Czarna Owca Medycyny. Nieopowiedziana historia psychiatrii

Wydawnictwo: Poznańskie
Data wydania: 2020-06-03
Kategoria: Popularnonaukowe
ISBN: 9788366517400
Liczba stron: 344
Tytuł oryginału: Shrinks: The Untold Story of Psychiatry
Tłumaczenie: Maciej Miłkowski

Tom 2 cyklu ZROZUM

Ocena: 5 (3 głosów)

Z tej książki dowiesz się:
• Co łączyło Zygmunta Freuda ze Steve’em Jobsem?
• Jak wyglądały prehistoryczne przypadki trepanacji czaszki?
• Dlaczego choroby psychiczne leczono lobotomią?
• Co wspólnego miał gangster Al Capone z kompozytorem Robertem Schumannem?

Przez lata psychiatria uchodziła za czarną owcę medycyny. Wizyta u psychiatry była ostatecznością i często wiązała się z ostracyzmem społecznym. Nie pomagał fakt, że powstające teorie dotyczące leczenia schorzeń psychicznych często były ze sobą sprzeczne.
Jeffrey A. Lieberman – były szef Amerykańskiego Towarzystwa Psychiatrycznego – prowadzi nas, wręcz w detektywistyczny sposób, przez historię jednej z najciekawszych dziedzin medycyny.

Pokazuje trudności, przed którymi stawali psychiatrzy, próbując znaleźć przyczyny chorób i sposoby na skuteczne ich wyleczenie. Ale przede wszystkim opowiada o tym, jak długo psychiatrzy musieli walczyć o udowodnienie tego, że choroby, którymi się zajmują, istnieją naprawdę.

Książki dobre nie tylko w teorii!
 

 

Tagi:

Kup książkę Czarna Owca Medycyny. Nieopowiedziana historia psychiatrii

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Opinie o książce - Czarna Owca Medycyny. Nieopowiedziana historia psychiatrii

Avatar użytkownika - Molikksiazkowyy
Molikksiazkowyy
Przeczytane:2020-10-15, Ocena: 6, Przeczytałam, Zawiedziona:(, Ulubione <3 ,

Już na samym początku musze się przyznać, że książka CZARNA OWCA MEDYCYNY NIEPOPOWIEDZIANA HISTORIA PSYHIERTII była dla mnie ciężką książką, a raczej po prostu opornie mi się ją czytało.  I nie chodzi o to, że była nudna, a raczej o to, porusza dość intrygujący temat i żeby zrozumieć o czym autor pisze trzeba dobrze się w nią wczytać.  Napisana została bardzo prostym i lekkim językiem, dzięki czemu z pewnością, czytelnik, który na co dzień nie ma styczności z naukowym językiem, bardzo szybko zrozumie o czym autor pisze. Ponadto z pomocą przychodzą objaśnienia zawarte na końcu książki.

Autor książki krok po kroku przedstawia historię psychiatrii począwszy od przewrotnych teorii Freuda, terapii Reicha akumulatorem orgonu po coraz to bardziej nowatorskie metody leczenia. Ukazuje jak dziedzina psychiatrii przebijała się przez pozostałe dziedziny, jak zróżnicowane panowały poglądy na temat leczenia różnych chorób psychicznych oraz jaki wpływ miały na nią różne odkrycia medyczne.

 Czy warto sięgnąć po tę książkę? Oczywiście!! Mimo iż nie należy do gatunku lekkich książek, to z pewnością zachwyci wszystkich, którzy są ciekawi świata i maniaków lektur popularno-naukowych. Czytając CZARNĄ OWCE MEDYCNY, z pewnością posiądzie się ciekawą wiedzę i przeżyje fascynującą przygodę po kartach historii psychiatrii.

Link do opinii
Avatar użytkownika - kryminalnatalerz
kryminalnatalerz
Przeczytane:2021-03-15, Ocena: 5, Przeczytałam,

„Czarna owca medycyny” to drugi tytuł, który ukazał się pod skrzydłami nowej serii książek popularno-naukowych Zrozum Wydawnictwa Poznańskiego. Jest to opowieść o historii rozwoju psychiatrii – dziedziny medycyny, która przez długi czas była traktowana z pobłażaniem przez lekarzy i społeczeństwo. Napisana została przez doktora Jeffreya A. Liebermana, człowieka, który od ponad 30 lat ma w nią duży wkład – brał udział w powstawaniu DSM-5, biblii wszystkich psychiatrów i psychologów, był też prezesem Amerykańskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, a teraz wykłada na Columbii. Autor wziął sobie za cel opowiedzenie historii psychiatrii bez wybielania, wytknięcie zarówno porażek, jak i podkreślenie wzlotów, tak by społeczeństwo zrozumiało jak długą drogę psychiatria przebyła, by przybrać taką formę, jaką ma teraz. Jak sam autor podkreśla – psychiatria jest już na tym dobrym poziomie, gdzie faktycznie jest w stanie pomóc chorym żyć i normalnie funkcjonować w społeczeństwie, teraz trzeba zmienić jednak te negatywne, piętnujące podejście samego społeczeństwa. I tak autor bierze nas w podróż od wieku XIX, przez magnetyzm zwierzęcy, psychoanalizę Freuda, lobotomię i terapie elektrowstrząsowe, opowiada o tym jak zmieniały się szpitale psychiatryczne i reakcja społeczna na chorych. Dużo miejsca poświęca też na opowieść o powstawaniu wspomnianych już podręczników DSM. Ogólnie do naprawdę spora ilość wiedzy napisana w bardzo przystępny sposób – z fotografiami i oparta na opowieściach o poszczególnych pacjentach, przez co nie jest to ‘sucha’ teoria, a raczej właśnie opowieści. Ja jestem z lektury ogromnie zadowolona i serdecznie ją polecam!

Link do opinii
Avatar użytkownika - anoola
anoola
Przeczytane:2020-10-21, Ocena: 4, Przeczytałam, Mam, 52 książki - 2020,
Recenzje miesiąca
Nie wiesz o mnie wszystkiego
Joanna Jagiełło
Nie wiesz o mnie wszystkiego
Retorsja
Tomasz Brewczyński
Retorsja
Powrót na Zaginiony Kontynent
Przemysław Hytroś
Powrót na Zaginiony Kontynent
Kufer tajemnic
Anna Bichalska
Kufer tajemnic
150 wesel i grób
Magdalena Kubasiewicz
150 wesel i grób
Riku i królestwo bieli
Randy Taguchi
Riku i królestwo bieli
Król Pik
Monika Godlewska (I)
Król Pik
Nocny ekspres
Karin Erlandsson
Nocny ekspres
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy