Co komu pisane

Opowieść o sile zemsty, która dominuje nad wszystkimi innymi emocjami, bo mieści się w niej i miłość, i smutek, i tęsknota.

Cicha spokojna miejscowość pod Warszawą. W życie pewnego lekarza ginekologa niespodziewanie wdziera się znana pisarka. Jej książki czytają niemal wszyscy, ale jej osoba pozostaje dla wszystkich tajemnicą. Nagle ukrywająca się introwertyczka postanawia wyjść z cienia, by zasmakować prawdziwego życia, jakim obdziela bohaterów swoich powieści.

Wraz z przybyciem Janiny Opiłko życie Tomasza Bocianowskiego zmienia się diametralnie. Wokół pana doktora mnożą się niesamowite i przerażające wydarzenia. Ktoś zaczyna go prześladować.

Autorka, chcąc nie chcąc, coraz mocniej angażuje się w tę historię, nie bacząc, iż jej samej również może grozić niebezpieczeństwo. Pisze nową książkę, opowiadającą o tym, co się dzieje. Tylko ona zna dalszy ciąg akcji i rozwiązanie zagadki.

Ktoś jednak zdaje się wiedzieć o wszystkim z wyprzedzeniem i realizuje z nieubłaganą konsekwencją plan, nawiązujący do kolejnych zwrotek pewnej piosenki, a mogący mieć tylko jeden możliwy finał. Zaplanowany przez niego.

Maria Ulatowska (cykl o Sosnówce, "Domek nad morzem", "Kamienica przy Kruczej", "Całkiem nowe życie" i kilka innych powieści) oraz Jacek Skowroński ("Był sobie złodziej", "Mucha", "Zabić, zniknąć, zapomnieć"), laureat Grand Prix Ogólnopolskiego Konkursu na Opowiadanie Kryminalne, w 2014 roku połączyli siły, tworząc autorski duet. Doszli bowiem do wniosku, że pisanie razem jest o wiele lepsze niż solo, toteż zamierzają to robić do końca świata i ze trzydzieści lat dłużej.

Dotychczas wydali wspólnie dziesięć książek.

Prywatnie, poza pisaniem, najbardziej lubią podróże po świecie, zwiedzili już cztery kontynenty, a przed nimi jeszcze wiele egzotycznych zakątków, które z całą pewnością odwiedzą.

Informacje dodatkowe o Co komu pisane:

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2021-02-11

Kup książkę Co komu pisane

Co komu pisane - opinie o książce

Maria Ulatowska i Jacek Skowroński - ten pisarski duet od kilku dobrych lat urzeka czytelników tworzonymi przez siebie historiami.

I na mnie przyszła więc w końcu pora, abym sięgnęła, po któryś z tytułów w/w pisarzy. Wybór padł na książkę zatytułowaną ,,Co komu pisane" i to właśnie o niej dzisiaj Wam opowiem.

Jest to powieść obyczajowa z misternie wplecionym w nią wątkiem kryminalnym. Głównym bohaterem jest Tomasz Bocianowski, rozwiedziony ginekolog mieszkający samotnie w podwarszawskim domu. Pewnego dnia w jego progach, właściwie nie wiadomo skąd, pojawia się tajemnicza pisarka Janina Opiłko... Od tego momentu zaczynają dziać się bardzo dziwne i niepokojące rzeczy, a motywem przewodnim nabierającej coraz szybszego tempa historii jest piosenka ,,Dramat w ogródkach działkowych", którą wykonywała Barbara Krafftówna.

Postacie wykreowane w tej opowieści są wyraziste i jak okazuje się w toku lektury bardzo charakterne (będące w większości przedstawicielkami płci pięknej). Wymyślona przez autorów intryga jest, jak przystało na dobrą opowieść, zawiła i frapująco skonstruowana.

W książce tej odczuwalny jest zarówno pierwiastek żeński jak i męski. Czytelnik przygląda się wydarzeniom z różnych perspektyw i niemalże odruchowo sam snuje różnorodne możliwe scenariusze i interpretacje tego, co się dzieje.

Kto prześladuje doktora Bocianowskiego? I dlaczego jedynie Janina Opiłko zdaje się doskonale wiedzieć, co wydarzy się dalej, mimo, iż jednocześnie mamy nieodparte wrażenie, że sama obawia się prześladowcy?

Odpowiedzi na te oraz wiele innych pojawiających się w trakcie lektury pytań znajdziecie na kartach książki.

A o czym jeszcze jest ta powieść? Niewątpliwie o różnorodnych emocjach targających istotą ludzką oraz o tym, do czego może doprowadzić pragnienie zemsty podszyte różnego rodzaju pobudkami, które dodatkowo podsycane jest tajemnicami z dawnych lat.

Autorzy w sposób subtelny, a zarazem przejrzysty ukazują podstawowe mechanizmy psychologiczne, którymi kieruje się człowiek w stających się jego udziałem, mniej lub bardziej niecodziennych, sytuacjach.

Jeśli macie ochotę na lekturę z jednej strony intrygującą, a jednocześnie dosyć lekką, pełną zagadek i z nutką humoru to sięgnijcie po ,,Co komu pisane" autorstwa Marii Ulatowskiej i Jacka Skowrońskiego. Ja do ich książek na pewno jeszcze wrócę!

