Dasz radę! O pokonywaniu uzależnień

Ta książka otwiera oczy na wiele problemów, ostrzega, ale jednocześnie daje nadzieję i uczy wytrwałości w działaniu. Na zdrowie!

O doświadczeniach w terapii uzależnień opowiada w tej książce dr Bohdan Tadeusz Woronowicz - legenda psychiatrii, człowiek konkretny w pracy i poglądach, a równocześnie niezmiernie czuły. Oddaje głos także swoim zdrowiejącym pacjentom i przyjaciołom.

Intensywny styl życia, rozwój technologii, zmiany w relacjach międzyludzkich powodują wzrost i pojawianie się nowych uzależnień. Wielu ludzi nawet nie pyta samych siebie, dlaczego nie potrafią funkcjonować bez picia alkoholu czy palenia marihuany. Dlaczego przesiadują godzinami przed komputerem i nie rozstają się z komórką albo dlaczego ich dziecko woli zaciemniony pokój od treningu na świeżym powietrzu? Czego im brakuje, żeby zatrzymać się, zadać sobie pewne pytania, spojrzeć na świat i siebie i spróbować zmienić swoje życie? Czy przypadkiem nie jest to również Twoje życie?

Jest taka anegdota o Doktorze. Przychodzi pacjent na rozmowę kwalifikacyjną, a Doktor mówi mu tak: ,,Proszę pana, za tym moim Białym Domkiem stoi wiadro wódki. Pan tam pójdzie, wypije tę wódkę i dopiero przyjdzie do mnie". To pokazuje, że Doktor wie, że ten gość nie poznał jeszcze swojego dna i nie ma w sobie odpowiedniej motywacji do leczenia.

Przypatrz się sobie i swoim bliskim. Zacznij żyć inaczej. Poszukaj pomocy. Stań się człowiekiem wolnym i smakuj cały świat.

Człowiek uzależniony czuje się bardzo samotny. Nie chce przyznać się przed sobą do uzależnienia, mówi: ,,W każdej chwili mogę przestać". Jednak nie może i nie potrafi poprosić o pomoc - jest przecież ambitny i wstydzi się powiedzieć sobie np. ,,Jestem alkoholikiem" czy ,,Jestem narkomanem" itd. - to są przecież takie brzydkie wyrazy. Ale trzeba w końcu tak do siebie powiedzieć, a potem wyciągnąć rękę po pomoc, bo na końcu tej wyciągniętej ręki może znaleźć się ktoś, kto pomoże; trzeba tylko przełamać wstyd i poprosić. Tym kimś, kto pomoże, jest na pewno dr Bohdan Woronowicz.

Stanisława Celińska

Bohdan Tadeusz Woronowicz - doktor nauk medycznych, specjalista psychiatra, seksuolog, certyfikowany specjalista i superwizor psychoterapii uzależnień, inicjator nowoczesnych rozwiązań terapeutycznych oraz organizacyjnych w lecznictwie odwykowym w Polsce. Wieloletni szef Ośrodka Terapii Uzależnień w Instytucie Psychiatrii i Neurologii w Warszawie. Prowadzi program terapii w Centrum Konsultacyjnym Akmed. Był pierwszym Powiernikiem Klasy A (niealkoholikiem) w polskiej Wspólnocie AA. Autor wielu artykułów naukowych i popularnonaukowych oraz kilku specjalistycznych książek o uzależnieniach. Pochodzi z Nowogródka.

Karolina Prewęcka - dziennikarka prasowa, autorka wielu tekstów o tematyce medialnej. Od kilku lat przeprowadza wywiady rzeki. Nakładem Prószyński i S-ka ukazały się jej rozmowy z aktorami Bohdanem Łazuką (,,Przypuszczam, że wątpię", 2010) i Stanisławą Celińską (,,Niejedno przeszłam", 2012). Z zamiłowania i wykształcenia etnograf po Uniwersytecie Warszawskim. Pochodzi z miejscowości Lubraniec na Kujawach.

