Czas musi stan望

Ocena: 4 (1 g這s闚)

Anglia, koniec lat 20. ubieg貫go wieku. Sebastian Barnack, siedemnastoletni ucze, a zarazem zakompleksiony poeta, skonfliktowany z ojcem - antyfaszystowskim dzia豉czem politycznym - wyje盥瘸 na wakacje do Florencji zaproszony przez stryja Eustace'a, zamo積ego hedonist, ateist i konesera sztuki. Ma tam romans ze starsz od siebie kobiet, poznaje te Brunona Rontiniego, ,,filozofa wieczystego", pod kt鏎ego wp造wem doznaje g喚bokiej przemiany duchowej. Tymczasem Eustace umiera na zawa serca, staj帷 si duchem. Poznajemy jego po鄉iertne do鈍iadczenia i rozpaczliwe pr鏏y nawi您ania kontaktu z 篡j帷ymi.

To przypowie嗆 moralna o wsp馧zale積o軼i ca貫go 鈍iata i o tym, 瞠 wszystkie ludzkie czyny maj dalekosi篹ne konsekwencje. Ale te powie嗆 o sztuce 篡cia i sztuce umierania, o dorastaniu i rozwoju wewn皻rznym - jednocze郾ie traktat filozoficzny, otwieraj帷y mistyczny i psychodeliczny okres w tw鏎czo軼i autora Nowego wspania貫go 鈍iata.

"Pasjonuj帷e, bo napisane z ogromnym talentem. ... Przejmuj帷o dojrza貫 dokonanie literackie."

Tomasz Mann

Informacje dodatkowe o Czas musi stan望:

Wydawnictwo: Muza
Data wydania: 2022-11-09
Kategoria: Literatura pi瘯na
Tytu orygina逝: Time Must Have a Stop

Tagi: Proza literacka

wi璚ej

Kup ksi捫k Czas musi stan望

Cytaty z ksi捫ki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytat闚 z tej ksi捫ki.

Dodaj cytat

Zobacz tak瞠

Czas musi stan望 - opinie o ksi捫ce

Avatar u篡tkownika - Booklutek
Booklutek
Przeczytane:2023-08-27,

Ksi捫ka wci庵a od pocz徠ku, gdy m這dy ch這pak (Sebastian Barnack, kt鏎y w chwili rozpocz璚ia historii w 1938 roku ma zaledwie siedemna軼ie lat) o poetyckim usposobieniu zostaje uwik豉ny w walk pomi璠zy bezdusznym socjalist, dla kt鏎ego polityka jest wszystkim. Zosta wzi皻y pod skrzyd豉 wuja Eustachego i przewieziony do wspaniale urz康zonej willi we Florencji; w noc jego przybycia wuj umiera na dusznic bolesn.

Uk豉d pozwala skonfrontowa koncepcje 篡cia i 鄉ierci w spos鏏, kt鏎y sprawia, 瞠 wszystko wydaje si tak wyj徠kowe, ale znane, 瞠 nie mo積a nie uzna tego za interesuj帷e, je郵i ma si odpowiednie nastawienie.

Znaczna cz窷 powie軼i dotyczy natury 鄉ierci i kwestionowania, czy istnieje co poza tym 篡ciem. 妃ier jednego z jego g堯wnych bohater闚, a nast瘼nie skontaktowanie si z nim za po鈔ednictwem medium, daje Huxleyowi jeden w徠ek eksploracji mo磧iwo軼i 篡cia pozagrobowego… ale u篡wa innych postaci, aby zakwestionowa wa積o嗆 tego, co widzieli鄉y. Polecam! 🐦

Avatar u篡tkownika - niezdarusia
niezdarusia
Przeczytane:2023-01-01, Ocena: 4, Przeczyta豉m, Mam,

,,Czas musi stan望" to ksi捫ka Aldousa Huxleya, autora m.in. ,,Nowego wspania貫go 鈍iata".

Musz przyzna, 瞠 nie by豉 to 豉twa lektura. Ci篹ko mi si j czyta這, ponadto to jeden z tych tytu堯w, kt鏎e budz w czytelniku pewien dyskomfort ale sk豉niaj do refleksji.

To druga ksi捫ka Huxleya, kt鏎 mia豉m okazj przeczyta. Kolejny raz jestem pod wra瞠niem umys逝 tego pisarza. Wiadomo, ta pozycja zosta豉 ju napisana jaki czas temu, znajdziemy tu inny j瞛yk od wsp馧czesnego, jednak wida na jakich aspektach skupia si Huxley. Jak porusza r騜ne tematy.

Bardzo ciekawym do鈍iadczeniem, by這 郵edzenie jak rozwija si g堯wny bohater - Sebastian, obserwowanie jego przemiany.

To na pewno ciekawa lektura, chocia to ten rodzaj literatury, kt鏎 czyta si powoli, po trochu. Jednocze郾ie oddaj帷 si przemy郵eniom.

Inne ksi捫ki autora
Nowy wspania造 鈍iat 30 lat p騧niej. Raport rozbie積o軼i
Aldous Huxley0
Ok豉dka ksi您ki - Nowy wspania造 鈍iat 30 lat p騧niej. Raport rozbie積o軼i

Dodatek do powie軼i "Nowy wspania造 鈍iat" napisany przez Huxleya niespe軟a trzydzie軼i lat p騧niej. Jak wiele z jego proroctw, w kt鏎ych ukaza satyryczn...

Syntetyczny B鏬
Aldous Huxley0
Ok豉dka ksi您ki - Syntetyczny B鏬

W 1932 r. Aldous Huxley opublikowa Nowy wspania造 鈍iat, kt鏎y wdar si szturmem na listy bestseller闚. Opowie嗆 o totalitarnym pa雟twie przysz這軼i...

Zobacz wszystkie ksi捫ki tego autora
Recenzje miesi帷a
Nawiedzone kolonie