Czy ryby piją wodę? Jeszcze więcej sekretów zwierząt i ludzi

Czytaliście Dlaczego oczy kota świecą w nocy?, Dlaczego hipopotam jest gruby? i Dlaczego ziewamy?, ale wciąż jesteście żądni wiedzy? Mamy dla was ,,jeszcze więcej sekretów zwierząt i ludzi", które rozjaśni niezastąpiona Dorota Sumińska!

Ta książeczka to garść anegdot i ogrom naukowych faktów od najpopularniejszej i najbardziej uznanej polskiej lekarki weterynarii, w przewrotny i humorystyczny sposób zilustrowanych przez Joannę Żero.

Glizda czy glista? Jak owady widzą świat? Co to jest żywiciel? Czy meduzy też mają przeponę? Kto produkuje najwięcej śliny? Dlaczego psy zjadają kocie kupy? Czy bakteria myśli? Dlaczego sowy kręcą głową? A do tego zestaw przydatnych informacji na temat tak bardzo obecnych dziś w naszym życiu wirusów, szczepionek i antygenów.

Czy ryby piją wodę? to potężny zastrzyk wiedzy nie tylko dla młodych czytelników, którzy zadręczają dorosłych swoimi dociekliwymi pytaniami, ale także dla mam, ojców, babć i dziadków. Przekonajcie się sami!

Informacje dodatkowe o Czy ryby piją wodę? Jeszcze więcej sekretów zwierząt i ludzi:

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Data wydania: 2021-11-10

Tagi: Publikacje o skałach pogodzie i świecie nieożywionym dla dzieci i młodzieży bóg

Kup książkę Czy ryby piją wodę? Jeszcze więcej sekretów zwierząt i ludzi

Czy ryby piją wodę? Jeszcze więcej sekretów zwierząt i ludzi - opinie o książce

czy wolno całować psy? czy szczepionka zabija wirusy? czy meduzy też mają przeponę? co ryby robią pod lodem? skąd ptaki wiedzą, że muszą odlecieć do ciepłych krajów? dlaczego koty i psy się nie lubią? dlaczego drzewa szumią?
na te i wiele innych pytań znajdziecie odpowiedzi w tej książce.

to książka dla każdego, kto kocha przyrodę, zwierzęta, kto chce poznawać otaczający go świat i jak najwięcej się o nim dowiedzieć. ona uświadomiła mi, że rośliny i zwierzęta żyją w powiązaniu z człowiekiem i to od tego ostatniego zależy czy wiele z nich przetrwa i będzie mogło cieszyć przyszłe pokolenia. książka uczy szacunku do tego, co jest tuż obok nas. ukazuje nam, że natura to taka skrzynia ciekawostek, które każdy może odkrywać, jeśli tylko zechce. a ta książka mu to na pewno umożliwi.

książka jest przeznaczona dla dzieci młodszych, ale ja się z tym nie zgadzam. mam naście lat, a znalazłam w niej wiele nowych dla mnie informacji.
to idealna pozycja dla rodziców, którzy mają bardzo ciekawskie dzieci, bo gwarantuję, że znajdą oni w niej odpowiedzi na wiele pytań. napisane są one prostym, często zabawnym językiem i nie zawierają skomplikowanych pojęć. piękne ilustracje wzbogacają treść, a dodatkowy plus pozycja ta dostaje ode mnie za fakt, iż jedno pytanie to jeden krótki rozdział.

świetnym pomysłem jest zamieszczenie na końcu książki spisu: o co chcesz zapytać? obok pojęcia zapisano numery stron. ułatwia to odszukanie informacji na interesujący czytelnika temat.

Avatar użytkownika - zaczytanababka
zaczytanababka
Przeczytane:2021-11-21,

Dzisiaj opowiem Wam trochę o lekturze dla młodszych czytelników. Tych, którzy są ciekawi otaczającego nas świata, a z ich ust nieustannie pada pytanie: dlaczego?

Autorka jest lekarzem weterynarii i jako psycholożka zwierzęca zna odpowiedzi na najbardziej nurtujące pytania. A umówmy się, dzieci mają ich sporo 😁

W książce znajdziemy odpowiedzi na pytanie głównie dotyczące zwierząt, ale też i ludzi. Jestem przekonana, że i dorosłego zaskoczą niektóre fakty i ciekawostki.

🔹 Dlaczego zwierzęta chodzą na czterech nogach, a my dwóch?
🔹 Dlaczego kot nie umie mówić?
🔹 Co to są wirusy?
🔹 Czy są zwierzęta, które nie mają oczu?
🔹 Dlaczego niektóre zapachy lubimy, a innych nie?
🔹 Dlaczego pchły nie spadają z psa?
🔹 Czy ryby piją wodę?
🔹 Dlaczego psy nie wstydzą się robić siku lub kupy na trawniku, gdzie wszyscy to widzą?

Jak widzicie tematyka bardzo szeroka i może Wam te pytania nie przyszłyby do głowy, ale jak wiadomo dziecięca wyobraźnia nie zna granic. Powyższe pytania to tylko garstka, jest ich o wiele więcej.

Do kogo jest kierowana ta lektura? Docelowo to wiek 6+. I tu się zgadzam, chociaż moja 4.5-latka z ogromnym zainteresowaniem słuchała ciekawostek o sowach, wężach, ptakach, psach i kotach.

Jednak odpowiedzi na niektóre z pytań były dla niej niezrozumiale, wymagało to dalszego wyjaśnienia, choćby specyficznego słownictwa - mówiąc o gruczołach łojowych czy pasożytach nie da się pominąć niektórych "skomplikowanych" słów czy określeń. Kilka z takich rozdziałów zostawiłyśmy sobie na przyszłość.

Pamiętajmy jednak , że dzieci chłoną wiedzę jak gąbka. Nam może się wydawać, że temat jest za trudny, a one i tak to ogarną.

Za jakiś czas usłyszycie jak dziecko z przejęciem opowiada babci, że bakteria nie ma mózgu i nawet nie wie, że żyje 🤣

Cieszę się ogromnie za każdym razem, gdy słyszę jak dzieci dzielą się wiedzą zdobytą poprzez wspólne czytanie książek z innymi ze swojego otoczenia. A ich apetyt na wiedzę dalej rośnie

Avatar użytkownika - karolinakosek
karolinakosek
Przeczytane:2021-11-20, Ocena: 5, Przeczytałam,

Sama okładka mnie skusiła no i ten intrygujący tytuł. Nigdy się nie zastanawiałam, czy ryby piją wodę, ale skoro mają w sobie krew to chyba... no nie ważne. Na to i wiele innych ciekawych pytań zdajdziecie odpowiedzi w tej książce. Powiem szczerze, że i dorosłego czytelnika może paroma ciekawostakami zaskoczyć. Polecam.

Dlaczego oczy kota świecą w nocy? I inne sekrety świata zwierząt
Dorota Sumińska0
Okładka ksiązki - Dlaczego oczy kota świecą w nocy? I inne sekrety świata zwierząt

Ciekawostki o zwierzętach dla ciekawskich dzieci. Kto pierwszy pozna odpowiedzi na te pytania? Dzieci, czy rodzice? Dlaczego pies macha ogonem, a komary...

Skąd przyszedł pies?
Dorota Sumińska0
Okładka ksiązki - Skąd przyszedł pies?

Nowa książka Doroty Sumińskiej dla żądnych wiedzy młodych czytelników. Jeśli pokochaliście ciekawostkową serię Dlaczego, dlaczego, dlaczego?, z pewnością...