Cokolwiek wybierzesz

Data wydania: 2019-01-16
ISBN: 978-83-280-6124-8
Tytuł oryginału: Cokolwiek wybierzesz

Tom 1 cyklu Ukryta sieć

Pierwsza część trylogii Ukryta sieć jednego z najbardziej obiecujących pisarzy młodego pokolenia.

Na warszawskiej ulicy dochodzi do wypadku. Ginie Ryszard Buczek, aktor prowadzący popularny program dla dzieci. Wszystko wskazuje na to, że stracił kontrolę nad pojazdem. Jednak Julita Wójcicka, dziennikarka plotkarskiego portalu, ma podstawy sądzić, że ktoś pomógł celebrycie odejść z tego świata. Jej podejrzenia potwierdza anonimowe ostrzeżenie, którego zlekceważenie kończy się dla niej dramatycznie. Okazuje się, że w świecie rządzonym przez nowe technologie nic nie jest takie jak dawniej, a przestępcy działają w nowy, nieznany wcześniej sposób.

Cokolwiek wybierzesz to przeszywający thriller, którego finał na długo pozostaje w pamięci. Szamałek przekonująco rysuje postaci uwikłane w medialną machinę, znakomicie tworząc nastrój zbliżającej się katastrofy.

Kup książkę Cokolwiek wybierzesz

Opinie o książce - Cokolwiek wybierzesz

Oczekiwałam wciskającej w fotel lektury, po przeczytaniu której nic już nie będzie takie samo. Przeczytałam wiele pochlebnych recenzji, wiele zachwytów, ochów i achów. I co? Ano właśnie nic, nie porwało mnie…

Kilka słów o fabule – Julita, początkująca dziennikarka serwisu plotkarskiego przez przypadek odkrywa, ze popularny i lubiany aktor prawdopodobnie nie zginął w wypadku, tylko ktoś mu w tym pomógł. Gdy zaczyna przyglądać się sprawie, otrzymuje anonimową wiadomość z pogróżkami. Czy uda jej się dowiedzieć prawdy? Dlaczego popularny aktor zginął? Kto za tym stoi?

Nie będę z niecierpliwością wypatrywać kolejnej części. Bardzo doceniam temat, z jakim zmierzył się autor – czyli zagrożenia, jakie czyhają na przeciętnego użytkownika w sieci, wszystko to, czego w Internecie na pierwszy rzut oka nie widać. Pomysł na fabułę, wg mnie, bardzo dobry, niestety popsuła wszystko postać głównej bohaterki – irytująca, niewiarygodna i niespójna (zbyt dużo nie powiem, by nie zdradzać fabuły, ale trudno np. uwierzyć, że ktoś, kto pojęcia nie miał o sieci, o istnieniu Darknetu, nagle, po kilkugodzinnym zaledwie przeszkoleniu, zaczyna łamać hasła i być hakerem pierwszej klasy).

Wiem, że będę w mniejszości z taką oceną i jestem na to gotowa! 😉 Doceniam pomysł i niezwykle ważny dziś temat – bezpieczeństwo w sieci, a właściwie raczej niebezpieczeństwo. Czy zdajemy sobie sprawę, że umieszczając coś w sieci, robimy to na zawsze? Czy wiemy, jak się bronić w sieci? Jakich haseł używać? Czy te hasła w ogóle są coś warte? I czy można bezpiecznie czuć się w sieci?

"Cokolwiek wybierzesz" i Jakub Szamałek moja pierwsza styczność z tym autorem, bardzo dobry thriller o współczesnej rzeczywistości. Julita-dziennikarka, ambitna, ciekawska, nieustępliwa, niespełniona, którą nie odstraszają niebezpieczne tematy-nawet w momencie, gdy śmierć zagląda jej w oczy. Rzeczywistości, którą autor nam obrazuje - począwszy od realiów pracy młodej dziennikarki, poprzez zainteresowanie życiem celebrytów w internecie, wplątaniem w to wszystko tematu pedofili, naszym poświęceniu czasu i podporządkowaniu się nowoczesnym technologiom, skorumpowaniu w policji i ministerstwie chyba nie skończywszy... Można doszukać się wielu innych wątków.
Fabuła świetnie skonstruowana, inteligentna mocno dająca do myślenia. Za pewne długo pozostanie w mojej pamięci... i już czekam na kolejny tom...

