Czarny piątek

Tom 7 cyklu Maggie O'Dell

Największe amerykańskie centrum handlowe przeżywa prawdziwe oblężenie. Ludzi ogarnął szał zakupów, bo piątek po Święcie Dziękczynienia jest dniem największych promocji, najkorzystniejszych okazji. Właśnie wtedy zamachowcy przeprowadzają samobójczy atak. Ginie wielu niewinnych ludzi.

Agentka Maggie O'Dell staje przed najtrudniejszą sprawą w swojej karierze. Przekopując gruzowisko w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie o sprawcę zamachu, odkrywa, że najgorsze dopiero ma nadejść.

Czas ucieka, napięcie rośnie. O'Dell ma tylko dwadzieścia cztery godziny, aby się dowiedzieć, co będzie następnym celem i kto stoi za zamachami. Walcząc o ułożenie wszystkich elementów układanki odkrywa, o co toczy się gra. Okazuje się, że na linii ognia stoi jej własna rodzina.

Informacje dodatkowe o Czarny piątek :

Wydawnictwo: HarperCollins Polska
Data wydania: 2022-10-26
Tytuł oryginału: Black Friday

Tagi: Thrillery psychologiczne

Kup książkę Czarny piątek

Czarny piątek - opinie o książce

Avatar użytkownika - zakochanawksiazk
zakochanawksiazk
Przeczytane:2023-02-07, Ocena: 5, Przeczytałem,

To moje kolejne spotkanie z twórczością autorki i drugie z cyklem #maggieodell, poprzednio czytałam powieść "Zło konieczne" która jest piątym tomem owej serii, natomiast "Czarny piątek" to siódmy tom, moim zdaniem książki można czytać bez znajomości poprzednich i w dowolnej kolejności. Język jakim posługuje się autorka jest bardzo lekki i przyjemny w odbiorze, co sprawia, że książkę czyta się bardzo sprawnie, ja pochłonęłam historię agentki O'Dell w jeden wieczór i z dużym zainteresowaniem śledziłam jej losy. Fabuła została w bardzo ciekawy sposób nakreślona i równie dobrze poprowadzona, a bohaterowie świetnie wykreowani. Maggie zaskarbiła sobie moją sympatię już przy okazji poprzedniego tomu, który czytałam i teraz mam wrażenie jakbym wracała dowiedzieć się co słychać u dawnej znajomej, z czym tym razem przyjdzie jej się zmierzyć, jakie śledztwo/sprawę rozwikłać. Pisarka w bardzo interesujący sposób opisała i przedstawiła nam zjawisko szału zakupowego nazywanego "czarnym piątkiem - black friday", a także przeprowadzonego zamachu oraz jego następstwa. Kava w bardzo umiejętny sposób absorbuje Czytelnika, wodzi za nos i świetnie trzyma w napięciu, wywołując tym samym natłok skrajnych emocji, a wszystko razem tworzy spójną całość! Znajdziemy tutaj plot twisty, których akurat się kompletnie nie spodziewałam! Poraz kolejny świetnie spędziłam czas z Maggie i z chęcią w przyszłości sięgnę po kolejne książki z tej serii! Polecam!

Avatar użytkownika - ejotek
ejotek
Przeczytane:2021-01-10,

Bardzo lubię książki Alex Kavy z Maggie O'Dell w roli głównej. Dzielna i inteligentna psycholog kryminalna pojawia się wszędzie tam, gdzie zdaniem jej przełożonych nie poradzą sobie szeregowi policjanci. Nie czytałam jeszcze wszystkich tomów, nawet nie sięgam po nie we właściwej kolejności; dla tej serii robię wyjątek i nie skupiam się na chronologii prywatnego życia głównej bohaterki. Zresztą jest ono tak skomplikowane, że nie wiem czy i wtedy byłabym w stanie to zrozumieć (spora liczba spraw i związków). Skupmy się zatem na "Czarnym Piątku".

Lekturą wstrzeliłam się idealnie w czas, gdy w Polsce trwa "Czarny Listopad" a wszystkie strony internetowe informują o "Czarnym Piątku", czyli dniu z obniżkami cen w sklepach.

W USA dzień po Święcie Dziękczynienia, czyli właśnie w piątek, w sklepach trwa prawdziwe oblężenie. W Bloomington w Minnesocie znajduje się największe amerykańskie centrum handlowe - Mall of America. To właśnie tam pojawia się trzech młodych mężczyzn, którzy otrzymali specjalną misję. Jednak czy są jej świadomi? Niespodziewany telefon do jednego z nich sprawia, że plan tego, który jest mózgiem operacji, musi ulec zmianom.

Bowiem lada chwila w centrum handlowym nastąpią trzy wybuchy...
Wiele osób zginie, wiele zostanie rannych.

Skierowana na miejsce agentka Maggie O'Dell przez bardzo długi czas nie będzie świadoma, że gdzieś w środku tego zamieszania znajduje się jej przyrodni brat. Będzie próbowała skoncentrować się na ujęciu winnego, ale to wcale nie będzie łatwe, bowiem to człowiek sprytny, przygotowany na wyjścia awaryjne, inteligentny i szybko reagujący. A najgorsze jest to, że nie był to jedyny atak... O'Dell ma tylko dwadzieścia cztery godziny, by zapobiec śmierci następnych amerykańskich obywateli. Czy wielbicielka dietetycznej coli i naginania przepisów dobrze wytypuje potencjalne miejsce kolejnego zamachu? Czy uda się ująć sprawcę? Czy Maggie dotrze do tajnej organizacji? W tej sprawie niewiele do siebie pasuje...

"Czarny Piątek" to jak dla mnie najsłabsza z dotychczas czytanych części tej serii. Książka ma potencjał, bowiem jest odważna agentka; reprezentant firmy ochroniarskiej, który nie jest jej obojętny; młodzi ludzie, którzy stają się łatwym celem i zostają porwani; politycy z różnymi kartami przetargowymi; tajna organizacja, która nie do końca zgodnie myśli o przyszłości świata, a także Kierownik Projektu, czyli mózg całej operacji w Mall of America.

Niestety zabrakło mi szybszej akcji, jak przystało na taką tematykę zamachów bombowych. Owszem, było napięcie, był lęk o życie bohaterów, próba zrozumienia działań zamachowca, odkrycie prawdy kto za tym stoi, ale miałam wrażenie, że autorka za bardzo skupiała się na przypominaniu spraw z przeszłości O'Dell, co tylko rozpraszało moją uwagę a nic nie wnosiło do bieżących wydarzeń. Bohaterka też jakoś tak "zbladła", ponieważ niewiele swej wiedzy, doświadczenia a przede wszystkim działania wniosła do tej sprawy. Dopiero w finale się nieco ożywiła, choć nie do końca mnie on usatysfakcjonował. Jest niepełny i otwarty a takich w przypadku kryminałów nie lubię.

Podsumowując - "Czarny Piątek" to kryminał z elementami sensacji, w którym poznajemy relacje międzyludzkie, śledzimy próby przejęcia władzy oraz decyzje, które zmieniają świat. Obserwujemy dobrze zorganizowanego szefa zamachu, bezradnych policjantów i agentkę, która próbuje postawić na swoją intuicję. Są też porwania, niespodziewane śmierci, lęk o bliskich, zaufanie, lojalność, adrenalina, panika i strach. Ja mam mieszane odczucia, zdecydujcie sami czy ten tom może Wam się spodobać

Avatar użytkownika - wages
wages
Przeczytane:2017-09-19,

Terroryści zaatakowali po raz kolejny. Tym razem ich celem było największe w Stanach centrum hadlowe. Podejrzani to młodzi chłopcy i jedna dziewczyna. Maggie jedzie na miejsce tragdeii i dowiaduje się, że jednym z podejrzanych jest jej przyrodni brat Patrick. Czy Patrickowi uda sie przekonać władze, że nie ma nic wspólnego z atakiem? Które lotnisko w Stanach będzie kolejnym celem? Maggie stara się ogarnąć całą sytacje, odnaleźć terrorystów, przypilnować brata i nie rozdmuchać afery politycznej.

Avatar użytkownika - Iwa90
Iwa90
Przeczytane:2017-05-15,
Przeczytałam już kilka książek tej autorki i mając porównanie do innych jej powieści ta wypada słabiej. Nie jestem też usatysfakcjonowana zakończeniem. jak dla mnie jest ono niejasne. Może to dla tego, że nie lubię polityki i nie interesują mnie za bardzo tematy z nią związane
Avatar użytkownika - djas
djas
Przeczytane:2016-06-17,
Świetny początek z dużym rozmachem, a potem autorka jakby się przestraszyła tego, co może w swojej powieści zrobić. Muszę jednak przyznać, że czytało się ją doskonale.
Avatar użytkownika - Daisy
Daisy
Przeczytane:2015-11-01,
Młodzi ludzie z plecakami w centrum handlowym to nic nowego,ale w plecakach są materiały wybuchowe,a oni tego nie wiedzą...Książka bardzo ciekawa,dramatyczna,trzyma czytelnika w napięciu do samego końca.
Avatar użytkownika - GosiaK
GosiaK
Przeczytane:2015-10-15,
Alex Kava lubi chyba trudne tematy. Jednak najlepsze w jej książkach jest to, że zdarzenia autentyczne łączy zgrabnie z fikcją literacką, przedstawiając nam tym swoją wersję historii. Tym razem autorka przedstawia nam koszmar służb bezpieczeństwa. Centrum handlowe dzień po Święcie Dziękczynienia, tłumy ludzi i grupa nieświadomych niczego nastolatków. Wybuch, panika, pochopne oskarżenia, zabójca oraz strach o własnego brata, czyli w skrócie to, z czym będzie się musiała tym razem zmierzyć agentka O'Dell. Dodatkowo akcja książki jest dynamiczna i przyznaję szczerze, że czytałam ją wprost zachłannie. Stałym punktem programu jest oczywiście ukazanie ludzkiej psychologii. Pojawia się w historii stereotypowe myślenie, że osoba wyglądająca jak Arab, to na pewno terrorysta. Dodatkowo trafnie przedstawia dzisiejszy świat polityki - istnienie ,,niewidzialnej ręki", która z ukrycia kreuje pewne wydarzenia. Autorka daje również pstryczek w nos politykom i agencjom bezpieczeństwa, ukazując, jak pewne niewygodne sprawy są zamiatane pod dywan, a milczenie jest nagradzane.
Wybuchowe święto Dziękczynienia Maggie O'Dell ma nie lada zadanie. Ma przygotować portret psychologiczny mordercy/morderców, którzy zdetonowali ładunki wybuchowe w plecakach niczego nie podejrzewających nastolatków, spacerujących po jednym z największych centrów handlowych w USA. Wybuch nastąpił w tzw. Czarny Piątek, w dzień po Święcie Dziękczynienie, kiedy w centrach handlowych są prawdziwe tłumy ludzi. Maggie ma trudny orzech do zgryzienia, tym bardziej, ze rozprasza ją Nick Morelli, a wśród osób podejrzanych o zamieszanie w zamach jest jej własny brat. Jak zwykle Alex Kava zręcznie prowadzi intrygę, lawiruje między śladami i poszlakami i krętą drogą prowadzi czytelnika ku rozwiązaniu.
Avatar użytkownika -

Przeczytane:2014-03-24,
Alex Kava pisze książki, które bardzo lubię czytać i jeszcze nigdy mnie nie zawiodły. ,,Czarny piątek" to kolejna powieść w której główną bohaterką jest Maggie O'Dell. Akcja wciągaj od samego początku.
Avatar użytkownika - wkp
wkp
Przeczytane:2022-12-01, Ocena: 3, Przeczytałem,

