Cz³owiek w lustrze

Tom 8 cyklu Joona Linna
Ocena: 5.33 (3 g³osów)

Tajemniczy kierowca ciê¿arówki porywa wracaj±c± ze szko³y nastoletni± Jenny. Jak siê okazuje, uprowadzonych dziewczyn jest wiêcej, s± wiêzione i nieludzko traktowane.
Piêæ lat pó¼niej martwa Jenny zostaje znaleziona na placu zabaw w centrum Sztokholmu. Dziêki nagraniom z monitoringu Joona Linna odszukuje naocznego ¶wiadka morderstwa. Poniewa¿ dotkniêty amnezj± mê¿czyzna nie jest w stanie powiedzieæ, co wówczas zobaczy³, Linna postanawia skontaktowaæ siê z hipnotyzerem.

Informacje dodatkowe o Cz³owiek w lustrze:

Wydawnictwo: Dolno¶l±skie
Data wydania: 2022-11-24
Kategoria: Krymina³, sensacja, thriller
Tytu³ orygina³u: Spegelmannen

wiêcej

Kup ksi±¿kê Cz³owiek w lustrze

Cytaty z ksi±¿ki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej ksi±¿ki.

Zobacz tak¿e

Cz³owiek w lustrze - opinie o ksi±¿ce

Kolejny tom cyklu Joona Linna pt. „Cz³owiek w lustrze”, wzbudza we mnie, jako w czytelniku, wiele pozytywnych zaskoczeñ.  Jedyne, co trudno jest mi zaakceptowaæ w tym cyklu, to narastaj±ca ze strony na stronê przemoc, która w kulminacyjnym momencie historii jest naprawdê ogromna  i przera¿a zarówno bohaterów literackich, jak i samego czytelnika.

Nie od razu wiadomo, sk±d taki tytu³ tomu. Dopiero tak w po³owie ksi±¿ki pojawia siê informacja, ¿e jeden z bohaterów, wybitny profesor, Gustav Scheel , ze sta³ego pawilonu Sate, napisa³ studium przypadku jednego ze swoich pacjentów, i nazwa³ je „Cz³owiek w lustrze”.

Pacjent posiada zaburzenie osobowo¶ci – osobowo¶æ mnoga – i tylko jedna osoba wie o istnieniu tej drugiej. Mimo to obie osobowo¶ci umieszczone w jednym ciele walcz± w nim o dominacjê i usuniêcie w cieñ tego drugiego.

Za jednym razem pacjent jest przestrzegaj±cym prawa cz³owiekiem, szczê¶liwie ¿onatym i z dzieckiem, choæ zaburzonym psychicznie i leczonym w zamkniêtej klinice, któr± mo¿e opuszczaæ na ¿±danie, wychodz±c na liczne przepustki, o których jego rodzina nigdy siê nie dowie, ze wzglêdu na dobro tajemnicy pacjenta.

Za drugim razem pacjent jest Caesarem, który uwa¿a siebie za kogo¶ wyznaczonego przez samego stwórcê, by sp³odziæ mu dwunastu synów. Prze¿ywa dwa traumatyczne przypadki, które maj± mocny wp³yw na jego dalsze ¿ycie – ¶mieræ obu m³odszych braci w wieku siedmiu lat i samobójstwo ¿ony w wieku lat dziewiêtnastu. Wraz ze sw± matk± porywa m³ode kobiety, przetrzymuje je w swojej ciê¿arówce, by po przybyciu na ukryt± i nigdzie niezarejestrowan± farmê norek, wiêziæ je i gwa³ciæ, trzymaj±c w nieludzkich wrêcz warunkach.  W klatkach. Zmusza je w ramach kary do przyjêcia pozycji ukrzy¿owanego Chrystusa. Wypala im znak na szyi. Karmi i myje tylko w razie potrzeby – gwa³tu. Zmusza do pomocy przy pozbywaniu siê cia³ – ich spalaniu albo æwiartowaniu.

Detektyw Joona Linna, która w³±cza siê w tê sprawê ze strony na stronê jest coraz bli¿szy odkrycia to¿samo¶ci okrutnego mordercy. W ¶ledztwie pomagaj± mu koledzy z wielu ró¿nych wydzia³ów, a tak¿e kobieta – Pamela – która zosta³a zmuszona do zajmowania siê swoim ciê¿ko chorym psychicznie mê¿em, Martinem, oraz zosta³a do¶wiadczona przez ¿ycie z powodu ¶mierci swojej córki piêæ lat wcze¶niej. To jej telefon do komisarza Linny za ka¿dym razem popycha ¶ledztwo do przodu. Jak siê okazuje nie by³a ona tak do koñca postronnym obserwatorem wszystkich zdarzeñ. Te¿ mia³a w zwi±zku z tym ¶ledztwem wiele do stracenia, a jej ¿ycie po rozwi±zaniu sprawy przewróci³o siê do góry nogami.

A wszystko, jak ju¿ zaznaczy³am wcze¶niej, zaczê³o siê od jednego, na pozór niewinnego telefonu w sprawie jej mê¿a, który by³ ¶wiadkiem zabójstwa m³odej, wcze¶niej zaginionej dziewczyny, na pobliskim placu zabaw. Jenny Lind.

Na niej siê zaczê³o, choæ skoñczy³o siê na wielu innych, zaginionych w ci±gu ostatnich piêciu lat, m³odych kobiet.

D³ugo nie mog³am siê domy¶liæ, kim jest cz³owiek, który nazywa³ samego siebie Caesarem, a kiedy wysz³o to  w koñcu na jaw, musze przyznaæ, ¿e prze¿y³am kompletne zaskoczenie. Jak pewnie wiêkszo¶æ czytelników, obstawia³am niektóre z postaci, jak Dennis (z którym Pamela ma romans), czy Erik, które pasowa³y mi charakterem do tego skomplikowanego i nieuchwytnego z³oczyñcy.

Nigdy jednak nie postawi³abym na postaæ, która naprawdê nim by³a, zgodnie z wol± autorów.

Autorzy, to ma³¿eñstwo szwedzkich pisarzy, Alexandra Coelho Ahndoril i Aleksander Ahndoril, którzy stworzyli ten cykl wspólnie, u¿ywaj±c w tym celu pseudonimu Lars Kepler.  Wcze¶niej pisarze publikowali samodzielnie pod w³asnymi nazwiskami. Nie wiadomo do koñca, czemu zdecydowali siê na wspólny cykl. Byæ mo¿e chcieli siê przekonaæ, jak to jest razem pracowaæ?

Historia czyta³a siê w zasadzie sama i ciê¿ko by³o mi od³o¿yæ ksi±¿kê choæby na chwilê, tak by³am zainteresowana tym, co bêdzie dalej. To po prostu dobra historia!

Mo¿na j± czytaæ, nie znaj±c reszty serii. Nic na tym nie straci³am, nie mia³am uczucia, ¿e co¶ mi umyka, co zosta³o omówione ju¿ wcze¶niej, choæ teraz chêtnie siêgnê po pozosta³e tomy.

Za egzemplarz bardzo dziêkujê Wydawnictwu Dolno¶l±skiemu.

Uda³o mi siê j± zrecenzowaæ, choæ wiem, ¿e z ogromnym po¶lizgiem.

Avatar u¿ytkownika - aggusia
aggusia
Przeczytane:2021-11-30, Ocena: 5, Przeczyta³am,

Makabrycznie, jak tu u Keplera.

¦wietnie, jak to u Keplera.

