Quantcast

Czas niepokoju. Synowie wojny

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2023-01-26
Kategoria: Obyczajowe
ISBN: 9788382952551
Liczba stron: 528

Ocena: 6 (2 głosów)

Życie w okupowanej przez Niemców Warszawie z każdym dniem staje się trudniejsze, a podziały między mieszkańcami głębsze. Coraz większa nędza i głód sprowadzają na miasto plagę tyfusu. Helena haruje ponad siły w pogrążonym w chaosie szpitalu żydowskim i szybko się przekonuje, że w nowej rzeczywistości może liczyć wyłącznie na siebie. Na przekór wszystkiemu marzy o Poldku, swojej największej miłości. Malinowscy walczą o utrzymanie warsztatu rękawiczniczego, lecz strach o członków rodziny zaginionych w wojennej zawierusze niemal załamuje despotycznego nestora rodu. Aktor Konrad Werner z dnia na dzień przestaje być bożyszczem tłumów. Musi się zmierzyć z trudnym zadaniem, które obedrze go z godności i narazi na śmiertelne niebezpieczeństwo. Poznajcie Warszawę podzieloną murem getta i usłyszcie krzyk niewinnych ofiar, zanim wielka pożoga bezlitośnie tłumionych przez okupantów powstań zmiecie z mapy Europy tętniące życiem wielokulturowe miasto.

Jagna Rolska- autorka i współautorka powieści fantastycznych i obyczajowych, w tym bestsellerowego "Kaprysu milionera", wyróżnionego tytułem Książki roku 2020 w plebiscycie portalu Granice.pl, oraz SeeIT, nominowanego do nagrody polskiego fandomu im. Janusza A. Zajdla, a także w konkursie "Lubimy czytać" na Książkę roku 2019 w kategorii Science Fiction. Debiutowała w 2011 roku na łamach miesięcznika "Science fiction, fantasy i horror". W 2021 roku tomami "Córki stolicy" i "Synowie wojny" rozpoczęła trzytomową sagę "Czas niepokoju", która spotkała się z gorącym przyjęciem ze strony czytelniczek. Zastępczyni redaktora naczelnego internetowego magazynu literackiego Fahrenheit.

Tagi:

Kup książkę Czas niepokoju. Synowie wojny

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Opinie o książce - Czas niepokoju. Synowie wojny

Avatar użytkownika - patka_czyta_
patka_czyta_
Przeczytane:2023-02-02, Ocena: 6, Przeczytałem,

Dzisiaj przychodzę do Was z recenzją książki Synowie wojny autorstwa Jagny Rolskiej. Nie miałam wcześniej do czynienia z twórczością autorki, ale powieść zachwyciła mnie do tego stopnia, że jeszcze w trakcie lektury zaczęłam poszukiwać informacji na temat innych książek Jagny Rolskiej. Ku mojemu zaskoczeniu okazało się, że Synowie wojny to już trzecia część serii. Zupełnie tego nie odczułam. Książkę można czytać niezależnie od poprzednich części. Stanowi ona co prawda kontynuację losów bohaterów, ale autorka tak zręcznie odmalowała zarówno postaci, jak i tło wydarzeń z ich życia, że ani przez chwilę nie czułam się zagubiona. Rys historyczny dla zdarzeń z powieści stanowi druga wojna światowa. Czas niezwykle trudny dla wszystkich bez względu na poglądy, wyznanie czy pochodzenie. Okupanci pogłębiają poczucie beznadziei wprowadzając dodatkowe podziały. Z czasem losy bohaterów zostaną rozdzielone murami getta. Autorka wplotła w życie bohaterów książki przeróżne zdarzenia i towarzyszące im emocje - miłość, strach, niezłomność, niemoc, złość, śmierć. Długo można wymieniać bo zarówno postaci, jak i ich postawy wobec życia są niezwykle różnorodne. Każdy inaczej radzi sobie z trudami otaczającego świata. Autorka bardzo zręcznie utkała nić powiązań między bohaterami. Książkę czyta się bardzo szybko, z zapartym tchem śledziłam losy bohaterów - kibicowałam przede wszystkim Helenie i Poldkowi. Bardzo lubię czytać książki traktujące o tematyce wojennej. Synowie wojny w moim przekonaniu należą do czołówki książek tego gatunku. Postanowiłam sięgnąć również po poprzednie książki z serii, czyli Córki stolicy i Dzieci fortuny. Autorka ma świetny styl i jestem pewna, że się nie zawiodę.

