Czarny piątek

Wydawnictwo: HarperCollins Polska
Data wydania: 2010-04-01
Kategoria: Kryminał, sensacja, thriller
ISBN: 9788323866749
Liczba stron: 352
Tytuł oryginału: Black friday
Język oryginału: angielski
Tłumaczenie: Katarzyna Ciążyńska

Tom 7 cyklu Maggie O'Dell

Ocena: 4.71 (24 głosów)
Inne wydania:

Piątek, dzień po Święcie Dziękczynienia. Największe centrum handlowe w USA. ŚCISK, ZAMIESZANIE, HAŁAS, NAPIĘCIE Najlepsze promocje, najtańsze oferty, najciekawsze produkty. Prawdziwe żniwa dla sprzedawców. WYBUCH, PRZERAŻENIE, PANIKA, MASAKRA Samobójczy zamachowcy uderzają w sercu Ameryki. Giną tysiące osób. Atak terrorystyczny, do którego nikt się nie przyznaje. Agentka Maggie O\'Dell staje przed najtrudniejszą i najbardziej krwawą sprawą w swojej karierze.Przekopując się przez gruzowisko w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie o sprawcę zamachu, O\'Dell odkrywa, że najgorsze dopiero ma nadejść. Kolejne ataki, których konsekwencje będą niewyobrażalne.Czas ucieka, napięcie rośnie. Maggie O\'Dell ma tylko 24 godziny, aby rozwiązać zagadkę. Musi się dowiedzieć, co będzie następnym celem i kto stoi za sprawą zamachów. Walcząc o ułożenie wszystkich elementów układanki, odkrywa, o co toczy się gra i że jej własny brat stoi na linii ognia?

POLECANA RECENZJA

Kup książkę Czarny piątek

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Opinie o książce - Czarny piątek

Bardzo lubię książki Alex Kavy z Maggie O'Dell w roli głównej. Dzielna i inteligentna psycholog kryminalna pojawia się wszędzie tam, gdzie zdaniem jej przełożonych nie poradzą sobie szeregowi policjanci. Nie czytałam jeszcze wszystkich tomów, nawet nie sięgam po nie we właściwej kolejności; dla tej serii robię wyjątek i nie skupiam się na chronologii prywatnego życia głównej bohaterki. Zresztą jest ono tak skomplikowane, że nie wiem czy i wtedy byłabym w stanie to zrozumieć (spora liczba spraw i związków). Skupmy się zatem na "Czarnym Piątku".
 
Lekturą wstrzeliłam się idealnie w czas, gdy w Polsce trwa "Czarny Listopad" a wszystkie strony internetowe informują o "Czarnym Piątku", czyli dniu z obniżkami cen w sklepach.
 
W USA dzień po Święcie Dziękczynienia, czyli właśnie w piątek, w sklepach trwa prawdziwe oblężenie. W Bloomington w Minnesocie znajduje się największe amerykańskie centrum handlowe - Mall of America. To właśnie tam pojawia się trzech młodych mężczyzn, którzy otrzymali specjalną misję. Jednak czy są jej świadomi? Niespodziewany telefon do jednego z nich sprawia, że plan tego, który jest mózgiem operacji, musi ulec zmianom. 
 
Bowiem lada chwila w centrum handlowym nastąpią trzy wybuchy...
Wiele osób zginie, wiele zostanie rannych.
 
 
 
 
Skierowana na miejsce agentka Maggie O'Dell przez bardzo długi czas nie będzie świadoma, że gdzieś w środku tego zamieszania znajduje się jej przyrodni brat. Będzie próbowała skoncentrować się na ujęciu winnego, ale to wcale nie będzie łatwe, bowiem to człowiek sprytny, przygotowany na wyjścia awaryjne, inteligentny i szybko reagujący. A najgorsze jest to, że nie był to jedyny atak... O'Dell ma tylko dwadzieścia cztery godziny, by zapobiec śmierci następnych amerykańskich obywateli. Czy wielbicielka dietetycznej coli i naginania przepisów dobrze wytypuje potencjalne miejsce kolejnego zamachu? Czy uda się ująć sprawcę? Czy Maggie dotrze do tajnej organizacji? W tej sprawie niewiele do siebie pasuje...

 
 
"Czarny Piątek" to jak dla mnie najsłabsza z dotychczas czytanych części tej serii. Książka ma potencjał, bowiem jest odważna agentka; reprezentant firmy ochroniarskiej, który nie jest jej obojętny; młodzi ludzie, którzy stają się łatwym celem i zostają porwani; politycy z różnymi kartami przetargowymi; tajna organizacja, która nie do końca zgodnie myśli o przyszłości świata, a także Kierownik Projektu, czyli mózg całej operacji w Mall of America. 
 
Niestety zabrakło mi szybszej akcji, jak przystało na taką tematykę zamachów bombowych. Owszem, było napięcie, był lęk o życie bohaterów, próba zrozumienia działań zamachowca, odkrycie prawdy kto za tym stoi, ale miałam wrażenie, że autorka za bardzo skupiała się na przypominaniu spraw z przeszłości O'Dell, co tylko rozpraszało moją uwagę a nic nie wnosiło do bieżących wydarzeń. Bohaterka też jakoś tak "zbladła", ponieważ niewiele swej wiedzy, doświadczenia a przede wszystkim działania wniosła do tej sprawy. Dopiero w finale się nieco ożywiła, choć nie do końca mnie on usatysfakcjonował. Jest niepełny i otwarty a takich w przypadku kryminałów nie lubię.


Podsumowując - "Czarny Piątek" to kryminał z elementami sensacji, w którym poznajemy relacje międzyludzkie, śledzimy próby przejęcia władzy oraz decyzje, które zmieniają świat. Obserwujemy dobrze zorganizowanego szefa zamachu, bezradnych policjantów i agentkę, która próbuje postawić na swoją intuicję. Są też porwania, niespodziewane śmierci, lęk o bliskich, zaufanie, lojalność, adrenalina, panika i strach. Ja mam mieszane odczucia, zdecydujcie sami czy ten tom może Wam się spodobać

Link do opinii
Avatar użytkownika - wages
wages
Przeczytane:2017-09-12, Ocena: 4, Przeczytałam, 26 książek 2017,

Terroryści zaatakowali po raz kolejny. Tym razem ich celem było największe w Stanach centrum hadlowe. Podejrzani to młodzi chłopcy i jedna dziewczyna. Maggie jedzie na miejsce tragdeii i dowiaduje się, że jednym z podejrzanych jest jej przyrodni brat Patrick. Czy Patrickowi uda sie przekonać władze, że nie ma nic wspólnego z atakiem? Które lotnisko w Stanach będzie kolejnym celem? Maggie stara się ogarnąć całą sytacje, odnaleźć terrorystów, przypilnować brata i nie rozdmuchać afery politycznej.

Link do opinii
Avatar użytkownika - Iwa90
Iwa90
Przeczytane:2017-05-03, Ocena: 4, Przeczytałam, 12 książek 2017, Mam,
Przeczytałam już kilka książek tej autorki i mając porównanie do innych jej powieści ta wypada słabiej. Nie jestem też usatysfakcjonowana zakończeniem. jak dla mnie jest ono niejasne. Może to dla tego, że nie lubię polityki i nie interesują mnie za bardzo tematy z nią związane
Link do opinii
Avatar użytkownika - djas
djas
Przeczytane:2016-06-09, Ocena: 4, Przeczytałem, 52 książki 2016, Mam,
Świetny początek z dużym rozmachem, a potem autorka jakby się przestraszyła tego, co może w swojej powieści zrobić. Muszę jednak przyznać, że czytało się ją doskonale.
Link do opinii
Avatar użytkownika - Daisy
Daisy
Przeczytane:2015-07-14, Ocena: 6, Przeczytałam, 26 ksiazek, Mam, Wpisz nazwę półki,
Młodzi ludzie z plecakami w centrum handlowym to nic nowego,ale w plecakach są materiały wybuchowe,a oni tego nie wiedzą...Książka bardzo ciekawa,dramatyczna,trzyma czytelnika w napięciu do samego końca.
Link do opinii
Avatar użytkownika - GosiaK
GosiaK
Przeczytane:2015-08-25, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2015,
Alex Kava lubi chyba trudne tematy. Jednak najlepsze w jej książkach jest to, że zdarzenia autentyczne łączy zgrabnie z fikcją literacką, przedstawiając nam tym swoją wersję historii. Tym razem autorka przedstawia nam koszmar służb bezpieczeństwa. Centrum handlowe dzień po Święcie Dziękczynienia, tłumy ludzi i grupa nieświadomych niczego nastolatków. Wybuch, panika, pochopne oskarżenia, zabójca oraz strach o własnego brata, czyli w skrócie to, z czym będzie się musiała tym razem zmierzyć agentka O'Dell. Dodatkowo akcja książki jest dynamiczna i przyznaję szczerze, że czytałam ją wprost zachłannie. Stałym punktem programu jest oczywiście ukazanie ludzkiej psychologii. Pojawia się w historii stereotypowe myślenie, że osoba wyglądająca jak Arab, to na pewno terrorysta. Dodatkowo trafnie przedstawia dzisiejszy świat polityki - istnienie ,,niewidzialnej ręki", która z ukrycia kreuje pewne wydarzenia. Autorka daje również pstryczek w nos politykom i agencjom bezpieczeństwa, ukazując, jak pewne niewygodne sprawy są zamiatane pod dywan, a milczenie jest nagradzane.
Link do opinii
Avatar użytkownika - greenlady
greenlady
Przeczytane:2015-05-11, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2015,
Wybuchowe święto Dziękczynienia Maggie O'Dell ma nie lada zadanie. Ma przygotować portret psychologiczny mordercy/morderców, którzy zdetonowali ładunki wybuchowe w plecakach niczego nie podejrzewających nastolatków, spacerujących po jednym z największych centrów handlowych w USA. Wybuch nastąpił w tzw. Czarny Piątek, w dzień po Święcie Dziękczynienie, kiedy w centrach handlowych są prawdziwe tłumy ludzi. Maggie ma trudny orzech do zgryzienia, tym bardziej, ze rozprasza ją Nick Morelli, a wśród osób podejrzanych o zamieszanie w zamach jest jej własny brat. Jak zwykle Alex Kava zręcznie prowadzi intrygę, lawiruje między śladami i poszlakami i krętą drogą prowadzi czytelnika ku rozwiązaniu.
Link do opinii
Avatar użytkownika -

Przeczytane:2014-03-24, Czytam regularnie 2014,
Alex Kava pisze książki, które bardzo lubię czytać i jeszcze nigdy mnie nie zawiodły. ,,Czarny piątek" to kolejna powieść w której główną bohaterką jest Maggie O'Dell. Akcja wciągaj od samego początku.
Link do opinii

Atak terrorystyczny w galerii handlowej. Zagrożenie, inteligentny przeciwnik. Polecam.

Link do opinii

Wyprzedażowy, promocyjny, okazyjny " czarny piątek" zmienił się rzeczywiście w czarny, żałobny piątek. W jednym z największych centrów handlowych USA zginęło kilkadziesiąt osób. W imię czego zginęli? Czy przypadkiem znaleźli się w niewłaściwym miejscu? Czy był to atak terrorystyczny? Przez kogo inspirowany, kierowany i wykonany? Czy Maggie O'Dell znowu sobie poradzi? Ile zdrowia będzie kosztowała ją ta sprawa? Szybko rozwijająca się akcja, narastające ( niemal namacalne) napięcie i jak zawsze końcowe rozwiązanie pozostawiające miejsce na nasze domysły. Lubię książki Alex Kavy i polecam.

Link do opinii
Avatar użytkownika - Sebastian34
Sebastian34
Przeczytane:2019-06-29, Ocena: 5, Przeczytałem,

Książka pisarki Alex Kavy ,pt. "Czarny piątek" jest moją pierwszą powieścią tej autorki jaką przeczytałem. Jest to jedna z kilku książek, w których występuje agentka Maggie O'Dell, ale nie czytałem tamtych książek, tylko tą. Ta powieść mi się podobała i mogę ją polecić każdemu. Nie bedę jednak pisał jej recenzji, ponieważ nie umiem ich pisać. To tyle.

Link do opinii
Uwielbiam kryminały tego typu, już nie mogę się doczekać
Link do opinii
Avatar użytkownika - gosia_gosia16
gosia_gosia16
Przeczytane:2018-03-27, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam, 52 książki 2018,
Inne książki autora
W ułamku sekundy
Alex Kava0
Okładka ksiązki - W ułamku sekundy

Nazwali go Kolekcjonerem. Miał bowiem zwyczaj kolekcjonować swoje ofiary, zanim pozbywał się ich w niewyobrażalnie okrutny sposób. Agentka specjalna...

Śmiertelne napięcie
Alex Kava0
Okładka ksiązki - Śmiertelne napięcie

W lasach zachodniej Nebraski znaleziono ciała młodych ludzi z dziwnymi obrażeniami wskazującymi na silne porażenie prądem. Ci, którzy przeżyli,...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Recenzje miesiąca
Córki tęczy
Hanna Cygler
Córki tęczy
Irena Jarocka o sobie
Mariola Pryzwan ;
Irena Jarocka o sobie
Alina. Wnuczka wariatki
Danuta Noszczyńska
Alina. Wnuczka wariatki
Jowanka i Gang spod Gilotyny
Katarzyna Wasilkowska
Jowanka i Gang spod Gilotyny
Wyśnione szczęście
Kristin Hannah
Wyśnione szczęście
Świąteczna narzeczona
Paulina Kozłowska
Świąteczna narzeczona
Szczęściarz
Marta Dębowska
 Szczęściarz
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy