Czarna Owca Medycyny. Nieopowiedziana historia psychiatrii

Tom 2 cyklu ZROZUM

Z tej książki dowiesz się:
• Co łączyło Zygmunta Freuda ze Steve’em Jobsem?
• Jak wyglądały prehistoryczne przypadki trepanacji czaszki?
• Dlaczego choroby psychiczne leczono lobotomią?
• Co wspólnego miał gangster Al Capone z kompozytorem Robertem Schumannem?

Przez lata psychiatria uchodziła za czarną owcę medycyny. Wizyta u psychiatry była ostatecznością i często wiązała się z ostracyzmem społecznym. Nie pomagał fakt, że powstające teorie dotyczące leczenia schorzeń psychicznych często były ze sobą sprzeczne.
Jeffrey A. Lieberman – były szef Amerykańskiego Towarzystwa Psychiatrycznego – prowadzi nas, wręcz w detektywistyczny sposób, przez historię jednej z najciekawszych dziedzin medycyny.

Pokazuje trudności, przed którymi stawali psychiatrzy, próbując znaleźć przyczyny chorób i sposoby na skuteczne ich wyleczenie. Ale przede wszystkim opowiada o tym, jak długo psychiatrzy musieli walczyć o udowodnienie tego, że choroby, którymi się zajmują, istnieją naprawdę.

Książki dobre nie tylko w teorii!

Informacje dodatkowe o Czarna Owca Medycyny. Nieopowiedziana historia psychiatrii :

Wydawnictwo: Poznańskie

Czarna Owca Medycyny. Nieopowiedziana historia psychiatrii - opinie o książce

Avatar użytkownika - Molikksiazkowyy
Molikksiazkowyy
Przeczytane:2020-10-15, Ocena: 6, Przeczytałam, Zawiedziona:(, Ulubione <3 ,

Już na samym początku musze się przyznać, że książka CZARNA OWCA MEDYCYNY NIEPOPOWIEDZIANA HISTORIA PSYHIERTII była dla mnie ciężką książką, a raczej po prostu opornie mi się ją czytało.  I nie chodzi o to, że była nudna, a raczej o to, porusza dość intrygujący temat i żeby zrozumieć o czym autor pisze trzeba dobrze się w nią wczytać.  Napisana została bardzo prostym i lekkim językiem, dzięki czemu z pewnością, czytelnik, który na co dzień nie ma styczności z naukowym językiem, bardzo szybko zrozumie o czym autor pisze. Ponadto z pomocą przychodzą objaśnienia zawarte na końcu książki.

Autor książki krok po kroku przedstawia historię psychiatrii począwszy od przewrotnych teorii Freuda, terapii Reicha akumulatorem orgonu po coraz to bardziej nowatorskie metody leczenia. Ukazuje jak dziedzina psychiatrii przebijała się przez pozostałe dziedziny, jak zróżnicowane panowały poglądy na temat leczenia różnych chorób psychicznych oraz jaki wpływ miały na nią różne odkrycia medyczne.

Czy warto sięgnąć po tę książkę? Oczywiście!! Mimo iż nie należy do gatunku lekkich książek, to z pewnością zachwyci wszystkich, którzy są ciekawi świata i maniaków lektur popularno-naukowych. Czytając CZARNĄ OWCE MEDYCNY, z pewnością posiądzie się ciekawą wiedzę i przeżyje fascynującą przygodę po kartach historii psychiatrii.

Avatar użytkownika - kryminalnatalerz
kryminalnatalerz
Przeczytane:2021-03-15, Ocena: 5, Przeczytałam,

„Czarna owca medycyny” to drugi tytuł, który ukazał się pod skrzydłami nowej serii książek popularno-naukowych Zrozum Wydawnictwa Poznańskiego. Jest to opowieść o historii rozwoju psychiatrii – dziedziny medycyny, która przez długi czas była traktowana z pobłażaniem przez lekarzy i społeczeństwo. Napisana została przez doktora Jeffreya A. Liebermana, człowieka, który od ponad 30 lat ma w nią duży wkład – brał udział w powstawaniu DSM-5, biblii wszystkich psychiatrów i psychologów, był też prezesem Amerykańskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, a teraz wykłada na Columbii. Autor wziął sobie za cel opowiedzenie historii psychiatrii bez wybielania, wytknięcie zarówno porażek, jak i podkreślenie wzlotów, tak by społeczeństwo zrozumiało jak długą drogę psychiatria przebyła, by przybrać taką formę, jaką ma teraz. Jak sam autor podkreśla – psychiatria jest już na tym dobrym poziomie, gdzie faktycznie jest w stanie pomóc chorym żyć i normalnie funkcjonować w społeczeństwie, teraz trzeba zmienić jednak te negatywne, piętnujące podejście samego społeczeństwa. I tak autor bierze nas w podróż od wieku XIX, przez magnetyzm zwierzęcy, psychoanalizę Freuda, lobotomię i terapie elektrowstrząsowe, opowiada o tym jak zmieniały się szpitale psychiatryczne i reakcja społeczna na chorych. Dużo miejsca poświęca też na opowieść o powstawaniu wspomnianych już podręczników DSM. Ogólnie do naprawdę spora ilość wiedzy napisana w bardzo przystępny sposób – z fotografiami i oparta na opowieściach o poszczególnych pacjentach, przez co nie jest to ‘sucha’ teoria, a raczej właśnie opowieści. Ja jestem z lektury ogromnie zadowolona i serdecznie ją polecam!

Avatar użytkownika - anoola
anoola