Człowiek

Człowiek to drugi tom trylogii Tomasza Rożka, w której autor przeprowadza czytelnika przez wszystkie skale wszechświata, od rzeczy największych do najmniejszych. Pierwsza część, Kosmos, dotyczyła skal dużych, wszystkiego, co jest większe od człowieka. A więc od całego wszechświata rozpoczynając, na życiu na Ziemi kończąc. W drugim tomie autor pisze o człowieku. Ale Człowiek to nie jest atlas anatomiczny, czy typowe kompendium wiedzy. To raczej próba odpowiedzenia na pytanie, skąd jesteśmy, kim jesteśmy i gdzie zmierzamy? Wywiady o ewolucji człowieka, o tym, kim jesteśmy teraz, oraz o biocybernetyce, a więc o naszej przyszłości. Oprócz wywiadów, jak zawsze w pozycjach Tomasza Rożka, dużo ilustracji, infografik tłumaczących najbardziej skomplikowane zagadnienia oraz przykładów, analogii i ciekawostek.

Informacje dodatkowe o Człowiek:

Wydawnictwo: W.A.B.
Data wydania: 2015-10-21

Kup książkę Człowiek

Człowiek - opinie o książce

Tomasz Rożek - autor kanału na YouTube "Nauka. To Lubię" potraktował temat naprawdę konkretnie - zaczął od samego początku, czyli od powstania życia na Ziemi, prześledził zmiany ewolucyjne, które doprowadziły do powstania naszego gatunku i w końcu przedstawił "działanie" człowieka. To jednak nie wszystko - pokusił się również o refleksje na temat przyszłości ludzkości, a konkretnie o wpływ na nią nowych technologii, z którymi mamy obecnie do czynienia oraz odkryć będących jeszcze przed nami...

"Człowiek" zainteresuje z pewnością wszystkich wielbicieli biologii (również fizyków, chemików, ale nie tylko) - polecam uczniom siódmej i ósmej klasy szczególnie zainteresowanym przedmiotem. Bardzo ciekawymi i niezwykle wartościowymi elementami publikacji są wywiady z naukowcami takimi jak prof. Marek Konarzewski, prof. Marek Kaczmarzyk i prof. Ryszard Tadeusiewicz, dzięki którym autor stara się odnaleźć odpowiedzi na pytania:
Skąd jesteśmy?
Kim jesteśmy?
Dokąd zmierzamy?
Wiele informacji zainteresuje po prostu ludzi ciekawych świata i to bez względu na wykształcenie czy wiek.

Książka jest napisana na tyle prostym językiem, by mogła wciągnąć praktycznie każdego czytelnika. Poruszane zagadnienia nie są proste i oczywiste - wymagają pewnej analizy, ale autor wraz ze swoimi rozmówcami sprawia, że mamy ochotę wyruszyć na poszukiwania odpowiedzi na nurtujące nas często pytania.

Mocną stroną publikacji są ilustracje - zarówno zdjęcia jak i bardzo proste rysunki, które urozmaicają i wzbogacają przekaz. Gwarantuję, że nawet kilkulatki się nimi zainteresują i będą zadawać intrygujące pytania. Jeśli chodzi o to, co niekoniecznie przypadło mi do gustu to podsumowania, analogie i dygresje przerywające tekst - osobiście rozważyłabym przeniesienie np. elementów w niebieskich ramkach na koniec rozdziału. Generalnie poziom merytoryczny oceniam bardzo wysoko, a kompleksowe potraktowanie tematu zasługuje na szczególne uznanie. Z pewnością sięgnę po pozostałe książki autora ("Kosmos", "Nauka. To lubię", "Nauka po prostu. Wywiady z wybitnymi").

A Wy potraficie odpowiedzieć na pytanie czy maszyny będą inteligentniejsze od nas?

Uwielbiam książki dr.Tomasza Rożka, ponieważ autor w łatwy i czytelny sposób wyjaśnia w nich skomplikowane rzeczy i zjawiska. Tak też jest i tym razem .

„Ta książka nie jest jednak atlasem opisującym każdą cząstkę ludzkiego ciała. Nie jest też podręcznikiem, który opowiada o relacjach biochemicznych zachodzących w ludzkich komórkach. Stanowi próbę odpowiedzi na trzy krótkie pytania: skąd jesteśmy, kim jesteśmy i dokąd zmierzamy?”

Jeśli jesteś ciekawy tego: Czym jest synestezja? Co to jest teoria ewolucji? Dlaczego ważna jest gimnastyka mózgu? Jak możemy wyglądać w przeszłości? to w Twoich rękach musi znaleźć się ostatni tom trylogii dr. Tomasza Rożka.

To książka dla tych, których interesują zagadnienia związane z homo sapiens. Autor wyjaśnia „tajemnicę” człowieka prostym językiem, zrozumiałym dla wszystkich. W książce znajdują się wywiady z: prof. Markiem Konarzewskim, dr. Markiem Kaczmarzykiem i prof. Ryszardem Tadeusiwiczem.                      Dotyczą one: ewolucji człowieka, kim jesteśmy teraz, oraz o biocybernetyce (naszej przyszłości). Książka zawiera ciekawe przerywniki m.in. Czy maszyna rozumie?, Interfejs mózg-komputer, które rozszerzają zawarty w rozdziale temat.

Bardzo podobają mi się ilustracje oraz grafiki i opisy znajdujące się w książce.                                Polecam młodszym i starszym.

Jedna z najlepszych książek popularnonaukowych, jakie ostatnio przeczytałem. Szczególnie cenne są zamieszczone wykłady.

Avatar użytkownika - zbigiz
zbigiz
Przeczytane:2017-10-11, Ocena: 4, Przeczytałem, Mam,
Kosmos
Tomasz Rożek0
Okładka ksiązki - Kosmos

Tomasz Rożek - numer 1 wśród polskich popularyzatorów wiedzy autor bestsellerowej ,,Nauka to lubię" przedstawia kolejną książkę familijną przybliżającą...

Kosmos
Tomasz Rożek0
Okładka ksiązki - Kosmos

Tomasz Rożek, dziennikarz i popularyzator nauki, prowadzi czytelników przez labirynt wiedzy. Pisze o zjawiskach, które zachodzą daleko w kosmosie...