Czuła trucizna

Wydawnictwo: Kle
Data wydania: 2012-06-21
Kategoria: Kryminał, sensacja, thriller
ISBN: 9788392638940
Liczba stron: 272

Ocena: 4.5 (2 głosów)

Autorka o książce: “Od skończenia studiów zawsze wiedziałam, że chcę pracować w muzeum, między innymi po to, żeby móc dotykać dzieł sztuki. Ksiażkę tę pisałam, kiedy po urodzeniu syna „siedziałam z nim w domu” i od od czasu do czasu bardzo tęskniłam za swoją pracą. Chciałam również uwiecznić w książce kilka rodzinnych historii (niektórzy ich uczestnicy żyją do dzisiaj), a także kilka obrazów i fotografii, w tej liczbie Chatę, która w oryginale jest otoczona słonecznikami, a nie malwami. Muzeum Sztuki Nowoczesnej w książce oczywiście nie jest tożsame z Muzeum na Pańskiej – to ostatnie kompletuje swoją kolekcję od zera (począwszy od Jana Pawła Uklańskiego), ja natomiast opisywałam wymyśloną instutucję, której zbiory obejmują zbiory współczesne warszawskiego Muzeum Narodowego. Opisane przeze mnie dzieła sztuki i miejsca oczywiście istnieją, począwszy od pastelu Witkacego Fałsz kobiety, który istotnie przedstawia żonę fabrykanta guzików, poprzez nieborowską bibliotekę z Gorgoną na kominku, a na Chacie kończąc. Dodajmy na zakończenie, że nie jest to powieść z kluczem, chociaż podobieństwo niektórych postaci do osób realnie istniejących jest oczywiście nieprzypadkowe…”

O autorce: Anna Manicka, historyk sztuki i muzealnik, od dwudziestu kilku lat pracująca niezmiennie w Muzeum Narodowym w Warszawie. Rodowita warszawianka, zamieszkała na warszawskim Ursynowie. Miłośniczka beletrystyki, będącej w jej przekonaniu doskonałym źródłem informacji o życiu codziennym dawniej i dziś. Wielbicielka kryminałów z różnych stron świata. Niegdyś posiadaczka brązowego jamnika, wielka amatorka markowych perfum i starych fotografii.

O autorze ilustracji: Daniel de Latour – ilustruje książki i czasopisma dla mniejszych i większych, rysuje komiksy. Współpracował m. in. z “Misiem”, “Świerszczykiem”, ilustrował felietony Joanny Sokolińskiej w “Wysokich obcasach”, rysował smoki, krasnoludki, kosmonautów, żyrafy i inne rzeczy. “Wyprawa do kraju księcia Marginała” Henryka Bardijewskiego z jego ilustracjami otrzymała w 2009 roku nominację do nagrody Polskiej Sekcji IBBY Ksiązka Roku, a “Atlas Świata. Ameryka Południowa” nominowany był do nagrody empiku “Przecinek i Kropka, najlepsza książka dziecięca”. Laureat 2 nagrody w konkursie na komiks Muzeum Powstania Warszawskiego. Uczy się grać na skrzypcach od wiejskich muzykantów i rysować od swoich dzieci.

Kup książkę Czuła trucizna

Zobacz także

Polecana recenzja

Avatar użytkownika - madak
madak
Przeczytane:,
Intrygujący, wciągający i pochłaniający uwagę czytelnika kryminał, utrzymany w lekkim i zabawnym stylu to książka, która spodoba się zarówno miłośnikom powieści sensacyjnych, jak i obyczajowych. Czuła trucizna to bowiem publikacja, która - jak niewiele książek należących do tego gatunku - na długo zapadnie w pamięć czytelnika.   Do Warszawy przybywa dwóch zagranicznych gości. Nie byłoby w tym fakcie nic dziwnego, gdyby nie to, że obaj panowie ulegają urokowi pewnego obrazu. „Chata z malwami” zachwyca Petera Rzeszowskiego, Żyda, który do Polski przyjechał, by promować książkę swojego siostrzeńca. Obraz urzekł też Jerzego Krahelskiego, człowieka, którego zawierucha wojenna wygnała aż do Johanesburga. Obraz, który przyszło obejrzeć zagranicznym gościom, przywołuje żywe i barwne wspomnienia obu panów. Chęć posiadania malowidła staje się pragnieniem, które zaślepia mężczyzn. Zarówno Peter Rzeszowski, jak i Jerzy Krahelski, nie mając o sobie nawzajem bladego pojęcia, gotowi są podjąć wszelkie kroki, a także wejść na ścieżkę zbrodni, byle tylko wymarzony obraz trafił w ich ręce.   Czuła trucizna to książka, której akcja rozgrywa się w latach dziewięćdziesiątych XX wieku. Chociaż od tamtego czasu nie minęło wcale aż tak wiele lat, wprawny czytelnik dostrzeże typowe dla tego okresu symbole. Sposób wykonywania pracy, pojazdy ...
(czytaj dalej)

Opinie o książce - Czuła trucizna

Avatar użytkownika - DidierDrigbi
DidierDrigbi
Przeczytane:2015-01-25, Ocena: 6, Przeczytałem,
Super książka, polecam.
Link do opinii
Avatar użytkownika - monalizka
monalizka
Przeczytane:2013-07-23, Ocena: 3, Przeczytałam, czytam regularnie w 2013 roku,
Recenzje miesiąca
Frankenstein
Mary Shelley
Frankenstein
Medium z Long Island
Caputo Theresa
Medium z Long Island
Ania z Avonlea
Lucy Maud Montgomery
Ania z Avonlea
Mur
Rafał Witek
Mur
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy