Czas musi stanąć

Anglia, koniec lat 20. ubiegłego wieku. Sebastian Barnack, siedemnastoletni uczeń, a zarazem zakompleksiony poeta, skonfliktowany z ojcem - antyfaszystowskim działaczem politycznym - wyjeżdża na wakacje do Florencji zaproszony przez stryja Eustace'a, zamożnego hedonistę, ateistę i konesera sztuki. Ma tam romans ze starszą od siebie kobietą, poznaje też Brunona Rontiniego, ,,filozofa wieczystego", pod którego wpływem doznaje głębokiej przemiany duchowej. Tymczasem Eustace umiera na zawał serca, stając się duchem. Poznajemy jego pośmiertne doświadczenia i rozpaczliwe próby nawiązania kontaktu z żyjącymi.

To przypowieść moralna o współzależności całego świata i o tym, że wszystkie ludzkie czyny mają dalekosiężne konsekwencje. Ale też powieść o sztuce życia i sztuce umierania, o dorastaniu i rozwoju wewnętrznym - jednocześnie traktat filozoficzny, otwierający mistyczny i psychodeliczny okres w twórczości autora Nowego wspaniałego świata.

"Pasjonujące, bo napisane z ogromnym talentem. ... Przejmująco dojrzałe dokonanie literackie."

Tomasz Mann

Informacje dodatkowe o Czas musi stanąć:

Wydawnictwo: Muza
Data wydania: 2022-11-09
Tytuł oryginału: Time Must Have a Stop

Tagi: Proza literacka

Kup książkę Czas musi stanąć

Czas musi stanąć - opinie o książce

Avatar użytkownika - Booklutek
Booklutek
Przeczytane:2023-08-27,

Książka wciąga od początku, gdy młody chłopak (Sebastian Barnack, który w chwili rozpoczęcia historii w 1938 roku ma zaledwie siedemnaście lat) o poetyckim usposobieniu zostaje uwikłany w walkę pomiędzy bezdusznym socjalistą, dla którego polityka jest wszystkim. Został wzięty pod skrzydła wuja Eustachego i przewieziony do wspaniale urządzonej willi we Florencji; w noc jego przybycia wuj umiera na dusznicę bolesną.

Układ pozwala skonfrontować koncepcje życia i śmierci w sposób, który sprawia, że wszystko wydaje się tak wyjątkowe, ale znane, że nie można nie uznać tego za interesujące, jeśli ma się odpowiednie nastawienie.

Znaczna część powieści dotyczy natury śmierci i kwestionowania, czy istnieje coś poza tym życiem. Śmierć jednego z jego głównych bohaterów, a następnie skontaktowanie się z nim za pośrednictwem medium, daje Huxleyowi jeden wątek eksploracji możliwości życia pozagrobowego… ale używa innych postaci, aby zakwestionować ważność tego, co widzieliśmy. Polecam! 🐦

Avatar użytkownika - niezdarusia
niezdarusia
Przeczytane:2023-01-01, Ocena: 4, Przeczytałam, Mam,

,,Czas musi stanąć" to książka Aldousa Huxleya, autora m.in. ,,Nowego wspaniałego świata".

Muszę przyznać, że nie była to łatwa lektura. Ciężko mi się ją czytało, ponadto to jeden z tych tytułów, które budzą w czytelniku pewien dyskomfort ale skłaniają do refleksji.

To druga książka Huxleya, którą miałam okazję przeczytać. Kolejny raz jestem pod wrażeniem umysłu tego pisarza. Wiadomo, ta pozycja została już napisana jakiś czas temu, znajdziemy tu inny język od współczesnego, jednak widać na jakich aspektach skupia się Huxley. Jak porusza różne tematy.

Bardzo ciekawym doświadczeniem, było śledzenie jak rozwija się główny bohater - Sebastian, obserwowanie jego przemiany.

To na pewno ciekawa lektura, chociaż to ten rodzaj literatury, którą czyta się powoli, po trochu. Jednocześnie oddając się przemyśleniom.

Syntetyczny Bóg
Aldous Huxley0
Okładka ksiązki - Syntetyczny Bóg

W 1932 r. Aldous Huxley opublikował Nowy wspaniały świat, który wdarł się szturmem na listy bestsellerów. Opowieść o totalitarnym państwie przyszłości...

Nowy wspaniały świat
Aldous Huxley0
Okładka ksiązki - Nowy wspaniały świat

Nowy wspaniały świat to jedna z najsłynniejszych antyutopii w literaturze XX wieku. Przedstawiona w powieści Huxleya wizja przyszłego społeczeństwa, które...