Jakub Sobieski wciąż czeka na sprawę, która przyniesie mu uznanie i pieniądze, a na co dzień przyjmuje rutynowe zlecenia. Pewnego wieczoru pod jego biurem pojawia się kobieta, która prosi go o pomoc w odnalezieniu córki. Twierdzi, że 15-letnia dziewczyna od miesięcy była prześladowana przez rówieśników i z tego powodu zniknęła. Osobiste przeżycia sprawiają, że Sobieski podchodzi do sprawy niemal obsesyjnie. Ale zmowa milczenia i fałszywe poszlaki nie ułatwiają mu zadania. Wszyscy, nawet matka zaginionej, zdają się mieć swoje tajemnice... Zebrane tropy prowadzą detektywa do jednego z podwarszawskich moteli. To tam trzy miesiące wcześniej doszło do perwersyjnego morderstwa. Komu zależało, by o tak okrutnej sprawie nikt się nie dowiedział? Co łączy zamordowanego mężczyznę z zaginioną Stefanią Chrobak? ,,Na uwięzi" to nie tylko trzymający w napięciu kryminał, to studium perwersji i upadku moralności, które pozostaje w pamięci na długo po zakończeniu lektury!
Katarzyna Bonda w najnowszym kryminale nie oszczędza czytelnika, a motywami, jakimi kierują się sprawcy, wręcz przygniata.
,,Na uwięzi" to historia z suspensem, który zszarga Wam nerwy!
Wydawnictwo: Muza
Data wydania: 2023-11-08
Kategoria: Kryminał, sensacja, thriller
ISBN:
Liczba stron: 352
Wole już zwykłych zwyrodnialców, normalnych morderców niż te gnidy, które kupczą młodymi dziewczynami.
; Na uwięzi ;
Katarzyna Bonda
Wydawnictwo: Muza
Literatura: Kryminał
Detektyw Jakub Sobieski próbuje nie utonąć, łapie powierzchowne zlecenia, aż dnia pewnego pod biurem zastaje kobietę która prosi go o odnalezienie 15 - letniej córki która wedłóg jej zeznań była szykanowana w szkole, co niby wskazuje na powód zniknięcia. Niestety już na wstępie okazuje się że sprawa jest przegrana, zmowa milczenia najbliższych, fałszywe poszlaki nie ułatwiają mu zadania, a trzeba zaznaczyć że Sobieski ma stosunek do niej bardzo obsesyjny, dlaczego? Tajemnice, zagadki, mijanie się z prawdą, tropy które prowadzą do motelu w którym trzy miesiące wcześniej doszło do perwersyjnego morderstwa. Sprawa została niemal umorzona, komu zależało na tej obskurnej ciszy, kto broni pedofili, co ma związek ze sprawą dziewczynki, co takiego matka ukrywa aby sprawa o Stefani nie wyszła na światło dzienne?
Powieść dosadna, mocna, z ikrą, z takim wiecie, przytupem, nie ma miejsca na nudę, poprowadzone wątki są wpierw puzzlami by chronologicznie mogły się złączyć w jedną całość. Niebywała akcja i jej zwrot, bo mamy tutaj dziewczynkę 15 - letnią, jeszcze jakby dziecko, a już pragnące smaku miłości, powabu, kierujące wzrok na siebie jako zalotkę, ubrania, foty, do tego podnieta w postaci pieniędzy, tworzy obraz jakie wartości są dziś standardem, łatwy cel, łup, dla innych - towar, którego można kupić bo skoro jest łatwowierna, można manipulować, sterować, łatwy kąsek, dla niej duża kasa, perspektywa pracy w modelingu, zauważona, doceniona, połechtana przez ego ślepnie przez słowa, gesty, ten krajobraz zmienia fakt że osoba która stoi po drugiej stronie ma niecne zamiary, bawi się, szykanuje, a na końcu, wiadomo - wykorzysta, szantażuje, wywiezie, jeśli nie zabije...
Powieści Bondy budują emocje, wyciskają z nas całą paletę uczuć, pastwi się nad czytelnikiem, naprowadza na drogę ku nadziei by stworzyć niemal thriller psychologiczny, masz czuć te nerwy, tę niepewność, by odkryć ostateczną prawdę która daje do myślenia, bo książka zawiera temat tabu, postscriptum, nie chcesz w to brnąć a jednak stajesz się zakładnikiem książki, bo ciekawość zwycięża, orężem tej powieści jest smutna historia o matce która nie znała córki, nie potrafiła jej pomóc, zrozumieć, ojczyma który miał za nic nową rodzinę, zmowa milczenia która staje się wstydem, zatajeniem faktów przed policją, detektywem, samo prowadzenie sprawy i gra na zwłokę, książka w temacie ciężka, mosiężna, trudna, ale wciągająca, lekko się czyta, posiadająca pewne zajawki humoru, niosąca nadzieję na pozytywny koniec. Polecam.
"Na uwięzi" to czwarta część cyklu kryminalnego autorstwa Katarzyny Bondy o detektywie Jakubie Sobieskim. Lubię tego niepokornego bohatera, wkradł się w moje łaski od samego początku. I chociaż nie każda część podobała mi się w sposób jednakowy, to i tak sięgam w ciemno po kolejny tom, właśnie z powodu Sobieskiego, mając nadzieję, że wreszcie doczekam się rewelacyjnej części. Zresztą podoba mi się także sposób pisania autorki. Niebanalne tematy, ciągłe zwroty akcji oraz sekrety skrywane przez bohaterów i zaskakujące zakończenia zachęcają do lektury. Często również fabuła jest tak realistyczna, jakby wydarzenia toczyły się w najbliższej okolicy.
Jakub Sobieski jest detektywem i ciągle ma nadzieję, że w końcu trafi mu się super sprawa, która wreszcie przyniesie mu nie tylko sław i uznanie, ale także wielkie pieniądze...
Wciąż jednak zmaga się ze sprawami, które może nie są przełomowe, ale dają mu zajęcie i jako taką kasę. No dodatek ma problemy rodzinne, które wprowadzają go we wściekłość, gdyż nie ma żadnej możliwości kontaktu z synem...
"Kolejny raz Sobieski poczuł się jak szczur złapany w pułapkę. Znów z nim pogrywano. W takich chwilach jak ta nienawidził swojej pracy i tego momentu, kiedy wpadł na pomysł, by prowadzić biuro detektywistyczne."
Gdy wieczorem zamykał już swoje biuro, pojawia się kobieta w zaawansowanej ciąży i prosi go o pomoc w odszukaniu zaginionej córki. Piętnastoletnia Stefania według matki była gnębiona w szkole przez rówieśnice i prawdopodobnie to może być jedna z przyczyn jej zniknięcia. Sobieski obsesyjnie wręcz bierze się za to zlecenie, gdyż sam doskonale wie, jak mogą czuć się ludzie, którym uprowadzono dziecko, i którzy boją się, że być może je bezpowrotnie stracili.
Jednak opinie o córce zleceniodawczyni są bardzo rozbieżne, nie wszyscy podzielają zdanie matki dziewczyny na temat tego, że była biedną ofiarą w szkole. Dodatkowo nie wszyscy chcą się wypowiadać na ten temat, ukrywanie wielu tajemnic i zmowa milczenia ciągle komplikują śledztwo. Im bardziej Jakub wgłębia się jednak w poszukiwania, na jaw zaczynają wychodzić inne, wydawałoby się, że całkowicie niezwiązane z zaginięciem Stefanii fakty. A jednak wszystko zaczyna się łączyć...
Sobieski ze swoim zespołem wkracza w świat pornografii, pedofilii, gwałtów i zbrodni a każdy kolejny ślad jest coraz bardziej przerażający. Zaginęła również koleżanka Stefanii...
Czy uda się Sobieskiemu odnaleźć dziewczyny? Dlaczego zniknęły? Jaki związek z ich zaginięciem ma morderstwo pedofila?
Fabuła nie jest przewidywalna i z każdą kolejną kartką autorka zaskakuje kolejnym zwrotem akcji. Trzyma w napięciu do samego końca, chociaż ostatnie rozdziały nieco przekombinowane, zawiłe i nie do końca wyjaśnione, jakby tylko rozgrzebane po brzegach. Może jeszcze się kiedyś wyjaśnią...
Jednak sam temat jest mocny i brutalny, więc to lektura tylko dla osób o mocnych nerwach.
“Młodzi agresorzy są najbardziej brutalni, a przestępstwa, których dokonują w grupie, najstraszniejsze.”
Lubicie gdy autor / autorka porusza kontrowersyjne tematy lub / i te uważane wręcz za tabu ?
Katarzyna Bonda lubi na swój sposób szokować. Sprawy jakie mają do rozwiązania bohaterowie jej książek, nigdy nie należą do łatwych i wywołują niemało emocji. Nie brak w nich wstrząsających scen, wydarzeń, które wydają się wręcz nieprawdopodobne. Ale są aż nazbyt realne. My po prostu wolimy o takich rzeczach nie wiedzieć, udawać, że to tylko fikcja. A ile z tego typu książek opartych jest na faktach ?
“Na uwięzi” to już czwarty tom o detektywie Jakubie Sobieskim. Tym razem do jego agencji trafia matka prosząca o pomoc w odnalezieniu zaginionej córki. Nie jest sama, pojawia się z uśmiechniętym konkubentem. Para z miejsca wydaje się dziwna i Kuba jest przekonany, że nie powiedzieli mu wszystkiego. Nie poznał całej prawdy tak niezbędnej przy poszukiwaniach . A przecież skoro zależy im na odnalezieniu Stefy, powinni być z nim szczerzy. Co i dlaczego ukrywają ?
Szybko pojawiają się osoby, które mogą pomóc mu dojść do prawdy, a tym samym do odnalezienia nastolatki. Czy rzeczywiście jest ona uwikłana w aferę pedofilską i morderstwo jednego z tego typu zwyrodnialców ? Czy jej zaginięcie ma związek z nękaniem jakiego doświadczyła w szkole?
Rozwikłanie tych zagadek nie będzie proste. Tym bardziej, że ponownie detektyw lawiruje pomiędzy prawdą i licznymi kłamstwami jakie zeznają ludzie mający związek z tymi sprawami.
“Kolejny raz Sobieski poczuł się jak szczur złapany w pułapkę. Znów z nim pogrywano.”
Katarzyna Bonda jak zwykle podeszła do tematyki profesjonalnie. Aż byłam pod wrażeniem jak zaznajomiła się choćby ze slangiem obecnej młodzieży, którego jak się okazuje, ja kompletnie nie znam i wręcz chwilami nie rozumiałam. Obraz nastolatków, ich nastawienie do życia, do siebie nawzajem jaki nakreśliła tu autorka, po prostu przeraża. Strach myśleć co będzie dalej.
“Bo kierują się emocjami. Nie czują odpowiedzialności i kontestują zasady moralne tak zwanych dorosłych. To chluba być na kontrze, w rewolucji. Plus hormony, popisywanie się przed innymi, próba dominacji w grupie cudzym kosztem.”
Tematyka zarówno pedofilii jak i wręcz prostytucji wśród tak młodych ludzi, to temat delikatny, do którego trzeba umieć podejść. Ale wg mnie takie książki otwierają oczy na fakty, od których tak chętnie odwracamy wzrok. Dzieci tak często z pomocą wyzywającego stroju czy makijażu, przestają wyglądać jak dzieci. Jednak w żaden sposób nie usprawiedliwia to osób “korzystających z okazji” by z nimi współżyć. Jak ustrzec dzieci przed molestowaniem, przemocą seksualną, pedofilią ?
Nie jest to łatwe tym bardziej, że coraz młodsi ludzie sami inicjują i dążą do czynności seksualnych. Bonda zwraca tu uwagę na wręcz prostytucję wśród nieletnich. Zarazem nie czyni z tych osób negatywnych postaci, stara się pokazać co do tego doprowadza.
Mimo, że czasy mamy niby coraz lepsze, można uważać, że ludzie żyją coraz godniej, to wciąż nie brakuje patologicznych rodzin i wiele młodych osób wychowuje się w warunkach, które wypaczają ich poglądy na życie, które pchają ich ku zachowaniom narażającym ich na rozmaite krzywdy. Coś co może się wydawać ucieczką, ratunkiem, może się okazać kolejnym piekłem jakiego doświadczą.
Jak widać książka wyzwala emocje, daje do myślenia. Sądzę, że szczególnie wstrząsająca będzie dla osób takich jak ja - rodziców. A Sobieski też został rodzicem i też już jest świadomy, że to nie jest łatwa rola. Nocna Furia nie ułatwia mu życia. Czy czeka go walka o dziecko ?
Warto poznać tę serię. Ja z zapałem sięgam zarówno po Sobieskiego jak i Meyera. Niezmiennie uważam twórczość Bondy za niezawodną. I serdecznie Wam polecam.
Dziękuję za egzemplarz do recenzji.
Krolowa kryminalu znowu zagra nam na nerwach.
Jakub Sobieski zyje z dnia na dzien , przyjmujac zwykle zlecenia. Z mysla ,ze w koncu nadejdzie to jedno przez ktore Jakub stanie sie bogaty i bedzie mial uznanie.
Pewnego wieczoru pod biurem Sobieskiego zjawia sie ona ,zatroskana matka ktora boi sie o swoja nastoletnia corke ktora zaginela. Matka twierdzi ,ze Stefania byla gnebiona przez innych nastolatkow .
Sledztwo ktore Jakub prowadzi ma wiele niewiadomych ,kazdy ma tajemnice. Nawet matka zaginionej wydaje sie cos ukrywac. Sobieskiego sprawa prowadzi do pewnego hotelu gdzie trzy miesiace wczesniej zginal facet.
Ale co moze laczyc pietnastolatke ktora zaginela i mezczyzne ktory zostal zabity.
Na to pytanie moze nam odpowiedziec jedynie pomoc detektywa Jakuba Sobieskiego.
@wydawnictwomuza @muza.shadows @katarzynabonda #nauwięzi #katarzynabonda #wydawnictwomuza
„Nie ma diabelskich dzieci. Omen nie istnieje.
Są tylko niekochane, zaniedbane i przedwcześnie uwikłane w
brudne gry dorosłych.”
Czytając najnowszy kryminał Katarzyny Bondy „Na uwięzi” doszłam do wniosku, że cieszę się, że nie jestem już nastolatką i nie chodzą do szkoły, gdyż obraz, jaki przedstawiła na kartach swojej powieści nie pokazuje tego środowiska, jako przyjaznego. Najnowsza sprawa prowadzona przez detektywa Jakuba Sobieskiego ściśle łączy się z młodym pokoleniem i ukazuje ciemniejszą stronę ludzkiej natury. Pokazuje jednak, że nic nie zostaje bez kary i Ci, co byli do tej pory ofiarami, stają się oprawcami, a oprawcy zbierają ponure żniwo swego dotychczasowego zachowania.
To spotkało jedną z dziewczyn, która zostaje porwana przez ludzi wykorzystujących je do swoich niecnych celów. Muga czyli Magdalena Kania była zawsze prowodyrką wszelkich agresywnych akcji wobec szkolnej koleżanki, którą poniżała na każdym kroku ze swoimi wyznawczyniami i wyznawcami. Przyszedł jednak czas, że los się odwrócił. A wszystko zaczęło się od tego, że najpierw znika Stefa, będąca ofiarą Mugi i jej bandy. Z tą sprawą przychodzi do detektywa Jakuba Sobieskiego matka zaginionej uczennicy, Pola Chrobak. Detektyw Sobieski podejmuje się tej sprawy, gdyż doskonale rozumie rozpacz matki. On wprawdzie cierpi z nieco innych powodów, gdyż jego była żona Iwona, zwana Nocną Furią, nie chce pozwolić na to, by Jakub zobaczył swego niedawno narodzonego synka. Nie mniej odczucia straty i bezsilność są w obu przypadkach trudne do zniesienia. Dociekliwość Jakuba Sobieskiego przy współudziale asystentki prokuratorskiej Ady Kowalczyk, ale też innych osób, docierają do morderstwa w hotelu Zakamarek trzy miesiące temu. Czyżby miało ono związek z zaginięciem piętnastolatki?
„Na uwięzi” to kryminał złożony z kilku wątków, trzymający w napięciu od początku do końca. Jak zwykle u pani Katarzyny Bondy sprawa jest złożona, skomplikowana i bogata w wydarzenia. Czwarte spotkanie z Jakubem Sobieskim przebiegło jak zwykle burzliwie, z napięciem i natężeniem zdarzeń, ale dzięki temu czas przy lekturze książki minął szybko. Nie było w niej chwili na dłuższy odpoczynek, gdyż wciąż coś się działo, a poruszane tematy dodawały dodatkowego waloru. Jest to, zatem kolejna świetnie napisana opowieść wnikająca w ludzkie umysły, zarówno te mroczne, patologiczne, ale też analizujące pojawiające się fakty. Autorka umiejętnie prowadzi nas przez kolejne epizody oddzielając je rozdziałami opatrzonymi tytułami oraz zaznaczając miejsca danej sytuacji i dzień, co daje przejrzystość tekstu oraz łatwość w odnajdowaniu się w pojawiających się wątkach. Nie brakuje w niej kontrowersyjnych tematów, nawet szokujących, obyczajowych, a nawet są elementy romansu, więc z pewnością ta część serii z detektywem Sobieskim dostarcza satysfakcjonującego koktajlu emocjonalnego i niezwykle barwnego. A o to przede wszystkim chodzi w dobrych kryminałach.
Książkę przeczytałam dzięki współpracy z wydawnictwem Muza
♦️ RECENZJA ♦️
Tytuł: "Na Uwięzi"
Autor: Katarzyna Bonda
Wydawnictwo: @wydawnictwomuza
#współpracareklamowa
Pewnego wieczoru przed biurem Jakuba Sobieskiego zjawia się Pola Chrobak ,która prosi go o odnalezienie jej córki Stefy. Według zeznań jej matki nastolatka zaginęła przez prześladowania rówieśników. Jednak detektyw orientuje się że sprawa jest bardziej skomplikowana,a zmowa milczenia i fałszywe poszlaki utrudniają mu śledztwo. Zebrane tropy prowadzą do jednego z podwarszawskich moteli.To tam trzy miesiące wcześniej doszło do makabrycznej zbrodni. Komu zależało,by nikt się nie dowiedział o tej okrutnej sprawie? Czy coś łączy denata ze zaginioną Stefą Chrobak?
"Na uwięzi" to rewelacyjny, trzymający w napięciu kryminał. To lektura pełna refleksji,że w życiu nic nie jest takim jak nam się wydaje,a miłość do dziecka jest głucha i ślepa. To historia o upadku moralności i chorej fascynacji internetowymi idolami. Motywuje nas, aby przyjrzeć się dokładnie aspektom psychologicznym nie tylko w książce,ale również w życiu codziennym. Fabuła wciąga od pierwszych stron.Akcja dynamiczna i rozwija się błyskawicznie,a co najważniejsze porusza bardzo ważne i aktualne tematy. Autorka wprowadza nas w świat młodzieży który pozbawiony jest moralności, skoncentrowany na "fejmie"
Jestem pod ogromnym wrażeniem tej historii. Serdecznie polecam 🔥
Po książki Katarzyny Bondy zawsze sięgam bardzo chętnie, nie pamiętam już w którym roku przeczytałam jej pierwszą książkę i chociaż moim ulubionym bohaterem jest Hubert Meyer to Jakuba Sobieskiego też trochę polubiłam.
Kolejny kryminał, którego głównym bohaterem jest Jakub Sobieski, występujący tutaj jako pełnoprawny detektyw z własną agencją detektywistyczną, ,,porwał" mnie od pierwszej strony.
Katarzyna Bonda jest specjalistką w tym, że potrafi powoli, ale bardzo intrygująco budować napięcie. W tej powieści również to zrobiła. Wtapiając się w fabułę odkrywamy coraz nowsze sprawy, poznajemy kolejne osoby zagmatwane w mroczny świat pornografii, prostytucji i pedofilii.
Autorka w dość dosadny sposób ukazuje środowisko młodzieży, w którym nie zawsze liczą się te pozytywne bodźce życiowe. Często za ładną buzią i spokojną osobowością kryje się coś bardzo złego, mrocznego, tajemniczego.
Przedstawiony w książce świat social mediów jaki więzi często nastolatki to z pewnością dla wielu rodziców jest jedną wielką niewiadomą. Dla niektórych rodziców, szczególnie dla tych z tak zwanych rodzin patologicznych z pewnością to co robi ich nastoletnie dziecko poza zajęciami szkolnymi lub kim jest w anonimowym świecie internetu może być trudną do zrozumienia rzeczywistością.
A młodzi ludzie szukający w sieci poklasku, walczący o followersów, czy po prostu szukający wsparcia jakiego nie mają szansy otrzymać od najbliższych to po prostu pionki dramatów.
Autorka porusza w swojej książce kilka bardzo ważnych wątków, począwszy od powszechnie w różnych kręgach rozprzestrzenianej pornografii, łatwych pieniędzy zarobionych poprzez sprzedaż własnego ciała, pedofilii, po brak więzi między rodzicami a dziećmi, aż po magię social mediów zniewalającą tak dorosłych jak i młodzież (a nawet dzieci).
Stopniowo budowane napięcie z pewnością ma duży wpływ na odbiór fabuły jako całości. A gdy dodamy do tego ciekawie wykreowane osobowości bohaterów, to już z czystym sumieniem możemy stwierdzić, że trafiliśmy na dobrą lekturę.
Ta książka to typowy mroczny thriller psychologiczny z kryminalnym tłem, w którym próbujemy nie zgubić się w labiryncie intryg i różnych tajemnic.
Fabuła teoretycznie skupia się na zaginięciu piętnastoletniej dziewczyny, będącej ofiarą prześladowań rówieśniczych w szkole, ale w trakcie odkrywania kolejnych ciemnych stron i poszukiwań związanych z dziewczyną okazuje się, że nastolatka nie jest takim niewiniątkiem jakim początkowo została pokazana.
Moim zdaniem autorka świetnie zagłębia się w psychiki swoich bohaterów pokazując zarówno ich mocne jak i słabe strony.
Przebijając się przez fabułę mamy świadomość rosnącego napięcia, rosnącego zła. Pełna zwrotów akcji i momentów często bardzo nieoczekiwanych, z jednej strony trzyma w napięciu, a z drugiej wzmaga świadomość, że każdy detal został tutaj dodany w konkretnym celu.
Myślę, że każdy czytelnik odbierze tę książkę inaczej. Dla jednych będzie to lektura zmuszająca do refleksji nad mrocznymi stronami chorych lub zdegenerowanych umysłów i zaburzeń preferencji seksualnych a dla innych nieco nadrysowana z powodu wątków kryminalnych, które mogą zostać odebrane jako przesadzone lub nieprzystające do rzeczywistości.
Może niektóre osoby odniosą wrażenie, że pewne postacie lub sytuacje są mało realistyczne, ale myślę, że nudzić się przy tej lekturze nie będą.
Z całą pewnością jednak książka wywoła emocje, pozostawiając w czytelniku długotrwałe wrażenie, a może nawet pewnego rodzaju niesmak.
Przeczytałam już kilkanaście książek tej autorki i moim zdaniem ta pozycja to więcej niż tradycyjny kryminał, to trzymająca w ciągłym napięciu opowieść z mocnym psychologicznym podejściem zarówno do sytuacji jak i osobowości bohaterów.
Polecam tę lekturę zwłaszcza miłośnikom kryminałów z elementami psychologicznymi. To książka dla tych, którzy lubią być trzymani w napięciu i lubią fabułę z nieoczekiwanymi zwrotami akcji.
Jakub Sobieski wciąż czeka na sprawę, która wyniesie go na wyżyny.
Gdy pewnego wieczoru, pod jego biurem pojawia się kobieta, która prosi o pomoc w odnalezieniu córki.
Kobieta twierdzi, że dziewczynka była szykanowana i prześladowana przez rówieśników. Dawne przeżycia detektywa sprawiają, że podejmuje się sprawy i angażuje się w nią niemal obsesyjnie.
Niestety fałszywe tropy, zmowa milczenia, tajemnice matki dziewczyny nie ułatwiają sprawy.
Czy detektywowi uda się rozwikłać zagadkę?
Co łączy zamordowanego mężczyznę z motelu, którego śmierć została starannie zatuszowana z zaginioną dziewczyną?
"Na uwięzi" to nie zwykły kryminał zacytuję: "To nie tylko trzymający w napięciu kryminał, to studium perwersji i upadku moralności, które pozostaje w pamięci na długo po zakończeniu lektury." Powiem Wam, że się całkowicie zgadzam, to co zaserwowała nam autorka to chwilami pod thriller podchodziło ?
"Na uwięzi" to już czwarty tom o Jakubie Sobieskim i chyba nigdy mi się nie znudzą jego przygody. Historia, która trzyma w napięciu od pierwszej strony. Choć chwilami myślałam, że jestem już blisko rozwiązania zagadki, zawsze okazywało się, że się myliłam. Nie dajcie się zwieść pierwszym stronom, które można by powiedzieć, że ciut przynudzają, bo później zaczyna się totalny rollercoaster.
Autorka zawarła w książce obraz dzisiejszej młodzieży, dla której liczy się nie tylko popularność, ale również to, że przemoc jest dla niektórych z nich czymś normalny.
Jeżeli szukacie kryminału, który trzyma w napięciu to idealna książka dla Was.
"Pamiętaj, że osobowość nastolatków jest trochę inna. Oni działają pod wpływem gwałtownych, czasem sprzecznych emocji."
Jakub Sobieski doskonale wie, jak cenne są pierwsze godziny w sprawach zaginięć i że z każdą chwilą szanse odnalezienia takiej osoby spadają. Równocześnie jest świadomy, że nawet proste z zasady sprawy niosą za sobą zagrożenie.
Jednak, spoglądając w załzawione oczy, zrozpaczonej kobiety, która prosi go o pomoc w odnalezieniu córki, nie potrafi odmówić przyjęcia zlecenia. Piętnastolatka od dłuższego czasu była ofiarą niewybrednych i okrutnych żartów ze strony znajomych ze szkoły. Relacja z matką i ojczymem, również nie należała do wylewnych, a skrywane tajemnice tym bardziej oddaliły ją od bliskich.
Dość szybko wychodzi na jaw, że nazwisko dziewczynki pojawia się w prowadzonej przez policję sprawie brutalnego morderstwa w podwarszawskim motelu. Czy obie sprawy się łączą? Czy Stefania znała ofiarę? A przede wszystkim, gdzie się znajduje?
Motyw zaginięć jest jednym z częstszych tematów, po który sięgają autorzy kryminałów. Zwykle takie historie wzbudzają w nas największe emocje i chęć odkrycia prawdy. Tutaj całkowicie zaskoczył, a nawet zmroził mnie kierunek, w którym potoczyło się śledztwo. Stopniowo ujawniane tajemnice młodych ludzi, których sposób myślenia przeraża, a wiadomo, że Katarzyna Bonda w wyrazisty sposób potrafi oddać grozę sytuacji. Z wielką wprawą odsłania także mroczne oblicze człowieka, ciemne strony jego natury, czy chore fantazje.
