówno młodego, jak i trochę starszego czytelnika. Bardzo podoba mi się to, że książka niesie w sobie przesłanie i zmusza do krótkiej refleksji.
Ślepy trop
Jorn Lier Horst0
Okładka ksiązki - Ślepy trop

Samotna matka, Sofie Lund, przeprowadza się z roczną córeczką Mają do domu, który odziedziczyła po dziadku, trudnym w kontaktach człowieku, od lat pozostającym...

CLUE (Tom 4). Zagadka hien cmentarnych
Jorn Lier Horst0
Okładka ksiązki - CLUE (Tom 4). Zagadka hien cmentarnych

"Zagadka hien cmentarnych" Tom 4 serii CLUE - Kryminałów dla dzieci autorstwa bestsellerowego autora norweskich kryminałów dla dorosłych W...