DAN-SHA-RI. Jak posprzątać, by oczyścić swoje serce i umysł

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Data wydania: 2017-08-31
Kategoria: Poradniki
ISBN: 9788308063835
Liczba stron: 192
Tytuł oryginału: Dan Sha Ri

Ocena: 5 (3 głosów)

Ponad 3 000 000 sprzedanych egzemplarzy

Proste i szczęśliwe życie metodą Dan-Sha-Ri

Rewolucja w domu i moje nowe ja

Nie chodzi tu o zwykłe układanie czy sprzątanie. Przenoszenie rzeczy z jednego miejsca w drugie, ustawianie w stosiki, czyszczenie. Chodzi o nasz stosunek do nich. Czy nie jesteśmy aby uzależnieni od przedmiotów, które nas otaczają? Czy nie mamy ich za dużo? Czy naprawdę potrzebujemy tych wszystkich obiektów, które zagracają nasze mieszkania, i których chcemy coraz więcej i więcej?

Propagatorka minimalizmu, japońska pisarka Hideko Yamashita proponuje technikę, która jest zarazem umiejętnością selekcji przedmiotów oraz sztuką bycia. Daje nam ona wgląd w siebie i pozwala na uporządkowanie bałaganu w naszym domu i umyśle. Bo uporządkować otaczającą przestrzeń to uporządkować siebie. Zyskać wolność i spokój serca oraz umysłu. Poznajcie jej trzy filary:

Dan ( ?) czyli odmowa; to powiedzieć ,,nie" kolejnym nowym, a bezużytecznym rzeczom, które chcą stać częścią naszego życia;

Sha (? ) czyli wyrzucanie: to pozbycie się przedmiotów, które przepełniają naszą przestrzeń;

Ri ( ?) czyli odcięcie się: to rezygnacja z przywiązania do rzeczy. Ten stan lekkości i wolności uzyskuje się dzięki powtarzaniu Dan i Sha, prowadzi on do odnalezienia naszego prawdziwego i głębokiego ja.

W ten sposób zmiana dokonana w świecie widzialnym prowadzi do głębokiej zmiany w świecie niewidzialnym, samopoznania i zrozumienia, kim jesteśmy i kim chcemy być.

Hideko Yamashita - japońska pisarka, jedyna na świecie ,,ekspertka od nieładu", autorka bestsellerowej książki Dan-Sha-Ri. Jak posprzątać, by oczyścić swoje serce i umysł. Od 8 lat prowadzi warsztaty i seminaria popularyzujące opisaną w niej metodę. W Japonii, Chinach i w Tajwanie książka sprzedała się w nakładzie 3 000 000 egzemplarzy. Prawa wydawnicze sprzedano także do Czech, Francji Hiszpanii, Korei, Niemiec, Polski, Słowacji, USA i Włoch.

Kup książkę DAN-SHA-RI. Jak posprzątać, by oczyścić swoje serce i umysł

REKLAMA

Zobacz także

Opinie o książce - DAN-SHA-RI. Jak posprzątać, by oczyścić swoje serce i umysł

Hideko Yamashita autorka książki pt. DAN-SHA-RI. Jak posprzątać, by oczyścić swoje serce i umysł przedstawia to co najważniejsze w naszym życiu kiedy podejmujemy próbę oczyszczenia siebie w chwili wykonywania codziennych porządków.

Książka składa się z 5 rozdziałów, w których omówione są metody, techniki porządkowania, opisywane są nasze relacje co do sposobu sprzątania.

Autorka doskonale ujmuje właściwe podejście do sprzątania i uświadamia to czytelnikowi jak ma sobie poradzić kiedy musi dokonać całkowitego, a przy tym niełatwego oczyszczania serca i umysłu.

Szczególną uwagę zwróciłam na rozdział czwarty dotyczący ciała w ruchu czyli o naszym podejściu do sprzątania rzeczy, ich selekcji oraz o tym jak je ustawiamy.

Miło jest kiedy znamy zasady swobodnego i właściwego sposobu do wykonywanej czynności w trakcie sprzątania domu, serca i umysłu.

Autorka książki z zawodu jest ekspertem od nieładu, a jak sama podkreśla, że jej praca polega, aby spojrzeć w nowy sposób na nasz dom, w którym znajdują się niepotrzebne przedmioty i my jesteśmy z nimi związani na co dzień.

Poznałam znaczenie słów, które mają związek z tytułem książki Dan- odrzucenie, Sha- wyrzucenie, Ri- uwolnienie się.

To od nas zależy czy my sami podejmiemy próbę posprzątania domu, w którym czujemy się bezpieczni, ale w środku może pozostać niewidoczny nieład.

Podoba mi się podejście autorki do czytelnika, gdyż ona wraz z nim dokonuje przemiany służącej ku lepszemu wyglądowi naszego domu, serca i umysłu.

Tekst zamieszczony w książce został napisany językiem zrozumiem, pomarańczowy kolor czcionki został użyty przy podkreśleniu tytułów rozdziałów oraz końcowych uwag od autorki, a następnie zostały wprowadzone zostały schematy graficzne w rozdziałach, aby lepiej zrozumieć język przekazu.

Elementem dodatkowym są tutaj podane przez Panią Hideko Yamashita przykłady z życia wzięte odnośnie oczyszczania metodą Dansshari str.27.

Twarda oprawa, a w jej tle znajduje się posprzątane wnętrze z białą chmurką , s.179, Wydawnictwo Literackie, Kraków, 2017.

Polecam przeczytać tą książkę o każdej porze roku.

Link do opinii
Avatar użytkownika - monweg
monweg
Przeczytane:2017-08-23, Ocena: 3, Przeczytałam, Mam, Egzemplarz recenzencki,

Rewolucja w domu i moje nowe ja.Nie chodzi tu o zwykłe układanie czy sprzątanie. Przenoszenie rzeczy z jednego miejsca w drugie, ustawianie w stosiki, czyszczenie. Chodzi o nasz stosunek do nich. Czy nie jesteśmy aby uzależnieni od przedmiotów, które nas otaczają? Czy nie mamy ich za dużo? Czy naprawdę potrzebujemy tych wszystkich obiektów, które zagracają nasze mieszkania, i których chcemy coraz więcej i więcej?

Ekspertka od nieładu Hideko Yamashita zaprasza do zapoznania się z metodą Dan-sha-ri. Hideko pragnie abyśmy „odgruzowali” nasze domy z wszystkiego, co w nich zalega. Pomaga w rozstaniu się zarówno z widocznym bałaganem w domu, jak i tym niedostrzegalnym, w sercu.

 

Hideko twierdzi, że uporządkowany świat widzialny wywiera bezpośredni wpływ na świat niewidzialny. Zasada minimalizmu to trzy filary: Dan – czyli odmowa. Musimy nauczyć się mówić stanowcze „nie” kolejnym nowym i często bezużytecznym rzeczom. Sha – czyli wyrzucanie. Jak słusznie się domyślacie, czeka nas pozbycie się wszystkich przedmiotów, które zagracają naszą przestrzeń. Ri – czyli uwolnienie się. Musimy się nauczyć rezygnacji z przywiązywania do zbędnych rzeczy.

 

Zdaję sobie sprawę jaką ciężką pracę musiałabym wykonać, aby zastosować te filary – zasady w swoim życiu. Jestem kolekcjonerką, zbieraczką i nie znoszę się rozstawać z rzeczami, które posiadam. Oczywiście nie chodzi tu o buty czy o bluzkę, w których już nie chodzę (z tym nie mam problemu). Mam bardzo pokaźną biblioteczkę, czyli jestem kolekcjonerką książek. I niestety, jak to często bywa, zaczyna się to wymykać spod kontroli. Ale jak się pozbyć książek, skoro wiem, że nie poprzestanę na ilości, którą posiadam obecnie. Książki książkami – kolekcjonuję również słonie od wielu lat. Rozpanoszyły się choroby po całym mieszkaniu i również nie potrafiłabym zrezygnować choćby z kilku sztuk. Jak widzicie minimalizm, a co za tym idzie metoda Hideko Yamashita, nie jest stworzona dla mnie. Ale może dla Was tak.

 

Nie przepadam za poradnikami, ale zapewne jak każdemu molowi książkowemu zdarza się zgrzeszyć i zapoznać się z tym, co radzą inni. Sztuka porządkowania według Yamashita nie jest rewolucyjna, bo powstało już kilka innych poradników na ten temat [Magia sprzątania – Marie Kondo; Chcieć mniej. Minimalizm w praktyce – Katarzyna Kędzierska; Książeczka minimalisty – Leo Babauta], a minimalizm zaczyna się wkradać również do literatury popularnej [Lokatorka].

 

Uważam jednak, że jeżeli ktoś poszukuje rozwiązań dotyczących przestrzeni w której żyje i nie jest mu z tym dobrze, to książka Dan-sha-ri nada się na zrobienie pierwszych kroków w tej dziedzinie. Piszę „na początek”, gdyż mniej tutaj przykładów, jak sobie radzić z realizacją tej metody, a więcej przytoczeń historii osób, którym podobno pomogła.

 

Jeżeli jesteście przytłoczeni zalegającymi po kątach różnymi niepotrzebnymi przedmiotami, to możecie zapoznać się z metodą Dan-sha-ri. Być może to właśnie ona okaże się dla was na tyle rewolucyjna i pomoże w rozstaniu [na początek] z kilkoma zbędnymi rzeczami. Jeśli chcecie, aby wasze mieszkanie wyglądało jak z reklamy lub folderu, to śmiało – książka w ręce. Ja jednak lubię to swoje nieuporządkowane lokum, uwielbiam jak wszędzie coś gdzieś leży. Wtedy mieszkanie żyje. Ale to tylko moje skromne zdanie.

 

Dan-sha-ri okazało się dla mnie ciekawostką, którą warto było poznać. Mimo, że jest to poradnik, nie uważam, że straciłam przy nim czas. Zawsze interesujące jest zapoznanie się ze zdaniem innych, którzy mają coś do powiedzenia. Twórczy nieład czy minimalizm? Wybierajcie sami.

Link do opinii