Cyfrowa Twierdza

Wydawnictwo: Sonia Draga
Data wydania: 2020-08-12
Tytuł oryginału: Digital Fortress

Narodowa Agencja Bezpieczeństwa (NSA) konstruuje superkomputer pozwalający złamać każdy szyfr metodą ,,brutalnego ataku". Dzięki niemu amerykański wywiad może czytać komunikaty przesyłane przez terrorystów oraz szpiegów i w ten sposób udaremniać ich zamiary. Działalność agencji stara się pokrzyżować genialny japoński kryptolog Ensei Tankado, twórca niedającego się złamać algorytmu, nazwanego Cyfrową Twierdzą. Grożąc przekazaniem go do publicznego użytku, stawia niemożliwe do spełnienia żądania.

Susan Fletcher, piękna matematyczka pracująca dla NSA, uczestniczy w dramatycznym wyścigu z czasem, by ocalić agencję, zdemaskować zdrajcę w jej szeregach i odkryć szczegóły planu, którego celem jest zniszczenie banku danych wywiadowczych USA. Stawką jest jej życie i życie mężczyzny, którego kocha.

Tagi: Thrillery i suspens

POLECANA RECENZJA

Kup książkę Cyfrowa Twierdza

Opinie o książce - Cyfrowa Twierdza

"Ensey Tankado przez wiele lat pragnął, by cały świat dowiedział się o istnieniu TRANSLATORA, ale nikt mu nie wierzył. Walczył na śmierć i życie o to, w co wierzył-o prawo jednostki do prywatności." Rządowa agencja NSA posiada superszybki komputer o nazwie TRANSLATOR. Kosztował on Stany Zjednoczone majątek i, co oczywiste, jest trzymany w głębokiej tajemnicy. Stworzono go po to, aby łamać kody chroniące poczty elektroniczne na całym świecie. Znana kryptolog Susan Fletcher zostaje wezwana do siedziby organizacji z powodu nagłego wypadku. Jej szef, komandor Trevor Strathmore, zainstalował na komputerze algorytm szyfrujący, którego podobno nie da się złamać, zwany "Cyfrową Twierdzą". Stworzył go genialny japoński kryptolog Ensey Tankada, który swego czasu pracował w NSA. Tylko on i tajemniczy North Dakota posiadają klucz do otwarcia algorytmu. Jego nagła śmierć wszystko komplikuje. Aby rozpocząć działanie programu Strathmore ominął filtry Gauntlet, które pełniły rolę zabezpieczenia. Jak się wkrótce okaże wpuścił on do głównego banku danych Narodowej Agencji Bezpieczeństwa wirusa. W poszukiwaniu klucza, który zatrzyma działanie robaka, w podróż do Hiszpanii wyrusza ukochany Susan, profesor David Becker. Jego śladem podąża Hulokot, płatny zabójca, którego celem jest eliminacja każdego kto zetknie się z kluczem. Przyznam szczerze, że tematyka poruszona w książce zupełnie mnie nie interesuje. Sięgnęłam po tę pozycję, ponieważ czytałam inne książki tego autora. Podobno w tekście jest wiele rażących błędów lecz będąc laikiem w tym temacie w ogóle ich nie dostrzegłam. Z drugiej strony powieść to często fikcja literacka i autor ma prawo naginać ją do swoich potrzeb. Jako czytelnik stwierdzić mogę jedynie, że książkę czyta się szybko, a zaskakujące zwroty akcji sprawiają, że nie sposób oderwać się od lektury. Przyznam jednak, że bardziej podobał mi się chociażby "Kod Leonarda da Vici" czy "Anioły i demony".
Na początku nieco zmartwiłam się, że w "Cyfrowej Twierdzy" nie spotkam Roberta Langdona, ale żal minął, gdy porwał mnie wir wydarzeń tego technothrillera. Kryptolodzy, szyfry, superkomputery, szantaże i morderstwa. Książka wciąga od pierwszych stron i trzyma w napięciu do ostatnich, całkowicie zaskakując czytelnika ostatecznym rozwiązaniem. Polecam z czystym sumieniem.
Jedna z pierwszych książek Dana Browna, która wciąga. Niesamowicie wciąga. Akcja i ta ciekawość zakończenia. Zagadki, szyfry - to coś, co uwielbiam i co mogę wiele razy czytać. Chyba wrócę jeszcze do tej książki. Jak zapomnę zakończenie. By znów poczuć ten dreszczyk :)
Jakież było moje zdziwienie, gdy okazało się, że "Cyfrowa twierdza" nie opisuje losów profesora Langdona. Wszystkie książki Browna, które wcześniej przeczytałam, dotyczyły właśnie jego. Musiałam więc poznać nowych bohaterów i skupić się na ich poczynaniach uratowania świata. Susan Fletcher jest kryptologiem w amerykańskiej agencji. Szef wezwał ją w wolną sobotę, aby pomogła mu zażegnać kryzys - zniszczenie bazy danych amerykańskiego wywiadu. Susan zmaga się z czasem, a ponadto martwi się o mężczyznę swojego życia, który został również wciągnięty w tę sprawę. Trzymająca do końca w napięciu pozycja autora bestselerów. Warto przeczytać, aby dowiedzieć się czy superkomputer przetrzyma próbę ataku wirusa.
Moja pierwsza ksiazka tego autora,przyznam ze siegalam po nia niechetnie, gdyz nie jest to gatunek za ktorym przepadam,jednak miala cos co nakazało mi ja przeczytac. Po paru (2-4)dniach okazlo sie,ze obracam ostatnia kartke ksiazki. Musze przyznac,ze zaskoczyla mnie pozytywnie i mysle,ze jeszcze kiedys siegne po ksiazke Dana Brawna.
Trzyma w napięciu, ale według mnie to nie jest szczyt możliwości autora.
Bardzo ciekawa książka. Szczególnie dla zainteresowanych matematyką. Mnie - humanistkę - długie opisy skomplikowanych wzorów bardzo nudziły. Ogólnie mam wrażenie, że te rozległe opisy spotykane w każdej książce Browna mają je nieco uwiarygodniać.
Na wysokim poziomie książka, tak jak każda inna tego autora.
Trzyma w napięciu cały czas, czyta się ją błyskawicznie.
Avatar użytkownika - emiliarusinek82
emiliarusinek82
Przeczytane:2020-08-10, Przeczytałem,
Avatar użytkownika - Sebastian34
Sebastian34
Przeczytane:2020-07-17, Ocena: 5, Przeczytałem,

To już druga książka, tego autora, którą przeczytałem. I podobała mi się ona. Mogę ją polecić każdemu, choć inni ją (tą książkę) trochę krytukują, ale mi się podobała.

Avatar użytkownika - patrycjadyrda
patrycjadyrda
Przeczytane:2019-11-11, Ocena: 4, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - grupa0
grupa0
Przeczytane:2019-01-04, Ocena: 6, Przeczytałem,

Nie wiem czemu ale wszystkie książki Dana Browna mają w sobie coś takiego, że nie można się oderwać. Niby przeczytasz 1 książkę jego autorstwa a pragniesz już następną. Polecam bardzo

Avatar użytkownika - monikers_k
monikers_k
Przeczytane:2016-11-08, Przeczytałam,
Cyfrowa twierdza
Dan Brown0
Okładka ksiązki - Cyfrowa twierdza

Błyskotliwy technothriller. NSA konstruuje potężny superkomputer, pozwalający złamać każdy szyfr metodą "brutalnego ataku". Dzięki niemu amerykański wywiad...

Anioły i demony
Dan Brown0
Okładka ksiązki - Anioły i demony

Znakomita powieść w nowej szacie graficznej. Robert Langdon zostaje pilnie wezwany do położonego koło Genewy centrum badań jądrowych CERN. Jego zadanie...

Jesteśmy twoi
Anna Ficner-Ogonowska