Avatar użytkownika - czyczytasz
czyczytasz
Przeczytane:2019-01-31, Ocena: 5, Przeczytałam,

Gdy na jednej z warszawskich ulic dochodzi do wypadku, w wyniku którego ginie sławny aktor, wszystko wskazuje na nieszczęśliwy zbieg okoliczności i chwilową utratę kontroli nad pojazdem. Sprawą zajmują się plotkarskie portale a młoda dziennikarka - Julita Wójcicka - trafia na ślad, który wskazuje na to, że ktoś "pomógł" aktorowi opuścić ten świat. Dziewczyna rozpoczyna śledztwo na własną rękę i odkrywa, że za sprawą może kryć się więcej tajemnic niż przypuszczała. Co zrobić gdy z pozoru niewinne śledztwo zamienia się w walkę o przetrwanie ?

"Cokolwiek wybierzesz" to zgrabnie i bardzo przystępnie skonstruowana historia, poruszająca modny ostatnio temat bezpieczeństwa w sieci i poszanowania ludzkiej prywatności. Autor w sprytny sposób udowadnia, że nadmierna pewność siebie i chwila nieuwagi może sprawić, że nasze największe tajemnice ujrzą światło dzienne. We współczesnej rzeczywistości nikt nie jest anonimowy, każdy ruch w internecie zostawia ślad a pozory mogą mylić tak bardzo, że nie wiemy komu ufać. Książka łączy w sobie wszystkie cechy dobrej powieści sensacyjnej: barwni bohaterowie, wartka akcja, intrygująca fabuła i zwroty akcji niepozwalajace czytelnikowi na utratę czujności. Nie jest to może najlepsza książka jaką miałam okazję przeczytać ale  Jakub Szamałek umiejętnie połączył intrygę kryminalną z wątkami obyczajowymi i stworzył historię, którą z czystym sumieniem polecę miłośnikom sensacyjnych wrażeń.

Avatar użytkownika - lewoszm
lewoszm
Przeczytane:2019-01-24, Ocena: 5, Przeczytałam,

W tragicznym wypadku samochodowym ginie Ryszard Buczek - postać znana z telewizji, prowadził program dla dzieci, w którym, można powiedzieć, spełniał ich największe marzenia. Nie do końca wiadomo, dlaczego aktor miałby prowadzić samochód z taką prędkością i nagle skręcić. Czy miało to być samobójstwo, czy może nagle stracił panowanie nad kierownicą?

O sprawie napisała pewna "gazeta", a raczej portal z newsami, niestety w niczym nie przypominało to artykułu, raczej sensacyjny, krzykliwy post, który w żaden sposób nie wyrażał szacunku dla rodziny zmarłego. Autorką była Julita Wójcicka, która jednak ma większe ambicje niż jej obecne zajęcie. Doszukuje się w tej sprawie drugiego dna, zaczyna prowadzić swoje własne śledztwo, które się komuś nie spodoba. Ktoś nakazuje jej przestać węszyć w tej sprawie, bo w innym wypadku tego pożałuje.  Dziewczyna, jednak nie ma zamiaru się poddać, myśli, że to tylko blef, lecz szybko przekonuję się, że nie.

W dobie internetu, nikt nie jest bezpieczny. Przy odpowiednich umiejętnościach można zniszczyć człowieka w ułamku sekundy.

Czy Julita ma rację? Czy w tej sprawie jest drugie dno?

Moim zdaniem:

Muszę przyznać, że "Cokolwiek wybierzesz" to kawał naprawdę dobrego thrillera. Autor wymyślił bardzo ciekawą fabułę, dodatkowo dając nam wiele informacji dotyczących internetu, umieścił również kilka porad, jak możemy się zabezpieczyć w sieci. Przyznam, że mnie bardzo przeraziło to, że ktoś może mnie podglądać z kamerki w laptopie, ale nie jest to pierwszy raz kiedy o tym słyszę, domyślam się, więc, że jest to prawda. Bardzo mnie zszokowały te informacje i fakt w jaki sposób haker zniszczył życie głównej bohaterki, mimo iż to tylko fikcja literacka, to było mi jej bardzo szkoda, nawet jeśli nie do końca zyskała moją sympatię na początku.

Co prawda z bohaterką problem był nie tylko na początku, bo i w trakcie powieści zdarzało mi się myśleć, Boże dziewczyno weź się w garść, serio nie wiesz takich rzeczy?! Taak, czasami poziom jej znajomości różnych spraw był po prostu tak płytki, że aż szkoda. No, ale domyślam się, że taka właśnie miała być bohaterka i mimo swojej głupoty (?) z czasem zyskała nieco mojej sympatii. Z przerwami na zdenerwowanie i chęć strząchnięcia nią.

Myślę, że będzie to naprawdę ciekawa trylogia, pierwsza część okazała się być bardzo dobra, aczkolwiek nie zgodzę się z innymi, że jest to najlepszy thriller roku. Zgodzę się z tym, że jest dosyć oryginalny i bardzo pomysłowy, ale czegoś tu zabrakło, aby stał się najlepszym. Na pewno, jednak będę polecać tę książkę, bo uważam, że jeśli podeszłabym do tej książki bez nastawienia, że już w styczniu przeczytam najlepszą książkę roku, to może faktycznie taką by się stała. Czasami lepiej nie nastawiać się na Bóg wie co i mile się zaskoczyć.

Ciekawi mnie bardzo jak autor pociągnie dalej tę trylogię. Myślę, że jeśli zna się dobrze na technologiach, to mógłby iść w tym kierunku, bo tutaj ta wiedza okazała się niesamowicie ciekawa. Najważniejsze było to, że autor przekazał nam to wszystko w sposób naprawdę przystępny i nie mieliśmy wrażenia, że mówi w kompletnie innym języku. Nie były to też typowo suche informacje, które by nas zanudziły na śmierć. Przyznam, że mnie bardzo to zaciekawiło, ale również przeraziło jak teraz ten świat wygląda. Dla zwykłego, pospolitego człowieka internet potrzebny jest tylko do kontaktu ze znajomymi, ewentualnie do pracy czy hobby, do zakupów czy oglądania filmów. Są, jednak ludzie, którzy potrzebują go do surfowania po tzw. darknecie, czyli miejscu, w którym zbierają się najgorsze szumowiny tego świata. Tak, dobrze napisałam, nie "przesłyszeliście się".
Jeśli już mowa o tego typu ludziach, to również widocznym problemem jest tzw. dziennikarstwo, które uprawia Julita Wójcicka w meganewsach. Domyślam się, że wiele portali właśnie tak działa. Nie liczą się uczucia innych, to czy artykuł zrujnuje im życie. Nie. Liczą się tylko kliknięcia i odsłony.
To trochę jak na instagramie teraz. Jest mnóstwo osób mówiących czy piszących o książkach, ale od ilu z nich słyszy się ciągle tylko o zasięgach? O tym, że ich posty nie trafiają do miliona tylko do kilkuset osób? No cóż, taki jest los, ale mieliśmy tu rozmawiać o książkach, nie o zasięgach, tak? No, to w czym problem? Nie zapominajmy po co tu jesteśmy, po co zaczęliśmy robić to co robimy i przede wszystkim dla kogo to robimy. Nie zgubmy siebie w tych wszystkich liczbach.

***
Warto jeszcze wspomnieć o zakończeniu, którego w życiu bym się nie spodziewała i tutaj przyznam, że autor mnie naprawdę zaskoczył. Nie samym rozwiązaniem sprawy, ale również przeszłością ofiary. Lubię kiedy autorzy tak mieszają w swoich książkach.

Co jeszcze pozostało rzec? Czekam niecierpliwie na tom drugi, bo czuję, że może okazać się naprawdę mocny i lepszy od tomu pierwszego, mimo iż poprzeczka jest postawiona wysoko. Mówiąc, że nie jest to najlepsza książka przeczytana w tym roku nie miałam zamiaru jej umniejszać. Uważam, że jest to świetny thriller, aczkolwiek nie najlepszy, bo wiem, że chociażby Cartera książki podobają mi się bardziej. Tutaj myślę, że zabrakło mi chyba takiej gry na emocjach czytelników. No, ale wszystko przed nami w kolejnych tomach :)

Zachęcam do sięgnięcia po "Cokolwiek wybierzesz", oprócz przyjemności z czytania, dowiecie się również wielu ciekawych i przydatnych informacji na temat bezpieczeństwa w sieci.

Julita Wójcicka to dziennikarka, która marzy o pisaniu artykułów w poważnych czasopismach i portalach, zamiast tego pracuje w niezbyt ambitnym plotkarskim portalu informacyjnym. Gdy pewnego dnia na warszawskiej ulicy w wypadku ginie popularny prowadzający program dla dzieci aktor Ryszard Buczek, Julita ma podstawy sądzić, że to nie był zwykły wypadek. Choć wszystko wskazuje na to, że aktor stracił kontrolę nad pojazdem, to pisząc artykuł, dziennikarka nabiera podejrzeń, czy przypadkiem ktoś nie pomógł celebrycie odejść z tego świata. Dziewczyna angażuje się w śledztwo, lekceważy jednak anonimowe ostrzeżenie i kończy się to dla niej dramatycznie. Ktoś zamieszany w wypadek aktora postanawia zniszczyć jej życie. Czy pomimo kłopotów Julicie uda się rozwiązać zagadkę śmierci Ryszarda Buczka? Czy uwielbiany prowadzący miał coś na sumieniu? Jaką rolę odegra technologia?

Czy wiecie, czym jest darknet? Albo co to jest sieć deepweb? Ja nie wiedziałam! Żyjemy teraz w takich czasach, w których Internet i wciąż rozwijająca się technologia odgrywają bardzo ważną rolę. Większość z nas ma smartfony, smartwatche a dostęp do Internetu mają już lodówki czy ekspresy do kawy. Kto z Was nie robił nigdy przelewu za pośrednictwem swojego telefonu? Czy tak samo często, jak ja (obiecuję w tej sprawie poprawę) odwlekamy aktualizację w naszych komputerach i biadolimy, gdy te robią się automatycznie. Nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak banalne są nasze hasła do kont i klikamy w mejle od nigeryjskiego księcia. Zapominamy o tym, że w Internecie nie jesteśmy sami i jako że nie jesteśmy ostrożni, to bardzo łatwo możemy paść ofiarami hakerów. Jest jeszcze wspomniany darknet, mroczna sfera Internetu, w której możemy znaleźć wszystko – od pornografii, po broń i narkotyki. Jak zatem mamy być bezpieczni?

Napisać, że „Cokolwiek wybierzesz” Jakuba Szamałka jest książką dobrą, to zdecydowanie za mało. Nie spodziewałam się, że otworzy mi oczy na temat, który jest realnym zagrożeniem, bo może spotkać także i mnie. Nie dość, że uświadomiła mi istotne sprawy, to do tego, jak ją się dobrze czyta! Przeczytałam książkę błyskawicznie, inaczej nie mogłam postąpić, musiałam natychmiast wiedzieć, jak książka się zakończy i czy Julicie uda się dotrzeć do prawdy. Młodą dziennikarkę polubiłam od razu i kilka razy dosłownie przeszły mnie ciarki czytając o tym, co biedną dziewczynę spotkało. Oprócz niej ważną rolę w książce odegrają też świadek wypadku – Leon, prokurator i policjant i pewien mężczyzna pomagający Julicie.Ciekawość i ogromne zainteresowanie towarzyszyły mi do ostatniej strony, dzieje się tu, oj dzieje! Autor opanował bardzo dobrze manierę kończenia rozdziału i przerzucania narracji na innego bohatera w najbardziej interesującym momencie. Wściekałam się, przecież chciałam wiedzieć od razu, co się stało, a jednak z uśmiechem na twarzy czytałam o kolejnym bohaterze, bo wiedziałam, że i tu na pewno autor przygotował mi jakąś niespodziankę. I oczywiście tak było. I okazuje się, że technologia to tylko jeden z tematów, które tutaj znajdziemy i nie będzie to łatwy i przyjemny temat.

Autor, oprócz tego, że stworzył bardzo intrygującą historię, przekonał mnie do siebie dodatkowo językiem, stylem i słownictwem. Przyjemnie się czyta książkę i jest tu wszystko to, co bardzo lubię, a mianowicie mądry i trochę ironiczny humor. Wielokrotnie śmiałam się ze zbitek słownych, a całość tworzy doskonale współgrającą całość i po prostu nie chce się odkładać książki. Uważam też, na plus były tu opisy licznych danych technicznych i informatycznych, które autor opisuje w taki sposób, żeby każdy mógł zrozumieć i w żaden sposób mnie one nie zraziły.

„Cokolwiek wybierzesz” to trzymający i wciągający thriller i na pewno spodoba się każdemu miłośnikowi tego gatunku. Nie będziemy się tutaj nudzić, zwroty akcji są liczne i będziemy się zastanawiać, czym nas jeszcze autor zaskoczy. Jakub Szamałek kończy pierwsza część trylogii „Ukryta sieć” w niespodziewanym momencie, że nie pozostaje mi nic innego, jak czekanie na drugą część!

„- W samym metrze jest ponad tysiąc kamer – powiedział Janek. Nie brzmiał, jakby żartował. – W całym mieście... Nie wiem dokładnie, coś koło kilkudziesięciu tysięcy? Może więcej.
- Czyli co, cały czas ktoś mnie podgląda?
- Nie. – Pokręcił głową. – Bo nikogo nie interesujesz. I módl się, żeby tak zostało.”