Cudowne Boże Narodzenie i inne świąteczne opowieści

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Data wydania: 2018-11-20
Kategoria: Dla młodzieży
ISBN: 9788365521460
Liczba stron: 200
Tytuł oryginału: A Merry Christmas & Other Christmas Stories
Dodał/a opinię: Joanna Tekieli

Ocena: 4.33 (3 głosów)

„Cudowne Boże Narodzenie i inne świąteczne opowieści” to książka, której tytuł mówi wszystko. Jest o świątecznych cudach – dużych i małych. Śliczna okładka: twarda, z błyszczącym obrazkiem przedstawiającym ustrojoną gałązkę choinkową dobrze nastraja czytelnika, a w środku jest równie ładnie: chociaż obrazki są czarno-białe. A treść? Taka jak zewnętrzna strona książki: uroczo staroświecka, pełna słodyczy, przepojona świąteczną magią. Opowiadań jest siedem, pisane są dużą czcionką i poprzeplatane rysunkami, więc książeczkę można spokojnie przeczytać w jeden wieczór (chyba że się nie wytrzyma zbyt dużej dawki słodyczy).

Znajdziecie w tej książce kwintesencję bożonarodzeniowych cudów: są tutaj biedne sierotki, które właśnie w święta przekonują się, że ktoś je jednak kocha, są dobre jak aniołki dzieci, gotowe podzielić się posiłkiem z ubogimi (złych bohaterów tu nie ma wcale!!), są kochane i słodkie dziewczątka o złotym sercu, które opiekują się rannym ptaszkiem, a nawet jak już trafi się bogata dziedziczka, to okazuje się być pełną miłości panienką, która scali rodzinę i przyniesie wiele radości babci staruszce…

Szczerze mówiąc, trochę mnie ten tomik znudził i czytałam go przez cztery dni, na zmianę z innymi książkami – lubię bożonarodzeniowe nastroje, nawet uwielbiam, ale tej słodyczy i miłosierdzia było tutaj jednak za dużo. Niemniej polecam tę książkę wszystkim, którzy chcą się wprawić w świąteczny nastrój, odprężyć i poczuć trochę bajkowy klimat – taki, w którym dobro jest zawsze nagradzane, choinka lśni szklanymi ozdobami i ogrzewa blaskiem prawdziwych świec. Nie żałuję, że poświęciłam czas na jej przeczytanie, bo pozwoliła mi przez kilka wieczorów przenosić się do świata, który istnieje tylko w wyobraźni kogoś bardzo wrażliwego i naiwnego. I choć jak przyznałam, trochę mnie znudził, to nie odłożyłam jej na półkę, tylko chwilę od niej odpoczywałam, bo ten magiczny nastrój i czar minionej epoki jednak mnie przyciągał i kazał dokończyć lekturę. I mam po niej pozytywne odczucia: dawno już żadna książka nie wniosła w moją dusze takiego spokoju, wyciszenia i delikatności.

Muszę wspomnieć także o tym, że książka napisana jest bardzo ładnym językiem, wyraźnie widać, że powstała dawno temu, a jednak jej przesłanie pozostaje aktualne: niesie w sobie optymizm, nadzieję i przekonanie, że każdy dobry uczynek zostanie dostrzeżony i nagrodzony – zwłaszcza, jeśli wydarzy się w okolicy świąt Bożego Narodzenia.

Wydaje mi się, że to książka, która spodoba się wrażliwym osobom, ceniącym w literaturze nastrojowość i baśniowy klimat – a nie: spektakularne wydarzenia. Spodoba się każdemu, kto nie jest zbyt cyniczny i kogo nie drażni naiwność i niezbyt subtelny dydaktyzm (aczkolwiek proszę się nie zrażać – podany jest w sposób ciepły i przyjemny). Pokazuje nam świat z ubiegłego stulecia, z jego staroświeckim urokiem i elegancją – myślę, że właśnie w okresie, gdy zbliża się Boże Narodzenie taka książka szczególnie ma rację bytu.

Podsumowując: nie spodziewajcie się fajerwerków, tylko nastawcie się na smakowanie nastroju wyciszenie, subtelność i łagodność – wówczas na pewno książka Was nie rozczaruje, tylko pomoże wprowadzić się w świąteczny klimat.

Zobacz opinie o książce Cudowne Boże Narodzenie i inne świąteczne opowieści

Kup książkę Cudowne Boże Narodzenie i inne świąteczne opowieści

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Inne książki autora
Good Wives
Louisa May Alcott0
Okładka ksiązki - Good Wives

Kontynuacja powieści `Little Women` opowiada o radosnych przygotowaniach do wesela......

Ośmioro kuzynów
Louisa May Alcott0
Okładka ksiązki - Ośmioro kuzynów

Trzynastoletnia Rose po śmierci ojca trafia do domu sędziwych ciotek. Dziewczynka sprawia wrażenie chorowitej i przygnębionej. Wszystko zmienia się, gdy...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Syrena
Mariusz Kaszyński
Syrena
Czarcia dolina
Halina Kowalczuk
Czarcia dolina
Ostatnia nadzieja
Marzena Rogalska
Ostatnia nadzieja
Do jutra
Jeffery Deaver
Do jutra
Zagubiony, który prowadził
Aleksandra R.K. Stupera
Zagubiony, który prowadził
Bliska znajoma
Piotr Górski
Bliska znajoma
Berlingowcy. Żołnierze tragiczni
Red. Dominik Czapigo, z komentarzem Marcina Białasa
Berlingowcy. Żołnierze tragiczni
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy