Cudowne Boże Narodzenie i inne świąteczne opowieści

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Data wydania: 2018-11-20
Kategoria: Dla młodzieży
ISBN: 9788365521460
Liczba stron: 200
Tytuł oryginału: A Merry Christmas & Other Christmas Stories

Ocena: 4.33 (3 głosów)

Świąteczne opowieści o przyjemności czynienia dobra.

Pełne ciepła i miłości świąteczne opowiadania amerykańskiej pisarki Louisy May Alcott - pionierki literatury kobieciej i powieści dla dziewcząt - to zabawne i poruszające historie, które urzekają swoją prostotą i uczą ponadczasowych wartości.

Losy biednej rodziny, samotnej babci czy dziewczyny z sierocińca pokazują, że prawdziwy duch świąt Bożego Narodzenia objawia się w postaci dobroczynności, a niesienie pomocy tym, którzy jej potrzebują, jest najcudowniejszym przeżyciem na świecie.

Kup książkę Cudowne Boże Narodzenie i inne świąteczne opowieści

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Opinie o książce - Cudowne Boże Narodzenie i inne świąteczne opowieści

Avatar użytkownika - Joannate
Joannate
Przeczytane:2018-12-10, Ocena: 4, Przeczytałam,

„Cudowne Boże Narodzenie i inne świąteczne opowieści” to książka, której tytuł mówi wszystko. Jest o świątecznych cudach – dużych i małych. Śliczna okładka: twarda, z błyszczącym obrazkiem przedstawiającym ustrojoną gałązkę choinkową dobrze nastraja czytelnika, a w środku jest równie ładnie: chociaż obrazki są czarno-białe. A treść? Taka jak zewnętrzna strona książki: uroczo staroświecka, pełna słodyczy, przepojona świąteczną magią. Opowiadań jest siedem, pisane są dużą czcionką i poprzeplatane rysunkami, więc książeczkę można spokojnie przeczytać w jeden wieczór (chyba że się nie wytrzyma zbyt dużej dawki słodyczy).

Znajdziecie w tej książce kwintesencję bożonarodzeniowych cudów: są tutaj biedne sierotki, które właśnie w święta przekonują się, że ktoś je jednak kocha, są dobre jak aniołki dzieci, gotowe podzielić się posiłkiem z ubogimi (złych bohaterów tu nie ma wcale!!), są kochane i słodkie dziewczątka o złotym sercu, które opiekują się rannym ptaszkiem, a nawet jak już trafi się bogata dziedziczka, to okazuje się być pełną miłości panienką, która scali rodzinę i przyniesie wiele radości babci staruszce…

Szczerze mówiąc, trochę mnie ten tomik znudził i czytałam go przez cztery dni, na zmianę z innymi książkami – lubię bożonarodzeniowe nastroje, nawet uwielbiam, ale tej słodyczy i miłosierdzia było tutaj jednak za dużo. Niemniej polecam tę książkę wszystkim, którzy chcą się wprawić w świąteczny nastrój, odprężyć i poczuć trochę bajkowy klimat – taki, w którym dobro jest zawsze nagradzane, choinka lśni szklanymi ozdobami i ogrzewa blaskiem prawdziwych świec. Nie żałuję, że poświęciłam czas na jej przeczytanie, bo pozwoliła mi przez kilka wieczorów przenosić się do świata, który istnieje tylko w wyobraźni kogoś bardzo wrażliwego i naiwnego. I choć jak przyznałam, trochę mnie znudził, to nie odłożyłam jej na półkę, tylko chwilę od niej odpoczywałam, bo ten magiczny nastrój i czar minionej epoki jednak mnie przyciągał i kazał dokończyć lekturę. I mam po niej pozytywne odczucia: dawno już żadna książka nie wniosła w moją dusze takiego spokoju, wyciszenia i delikatności.

Muszę wspomnieć także o tym, że książka napisana jest bardzo ładnym językiem, wyraźnie widać, że powstała dawno temu, a jednak jej przesłanie pozostaje aktualne: niesie w sobie optymizm, nadzieję i przekonanie, że każdy dobry uczynek zostanie dostrzeżony i nagrodzony – zwłaszcza, jeśli wydarzy się w okolicy świąt Bożego Narodzenia.

Wydaje mi się, że to książka, która spodoba się wrażliwym osobom, ceniącym w literaturze nastrojowość i baśniowy klimat – a nie: spektakularne wydarzenia. Spodoba się każdemu, kto nie jest zbyt cyniczny i kogo nie drażni naiwność i niezbyt subtelny dydaktyzm (aczkolwiek proszę się nie zrażać – podany jest w sposób ciepły i przyjemny). Pokazuje nam świat z ubiegłego stulecia, z jego staroświeckim urokiem i elegancją – myślę, że właśnie w okresie, gdy zbliża się Boże Narodzenie taka książka szczególnie ma rację bytu.

Podsumowując: nie spodziewajcie się fajerwerków, tylko nastawcie się na smakowanie nastroju wyciszenie, subtelność i łagodność – wówczas na pewno książka Was nie rozczaruje, tylko pomoże wprowadzić się w świąteczny klimat.

Link do opinii
Avatar użytkownika - Roksana
Roksana
Przeczytane:2021-05-26, Ocena: 6, Przeczytałam, 2021, Literatura piękna, Mam,

Miła mała książeczka do wciągnięcia na raz i prawdopodobnie szybkiego zapomnienia. Lubię od czasu do czasu takie umoralniające stare opowiastki dla dobrych panien, ale tu problemem jest ogromna powtarzalność. Biedna rodzina z gromadką dzieci, które marzą o świętach i prezentach i tajemniczy dobroczyńca, który to marzenie spełnia. Schemat powtarza się chyba w pięciu wariantach. Czuję się bardzo umoralniona, chyba wystarczy mi na cały rok.

Link do opinii
Inne książki autora
Róża w rozkwicie
Louisa May Alcott0
Okładka ksiązki - Róża w rozkwicie

Kontynuacja powieści Ośmioro kuzynów. Dwudziestoletnia Rose wraz z wujem Alecem i przyjaciółką Phebe wraca z podróży dookoła świata. W domu czekają na...

Dobre żony
Louisa May Alcott0
Okładka ksiązki - Dobre żony

Louisa May Alcott opowiada dalsze dzieje "małych kobietek". Dobre żony to książka dla wszystkich, którzy chcą poznać dalsze losy małych kobietek...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Nie wiesz o mnie wszystkiego
Joanna Jagiełło
Nie wiesz o mnie wszystkiego
Na Jowisza 2! Nadal uzupełniam Jeżycjadę
Emilia Kiereś, Małgorzata Musierowicz
Na Jowisza 2! Nadal uzupełniam Jeżycjadę
Księżniczka Zoja
Marcin Szmel
Księżniczka Zoja
Powrót na Zaginiony Kontynent
Przemysław Hytroś
Powrót na Zaginiony Kontynent
Zimne wody Wenisany
Linor Goralik
Zimne wody Wenisany
Retorsja
Tomasz Brewczyński
Retorsja
150 wesel i grób
Magdalena Kubasiewicz
150 wesel i grób
Kufer tajemnic
Anna Bichalska
Kufer tajemnic
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy