Czerwony rower

Wydawnictwo: Otwarte
Data wydania: 2012-06-13
Kategoria: Literatura pi瘯na

Ocena: 4.33 (9 g這s闚)

ㄠczy je przyja潯. A mo瞠 tylko tajemnica z przesz這軼i i poczucie winy?

Karolina - c鏎ka ubeka, dziennikarka. Beata - wnuczka bogatych dziadk闚, 穎na biznesmena. Go鄂a - c鏎ka badylarza, dzi szcz窷liwa 穎na i matka. Znaj si od czwartej klasy podstaw闚ki, razem dorasta造. Przesz這嗆 je naznaczy豉 i wci捫 rzuca cie na ich doros貫 篡cie. Kiedy ich dawny sekret mo瞠 wyj嗆 na jaw, wracaj wspomnienia...

Historia dorastania i kobiecej przyja幡i - przyja幡i "na 鄉ier i 篡cie", cho nie豉twej i pe軟ej konflikt闚. Poruszaj帷a i bardzo prawdziwa opowie嗆.

POLECANA RECENZJA

Kup ksi捫k Czerwony rower

Zobacz tak瞠

Opinie o ksi捫ce - Czerwony rower

Avatar u篡tkownika - jenny777
jenny777
Przeczytane:2013-12-02, Ocena: 4, Przeczyta豉m, literatura polska,

Wiesz, zawsze jak widz te twoje kole瘸nki, to przychodz mi na my郵 te 穎ny… wiesz, z tego serialu, co to wszyscy mieszkaj na 豉dnym osiedlu, a w ka盥ym tym domku jest jaki trup w szafie. [1]

Trzy przyjació趾i trzymaj帷e si razem od czasów szkolnych, b璠 zmuszone po wielu latach do owego trupa si dokopa. Wystarczy jeden telefon, by tragedia, która wydarzy豉 si, gdy by造 nastoletnimi dziewcz皻ami wróci豉 na pierwsze strony ich 篡cia. Karolina, Beata i Go鄂a b璠 musia造 zmierzy si z duchami przesz這軼i, próbuj帷 odkry ukryt w niej prawd. B璠 musia造 wróci do miejsca, które kojarzy im si z dzieci雟twem. Do miejsca, które jeszcze nie jest miastem, ale nie jest ju podwarszawsk wsi. Do miejsca, które wi捫e si z nieprzyjemnymi wspomnieniami. Do miejsca, które jest jak bagno… Jedziesz tam i zapadasz si we wspomnienia po uszy. [2]

Antonina Koz這wska w powie軼i Czerwony rower przedstawia nam charaktery dorastaj帷ych dziewcz徠, b璠帷ymi swoistymi odpowiednikami 篡wioów i tego, co je dzieli. Cho ka盥a jest inna, co je 陰czy. Wszyscy mamy blizny, zbieramy je przez ca貫 篡cie. Blizny po dziecinnych upadkach i szkolnych bójkach, po wyci皻ym wyrostku i po dziecku wyj皻ym z brzucha w chwili, kiedy jego serce ju przestawa這 bi. Blizny po chwilach, gdy cia豉 nas zawodzi造, nie spe軟iaj帷 naszych oczekiwa I blizny wewn徠rz, niewidoczne – od ostrych od豉mków pijackiego krzyku rozpryskuj帷ego si po domu jak szk這 ze szkolnego okna, od wyzwisk rzucanych w twarz an podwórku. [3].

Najwi瘯szym plusem powie軼i jest dog喚bna próba przedstawienia gównych postaci. Mo瞠my je potraktowa jako kole瘸nki ze szkolnej 豉wki. Go鄂a jest typow dziewczyn, jakich wiele. Jej 篡cie to kopia 篡cia jej matki. Proste, ale rodzinne. Karolina ma nieco ambitniejsze podej軼ie. Kiedy próbowa豉m nimi pogardza: kura domowa i mechanik samochodowy, a mieli by pani psycholog i wokalist metalowej kapeli… Ale to oni po kilkunastu latach nadal dotykaj si, siedz帷 przy stole, nie my – nie pani dziennikarka i pan polityk. [4]. Jednak ci捫y jej pi皻no ojca ubeka. Beata natomiast to panienka z dobrego domu, która tak瞠 ma niewyja郾ione sprawy z ojcem. Nigdy go nie mia豉, ale zawsze sobie wyobra瘸豉, 瞠 jest marynarzem, który wróci z zapleczem wspomnie i opowie軼i ze 鈍iata. Rozpuszczona dziewczyna na wiele sobie pozwalaj帷a, której matka nie wylewa za ko軟ierz.

Ca造 tok wydarze jest tak podzielony, a powie嗆 tak skonstruowana, by stopniowo odkrywa nowe kwestie. Krótkie rozdzia造 dotycz帷e wspó販zesnych wydarze przeplataj równie krótkie retrospekcje z lat szkolnych. Te dawne wspomnienia autorka Czerwonego roweru kojarzy z piosenkami, które w tamtych czasach umila造 szary peerelowski 鈍iat. Dzi瘯i temu ka盥y z czytelników mo瞠 powróci do minionych lat, sam powspomina. Antonina Koz這wska bowiem owe czasy stara si przedstawi do嗆 wiernie. Na tyle, na ile ilo嗆 stron na to pozwala.

Mimo tych pozytywnych aspektów, ksi捫ka czasami wydaje si nieco chaotyczna. Zaczynamy czyta kolejny krótki rozdzia, ale pocz徠kowo nie wiemy, do kogo te s這wa dopasowa. Karolina wydaje si tutaj postaci najistotniejsz i to wokó jej my郵i i wspomnie w gównej mierze toczy si akcja powie軼i. Jednak czasami autorka przedstawia my郵i Go鄂i, czasem Beaty. B璠帷ymi dzie熤i i gdy przekroczy造 trzydziestk.

Odbiór Czerwonego roweru w gównej mierze zale篡 od oczekiwa czytelnika. Mimo podanego tematu nie do ko鎍a wiadomych przyczyn 鄉ierci m這dej dziewczyny kompletnie brak tutaj sensacyjno軼i. Nie jest to wartka powie嗆, która stopniowo odkrywa zaprzesz貫 tajemnice. Prawie wszystko podaje si nam na tacy i praktycznie wszystkiego mo積a si domy郵i ju od samego pocz徠ku. Powie嗆 potraktowa豉bym raczej jako typowy obyczaj, osadzony we wspó販zesno軼i, ale wspominaj帷y czasy PRL-u. W ksi捫ce przedstawia si obraz dorastaj帷ych dziewcz徠, ucz帷ych si dopiero 篡cia i przeciwstawia si go ich aktualnym dziejom. Antonina Koz這wska wskazuje, 瞠 nierozwi您ane zagadki i niezamkni皻a przesz這嗆 mo瞠 wyrz康zi nam wi璚ej szkody, ni by鄉y s康zili. Czasem powrót do przesz這軼i wydaje si niezb璠ny, by dostatecznie si od niej odci望 i zacz望 nowe - lepsze 篡cie.

Czerwony rower to powie嗆, któr czyta si do嗆 szybko, ale nie ma tu wi瘯szych niespodzianek. Je郵i przepada si za polskimi powie軼iami obyczajowymi, ukazuj帷ymi cz窷 polskiego 篡cia z ca造m baga瞠m wad i zalet oraz chcia這by si zaprzyja幡i z bohaterkami, dowiedzie si czego wi璚ej na ich temat, poczu ich blisko嗆 – historia ta oka瞠 si dobrym wyborem. Polecam j szczególnie kobietom po trzydziestce, które mog czasami odczuwa ch耩 powrotu do przesz這軼i, pragn望 zmierzy si z w豉snymi duchami. Jakie to dziwne, pomy郵a豉m, 瞠 nawet w tych przeb造skach spokojnego bycia razem gotowe jeste鄉y odrzuci t blisko嗆, byleby cho na chwil powróci do tych nieprzewidywalnych, szalonych pierwszych razów, do d逝gow這sych ch這paków, którzy nie dali nam nic poza chwilami ulotnej satysfakcji, do t瘰knot sprzed dwudziestu lat. [5] Ale tak瞠 tym sporo m這dszym dziewczynom, które niezbyt dobrze pami皻aj czasy komuny w Polsce. My郵, 瞠 tak瞠 dla nastolatek Czerwony rower mo瞠 si okaza ciekawym odkryciem, bo w sumie du瘸 cz窷 akcji dotyczy nastoletnich problemów, któr nie s jednak podane w sposób cukierkowy, przes這dzony i naiwny.

***

[5] Tam瞠, s. 84

Avatar u篡tkownika - darinda
darinda
Przeczytane:2014-03-22, Ocena: 5, Przeczyta豉m, 52 ksi捫ki 2014,
Kolejna ksi捫ka ukazuj帷a, 瞠 przyja潯 mo瞠 trwa latami, 鈍ietny opis wydarze. Polecam :)
Avatar u篡tkownika - BetiCzyta
BetiCzyta
Przeczytane:2022-02-10, Ocena: 5, Przeczyta豉m,

Audiobook Empik Go
Lektor Anna Kerth

Do kogo nale瘸 tytu這wy czerwony rower ?
Trzy kole瘸nki Karolina, Beata i Go鄂a .
Znaj si od podstaw闚ki, ale 陰czy je nie tylko szko豉.
ㄠczy je te wspomnienie zmar貫j kole瘸nki Anety.
Tera幡iejszo嗆 przeplatana wspomnieniami ze szko造 .
Pierwsze mi這軼i, zauroczenia, zazdro嗆 .

Tera幡iejszo嗆 i powracaj帷e pytanie, czy Aneta faktycznie pope軟i豉 samob鎩stwo?
A mo瞠 to jedna z nich mia豉 z tym co wsp鏊nego, pad這 o jedno s這wo za du穎.
A mo瞠 to kto inny ? Tylko kto ?
Przyznam szczerze 瞠 autorka da豉 mi do my郵enia i ci篹ko by這 jednoznacznie skierowa podejrzenia na jedn osob.

Avatar u篡tkownika - jolantasatko
Inne ksi捫ki autora
Kuku趾a
Antonina Koz這wska0
Ok豉dka ksi您ki - Kuku趾a

Marta ma wszystko, czego mo瞠 pragn望 kobieta – kochaj帷ego m篹a, dobrze p豉tn prac, mieszkanie na ekskluzywnym osiedlu. Ma to wszystko, czego...

Trzy po堯wki jab趾a
Antonina Koz這wska0
Ok豉dka ksi您ki - Trzy po堯wki jab趾a

Bywaj w naszym 篡ciu historie, o kt鏎ych nie mo瞠my albo nie chcemy zapomnie. Zastanawiamy si przed za郾i璚iem, jak potoczy這by si nasze 篡cie, gdyby鄉y...

Zobacz wszystkie ksi捫ki tego autora
Cytaty z ksi捫ki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytat闚 z tej ksi捫ki.

Recenzje miesi帷a
Holly