Bestialskie morderstwa m³odych kobiet, wcze¶niej porwanych i latami przetrzymywanych na farmie. Co ma do tego dotkniêty syndromem stresu pourazowego Martin? Chocia¿ mnie najbardziej intrygowa³ Dennis, jego niejednoznaczne zachowanie. By³ dla mnie zagadk± i z miejsca przypisa³am mu negatywny wyd¼wiêk. W tym wszystkim walcz±cy o prawdê Joona Linna, komisarz z trudn± przesz³o¶ci± i psychik± poharatan± nie mniej ni¿ ci, których ¶ciga.

Jak zwykle skomplikowana fabu³a, zazêbiaj±ce siê w±tki i mnóstwo nieprawdopodobieñstw. Ale to fikcja, a prawem autora jest stworzyæ fabu³ê wed³ug w³asnego pomys³u.

Zakoñczenie nie po mojej my¶li, ale có¿…

Keplera zawsze czyta³o mi siê dobrze, a robiê to od pierwszego tomu cyklu z Joon±, tym razem te¿ lektura posz³a mi g³adko, o ile mo¿na w ten sposób powiedzieæ o ksi±¿ce pe³nej okropieñstwa i okrucieñstwa.

Znalaz³am jeden lapsus stylistyczno-jêzykowy:

„przyczyn± ¶mierci Jenny Lind jest obustronny ucisk têtnic szyjnych w wyniku wywindowania do góry”. A mo¿na wywindowaæ w dó³?

Avatar u¿ytkownika - Wolinska_ilona
Wolinska_ilona
Przeczytane:2022-01-27, Ocena: 5, Przeczyta³am,

Dzisiaj przychodzê do Was z ksi±¿k± autorstwa Larsa Keplera. Przyznajê, ¿e nawet nie wiedzia³am, ¿e pod tym pseudoniem ukrywa siê para znanych szwedzkich pisarzy, Alexander Ahndoril i Alexandra Coelho Ahndoril.
"Cz³owiek w lustrze" to pierwsza ksi±¿ka ich autorstwa, któr± mia³am okazjê przeczytaæ i po tej lekturze wiem, ¿e koniecznie muszê nadrobiæ pozosta³e.

Podczas powrotu ze szko³y, Jenny zostaje porwana przez tajemniczego mê¿czyznê. Jak siê okazuje, nie jest jedyn± wiêzion± przez niego i nieludzko traktowan± dziewczyn±.
Po piêciu latach cia³o Jenny zostaje znalezione na placu zabaw w Sztokholmie. Dziêki monitoringowi, komisarz Joona Linna trafia do naocznego ¶wiadka. Okazuje siê jednak, ¿e mê¿czyzna nic nie pamiêta. Komisarz postanawia skontaktowaæ siê z hipnotyzerem.

Ale¿ siê cieszê, ¿e mia³am mo¿liwo¶æ poznaæ pióra Larsa Keplera. Takiej lektury potrzebowa³am. Mroczna, intryguj±ca, niezwykle hipnotyzuj±ca. Czyta³am i nie mog³am siê oderwaæ, wci±gnê³am siê od pierwszych stron i z zapartym tchem ¶ledzi³am poczynania Joony i losy dziewcz±t. "Cz³owiek w lustrze" to jedna z tych ksi±¿ek, któr± gdy od³o¿ysz, d³ugo jeszcze bêdziesz mieæ w pamiêci. ¦wietnie skonstruowany krymina³ z zagadk±, która jest ciê¿ka do rozwik³ania. Do koñca nie wiesz jaki bêdzie fina³ tej historii i w³a¶nie takie ksi±¿ki lubiê, i chcê czytaæ. Je¿eli jest w¶ród Was kto¶, kto tak jak ja nie zna jeszcze pióra autora, to z ca³ego serca polecam. To taki MUST READ dla fanów powie¶ci kryminalnych.

Nastoletnia Jenny zostaje porwana przez kierowcê ciê¿arówki w drodze ze szko³y do domu. ¦lad po niej zagin±³ na lata. Jak siê wkrótce okazuje, uprowadzonych w podobny sposób dziewczyn by³o wiêcej. S± one wiêzione i maltretowane. G³odzone i bite. Zmuszane do ciê¿kiej pracy pod przymusem. Czy z miejsca, gdzie s± przetrzymywane mo¿na uciec? Niektóre próbowa³y, ale z jakim efektem? Dla nich tragicznym. Piêæ lat pó¼niej Jenny zostaje powieszona na placu zabaw w centrum Sztokholmu. Jak siê wkrótce okazuje, by³ ¶wiadek tego zdarzenia. Ale, aby nie by³o ³atwo i przyjemnie, ¶wiadek cierpi na chorobê psychiczn±. Czy mo¿e byæ w ogóle wiarygodnym ¼ród³em informacji? Twierdzi, ¿e nic nie pamiêta. Policjant ¶ledczy Joona Linna za wszelk± cenê chce schwytaæ sprawcê tego okrutnego czynu. Postawi³ to sobie za punkt honoru. Dziêki namowom policjanta Martin, ¶wiadek morderstwa, poddaje siê hipnozie. Jakie bêdê jej efekty, tym bardziej, ¿e nie zawsze koñczy siê pomy¶lnie ...

Cz³owiek w lustrze to wstrz±saj±cy, przera¿aj±cy i brutalny thriller psychologiczny. Autor porusza bardzo wa¿ne i istotne kwestie, nieobce dla nas, trudne i pobudzaj±ce do dzia³ania. Przemoc seksualna, wykorzystywanie kobiet, pozbawienie wolno¶ci, upokarzanie i zniewolenie, maltretowanie. A towarzysz±cy temu ból, strach, niemoc, przera¿enie i brak pomocy od innych s± bardzo bolesne i traumatyczne. Opisywana historia to oczywi¶cie fikcja literacka, ale jestem przekonana, ¿e tak nie do koñca nierealna. Czasami siê zastanawiam, czy takie miejsca dzisiaj s±, czy takie sytuacje siê zdarzaj±. I a¿ siê bojê odpowiedzieæ, bo przeczuwam, ¿e obecny ¶wiat zmaga siê z takimi problemami. A wiele z nich zapewne nigdy nie ujrzy ¶wiat³a dziennego.

Autor ¶wietnie zarysowa³ fabu³ê, od samego pocz±tku stara³ siê trzymaæ nas w napiêciu i poczuciu strachu. I znakomicie siê uda³o. Ja przez ca³± lekturê odczuwa³am podmuch niepokoju i grozy. Nie wiedzia³am, z której strony mo¿e nadej¶æ niespodziewany i nieoczekiwany atak. Oczy moje stara³y siê ogarniaæ ca³± przestrzeñ wokó³, aby nawet na chwilê nie utraciæ czujno¶ci. Uwielbiam takie opowie¶ci, gdzie niepewno¶æ i ciekawo¶æ do koñca mnie nie opuszczaj±, gdzie z niecierpliwo¶ci± oczekujê dalszego biegu wydarzeñ. A jak ju¿ jestem na finiszu, satysfakcja i zaskoczenie przeogromne.

¦wietnie wykreowane postacie, ¿ywe i barwne, z traumatycznymi problemami, walcz±cy nie tylko ze z³em otaczaj±cym ¶wiat, ale równie¿ z bólem tkwi±cym wewn±trz. Te problemy siê przenikaj±, ale te¿ mobilizuj± bohaterów do nieustannej zmiany i odpowiedzi na nurtuj±ce je pytania.

Mnie autor zafascynowa³, jestem ciekawa, czy wy równie¿ macie podobne odczucia. Polecam, ale jednocze¶nie ostrzegam, dla wytrwa³ych i mog±cych znie¶æ widok krwi i brutalnych scen. Siêgacie po ni± na w³asn± odpowiedzialno¶æ ...

Recenzje miesi±ca
Andrzej Ziemiañski ;