Czy ryby piją wodę? Jeszcze więcej sekretów zwierząt i ludzi

Dzisiaj opowiem Wam trochę o lekturze dla młodszych czytelników. Tych, którzy są ciekawi otaczającego nas świata, a z ich ust nieustannie pada pytanie: dlaczego?

Autorka jest lekarzem weterynarii i jako psycholożka zwierzęca zna odpowiedzi na najbardziej nurtujące pytania. A umówmy się, dzieci mają ich sporo 😁

W książce znajdziemy odpowiedzi na pytanie głównie dotyczące zwierząt, ale też i ludzi. Jestem przekonana, że i dorosłego zaskoczą niektóre fakty i ciekawostki.

🔹 Dlaczego zwierzęta chodzą na czterech nogach, a my dwóch?
🔹 Dlaczego kot nie umie mówić?
🔹 Co to są wirusy?
🔹 Czy są zwierzęta, które nie mają oczu?
🔹 Dlaczego niektóre zapachy lubimy, a innych nie?
🔹 Dlaczego pchły nie spadają z psa?
🔹 Czy ryby piją wodę?
🔹 Dlaczego psy nie wstydzą się robić siku lub kupy na trawniku, gdzie wszyscy to widzą?

Jak widzicie tematyka bardzo szeroka i może Wam te pytania nie przyszłyby do głowy, ale jak wiadomo dziecięca wyobraźnia nie zna granic. Powyższe pytania to tylko garstka, jest ich o wiele więcej.

Do kogo jest kierowana ta lektura? Docelowo to wiek 6+. I tu się zgadzam, chociaż moja 4.5-latka z ogromnym zainteresowaniem słuchała ciekawostek o sowach, wężach, ptakach, psach i kotach.

Jednak odpowiedzi na niektóre z pytań były dla niej niezrozumiale, wymagało to dalszego wyjaśnienia, choćby specyficznego słownictwa - mówiąc o gruczołach łojowych czy pasożytach nie da się pominąć niektórych "skomplikowanych" słów czy określeń. Kilka z takich rozdziałów zostawiłyśmy sobie na przyszłość.

Pamiętajmy jednak , że dzieci chłoną wiedzę jak gąbka. Nam może się wydawać, że temat jest za trudny, a one i tak to ogarną.

Za jakiś czas usłyszycie jak dziecko z przejęciem opowiada babci, że bakteria nie ma mózgu i nawet nie wie, że żyje 🤣

Cieszę się ogromnie za każdym razem, gdy słyszę jak dzieci dzielą się wiedzą zdobytą poprzez wspólne czytanie książek z innymi ze swojego otoczenia. A ich apetyt na wiedzę dalej rośnie

Informacje dodatkowe o Czy ryby piją wodę? Jeszcze więcej sekretów zwierząt i ludzi:

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Data wydania: 2021-11-10
Dodał/a opinię: zaczytanababka

Tagi: Publikacje o skałach pogodzie i świecie nieożywionym dla dzieci i młodzieży bóg

Zobacz opinie o książce Czy ryby piją wodę? Jeszcze więcej sekretów zwierząt i ludzi

Kup książkę Czy ryby piją wodę? Jeszcze więcej sekretów zwierząt i ludzi

Świat według psa. Opowieść jamnika Bolka
Dorota Sumińska0
Okładka ksiązki - Świat według psa. Opowieść jamnika Bolka

Bardzo ciepła i mądra opowieśc dla miłośników czworonogów. Główny bohater - jamnik Bolek dzieli się z czytelnikiem spojrzeniem na człowieka, na jego życie...

Zwykłe niezwykłe życie
Dorota Sumińska0
Okładka ksiązki - Zwykłe niezwykłe życie

Saga rodzinna opowiadająca o tajemnicach, które wiążą ludzkie losy, o miłości, zdradach, silnych kobietach i mężczyznach z fantazją. Motorem powieściowych...