* https://www.facebook.com/Ksiazkowoczyta *

Na co zwracacie uwagę wybierając książkę do czytania? Ja przeważnie sugeruję się opinią znajomych na Instagramie. A w przypadku nowości, której jeszcze nikt nie czytał? Nie mam w zwyczaju czytać opisów z tyłu książki. Sugeruję się samym wyglądem okładki.
I tak było i tym razem. Po przeczytaniu dość krwawego i brutalnego kryminału postanowiłam sięgnąć po nowość, którą zamówiłam sobie w Wydawnictwie Prószyński i S-ka. Okładka cudowna, przedstawiająca osiedle domów jednorodzinnych, piękne zadbane ogrody, kwitnące kwiaty, piękna, słoneczna pogoda. Pomyślałam sobie, że przeczytam książkę lekką, łatwą i przyjemną. Ot taka zwykła obyczajówka.
Jakież było moje zdziwienie, gdy zaczęłam czytać kolejne strony.
Główny bohater to Tomasz Bocianowski, lekarz ginekolog pracujący w szpitalu, oraz prowadzący prywatny gabinet. Jest rozwiedziony, ma dorosłego syna, mieszka samotnie w pięknym domy w miejscowości Działki Ciche na obrzeżach Puszczy Kampinoskiej. Pewnego dnia w jego domu pojawia się nieznajoma. To Janina Opiłko, pisarka. Jak to się stało, że ta obca kobieta zamieszka w domu doktora? Dlaczego Tomasz tak łatwo wpuścił ją do swojego domu? Co ona planuje?
Przyznam szczerze, że gubiłam się na początku w całej tej dziwnej historii. Wraz z przybyciem tajemniczej Janiny, życie doktora zmieniło się diametralnie. Jakieś dziwne historie zaczynają się wydarzać, wychodzą na jaw tajemnice z przeszłości, dochodzi do napaści, prześladowań, znęcania się psychicznego. Tylko kto jest tu ofiarą, a kto katem?
Taką wisienką na torcie w całej tej historii są postacie Tanich Drani, czyli Rysia i Zdzisia. To dwaj panowie nie stroniący od alkoholu, pomagający okolicznym mieszkańcom w pracach przydomowych za przysłowiową flaszkę. Ale i oni mają swoją słodką tajemnicę.
Nie potrafię określić gatunku tej książki. Czy to jest thriller, kryminał, komedia czy horror?
Jedno, co mogę napisać, to że dawno takiej dziwnej a zarazem wciągającej książki nie przeczytałam. Polecam serdecznie .
Jednak tym razem wiem, że koniecznie muszę sięgnąć po coś lżejszego do przeczytania.

Złowroga muzyka, tajemnicze pakunki, niebezpieczne i szokujące znaleziska. Kto pragnie wzbudzić strach i przerażenie? Komu zależy, by doprowadzić człowieka do skrajnego załamania? Kto rozdaje karty w tej grze i jakie są jego przesłanki? Komu warto zaufać? I kto się skrywa pod nazwą ,,Ktoś"?

To bardzo dobre studium psychologiczne. Ja do samego końca nie byłam pewna, kto jest przysłowiowym ,,Ktosiem''. Za każdym razem, gdy już myślałam, że jestem na dobrym tropie ,,Ktosia'', autorzy wytrącali mi broń z ręki i wyprowadzali na manowce. W pewnym momencie sama zaczęłam mieć wątpliwości czy mój tok rozumowania jest dobry (w ostateczności i tak wyszło, że jestem kiepskim szpiegiem :P). Opowieść budzi strach i przerażenie. Napięcie powoli wzrasta, stopniowo chwyta czytelnika w swoje obślizgłe macki, delikatnie daje o sobie znać, by po chwili wycofać się rakiem. Nie ma jakiś gwałtownych skoków, a historia biegnie swoim wolnym tempem, to jednak w czytelniku pojawia się obawa, że za chwilę coś niebezpiecznego się wydarzy i tak się staje.

Postacie zostały bardzo dobrze wykreowane. Do samego końca nie wyjawiają wszystkich asów z rękawa, dzięki czemu do ostatecznego finiszu nie wiemy, jakie kierują nimi intencje. Niby wszystko mamy wystawione jak na tacy, jednak zagłębiając się w fabułę, czytając kolejne rozdziały historii, czytelnik ma mętlik w głowie i już sam nie wie, komu powinien ufać, a komu nie. Pojawiają się kłamstwa, manipulacje, tajemnice, niedomówienia, chęć zemsty i to wszystko jest utrzymane w świetnym klimacie niepewności, strachu, obawy i ciekawości, jak wszystko zostanie poprowadzone do końca. Z przyjemnością zagłębiłam się w tym świecie! Dałam się wywieść w pole, zmanipulować i ciągnąć za nos. Uwielbiam takie historie nieoczywiste, które zmuszą czytelnika do myślenia, do poszukiwania prawdy. Nie mogę się doczekać kolejnego dzieła od autorów! Gorąco polecam!

Prawie siostry
Maria Ulatowska0
Okładka ksiązki - Prawie siostry

Nowa powieść autorki bestselleru ,,Sosnowe dziedzictwo".Po ukończeniu liceum Leksi, Teo i Luśka, czyli Aleksandra, Teodora i Jolanta, trzy przyjaciółki...

Niecodzienny upominek
Maria Ulatowska0
Okładka ksiązki - Niecodzienny upominek

Cyklu Szczepankowskiego część druga... Miłość, która rozpoczęła się nad jeziorem. Niespodziewany syn... i upominek, wieszczący szczęśliwe zakończenie...