Recenzja książki: Co zrobić z tą chmurą smogu?

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Skutkiem wymieszania powietrza z zanieczyszczeniami i spalinami jest smog, zjawisko coraz bardziej zagrażające nie tylko samemu środowisku, ale przede wszystkim zdrowiu i życiu człowieka. Ponieważ dziecięcy umysł jest otwarty na zmiany, właśnie do dzieci skierowane zostało tytułowe pytanie Co zrobić z tą chmurą smogu? Uzyskana odpowiedź jest w stanie uwrażliwić na to zatrważające zjawisko oraz skłonić do podjęcia rzetelnych działań.

Lektura w ciekawy sposób pokazuje, jak ważna jest walka ze smogiem. Wyjaśnienie podstawowych pojęć (co to jest smog i skąd się bierze) stało się punktem wyjścia dla rozważań bardziej szczegółowych, mających na celu przedstawienie czytelnikowi złożoności zagadnienia. Autorzy – Artur Rogoś i Małgorzata Ogonowska – zapraszając do wysłuchania audycji radiowej, oddają głos doktor Nadziei Zielonce oraz przedstawicielowi Alarmu Smogowego, którzy – doskonale znając się na środowisku – opowiedzieli o szkodliwym wpływie zanieczyszczeń. Bohaterowie książeczki (dzieci w wieku szkolnym) słuchając obu specjalistów, dowiadują się o paleniu w starych piecach na węgiel i drewno, o wpływie transportu samochodowego oraz roli elektrowni węglowych. Poznają winowajców niskiej emisji. Nabierają chęci na korzystanie z komunikacji publicznej. Przyglądają się pracy rozlokowanych w całym kraju stacji pomiarowych. Poznają zasady ochrony przed smogiem oraz wzmacniania własnej odporności. Cieszą się antysmogowymi działaniami na świecie.

Lektura łączy teorię z praktyką możliwą do wdrażania przez dzieci lub z ich udziałem: przemieszczanie się pieszo czy rowerem, oszczędzanie energii elektrycznej, kupowanie i wyrzucanie mniejszej ilości dóbr – to tylko niektóre z wielu równie ważnych możliwości, na jakie zwracają uwagę autorzy książeczki. I jeszcze te nieszczęsne śmieci – oczywiście, że należy je segregować, a nie spalać w piecu. Wynikające z raportów niepokojące liczby (absolutnie nie przesadzone) zatrważają, stanowiąc tym samym bodziec do naprawczych działań, jakie winny być realizowane w codziennym życiu: przez wszystkich i dla wszystkich.

Co zrobić z tą chmurą smogu? to lektura dla każdego bez wyjątku (każdemu bowiem zależy na doskonałym zdrowiu, dobrym samopoczuciu, codzienności bez stresów oraz szczęśliwym życiu). Treść  została uzupełniona kolorowymi, zabawnymi ilustracjami autorstwa Oleksandry Balytskiej. Pomocny w zrozumieniu i zapamiętaniu ważnej treści jest prosty, całkowicie przystępny sposób przekazu: różnorodna czcionka, akapity, wielobarwne tło, ramki, rysunki, dymki, a także wyliczenia i ćwiczenia oraz miejsce na plan antysmogowy. Twarda okładka i sztywne kartki to atuty dodatkowe.

Po lekturze publikacji Wydawnictwa Adamada konsekwentny i wytrwały w działaniach młody czytelnik będzie wiedział, że wiele warto zrobić dla dobra planety.

Tagi: dla dzieci

Kup książkę Co zrobić z tą chmurą smogu?

Zobacz opinie o książce Co zrobić z tą chmurą smogu?
Co zrobić z tą chmurą smogu?
Małgorzata Ogonowska; Artur Rogoś