Człowiek w lustrze

Tom 8 cyklu Joona Linna

Kolejny tom cyklu Joona Linna pt. „Człowiek w lustrze”, wzbudza we mnie, jako w czytelniku, wiele pozytywnych zaskoczeń.  Jedyne, co trudno jest mi zaakceptować w tym cyklu, to narastająca ze strony na stronę przemoc, która w kulminacyjnym momencie historii jest naprawdę ogromna  i przeraża zarówno bohaterów literackich, jak i samego czytelnika.

Nie od razu wiadomo, skąd taki tytuł tomu. Dopiero tak w połowie książki pojawia się informacja, że jeden z bohaterów, wybitny profesor, Gustav Scheel , ze stałego pawilonu Sate, napisał studium przypadku jednego ze swoich pacjentów, i nazwał je „Człowiek w lustrze”.

Pacjent posiada zaburzenie osobowości – osobowość mnoga – i tylko jedna osoba wie o istnieniu tej drugiej. Mimo to obie osobowości umieszczone w jednym ciele walczą w nim o dominację i usunięcie w cień tego drugiego.

Za jednym razem pacjent jest przestrzegającym prawa człowiekiem, szczęśliwie żonatym i z dzieckiem, choć zaburzonym psychicznie i leczonym w zamkniętej klinice, którą może opuszczać na żądanie, wychodząc na liczne przepustki, o których jego rodzina nigdy się nie dowie, ze względu na dobro tajemnicy pacjenta.

Za drugim razem pacjent jest Caesarem, który uważa siebie za kogoś wyznaczonego przez samego stwórcę, by spłodzić mu dwunastu synów. Przeżywa dwa traumatyczne przypadki, które mają mocny wpływ na jego dalsze życie – śmierć obu młodszych braci w wieku siedmiu lat i samobójstwo żony w wieku lat dziewiętnastu. Wraz ze swą matką porywa młode kobiety, przetrzymuje je w swojej ciężarówce, by po przybyciu na ukrytą i nigdzie niezarejestrowaną farmę norek, więzić je i gwałcić, trzymając w nieludzkich wręcz warunkach.  W klatkach. Zmusza je w ramach kary do przyjęcia pozycji ukrzyżowanego Chrystusa. Wypala im znak na szyi. Karmi i myje tylko w razie potrzeby – gwałtu. Zmusza do pomocy przy pozbywaniu się ciał – ich spalaniu albo ćwiartowaniu.

Detektyw Joona Linna, która włącza się w tę sprawę ze strony na stronę jest coraz bliższy odkrycia tożsamości okrutnego mordercy. W śledztwie pomagają mu koledzy z wielu różnych wydziałów, a także kobieta – Pamela – która została zmuszona do zajmowania się swoim ciężko chorym psychicznie mężem, Martinem, oraz została doświadczona przez życie z powodu śmierci swojej córki pięć lat wcześniej. To jej telefon do komisarza Linny za każdym razem popycha śledztwo do przodu. Jak się okazuje nie była ona tak do końca postronnym obserwatorem wszystkich zdarzeń. Też miała w związku z tym śledztwem wiele do stracenia, a jej życie po rozwiązaniu sprawy przewróciło się do góry nogami.

A wszystko, jak już zaznaczyłam wcześniej, zaczęło się od jednego, na pozór niewinnego telefonu w sprawie jej męża, który był świadkiem zabójstwa młodej, wcześniej zaginionej dziewczyny, na pobliskim placu zabaw. Jenny Lind.

Na niej się zaczęło, choć skończyło się na wielu innych, zaginionych w ciągu ostatnich pięciu lat, młodych kobiet.

Długo nie mogłam się domyślić, kim jest człowiek, który nazywał samego siebie Caesarem, a kiedy wyszło to  w końcu na jaw, musze przyznać, że przeżyłam kompletne zaskoczenie. Jak pewnie większość czytelników, obstawiałam niektóre z postaci, jak Dennis (z którym Pamela ma romans), czy Erik, które pasowały mi charakterem do tego skomplikowanego i nieuchwytnego złoczyńcy.

Nigdy jednak nie postawiłabym na postać, która naprawdę nim była, zgodnie z wolą autorów.

Autorzy, to małżeństwo szwedzkich pisarzy, Alexandra Coelho Ahndoril i Aleksander Ahndoril, którzy stworzyli ten cykl wspólnie, używając w tym celu pseudonimu Lars Kepler.  Wcześniej pisarze publikowali samodzielnie pod własnymi nazwiskami. Nie wiadomo do końca, czemu zdecydowali się na wspólny cykl. Być może chcieli się przekonać, jak to jest razem pracować?

Historia czytała się w zasadzie sama i ciężko było mi odłożyć książkę choćby na chwilę, tak byłam zainteresowana tym, co będzie dalej. To po prostu dobra historia!

Można ją czytać, nie znając reszty serii. Nic na tym nie straciłam, nie miałam uczucia, że coś mi umyka, co zostało omówione już wcześniej, choć teraz chętnie sięgnę po pozostałe tomy.

Za egzemplarz bardzo dziękuję Wydawnictwu Dolnośląskiemu.

Udało mi się ją zrecenzować, choć wiem, że z ogromnym poślizgiem.

Informacje dodatkowe o Człowiek w lustrze:

Wydawnictwo: Dolnośląskie
Data wydania: 2022-11-24
Tytuł oryginału: Spegelmannen
Dodał/a opinię:

Zobacz opinie o książce Człowiek w lustrze

Kup książkę Człowiek w lustrze