Link do opinii
Avatar użytkownika - renatakozlowska
renatakozlowska
Przeczytane:2023-02-04, Ocena: 6, Przeczytałam,

Jagna Rolska z mistrzowską precyzją utkała nam piękną, sentymentalną sagę Czas niepokoju.
"Synowie wojny" to już ostatnia jej część. I powiem Wam, że tak trudno mi się rozstać z bohaterami....
Warszawa wojenna to Warszawa pełna bólu, strachu, śmierci...ale też bohaterstwa, heroizmu i walki. Niemcy wyzwolili w ludziach najlepsze i najgorsze instynkty. Jedni pomagali z narażeniem życia inni zaś donosili i zdradzali. W najgorszej sytuacji byli Żydzi, których naziści nie traktowali jak ludzi. Kto raz określił się Żydem, automatycznie stawał się gorszym sortem skazanym na zagładę. Niby wszystko to znamy z historii, ale autorka tak emocjonująca i obrazowo to przedstawia, że czyta się tak, jakby to była dla nas jakaś nowość.
Rozterki moralne bohaterów zaś, czuje się tak, jakby samemu się je przeżywało. Ich dramaty, smutki, gniew, żałoba...to wszystko sprawia, że bohaterowie są tacy prawdziwi, wielowymiarowi i wyraziści. Trudno jednoznacznie stwierdzić, że ich postępowanie jest do końca złe albo dobre. Są to postaci, które zawierają w sobie zarówno pierwiastek dobra jak i zła. Co sprawia, że są bardziej wiarygodni, bo mało jest tak naprawdę do gruntu dobrych lub złych ludzi.
Jagna Rolska ma tę umiejętność, że jej książki i bohaterowie ożywają podczas czytania. Zaprzyjaźniamy się z nimi, poznajemy, towarzyszymy w dobrych i złych chwilach.
Uważam, że cały ten cykl to doskonały materiał na taki nostalgiczny, klimatyczny serial o mieście, które potrafiło przygarnąć do siebie wszystkich swoich mieszkańców... Polaków, Żydów, biednych i bogatych, sławnych i takich, o których nie słyszał nikt. O wielokulturowej, klimatycznej, niezłomnej...Warszawie.
Chetnie bym go zobaczyła. A Wy?

Link do opinii
Inne książki autora
Testament życia
Jagna Rolska0
Okładka ksiązki - Testament życia

Ania w swoje osiemnaste urodziny otrzymała niecodzienny prezent – paczkę od mamy, która... zmarła, gdy ta była małą dziewczynką. Pożegnalny...

Córki stolicy
Jagna Rolska0
Okładka ksiązki - Córki stolicy

Warszawa, 1935. Jedno miasto, różne oblicza. Helena, córka antykwariusza, jest aktywistką społeczną. Jeśli serce jej tak dyktuje, nie waha się rzucić w...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Recenzje miesiąca
Tamten utracony świat
Alina Staneczek
Tamten utracony świat
Jeden dzień
Katarzyna Rygiel
Jeden dzień
Nagual Julian
Robert Noble
Nagual Julian
Stitchrays. Moda na szydełko
Paula Palczewska; Oliwia Palczewska
Stitchrays. Moda na szydełko
Złociejowo
Katarzyna Ryrych;
Złociejowo
Lwów
Mirek Osip-Pokrywka
Lwów
Przebudzeni
Elżbieta Śnieżkowska-Bielak
Przebudzeni
Spadek nieboszczyka
Iwona Mejza
Spadek nieboszczyka
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy