Cokolwiek wybierzesz

Data wydania: 2019-01-16
ISBN: 978-83-280-6124-8
Tytuł oryginału: Cokolwiek wybierzesz

Tom 1 cyklu Ukryta sieć

Pierwsza część trylogii Ukryta sieć jednego z najbardziej obiecujących pisarzy młodego pokolenia.

Na warszawskiej ulicy dochodzi do wypadku. Ginie Ryszard Buczek, aktor prowadzący popularny program dla dzieci. Wszystko wskazuje na to, że stracił kontrolę nad pojazdem. Jednak Julita Wójcicka, dziennikarka plotkarskiego portalu, ma podstawy sądzić, że ktoś pomógł celebrycie odejść z tego świata. Jej podejrzenia potwierdza anonimowe ostrzeżenie, którego zlekceważenie kończy się dla niej dramatycznie. Okazuje się, że w świecie rządzonym przez nowe technologie nic nie jest takie jak dawniej, a przestępcy działają w nowy, nieznany wcześniej sposób.

Cokolwiek wybierzesz to przeszywający thriller, którego finał na długo pozostaje w pamięci. Szamałek przekonująco rysuje postaci uwikłane w medialną machinę, znakomicie tworząc nastrój zbliżającej się katastrofy.

Kup książkę Cokolwiek wybierzesz

Opinie o książce - Cokolwiek wybierzesz

Oczekiwałam wciskającej w fotel lektury, po przeczytaniu której nic już nie będzie takie samo. Przeczytałam wiele pochlebnych recenzji, wiele zachwytów, ochów i achów. I co? Ano właśnie nic, nie porwało mnie…

Kilka słów o fabule – Julita, początkująca dziennikarka serwisu plotkarskiego przez przypadek odkrywa, ze popularny i lubiany aktor prawdopodobnie nie zginął w wypadku, tylko ktoś mu w tym pomógł. Gdy zaczyna przyglądać się sprawie, otrzymuje anonimową wiadomość z pogróżkami. Czy uda jej się dowiedzieć prawdy? Dlaczego popularny aktor zginął? Kto za tym stoi?

Nie będę z niecierpliwością wypatrywać kolejnej części. Bardzo doceniam temat, z jakim zmierzył się autor – czyli zagrożenia, jakie czyhają na przeciętnego użytkownika w sieci, wszystko to, czego w Internecie na pierwszy rzut oka nie widać. Pomysł na fabułę, wg mnie, bardzo dobry, niestety popsuła wszystko postać głównej bohaterki – irytująca, niewiarygodna i niespójna (zbyt dużo nie powiem, by nie zdradzać fabuły, ale trudno np. uwierzyć, że ktoś, kto pojęcia nie miał o sieci, o istnieniu Darknetu, nagle, po kilkugodzinnym zaledwie przeszkoleniu, zaczyna łamać hasła i być hakerem pierwszej klasy).

Wiem, że będę w mniejszości z taką oceną i jestem na to gotowa! 😉 Doceniam pomysł i niezwykle ważny dziś temat – bezpieczeństwo w sieci, a właściwie raczej niebezpieczeństwo. Czy zdajemy sobie sprawę, że umieszczając coś w sieci, robimy to na zawsze? Czy wiemy, jak się bronić w sieci? Jakich haseł używać? Czy te hasła w ogóle są coś warte? I czy można bezpiecznie czuć się w sieci?

Avatar użytkownika - angel92
angel92
Przeczytane:2020-08-26, Ocena: 4, Przeczytałam, Mam, 26 książek 2020,
Avatar użytkownika - NaturaLapsea
NaturaLapsea
Przeczytane:2020-08-14, Ocena: 4, Przeczytałem,

To książka o naiwności: głównej bohaterki - jej postępowanie w imię zasad, wbrew instynktowi samozachowawczemu bywa irytujące. Jest również naiwność przeciętnego czytelnika / internauty. Naiwność, że jesteśmy w Internecie anonimowi, że dbanie o prywatność to tylko slogan. Tak naprawdę nie rozumiemy współczesnych czasów, a będzie jeszcze gorzej. Wirtualne zagrożenia są realne i mają wpływ na nasze poza internetowe życie. Im szybciej to zrozumiemy, tym lepiej. Q

Wiele osób skrzywi się na nieco naiwny i sztampowy obraz cyberprzestępcy, choć opisane metody białego wywiadu są jak najbardziej prawdziwe i skuteczne.

Sama historia nie zaskakuje finałem.

Avatar użytkownika - iluzja
iluzja
Przeczytane:2020-07-24, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2020,

Bardzo dobra  książka! Świetny pomysł na kryminał, świetnie napisana, trzymająca w napięciu, nie można się od niej oderwać. No i mnóstwo się dowiedziłam o zaletach i niebezpieczeństwach Internetu. Z pewnością sięgnę po następną część

Avatar użytkownika - Ivy
Ivy
Przeczytane:2020-06-30, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2020,

'' Zadaniem dziennikarza jest pisanie artykułów które ludzie czytają, a nie które powinni czytać ''

'' Cokolwiek wybierzesz '' - Jakuba Szamałka, to bardzo ciekawie i zajmująco napisany thriller o zagrożeniach płynących z nowych, a właściwie już wcale nie nowych, tylko dość już dobrze zadomowionych w naszej obecnej rzeczywistości, technologii, głównie internetu, chociaż nie wyłącznie. Uważam że Grand Prix Festiwalu Kryminalna Warszawa słusznie się autorowi należała. Z internetu korzystamy dzisiaj niemal wszyscy, z telefonów, smartfonów i wszelkich apek instalowanych na tych urządzeniach. Śmiem mniemać iż wszyscy korzystamy z tych zdobyczy technologii dość, mówiąc delikatnie i oględnie, niefrasobliwie. I ktoś mógłby powiedzieć, '' no i nic się nie dzieje złego '', no właśnie, nie dzieje się dopóki nie nadepniesz komuś na przysłowiowy odcisk. A na taki właśnie '' odcisk '' nadepnęła bohaterka powieści pana Szamałka, Julita Wójcicka.

Julita to młoda kobieta z powiedzmy sobie, prowincji która po studiach dziennikarskich marzyła o pracy w wielkiej liczącej się i mającej ogromne rzesze czytelników, gazecie typu Newsweek. Niestety jak to często bywa, życie weryfikuje marzenia, czasami bardzo boleśnie. Młoda Wójcicka summa summarum ląduje w internetowym brukowcu o nazwie Meganewsy.pl. Nie jest zadowolona z tej pracy, marnie opłacany plotkarski serwis nie daje jej żadnej dziennikarskiej satysfakcji . Któregoś dnia takim mega niusem staje się wypadek i w jego wyniku śmierć aktora który, wcześniej prowadził program dla dzieciaków . Ulubieniec dzieci i rodziców, spełniał marzenia maluchów często w jakiś sposób ułomnych. Julita uważa sprawdziwszy kilka przesłanek, iż nie był to zwykły wypadek i że celebryta został w jakiś sposób zamordowany . Kiedy dostaje ostrzeżenie by przestała się w tej sprawie '' grzebać '' , młoda pewna siebie dziewczyna pokazuje straszącemu przysłowiowy '' środkowy palec ''. Na efekty nie musi długo czekać ...

Autor rozpoczyna swoją książkę groźnym zdaniem : „ To nie jest powieść science fiction ”, zapytany w wywiadzie co to zdanie oznacza i jak je rozumieć odpowiada :

'' Że wszystko, co dzieje się w książce, mogłoby z powodzeniem wydarzyć się dzisiaj. Mroczne strony sieci, które opisuję, to nie są jakieś wróżby, lanie wosku przez dziurkę od klucza, tylko otaczająca nas rzeczywistość. Choć masowo korzystamy z nowych technologii, nie interesujemy się zbytnio tym, jak one działają, na jakie niebezpieczeństwa nas wystawiają. Cóż, najwyższa pora to zmienić i mam nadzieję, że moja książka się do tego przyczyni. ''

Czy rzeczywiście tak się stanie ? Czy dzięki sporej wiedzy technicznej, dotyczącej działania internetu, a zwłaszcza jej '' ciemnej strony '', czyli Darknetu, umiejętnie umieszczonej w fabule powieści inaczej spojrzymy na naszą obecność w sieci ? Na zagrożenia płynące z serfowania w niej. Być może, na pewno należało by się dobrze nad tym zastanowić. Mój bardzo dobry znajomy który zna się o wiele lepiej na komputerach i internecie niż ja, powiedział kiedyś :

'' Internet to kopalnia wszelkiej pożytecznej wiedzy, dostępnej na już i właściwie za darmo, ale to też kloaka wszelkiego zła, brudu, pomyj i ekskrementów z całego świata, skupiona w jednym miejscu. Nigdy o tym nie zapominaj '' . Co więcej z artykułu opublikowanego w Komputer Świat 11/2016. wynika że Darknet nie jest prawnie nielegalny :

'' Możemy rozejrzeć się po Darknecie, to nie jest zabronione. Jednak powinniśmy sobie jasno powiedzieć, że granice pomiędzy legalnością i nielegalnością szybko się zacierają i nawet jeśli sam Darknet nie jest nielegalny, to naturalnie zabronione jest kupowanie oferowanych nielegalnie towarów. ''

Polecam zresztą cały, bardzo ciekawy artykuł. Reasumując, książka Pana Szamałka bardzo mnie zaintrygowała i mimo pewnych trudności z przyswojeniem sobie technicznej wiedzy, szeroko w niej serwowanej, czytało mi się bardzo dobrze i szybko . Oczywiście zagrożenie płynące z używania internetu, to nie jedyny temat jakim w swojej książce zajmuje się autor. Ciekawie i bardzo obrazowo ukazuje w niej też, współczesne dziennikarstwo, zwłaszcza tabloidów plotkarskich, gdzie nie obowiązują niemal żadne zasady etyki czy moralności, jeśli chodzi o zgromadzenie właściwej (czyli jak największej) ilości '' klików ''. Oraz, w sumie temat nie nowy, wręcz można by rzec stary jak świat, mianowicie co wolno bezkarnie robić tym na wszelkich świecznikach, czyli odwieczny problem '' równych i równiejszych ''.

Bardzo polecam tę pozycję, ja już zakupiłam część drugą i pewnie niebawem ją przeczytam i mam nadzieję że w tej drugiej i trzeciej którą już zapowiada autor, poprzeczka będzie ustawiona równie wysoko jak w pierwszej .

Avatar użytkownika - danonk
danonk