Czerwony Pająk. Wszystko ma swój koniec

Tom 4 cyklu Cztery Żywioły Saszy Załuskiej

Córka Saszy Załuskiej zostaje uprowadzona przez nieznanych sprawców i mimo wzmożonych wysiłków policji nie udaje się jej odnaleźć. Prywatne śledztwo Saszy wykazuje, że porwanie dziewczynki jest powiązane z zagadkowym samobójstwem byłego oficera wywiadu, pseudonim Dziadek, niegdyś przełożonego Załuskiej. To w jego posiadaniu znajdowało się archiwum kompromitujące najważniejszych polskich polityków. Teraz jednak dokumenty zniknęły. W ich poszukiwaniach biorą udział wszystkie zainteresowane strony – zarówno mafiosi, jak i politycy oraz służby specjalne – a komuś niezwykle zależy na tym, żeby to właśnie Sasza je odnalazła. Porywacze wiedzą, że aby ocalić życie córki, Załuska zgodzi się na wszystko.

W starej torpedowni w Gdyni nurek znajduje zwłoki kobiety. Jeszcze zanim badanie DNA potwierdzi tożsamość ofiary, komendant Robert Duchnowski rozpoznaje ciało…

„Czerwony Pająk” to ostatnia część cyklu Cztery Żywioły Saszy Załuskiej. W finale serii pojawią się wszystkie ważne dla profilerki postacie, jej dawni przyjaciele oraz najwięksi wrogowie. By ratować życie dziecka, Sasza gotowa jest kolaborować z mafiosami, szpiegami i politykami. Do czasu. Zagadki z przeszłości zaczną się rozwiązywać jedna po drugiej, pajęczyna, która oplatała Saszę, zaczyna się rwać. Finał powieści będzie zaskakujący. „Czerwony Pająk” to misternie skonstruowana intryga i emocje na najwyższym poziomie.

Do tej pory książki Katarzyny Bondy sprzedały się w Polsce w blisko dwumilionowym nakładzie. Są wydawane w 12 krajach.

Informacje dodatkowe o Czerwony Pająk. Wszystko ma swój koniec:

Wydawnictwo: Muza
Data wydania: 2018-05-23

Kup książkę Czerwony Pająk. Wszystko ma swój koniec

Czerwony Pająk. Wszystko ma swój koniec - opinie o książce

Avatar użytkownika - Stenka
Stenka
Przeczytane:2020-12-13, Ocena: 3, Przeczytałam, 52 książki 2020,

Bardzo ciężko się czyta, akcja niespójna, za dużo wątków, za dużo postaci.  Po wcześniejszych książkach tej autorki spodziewałam się czegoś lepszego. Zdecydowanie najlepsza ksiązk z tej serii to "Pochłaniacz".

Avatar użytkownika - annna84
annna84
Przeczytane:2020-04-16, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2020,

Kolejna przegadana część cyklu. Wlecze się niemiłosiernie. Tym razem dowiadujemy się, kim naprawdę jest Sasza Załuska.

Avatar użytkownika - losar
losar
Przeczytane:2019-09-17, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2019,

Córka Saszy Załuskiej zostaje uprowadzona przez nieznanych sprawców i mimo wzmożonych wysiłków policji nie udaje się jej odnaleźć. Prywatne śledztwo Saszy wykazuje,że porwanie dziewczynki jest powiązane z zagadkowym samobójstwem byłego oficera wywiadu,pseudonim Dziadek,niegdyś przełożonego Załuskiej. To w jego posiadaniu znajdowało się archiwum kompromitujące najważniejszych polskich polityków. Teraz jednak dokumenty zniknęły. W ich poszukiwaniach biorą udział wszystkie zainteresowane strony-zarówno mafiosi,jak i politycy oraz służby specjalne-a komuś niezwykle zależy na tym,żeby to właśnie Sasza je odnalazła. Porywacze wiedzą,że aby ocalić życie córki,Załuska zgodzi się na wszystko. Znają też wcześniejszą tożsamość Saszy -Małgorzata Werner.Ma ona sprzymierzeńca Jekylla.

W starej torpedowni w Gdyni nurek znajduje zwłoki kobiety. Jeszcze zanim badanie DNA potwierdzi tożsamość ofiary,komendant Robert Duchnowski rozpoznaje ciało...

Avatar użytkownika - niepoprawnaroman
niepoprawnaroman
Przeczytane:2019-01-03, Ocena: 2, Przeczytałam, Mam, 52 książki 2019,

Lubię zakończenia serii, jakkolwiek dziwnie to brzmi. Nie przepadam za żegnaniem się z bohaterami z którymi się zżyłam, ale jeżeli autor albo autorka bezsensownie przeciągają cykl, coraz bardziej udziwniając fabułę i komplikując wszystko, to nóż mi się w kieszeni otwiera i krew jasna mnie zalewa. Takimi kontynuacjami można zniszczyć początkowe, dobre tomy. Katarzyna Bonda od początku miała pomysł na cykl o Saszy Załuskiej, co widać i co jest dużym plusem. Pierwszą część, Pochłaniacza, czytałam jeszcze na licencjacie, w czasie wykładów bo tak mnie wciągnął. Nic dziwnego, że nie mogłam przejść obojętnie obok Czerwonego Pająka, który kończy tetralogię Cztery żywioły Saszy Załuskiej. Byłam ciekawa, jak autorka zakończy historię pani profiler.

