SCHODZIMY Z GŁÓWNEGO SZLAKU, ŻEBY...
znaleźć ludzkie zęby w ścianie kościoła, zachwycić się pięknem mięsnych sklepów, przejść się monumentalnym mostem zbudowanym przez dzielnego rolnika.
Jeśli szukasz nietuzinkowych miejsc w Polsce, nie możesz ruszyć w drogę bez tej książki! Aleksandra i Grzegorz Koper, twórcy profilu @byli_widzieli, zabiorą cię w fascynującą wędrówkę po naszym kraju. Wspólnie odkryjecie:
zmyślone hieroglify i heretycką piramidę, latarnie umarłych i wrota do piekła, starożytne kręgi mocy i tajemnicze baby, które przetrwały chrzest, wieże ku czci polakożercy i kuny, których bali się rozpustnicy.
Daj się zabrać w podróż śladami legend, leśnych cmentarzy, bajkowych zakamarków i pogańskich czarów.
ODKRYJ POLSKĘ PEŁNĄ BAŚNI, SIELANKI, A NAWET MAKABRESKI
Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2026-05-20
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN:
Liczba stron: 320
Przeczytane:2026-05-08, Ocena: 6, Przeczytałem, Mam,
Kiedy wzięłam do ręki tę książkę, pomyślałam: kolejny przewodnik po Polsce, ale już po kilku stronach wiedziałam, że to coś zupełnie innego. To nie jest sucha lista zabytków ani trasy szlakiem królów. To zaproszenie na wyprawę w miejsca, o których istnieniu nawet nie śniliście🌿
Fabuły sensu stricto tu nie znajdziecie i to jest największy plus. Zamiast tego dostajecie zbiór mikrohistorii, anegdot i ciekawostek o mało znanych zakątkach naszego kraju. Autorzy prowadzą Was jak dobrzy znajomi: czasem śmiesznym, czasem refleksyjnym, ale zawsze autentycznym tonem.
Bohaterowie? To przede wszystkim Polska – ta nieoczywista, zapomniana, pełna magii i absurdów. I sami autorzy – z dystansem do siebie, z pasją i dziecięcą ciekawością świata. Ich entuzjazm jest zaraźliwy😊
Emocje? Od zachwytu po wzruszenie i dużo, bardzo dużo uśmiechu. Czasem łapię się na tym, że czytam na głos jakieś perełki, bo aż chce się nimi podzielić.
Tempo akcji jest idealne jak na książkę podróżniczą – można ją czytać rozdziałami w dowolnej kolejności. Styl Aleksandry i Grzegorza Koprów jest lekki, gawędziarski, bez zbędnego patosu. Ani trochę nudny, ani trochę „turystyczny”. Wręcz przeciwnie – momentami przypomina dobrze napisanego bloga podróżniczego (w pozytywnym znaczeniu).
Dla kogo? Dla wszystkich, którzy myślą, że „zwiedzili już Polskę”. Dla poszukiwaczy dziwnych miejsc, fanów urban exploration, osób kochających klimat miejsc z duszą.
Czy warto? Jeśli choć trochę kręcą Was nieznane historie i niespieszne odkrywanie – koniecznie. To książka, która dodaje ochoty na małe wielkie wyprawy własnym podwórkiem.
Moja ocena: 9/10 🌟
BRUNETTE BOOKS