ZABÓJCZE WYPRZEDAŻE

Zima za oknami (trochę śniegu stopniało u mnie, ale temperatury wiosenne to to nie są), Święta za pasem, a czarnopiątkowe promocje nadal kuszą niejednego z nas. No to nic dziwnego, że wydawca postanowił przypomnieć nam powieść Kavy ,,Czarny Piątek". Nie jest to może najlepsza książka autorki - choć okładka ją zdobiąca jest naprawdę fajna, trzeba to oddać - ale na taki przedświąteczny okres w roku, jak znalazł.

Czarny Piątek, dzień wielkich wyprzedaży po Święcie Dziękczynienia. Najbardziej dochodowy dzień w roku i zarazem dzień, w którym w sklepach jest rekordowo dużo klientów. Dzień walki o produkty, jakby od tego zależało życie. A teraz w pewnym sensie zależy, bo to właśnie ten dzień terroryści obierają za idealny do ataków bombowych na centra handlowe. A kto musi zająć się śledztwem? Oczywiście, że między innymi dobrze nam znana Maggie. Ta Maggie wciąż przybita po wydarzeniach z wirusem, wciąż je przeżywająca, wciąż zmagająca się z traumą. Ale nie dość, że nie może się do końca pozbierać, to jeszcze właśnie dobija ją fakt, że jej brat jest jednym z podejrzanych w sprawie zamachów. Czy zdoła go ocalić? I powstrzymać terrorystów?

Avatar użytkownika - JolaJola
JolaJola
Przeczytane:2021-03-09, Ocena: 5, Przeczytałam,

Atak terrorystyczny w galerii handlowej. Zagrożenie, inteligentny przeciwnik. Polecam.

Avatar użytkownika - Eli1605
Eli1605
Przeczytane:2020-03-25, Ocena: 5, Przeczytałam,

Wyprzedażowy, promocyjny, okazyjny " czarny piątek" zmienił się rzeczywiście w czarny, żałobny piątek. W jednym z największych centrów handlowych USA zginęło kilkadziesiąt osób. W imię czego zginęli? Czy przypadkiem znaleźli się w niewłaściwym miejscu? Czy był to atak terrorystyczny? Przez kogo inspirowany, kierowany i wykonany? Czy Maggie O'Dell znowu sobie poradzi? Ile zdrowia będzie kosztowała ją ta sprawa? Szybko rozwijająca się akcja, narastające ( niemal namacalne) napięcie i jak zawsze końcowe rozwiązanie pozostawiające miejsce na nasze domysły. Lubię książki Alex Kavy i polecam.

Avatar użytkownika - Sebastian34
Sebastian34
Przeczytane:2019-06-29, Ocena: 5, Przeczytałem,

Książka pisarki Alex Kavy ,pt. "Czarny piątek" jest moją pierwszą powieścią tej autorki jaką przeczytałem. Jest to jedna z kilku książek, w których występuje agentka Maggie O'Dell, ale nie czytałem tamtych książek, tylko tą. Ta powieść mi się podobała i mogę ją polecić każdemu. Nie bedę jednak pisał jej recenzji, ponieważ nie umiem ich pisać. To tyle.

Mroczny trop
Alex Kava0
Okładka ksiązki - Mroczny trop

Amerykańska Straż Wybrzeża zatrzymuje na wodach Zatoki Meksykańskiej statek rybacki, który może przemycać narkotyki. Jak zwykle służbom pomaga Ryder...

Przedsmak zła
Alex Kava0
Okładka ksiązki - Przedsmak zła

Ciało zwisało z sufitu. Ręce i nogi były związane kablem, a ściany pokrywały rozbryzgi krwi. W kuchni stało otwarte pudełko na jedzenie na wynos, nad którym...