Postać Sobieskiego jest świetnie wykreowana. Pewny siebie, niepokorny, nieustępliwy. Nie da się ukryć, że detektyw często działa na granicy prawa, podejmując odważne decyzje, nierzadko ryzykując tym samym własne bezpieczeństwo. Zdecydowanie da się lubić. Dodatkowo na drugim planie, śledzimy jego walkę z byłą żoną i pozostałe problemy osobiste.
Znajdziemy tu wiele trudnych tematów, solidną dawkę przemocy, agresji i wydarzeń, które w pewnej chwili mnie przytłoczyły. Całkowicie potwierdzam słowa, zamieszczone na okładce: "To historia z suspensem, który zszarga Wam nerwy!"
Zaznaczę tylko, że to czwarta odsłona serii z detektywem Sobieskim, ale nie znajomość poprzednich części raczej nie będzie problemem, by odnaleźć się w treści.
"Na uwięzi" to kolejny znakomity kryminał z serii cyklu z detektywem Jakubem Sobieskim w roli głównej. Katarzyna Bonda ponownie udowadnia swoje mistrzostwo w konstruowaniu intrygujących, zaskakujących historii, które trzymają mnie w napięciu od pierwszej do ostatniej strony.
Główny bohater, Jakub Sobieski, czeka na sprawę, która przyniesie mu uznanie i pieniądze. Jego rutynowe życie detektywa zmienia się, gdy pod jego biurem pojawia się kobieta, błagając o pomoc w odnalezieniu zaginionej córki. To z pozoru standardowe zlecenie prowadzi Sobieskiego do świata perwersji, mrocznych tajemnic i zmowy milczenia.
Książka mnie nie oszczędzała, poruszając trudne tematy związane z upadkiem moralności, przemocą i obsesyjną fascynacją internetowymi idolami. Motywy sprawców przytłaczają swoją perwersyjnością, co nadaje powieści dodatkowego wymiaru psychologicznego. Bonda przedstawia nam świat młodzieży, w którym liczą się jedynie pozory, znajomości i chwiejne definicje "sławy". Ukazuje konsekwencje pozostawienia dorastających dzieci samym sobie oraz niebezpieczeństwa związane z dzisiejszym światem online.
Autorka nie boi się poruszać kontrowersyjnych tematów, co sprawia, że jej powieści są nie tylko trzymające w napięciu, ale także zmuszają do refleksji nad stanem współczesnego społeczeństwa.
"Na uwięzi" to studium perwersji i upadku moralności, które mną wstrząsnęły i pozostaną w pamięci na długo po zakończeniu lektury.
Katarzyna Bonda doskonale manipuluje napięciem, wplatając w fabułę nieoczekiwane zwroty akcji. Zakończenie jest nie tylko zaskakujące, ale i genialnie skonstruowane. Intryga rozwija się dynamicznie, a każdy element fabuły okazuje się kluczowy dla ostatecznego rozwiązania zagadki.
"Na uwięzi" to nie tylko kryminał, to także głęboka analiza psychologiczna postaci i społeczeństwa, które pozostawia z fascynującym doświadczeniem i chęcią sięgnięcia po kolejne dzieła tej utalentowanej autorki.
Czy szczątki kobiety w walizce to ciało poszukiwanej od roku Klaudii Janus? Na drodze niedaleko Ełku znaleziono elegancką walizkę. W środku były poćwiartowane...
Czy można odkryć prawdę tam, gdzie najbezpieczniej jest milczeć? W dziecięcym szpitalu psychiatrycznym dochodzi do wstrząsającej zbrodni - jedna z pacjentek...
Teraz niech szukają. Amba fatima, a mnie ni ma.
Więcej