Cmentarz tajemnic

Autor serii kryminalnej Dochodzenie w kolejnej misternej odsłonie.

Na starodawnym cmentarzu na wyspie San Michele ekshumowano ciało młodej dziewczyny i wyrwano jej z rąk jakiś przedmiot. Tak rozpoczyna się niezwykła historia.

Młody naukowiec Daniel Forster znalazł pracę na lato - przyjeżdża do Wenecji, aby skatalogować bibliotekę kolekcjonera sztuki. Gdy pracodawca wysyła go, by od pewnego drobnego złodziejaszka kupił kradzione skrzypce, rozpoczyna się seria oszustw, intryg i morderstw. Daniel zostaje wciągnięty w orbitę wydarzeń związanych z policyjnym dochodzeniem, w którym przeplatają się wątki pięknej kobiety, tajemniczego weneckiego pałacu i zaginionego arcydzieła koncertowego z 1733 roku.

Dwie rozdzielone wiekami, lecz przeplatające się historie o namiętności, zdradzie i niebezpieczeństwie przenoszą czytelnika między światem gęstej od intryg Wenecji ery Vivaldiego a brutalną rzeczywistością współczesnych detektywów. Od muzycznego geniuszu po morderczą chciwość - David Hewson nieubłaganie zwiększa napięcie, zmierzając do finałowej, oszałamiającej niespodzianki.

Hewson jest obdarzony onieśmielającym talentem, [...] bez żadnego wysiłku mnoży kolejne sensacje.

Jeffery Deaver

David Hewson (ur. 1952) - bestsellerowy brytyjski pisarz znany na całym świecie z doskonale skonstruowanych powieści i znakomitych pomysłów fabularnych. W wieku siedemnastu lat porzucił naukę i zaczął pracę w lokalnej gazecie w północnej Anglii, później współpracował z ,,The Times" czy ,,The Independent". Zadebiutował w 1986 roku i od tego czasu opublikował kilkanaście książek. Jest autorem między innymi trzech powieści napisanych na podstawie duńskiego serialu The Killing - znanego w Polsce pod tytułem Dochodzenie.

Informacje dodatkowe o Cmentarz tajemnic:

Wydawnictwo: Marginesy
Data wydania: 2014-11-19
Tytuł oryginału: The Cementry of Secrets
Tłumaczenie: Dariusz Żukowski

Kup książkę Cmentarz tajemnic

Cmentarz tajemnic - opinie o książce

Avatar użytkownika - Mirania
Mirania
Przeczytane:2015-05-02, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki w 2015,
Wenecja współczesna i jako miasto czasów Vivaldiego, tajemniczy, anonimowy koncert i... cień demona, który zdaje się panować nad miastem od niemal trzech wieków, przemierzając jego ścieżki, mordując, manipulując i umykając sprawiedliwości. Oto pierwsze skojarzenia, jakie nasuwają mi się po lekturze niezmiernie bogatego w treści "Cmentarza tajemnic", powieści barwnej, przepięknie opisującej Italię, malarstwo i muzykę, gorącej, świetlistej i mrocznej jednocześnie. Bohaterowie to dwóch niepozornych chłopców, którzy przybywają do tętniącej życiem Wenecji na wezwanie bogatych mieszczan i odkrywają potężne jej tajemnice - jeden w XVIII, drugi w XXI wieku. Miasto wydaje się ich pochłaniać, pożerać swym niebagatelnym urokiem, a jednocześnie... wieszczyć klęskę. Wenecja nie jest łaskawa dla swoich wielbicieli. Tutaj albo staje się po stronie widmowego zła, albo jest się przegranym. Młodym mężczyznom towarzyszą piękne skrzypaczki, kobiety pełne tajemnic, a wszelkie dramaty, jakie stają się ich udziałem mają zwykle związek z tajemniczymi, drogocennymi skrzypcami - instrumentem, który zdaje się sprowadzać zgubę na każdego, kto tylko znajdzie się w pobliżu. Kto po "Cmentarzu tajemnic" spodziewa się wyłącznie kryminału - będzie zawiedziony. Kto nie lubi gąszczu postaci, niewiarygodnej ilości wątków i problemów rozgrywanych w dwóch przestrzeniach czasowych - odrzuci powieść po godzinie czytania. Kto kocha błądzić, pochłaniać soczyste opisy obyczajowości i cieszyć się szerokim tłem kulturowym - będzie miał prawdziwą, czytelniczą ucztę. Gdybym miała określić, do jakiego gatunku literackiego należy "Cmentarz..." słowo kryminał pojawiłoby się na ostatnim miejscu. Nazwałabym tę powieść - nieco przewrotnie - współczesną powieścią gotycką, lub thrillerem czy dramatem obyczajowym z wielką sztuką w tle. Część wątków i rozwiązań tchnie pewnym melodramatyzmem i przesadą, część jest mało wiarygodna, ale - słowo daję - nie przeszkadzało mi to wcale. "Cmentarz..." czyta się znakomicie, choć przyznaję, że mnogość problemów, wątków i postaci powoduje totalny zawrót głowy. Tajemnice rozwiązywane są bardziej lub mniej zgrabnie, wątki zazębiają się z większym lub mniejszym prawdopodobieństwem, ale całość - według mnie - jest piękną, czytelniczą przygodą, taką mroczną baśnią dla dorosłych na coraz dłuższe, coraz cieplejsze wieczory.
Avatar użytkownika - mag-maggie
mag-maggie
Przeczytane:2015-02-14, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 ksiązki 2015,
Lubię tego autora. Historia całkiem odmienna od tych, które przedstawia w "Dochodzeniach". Wenecja w powieści ma klimat. Inne realia, historyczne retrospekcje, kryminalny wątek. Dobra mieszanka.
Avatar użytkownika - nureczka
Przeczytane:2015-04-23, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki w 2015,
Domek dla lalek
David Hewson0
Okładka ksiązki - Domek dla lalek

Mroczna i nastrojowa powieść Davida Hewsona, znanego polskiemu czytelnikowi z rozgrywającej się w mglistej Kopenhadze serii Dochodzenie. Tym razem rzecz...

Pora na śmierć
David Hewson0
Okładka ksiązki - Pora na śmierć

Rzym, upalne lato, puste ulice. Sara Farnese siedzi w Bibliotece Watykańskiej i czyta starożytną książkę kucharską. Podchodzi do niej mężczyzna z wypchaną...