Informacje dodatkowe o Dasz radę! O pokonywaniu uzależnień:

Dasz radę! O pokonywaniu uzależnień - opinie o książce

Avatar użytkownika - Natalia_Katarzyn
Natalia_Katarzyn
Przeczytane:2014-05-30, Ocena: 5, Przeczytałam, 2014 (52 książki),
"Dasz radę! O pokonywaniu uzależnień." otwiera oczy na wiele problemów, ostrzega oraz daje nadzieję oraz uczy wytrwałości w działaniu. Bohdan Woronowicz, który jest legendą psychiatrii opowiada o swoich doświadczeniach w terapii uzależnień. Dasz radę! O pokonywaniu uzależnień jest publikacją napisaną w bardzo przystępny sposób, w której możemy się dowiedzieć m. in. o tym jakie osoby szczególnie są narażone na uzależnienie, kim jest osoba współuzależniona, jakie mamy uzależnienia itp. W jednym z rozdziałów mamy zamieszczone testy, dzięki którym możemy sprawdzić czy istnieje możliwość, że jesteśmy osobami uzależnionymi, jednakże podchodziłabym do nich z lekką dozą dystansu, ponieważ moim zdaniem autodiagnoza nie daje nam jeszcze pełnego dystansu i należy się jeszcze skonsultować ze specjalistą jeżeli podejrzewamy, że coś jest nie tak. W tejże książce podoba mi się forma wywiadu, która sprawia, że wiedza jest nam podawana w bardzo przystępnej formie, a czytane treści nie są dla nas uciążliwe. Dodatkowo zamieszczone jest w niej (w tej książce) wiele przykładów i wypowiedzi osób, które same były uzależnione. Bardzo ważne dla mnie jest to, że przywołany jest tu obraz osoby współuzależnionej - jej charakterystyczne zachowania, podparte wyjaśnieniami dotyczącymi tego, w jaki sposób dane zachowanie może wpłynąć na pogłębienie się nałogu. A to dlatego, że to może dać kilku osobom do myślenia. Bardzo mnie to ucieszyło, że w tejże publikacji został podjęty również temat FAS i DDA, ponieważ o tych syndromach wciąż mówi się za mało. Pierwszy syndrom dotyczy dzieci, których matki piły w ciąży, a drugi dotyczy dorosłych osób, które wychowały się w rodzinach z problemem alkoholowym - ich cech, ograniczeń i funkcjonowania. Moim zdaniem poprzez tą książkę autorzy zrobili dużo dobrej roboty ze względu na to, że opisali również jak zachowuje się człowiek po spożyciu konkretnych narkotyków, czego często nie ma na studiach pedagogicznych*:/, a w przypadku podejmowania tematu uzależnienia od komputera i sieci podpowiadają jak mądrze nadzorować to, co dziecko robi przy komputerze i ile czasu przy nim spędzać. W Dasz radę! O pokonywaniu uzależnień., znajdziemy również garść informacji o samym Woronowiczu - jego autorytetach, przełomowych momentach w życiu, spędzaniu czasu wolnego itp. Rozdział Autoportret uważam, za genialny pomysł, ponieważ wiele osób może się zainspirować i w jakiś sposób niemalże dotknąć legendy. Bardzo żałuję, że ta książka nie ukazała się w momencie, kiedy pisałam pracę magisterską, bo chętnie bym z niej skorzystała. Chociaż swoją drogą jest to publikacja, która przyda się nie tylko studentom pedagogiki czy psychologii, ale szczególnie tym, którzy w swoim otoczeniu mają osoby uzależnione, współuzależnione czy też sami podejrzewają się o to, że mogą się z tym problemem borykać, a nie są specjalistami w tej dziedzinie i niekoniecznie mają jakąkolwiek wiedzę na ten temat. Powyższa książka nie rozwiąże wszystkich problemów i nie wyzdrowiejecie dzięki niej, ale jest bardzo dobrym początkiem, bo wielu osobom może otworzyć oczy, pozwolić zobaczyć, że można wyjść z nałogu i zmotywować ich do działania oraz szukania pomocy. Dlatego też nie mogę zrobić nic innego, niż ją Wam polecić. * Nie wiem czy wynika to z tego, że wykładowcy uważają tą wiedzę za oczywistą, ich ignorancji czy też przekonania, że na pewno ten temat był omawiany na innych zajęciach...
Avatar użytkownika - poszukujaca
poszukujaca
Przeczytane:2020-05-11, Ocena: 5, Przeczytałam, 12 książek 2020,

Książka autorstwa guru uzależnień w Polsce. Przez strony przebija ogromna wiedza i doświadczenie, autorytet i siła charakteru Pana Bohdana. Warto sięgnąć, by zdobyć rzetelne informacje.

Forget Me Not
Julie Soto