Miłość leczy rany

Wydawnictwo: Muza
Data wydania: 2019-10-30

Tom 1 cyklu Miłość leczy rany

Kerej mieszka w kazachstańskim Uralsku, gdzie honor mężczyzny jest ważniejszy od życia czy śmierci. Kiedy młody wojownik i jogin sprzeciwia się lokalnemu gangowi, nie ma wyjścia - musi wyjść z tej sytuacji z twarzą.

By obronić własny honor, młody jogin zabija własnych oprawców. Jednak teraz czeka go ucieczka przed odpowiedzialnością za podjęte decyzje. Emigruje do Polski, gdzie zmienia tożsamość i zrywa z przeszłością. Teraz jest Igorem.

W 1997 roku w Srebrnej Górze podczas dyskoteki w jednym z klubów chłopak poznaje młodą, wolną studentkę - Tośkę. Ich spotkanie sprawia, że losy młodych ludzi zaczną przeplatać się na dłużej.

Cztery lata później w Ząbkowicach Śląskich Igor i Tośka starają się żyć normalnie, jak każda inna para. Igor udziela porad jako znachor i prowadzi zajęcia jogi. Tośka zaś... nieustannie zamartwia się przeszłością swojego chłopaka.

Dziewczyna wie, że Igor w przeszłości kogoś zabił. Nie zna jednak przyczyny, dla których to zrobił. Coraz częściej pojawiają się u niej też wątpliwości wobec tego, czy wie, kim jest jej chłopak.

Tośka pragnie poznać prawdę. A gdy sekrety zaczną wychodzić na jaw, nie będzie już jak przedtem.

Tagi: kryminał Romans polski kryminał

Kup książkę Miłość leczy rany

Opinie o książce - Miłość leczy rany

Avatar użytkownika - pola84
pola84

Ostatnio rzuciłam się na tomiszcze wydane przez panią Katarzynę Bonde "Miłość leczy rany". Książka liczy grubo ponad 700 stron. Podobno to tom pierwszy z trylogii która ma powstać. I to było moje pierwsze spotkanie z tą autorką.
Historia opisana w książce przeplata wątki z teraźniejszości oraz przeszłości. Przenosimy się w niej do Kazachstanu i poznajemy opowieść o rodzinie Kodara Kunanbajewa, skupiając się najbardziej na jednym z jego synów, Kereju. Poznajemy ich kulturę, zwyczaje oraz dowiadujemy się co znaczy ludzki honor. Nasz bohater niestety sprzeciwia się miejscowemu gangowi. Zabija wielu ze swoich oprawców i musi uciekać z kraju. Trafia do Polski gdzie ukrywa się przez 5 lat pod innym nazwiskiem. Niestety pewnego dnia jego tajemnica zostaje odkryta. Jednak jego ukochana oraz przyjaciele zrobią wszystko by Kereja nie poddano ekstradycji, bo w jego kraju czeka go tylko śmierć.
Przede wszystkim nie nazwałabym tej książki kryminałem. Bardziej to saga rodzinna z tajemnicą w tle. Pani Bonda naprawdę postarała się z reserchem. Opisała całą kulturę oraz zwyczaje ludności Kazachstanu. Książkę trzeba czytać w skupieniu, zwłaszcza na początku by ogarnąć mnogość imion i innych trudnych słów. Nie wiem tak do końca co o niej myśleć. Naprawdę temat zawarty w książce był interesujący. Ale zmęczyła mnie ta książka. Była za długa i zbyt rozwleczona. Jednak na uznanie według mnie zasługuje pióro autorki. Jej sposób pisania podobał mi się. Wszystko jest dopracowane w najmniejszych szczególikach. Widać, że pani Kasia poświęciła jej dużo czasu. Na razie wiem, że muszę odpocząć od tej autorki. Na pewno przeczytam kiedyś kolejną jej książkę bo mimo objętości jej książek myślę że warto.

Za egzemplarz książki dziękuję @wydawnictwomuza ♥️

Avatar użytkownika - czytanienaplatan
czytanienaplatan
Przeczytane:2019-12-03, Ocena: 6, Przeczytałam,

Powieścią „Miłość leczy rany” autorka rozpoczyna nowy, świetnie się zapowiadający cykl „Wiara, nadzieja, miłość”.

Przenosi nas w świat inny pod każdym względem. Z jednej strony mamy klimatyczne kazachskie stepy, lokalny folklor, szamanów i dawne wierzenia. Z drugiej, w zupełnej opozycji do sfery duchowej, gangsterów dzierżących w swych rękach władzę w państwie i decydujących o losie zwykłych ludzi. Tu nie ma miejsca na spokój, poczucie bezpieczeństwa, rozwój, czy nadzieję na lepsze jutro. Podstawę stanowią układy, pieniądze i honor. Tu utrata twarzy jest gorsza niż śmierć, a zemsta jest prawem przysługującym każdemu.

Przed laty, młody Kerej, w obronie własnej zabija kilku członków gangu. Za swój czyn zostaje zaocznie skazany na śmierć. Musi uciekać z kraju i zmienić tożsamość.

Igor, znany w Ząbkowicach Śląskich jogin, szybko zyskuje miano uzdrowiciela. Wiąże się z Tośką. Na ich życiu ciąży jednak bolesna przeszłość nie sprzyjająca budowaniu zaufania i tworzeniu rodziny.

Gdy pewnego dnia chłopak zostaje ujęty przez polską policję, a kazachstańska prokuratura występuje o jego ekstradycję rozpoczyna się walka o jego życie. Walka wykraczająca poza ramy tego świata.

Polscy przyjaciele wraz z kochającą go Tośką zrobią wszystko żeby ocalić chłopaka. Tylko czym są ich działania w zderzeniu z bezwzględnymi gangsterami i skorumpowanym aparatem państwowym?

Na opartym na faktach trzonie historii dwojga ludzi autorka stworzyła prawdziwe dzieło. Pochłonęły mnie bez reszty światy, w których nic nie jest oczywiste, a granica pomiędzy tym co żywe, martwe i tym co duchowe, bardzo cienka.

To nie jest książka, którą można czytać w pośpiechu. Trzeba dać jej czas na wprowadzenie i pozwolić się wprowadzić w ten niezwykły klimat. Pierwszy tom serii kończy opowieść o Kereju i Tośce, dlatego jestem szalenie ciekawa czym autorka zaskoczy nas w kolejnych częściach. Będę ich wypatrywać z niecierpliwością.

Avatar użytkownika - annna84
annna84
Przeczytane:2020-05-05, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2020,

Jak to u Bondy - powieść strasznie się dłuży. A i tak nie wszystkie wątki się rozwiązują. Tym razem autorka zmienia tematykę. Głównym tematem jest miłość, dla której jest się gotowym na wszystko. Tośka, dziewczyna z  Dolnego Śląska, postanawia walczyć o swojego mężczyznę, który w swoim ojczystym Kazachstanie dopuścił się przed laty zbrodni. Czy można ją usprawiedliwić?

Avatar użytkownika - angel92
angel92
Przeczytane:2019-12-28, Ocena: 4, Przeczytałam, Mam, 26 książek 2019,

Świetna książka częściowo oparta na faktach. Początkowo wydaje się nudna i nieco zagmatwana. Jednak z każdą stroną staje się coraz ciekawiej. Aż ciężko uwierzyć że coś podobnego mogło by się wydarzyć. Miłość pokona wszystko. Tośka z miłości do swojego kazachskiego kochanka jest w stanie pokonać wszystkie trudności.

Na początku tej recenzji muszę się do czegoś przyznać. Nie jestem wielką fanką twórczości Pani Katarzyny Bondy. Czytałam jej może 2-3 książki i nie zachwyciły mnie. Dlaczego sięgnęłam po Miłość leczy rany? Ciekawość. Chciałam jeszcze raz spróbować, a także dowiedzieć co takiego jest w tej historii, że przez prawie dwadzieścia lat nie dawała o sobie zapomnieć? Dlaczego próbowano zniszczyć materiały które Autorka zebrała do książki?

Igor jest znanym na Dolnym Śląsku uzdrowicielem. Pomaga ludziom. Ma narzeczoną Tośkę, pracownicę lokalnego banku. Nawet narzeczona nie wie co mężczyzna robił przedtem, zanim się spotkali. To sekret, którego nie chce zdradzić nawet ukochanej kobiecie. Kiedy po kolejnej awanturze o zaufanie, kobieta wyprowadza się, Igor zgłasza się na policję. Nikt w Górach Sowich nie chce wierzyć, że Igor to Kerej, poszukiwany od lat międzynarodowym listem gończym morderca. Kobieta musi odkryć co faktycznie wydarzyło się przed laty w Kazachstanie. Jednak mężczyzna nie jest skory do zwierzeń, nawet w sytuacji kiedy grozi mu ekstradycja z Polski i śmierć.

„ – Mam pytanie – odezwała się nieśmiało. – Czy może pan odpowiedzieć szczerze?

Po tych słowach adwokat splótł dłonie i zwlekał ze składaniem zapewnień.

- Jeśli potrafię odpowiedzieć szczerze, odpowiem. Jeśli nie uchylę się. Czy to panią satysfakcjonuje?

- Nie bardzo, ale nie mam wyjścia.

- Wyraziłem się jasno. Do rzeczy – ponaglił.

- Czy pan mu wierzy? W to, że nie zabił z zimną krwią, ale bronił życia innych i swojego?

- To klasyka. Zagadka filozoficzna. Chce pani usłyszeć moje wyznanie wiary, czy zobaczyć ukochanego na wolności?

Przekrzywił głowę. Biała czupryna nastroszyła się, oczy płonęły. Tośka nie miała wątpliwości, w poprzednim życiu ten człowiek był syberyjskim drapieżnikiem. Chadzał po śniegu i tropił ofiary. Bywał bezwzględny oraz czuły, ale wyłącznie dla członków swojego stada. Teraz Tośka chciała do niego należeć.

- Pan wie, o co mi chodzi. Chciałabym panu ufać. Inaczej współpraca nie ma sensu.

– To prawda. – Adwokat pokiwał głową, spojrzał na grzyb na suficie i ciężko westchnął. – Moim zdaniem jest nie wierzyć, ale szukać elementów w sprawie, które działają na korzyść mojego klienta. Bronić wszelkimi możliwymi sposobami i zgodnie z literą prawa. W tym przypadku materiał dowodowy został tak wyselekcjonowany, by obrona nie miała punktu zaczepienia. Ani ja, ani pan czy pani nie byliśmy tam. Nasze dobre chęci nic nie znaczą. Nasza wiara i miłość, choćby najbardziej wzniosłe, również. A prawda zawsze jest względna. Będę teraz zupełnie szczery: ja sam po świadków do Kazachstanu nie pojadę. To należy do was. Jak to załatwicie, by dowody uzupełnić na korzyść oskarżonego, nie moja, za przeproszeniem broszka. Liczę, że dacie mi do ręki oręż, którym będę mógł powalczyć o pana Kereja. Bardziej dosadnie nie mogę tego powiedzieć. Czy jest pani usatysfakcjonowana?”

Wielokrotnie chciałam rzucić tę książkę w kąt. Wkurzała mnie mnogość opisów, styl i bardzo opisowo przedstawione zawiłości życia w Kazachstanie w latach 90. A mimo wszystko byłam ciekawa jak sprawa się skończy. W sumie poświęciłam jej ponad dwa tygodnie? Długo? Tak! Moim zdaniem książka jest zdecydowanie za długa. Powinna mieć maksymalnie 500-550 stron. Zakończeniem jestem trochę rozczarowana. Jest takie pospieszne, za krótkie, cukierkowe. Za mało jest o samym procesie, jak przebiegał, jak adwokaci i Tośka walczyli o Kreja. Pewnie odniesiecie wrażenie, że sama nie wiem czego chcę? Wiem. Pani Katarzyna stworzyła powieść wielowątkową, intrygującą - dlatego przeczytałam książkę do końca. Czego mi w niej brakowało już napisałam. Nie mam pojęcia co Autorka napisze w kolejnych tomach (będą jeszcze dwa tomy z serii). Sama historia Kreja i Tośki wydaje się być skończona. Dlatego z zaciekawieniem sięgnę po tom 2 – Nadzieja, pod tytułem „Miłość czyni dobrym”.

Avatar użytkownika - moniapili
moniapili
Przeczytane:2019-12-11, Ocena: 5, Przeczytałam,
Miłość leczy rany
Katarzyna Bonda0
Okładka ksiązki - Miłość leczy rany

Igor jest znanym na Dolnym Śląsku uzdrowicielem. Skutecznie pomaga ludziom, dlatego tłumnie ciągną do niego, gdy są w potrzebie. Pojawił się w Górach...

Sprawa Niny Frank
Katarzyna Bonda0
Okładka ksiązki - Sprawa Niny Frank

Najpopularniejsza aktorka polskich seriali, Nina Frank, zostaje znaleziona martwa w swoim dworku w sielskiej przygranicznej miejscowości Mielnik nad Bugiem...

Na Jowisza! Uzupełniam Jeżycjadę
Małgorzata Musierowicz, Emilia Kiereś