Co zrobić z tą chmurą smogu?

To jest książka dla mniejszych i większych dzieci, choć powinni ją przeczytać także dorośli. Nigdy nie jest za wcześnie ani za późno, by zastanowić się, dlaczego powietrze, którym oddychamy, jest tak zanieczyszczone. I czy możemy z tym coś zrobić?

Pewnie! W książce znajdziesz kilka sposobów na zmniejszenie poziomu smogu. Niestety, nie wszystkie działania zależą od nas. Niektóre mogą podjąć tylko rządy i przemysł. Warto więc wiedzieć, czego powinniśmy od nich oczekiwać. Rzecz jasna, sami też musimy działać, nawet jeśli uda się zmienić tylko drobiazgi.

Informacje dodatkowe o Co zrobić z tą chmurą smogu?:

Wydawnictwo: Adamada
Data wydania: 2021-05-28
Kategoria wiekowa: 6-8 lat
Ilustracje:Oleksandra Balycka

Tagi: dla dzieci

Kup książkę Co zrobić z tą chmurą smogu?

Co zrobić z tą chmurą smogu? - opinie o książce

Avatar użytkownika - paulinarobak
paulinarobak
Przeczytane:2021-10-03, Ocena: 6, Przeczytałam, 12 książek 2021,

Jesień to idealna pora na zaopatrzenie się w "Co zrobić z tą chmurą smogu?" Artura Rogosia i Małgorzaty Ogonowskiej. Na początku dowiadujemy się, czym w ogóle jest smog, w jaki sposób wpływa na ludzi, zwierzęta i rośliny oraz skąd się bierze. Autorzy wyjaśniają m.in. pojęcie niskiej emisji, ale również podpowiadają korzystne dla środowiska (a tym samym dla nas i naszego zdrowia!) rozwiązania. Znajdujemy tu niezwykle cenne wskazówki, jak się chronić przed smogiem, gdzie szukać informacji na temat aktualnej jakości powietrza. Godne uwagi są także propozycje ekologicznego stylu życia, który to pomaga walczyć ze smogiem na różne sposoby.

Książka jest skierowana do młodych czytelników, dlatego nie ma co oczekiwać wyczerpania tematu. Jest w niej jednak sporo zagadnień, które można na różnych etapach (w zależności od wieku dziecka) zgłębiać. Treść stanowi główny, jasny przekaz, a dopełnienie ilustracjami dodatkowo ten przekaz wzmacnia. Użyty język oraz przykłady z życia codziennego sprawiają, że nawet maluchy są w stanie zrozumieć, dlaczego lepiej jeździć rowerem lub hulajnogą niż samochodem. Atutem publikacji jest również duży format, twarda oprawa, sztywne kartki (papier posiada certyfikaty jakości), a do tego proste i wymowne ilustracje autorstwa Oleksandry Balytskiej.

Edukację ekologiczną warto rozpocząć jak najwcześniej. To najmłodsze pokolenia (nasze dzieci, wnuki) będą odczuwać najgorsze skutki obecnych działań skierowanych przeciwko środowisku naturalnemu. To one muszą nas - dorosłych uświadamiać jak ważne decyzje aktualnie podejmujemy... Polecam wspólne, głośne czytanie tej książki wraz z pociechami oraz chwilę refleksji nad tym, co się w tej publikacji znajduje. Książkę można też śmiało wykorzystać jako urozmaicenie zajęć w szkole - myślę, że warto nią zaskoczyć np. ósmoklasistów podczas omawiania zagadnień ekologicznych.

Wydawnictwo Adamada przekazało czytelnikom kolejną niezwykle ważną pod względem edukacyjnym pozycję. Publikacja ta w prosty sposób uzupełnia szkolną wiedzę oraz sprawia, że odbiorcy od najmłodszych lat mają okazję uświadamiać sobie, iż każde ich działanie ma wpływ na nasze zdrowie (nawet życie) oraz przyszłość kolejnych pokoleń. Daje poczucie odpowiedzialności oraz sprawczości.
Zainteresowanym tematyką ekologiczną polecam również "Co zrobić z tą górą śmieci?" (także autorstwa Artura Rogosia i Małgorzaty Ogonowskiej).