Cztery po północy

Kategoria: Opowiadania
Tytuł oryginału: Four Past Midnight
Język oryginału: angielski
Tłumaczenie: Rafał Lisowski, Danuta Górska, Andrzej Szulc, Robert Waliś

Cztery minipowieści mistrza grozy - Langoliery, Tajemnicze okno, tajemniczy ogród, Policjant Biblioteczny, Polaroidowy pies - w których rzeczywistość przeplata się z surrealistycznym koszmarem, a czas zmienia kierunek.

Wciągnięci w nową rzeczywistość, poznajemy niezwykłych langolierów, sprzątaczy przeszłości; spoglądamy przez tajemnicze okno na nie istniejącego pisarza istniejącej opowieści, a przy tym musimy się strzec policjanta bibliotecznego, uważać na polaroidowego psa, gdyż trudno nam znaleźć miejsce na ziemi, w którym można by przed nim się ukryć.

Kup książkę Cztery po północy

Opinie o książce - Cztery po północy

Opowiadania wydają się za bardzo rozciągnięte objętościowo. Spokojnie można by je skrócić o 1/3 bez szkody dla akcji. Najbardziej w napięciu trzymało mnie "Tajemnicze okno, tajemniczy ogród", w którym pisarza dopada wytwór jego wyobraźni.
Langoliery : 5/10 Opowiadanie najdłuższe w zbiorze, a według znakomitej większości również najlepsze. Mnie osobiście nie porwało, nie spodobał mi się klimat, ani charakter tejże opowieści, bohaterowie tez nie przypadli mi do gustu. Ekranizacji również nie polecam. Tajemnicze okno, tajemniczy ogród: 8/10 To z kolei najkrótsza, ale moim zdaniem najwartościowsza cześc książki. Jeśli chodzi o film to również mistrzostwo świata. Depp w ekranizacji Kinga; to nie mogło się nie udac. Policjant Biblioteczny: 7/10 Doceniam pomysł i wykonanie. Bardzo przyjemnie mi się czytało i szczerze polecam ;) Polaroidowy Pies: 7/10 To opowiadanie może przywodzic na myśl książkę "Cujo" i owszem, King nawiązał do niej kilkakrotnie. Wbrew pozorom, ta opowieśc jako jedyna wywołała u mnie cień strachu. Dośc niepokojąca, ale zarazem bardzo ciekawa.
4 mroczne opowiadanka Kinga może nie należą do najlepszych moim zdaniem tego autora ale całkiem przyjemnie się czyta. Najbardziej przypadł mi do gustu opowieść o policjancie bibliotecznym . Choć nigdy nie miałam problemów nawet gdy nie oddałam książek w terminie (bardzo miła bibliotekarka) w dzieciństwie taki wstyd i strach zawsze się pojawia. A co dopiero pojawiła się taka złowroga postać i kazał zapłacić bardzo surową karę. W Langolierach urzekła mnie jedynie postać niewidomej dziewczynki. Ogólnie całą książkę oceniam na dobrą.

Zbiór czterech minipowieści. Wszystkie to typowe opowieści grozy, mogące wywołać dreszcz. A także - bo czemu by nie? - senne koszmary. Mają wszystko, czego można spodziewać się po Stephenie Kingu. Doskonale buduje napięcie, nie odpuszcza nawet na chwilę aż do ostatniej strony. Spuszcza z wodzy swoją wyobraźnię i po raz kolejny osiąga coś niesamowitego. I potrafi nieźle nastraszyć. Wydawałoby się, że nie ma się czego bać, a jednak rodzi się niepokój, który pogłębia się w miarę, jak akcja powoli postępuje. Tu nic nie jest takie, jakie się wydaje.

Avatar użytkownika - Aksyd

Kup książkę Cztery po północy

Szkieletowa załoga
Stephen King0
Okładka ksiązki - Szkieletowa załoga

O tym, że Stephen King jest mistrzem długich, wielowątkowych powieści, wszyscy wiedzą od dawna. Utwory zamieszczone w niniejszym zbiorze dowodzą ponad...

Cztery pory roku
Stephen King0
Okładka ksiązki - Cztery pory roku

Zbiór 'Cztery pory roku', wydany uprzednio jako 'Skazani na Shawshank', rozsławiła pierwsza nowela przeniesiona na ekran kinowy Franka Darabonta...