Kiedy córka Saszy Załuskiej, Karolina, zostaje uprowadzona i profilerka postanawia rozpocząć prywatne śledztwo. Dochodzi do informacji, że za porwaniem dziewczynki stoi jej dawna znajoma, a wszystko ma związek z samobójstwem byłego przełożonego Załuskiej, Dziadka, który posiadał dokumenty, które mogą zniszczyć wielu współczesnych polityków. Sasza wydaje się być w środku całego zamieszania i to właśnie ona ma odnaleźć ukryte akta.

Za co cenię książki pani Katarzyny Bondy? Za dokładność. Za reaserch jaki przeprowadza autorka. Za wielowątkowość, przeróżne sylwetki bohaterów i ich mnogość. I wszystko to w Czerwonym Pająku znalazłam. Niestety, co za dużo to niezdrowo. I muszę to napisać, że jestem lekturą tej książki rozczarowana. Bardzo.

Brnęłam przez tę książkę dwa tygodnie. Pominę, że trochę w czasie lektury życie mi się pokomplikowało, ale to i tak za dużo czasu poświęciłam tej powieści. Nie brałam Czerwonego Pająka do ręki aby się odprężyć, tylko po to, żeby skończyć czytać, bo lubię przeczytać książkę do końca zanim się o niej wypowiem. O ile poprzednie części były fajne, (a najlepszy Okularnik) to w Czerwonym Pająku autorka przesadziła i przedobrzyła. Rozumiem, że miało być emocjonująco, pełno wrażeń, czytelnik miał czuć się jak na torze wyścigowym, ale natłok zdarzeń, wątków, bohaterów i innych, pobocznych postaci przytłaczał. Sama fabuła, wielka polityka, mafiosi i ich pseudonimy, pracownicy i powiązania, przeszłość i teraźniejszość, tworzyły w mojej głowie jeden wielki mętlik. W pewnym momencie zaczęłam sobie wszystko zapisywać, ale niewiele to dało. W Czerwonym Pająku wszystkiego było za dużo, za bardzo. Potrafiłam po kilku stronach odłożyć książkę na bok i wrócić do niej tylko z poczucia obowiązku.

Poprzednie części z cyklu Cztery żywioły Saszy Załuskiej również do lekkich nie należały, ale intrygowały mnie, a ta dbałość o bohaterów i wszystkie te mniej i bardziej istotne szczegóły, powodowały, że czytałam książki z wielkim zaangażowaniem i nie mogłam doczekać się premiery kolejnego tomu. Niestety, Czerwonego Pająka mile wspominać nie będę, chociaż jest to historia dopracowana w każdym, najmniejszym aspekcie to jej charakter przytłacza. W lekturze książki nie pomaga sama bohaterka. Jak wiadomo, Sasza nie ma łatwego charakteru. Jest trudna w współżyciu, o czym nie raz sama się przekonałam. W ostatniej części tetralogii, autorka przedstawiła przeszłość kobiety, dorzucając czytelnikowi jeszcze więcej na głowę i chociaż kilka kawałków układanki wskoczyło na swoje miejsce, to nie pomogło w odbiorze lektury.

Po lekturze Czerwonego Pająka czuje się, jakby przejechał po mnie walec. Jestem zmęczona.  Mam tą gorszą wersję kaca książkowego, chociaż prędzej nazwałabym to wymordowaniem książkowym, bo o ile to pierwsze występuje po lekturze dobrej powieści, to drugie można przypisać lekturze złej, ciężkiej w odbiorze i trudnej (ale nie wszystkie trudne książki są złe, należy to rozgraniczać).

Nie twierdzę, że komuś ta książka się nie spodoba. Są czytelnicy, którzy odebrali ją dobrze, ale ja do nich nie należę.

Jak zwykle książka trzymała w napięciu do ostatniej strony.

Książa w której czytelnik do końca praktycznie nie wie komu główna bohaterka może zaufać a komu nie.

Jedyną rzeczą która trochę mnie drażniła był fakt, że teraźniejszości miesza się z przeszłością.

Sprawa Niny Frank (audiobook)
Katarzyna Bonda0
Okładka ksiązki - Sprawa Niny Frank (audiobook)

Pierwsza na polskim rynku powieść kryminalna, której bohaterem jest tzw. profiler, czyli psycholog wykonujący portrety psychologiczne nieznanych sprawców...

Kobieta w walizce
Katarzyna Bonda0
Okładka ksiązki - Kobieta w walizce

Czy szczątki kobiety w walizce to ciało poszukiwanej od roku Klaudii Janus? Na drodze niedaleko Ełku znaleziono elegancką walizkę. W środku były poćwiartowane...