Dawca

Doktor Abby DiMateeo, stażystka na oddziale chirurgii szpitala Bayside w Bostonie podejmuje decyzję, która może zaważyć na jej przyszłej karierze lekarskiej. Kiedy podczas dyżuru dowiaduje się, że serce przeznaczone dla umierającego siedemnastolatka ma zostać poza kolejnością wszczepione żonie wpływowego milionera, wbrew przełożonym ratuje życie chłopca. Tymczasem, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, pojawia się nowy dawca i planowana operacja dochodzi do skutku. Cud, czy tylko przypadek? Abby zaczyna stawiać niewygodne pytania. Okazuje się, że kartoteka dawcy została sfałszowana. Skąd zatem pochodził narząd do transplantacji? Poddana nieustającej presji innych lekarzy, by zapomnieć o sprawie, dociekliwa stażystka staje sie obiektem zaplanowanej kampanii, mającej na celu zniszczenie jej zawodowej reputacji. I nie tylko reputacji - wkrótce również jej życie znajdzie się w śmiertelnym niebezpieczeństwie...

Informacje dodatkowe o Dawca:

Wydawnictwo: Albatros
Data wydania: 2011 (data przybliżona)
Tytuł oryginału: Harvest
Tłumaczenie: Jacewicz Agnieszka

Kup książkę Dawca

Problem polega na tym, że zło nie zniknie — stwierdzi
ła. — Nawet gdy zasłonimy oczy i uszy, nadal będzie istniało.

Prawdziwy autorytet posiada ten, kto nigdy nie musi podnosić głosu, pomyślała.

Magnetyzm kobiet nie zależał od blasku ich skóry i włosów, lecz od tego, co wyrażały ich oczy.

Interniści polegali na swoich umysłach, a chirurdzy na swoich bezcennych rękach.

Życie to krąg i jego koniec jest zarazem powrotem do żródeł.

Dawca - opinie o książce

Avatar użytkownika - patrycjadyrda
patrycjadyrda
Przeczytane:2018-07-21, Ocena: 5, Przeczytałam,

Chyba najgorsza książka Tess Gerritsen, którą przeczytałam. Sama tematyka i fabuła dość ciekawa, ale książkę "zabija" nadmierna ilość opisów medycznych i przewidywalność.

Avatar użytkownika - Lady_Mary
Lady_Mary
Przeczytane:2017-02-04, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki w 2017 :),
Trzymająca w napięciu powieść, która spodoba się na pewno miłośnikom sensacji i thrillerów medycznych.
Avatar użytkownika - Eirene
Eirene
Przeczytane:2016-09-10, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2016,
To, że jest to pierwsza książka jaką napisała Tess Gerritsen, obeznany czytelnik pozna już po kilkunastu stronach. Autorka dopiero szlifowała swój warsztat i wykorzystywała zdobytą wiedzę medyczną w opisach. Mimo wszystko historia lekko wciąga i ciekawi na tyle, że trudno się ją odkłada na półkę niedoczytaną. Doktor Abby DiMatteo przez przypadek wplątuje się w intrygę dotyczącą handlu organami. Czy wyjdzie z całej historii cało, czy znajdzie jakiś przymierzeńców, stając naprzeciw bogatym, umierającym magnatom i skorumpowanym lekarzom? Dowiecie się czytając książkę Z każdą kolejną pozycją Tess Gerritsen jest coraz lepsza, dlatego warto przeczytać i "Dawcę", jako książkę, od której zaczął się triumfalny sukces tej autorki.
Avatar użytkownika -

Przeczytane:2016-10-17,
Avatar użytkownika - basia02033
basia02033
Przeczytane:2016-08-27, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 ksiażki 2016, Przeczytane w 2016,
Młoda pani doktor rozpoczyna dopiero przygodę w swoim zawodzie i od razu wpada w tarapaty. Przez przypadek odkrywa że w szpitalu w którym odbywa staż dzieje się coś dziwnego... giną lekarze ( jeden w nieszczęśliwym wypadku a kolejnych dwóch popełnia samobójstwo) jak również dochodzi do nielegalnych transplantacji...czy uda jej się rozwikłać tajemnice... zapraszam do lektury. Książka trzyma w napięciu od początku do samego końca.
Avatar użytkownika - EmnildaAmelberga
EmnildaAmelberga
Przeczytane:2016-08-06, Ocena: 5, Przeczytałam, 26 książek - 2016, Mam,
"Dawca" to wciągający thriller medyczny, z szybkim tempem i akcją. Żona wpływowego milionera ma otrzymać serce, kóre powinno trafić do umierającego chłopca. Młoda doktor Abby DiMatteo wraz z doktor Chao decydują się uratować życie chłopcu. Wkrótce potem dochodzi do kolejnych niepokojących sytuacji i Abby zaczyna zadawać niewygodne pytania, czym sprowadza na siebie gniew przełożonych. Lekarka zaczyna się bać nie tylko o swoją karierę lekarską, ale i o życie. Mamy tutaj momenty zaskakujące, dużo emocji, walkę bohaterów o swoje życie i życie bliskich, napięcie i dreszczyk do samego końca. "Dawca" to dobry thriller, z ciekawymi postaciami, od ktorego trudno się oderwać.
Avatar użytkownika - SlasheE
SlasheE
Przeczytane:2015-06-29, Ocena: 5, Przeczytałam, 12 Książek 2015,
Jednym z głównych bohaterów jest młody Jakow, którego poznajemy już w prologu. Chłopiec - jak z resztą inni, którzy mu towarzyszą - jest zmuszany przez swojego "wujka" do nieprzyjemnych rzeczy. Jakow ma niemałe doświadczenie z używkami, żebraniem... a to wszystko już w wieku 11 lat! Z czasem niejaka Nadia i jej towarzysz chcą zabrać Jakowa i jego "przyjaciół" do Ameryki pod pretekstem zapewnienia nowego, lepszego życia. Chłopcy nie mają pojęcia, co tak naprawdę ich czeka i że dla niektórych może to być podróż w jedną stronę... są zachwyceni wizją podróży do nowego, lepszego świata, w którym czeka ich "świetlana przyszłość". Niemający o niczym pojęcia Jakow próbuje dowiedzieć się prawdy, kiedy odkrywa tajemnicze pomieszczenie, które zwykle jest zamknięte na klucz. Nie ma początkowo pojęcia, że za zamkniętymi drzwiami rozgrywa się prawdziwy koszmar, skutkujący śmiercią i rozlewem krwi. Nie ma pojęcia, że tak naprawdę trafił w ręce ludzi parających się nielegalnym handlem ludzkimi narządami. Doktor Abby DiMatteo, nie mając kompletnie pojęcia, jakie poniesie konsekwencje, wkracza w ten sam świat, w który wszedł Jakow. Kobieta stawia pytania w kwestii przeszczepu, który miał być przeznaczony dla umierającego siedemnastolatka, a który nagle zostaje przeznaczony dla żony wpływowego milionera. Abby idąc po nitce do kłębka, odkrywa prawdę, ryzykując przy tym swoje bezpieczeństwo i życie. Niewiele brakuje, żeby zginęła. Udaje jej się uratować jednak nie tylko swoje życie, ale także Jakowa. Dzięki jej odwadze i determinacji, sprawa handlu organami ujrzała światło dzienne i wszystko kończy się szczęśliwie. Już sam prolog wzbudza we mnie niemałe obrzydzenie... po prostu nie rozumiem, jak można traktować w tak odrażający sposób małe dzieci. Takie dzieci mają skrzywioną psychikę do końca swojego życia... jak dla mnie jest to kompletne zezwierzęcenie, brak jakichkolwiek uczuć, współczucia... żądza pieniądza dzisiejszego świata... zdobyć choćby złamany grosz za cenę ludzkiego życia... odrażające! Tess Gerritsen, jak zwykle pokazała klasę, wydając tę książkę. W bardzo sprytny sposób połączyła kryminalną historię z codziennym ludzkim dramatem. Książka trzymała w dużym napięciu, co też jest bardzo charakterystyczne dla tej autorki. Trudno było mi się oderwać! Oby pisała, jak najdłużej i jak najwięcej takich powieści!
Avatar użytkownika - Aramina
Aramina
Przeczytane:2015-03-20, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2015,
Wstrząsające, nieludzkie i odrażające jednocześnie jest, ile ludzie zła potrafią sobie nawzajem wyrządzić. Pomimo świadomości czarnego rynku i nielegalnego handlu organami, nie myślimy o tym, bo będąc bezsilnymi - po cóż się dołować? Kolejna z rzędu powieść Gerritsen zmusza do rozmyślania nad tym. Z jej kart bije brutalna rzeczywistość tego procederu, wykorzystywanie pełnych nadziei dzieci, za którymi nikt nie zatęskni, młodych, zdrowych i niewinnych ludzi, zabijanych po to, by bogatsi od nich mogli żyć. Mimo, iż podział na klasy społeczne nie jest już tak wyraźny jak niegdyś, pieniądze nadal są przepustką do wszystkiego, nawet panowania nad życiem innych. Dobry thriller, ale wstrząsający.
Avatar użytkownika - wages
wages
Przeczytane:2014-09-21, Ocena: 5, Przeczytałam, 26 książek 2014,
Bardzo dobry thriller medyczny. Pierwszy raz miałam okazję zapoznać się z powieścią Tess Gerritsen, ale myślę, że nie ostatni :) Historia młodej pani doktor Abby, która odkrywa makabryczny proceder odbywający się tuż pod jej nosem, dotyczący transplantacji wciąga od pierwszej strony i nie pozwala na złapanie głębszego oddechu do samego końca :) Postaci są ciekawe, niebanalne, akcja toczy się szybko i ani na chwilę nie nuży. Historia nie jest z gatunku super odkrywczych i zaskakujących dla regularnych czytelników tego typu literatury, ale po książkach Robina Cooka wyda się świeżym kąskiem :) Polecam!
Avatar użytkownika - Mysza_99
Mysza_99
Przeczytane:2014-08-05, Ocena: 6, Przeczytałam,
Genialna! Cudowna! Tess w najlepszym wydaniu.
Avatar użytkownika - SteveS
SteveS
Przeczytane:2014-06-01, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki w 2014,
Kolejna znakomita powieść Tess Gerritsen, choć spoza mojego ulubionego cyklu. Wartka akcja, profil bohaterki naszkicowany w taki sposób, że z żywymi emocjami podchodzi czytelnik do tego, co jej się przydarza. Warta uwagi lektura :)
Avatar użytkownika - inspired7
inspired7
Przeczytane:2014-04-27, Ocena: 4, Przeczytałam, 26 książek 2014,
Do przeczytania "Dawcy" zachęciły mnie świetne recenzje, które zbiera ta pozycja. Książka opowiada o stażystce doktor Abby DiMatteo. Kobieta pracuje w szpitalu na oddziale transplantologicznym. Nie jest to łatwa praca - pochłania bez reszty. DiMatteo zmuszona jest podejmować decyzje, które mogą zaważyć na czyimś życiu. Bo co zrobić, gdy jest jedno serce, a dwóch pilnie potrzebujących tego organu pacjentów? Czy dać je siedemnastolatkowi, który ma przed sobą całe życie, czy dojrzałej kobiecie z bogatego domu? Jak podjąć decyzję? Komu podarować życie, jednocześnie odbierając szansę innemu? Gdy Abby wraz z drugą lekarką podejmą decyzję, że serce powinien dostać młody chłopiec, w szpitalu zaczną się dziać dziwne zbiegi okoliczności. Nagle znajduje się bowiem drugie serce - idealnie pasujące do organizmu bogatej kobiety. Abby zaczyna stawiać przełożonym trudne pytania. Ma podejrzenia, że organy są pobierane z nielegalnych źródeł. Czy w dochodzeniu do prawdy znajdzie sprzymierzeńców? Czy odkryje to, co wszyscy chcą zamieść pod dywan? "Dawca" to lekkim językiem napisany thriller medyczny. Mimo, że pojawia się dość sporo pojęć naukowych, związanych z medycyną, czytelnik się nie gubi. To zasługa autorki, która wszystko jasno tłumaczy. Autorka bardzo ciekawie opisała życie, które toczy się w szpitalu. Przedstawiła kilka interesujących historii pacjentów. Szczerze mówiąc, na opisy ich losów czytając książkę czekałam. Pomysł na fabułę podoba mi się. Książka porusza bardzo ważny temat, a mianowicie, jak daleko jest w stanie posunąć się człowiek, by ratować własne życie, nawet kosztem innych. Niestety "Dawca" ma również wady, a właściwie jedną, główną wadę. Tess Gerritsen prowadzi narrację symultaniczną - ze szpitala oraz z miejsca, w którym nielegalnie pobierane są organy. Mimo, że autorka dopiero na końcu książki ujawnia, co konkretnie dzieje się we wspomnianym miejscu, domyśliłam się tego prawie na samym początku. Zatem główne cechy dreszczowca takie jak: niepewność, napięcie, tajemniczość zostały rozwiane, całkowicie bądź częściowo, już na początku powieści. Warto dodać, że pojawiły się jednak elementy, które mnie zaskoczyły. "Dawca" to interesująca książka, choć z pewnością nie jest to najlepszy thriller, jaki czytałam.
Avatar użytkownika - kpotter
kpotter
Przeczytane:2014-01-24, Ocena: 6, Przeczytałam, 26 książek 2014,
Porywająca treśc,pełna niespodziewanych zwrotów akcji nie pozwala na przerwanie lektury. Gorąco polecam ;-)
Avatar użytkownika -

Przeczytane:2013-06-02, 52 książki 2013, Mam,
To niesamowita i pełna emocji historia. Bezbronni, bezdomni rosyjscy chłopcy omotani wizją adopcji i szczęśliwego życia rodzinnego, w rzeczywistości przeznaczeni na śmierć. Dwie ambitne lekarki, marzące o pracy na chirurgii, uwikłane w handel organami, wpadające w sieć intryg mających na celu pozbawienie ich wiarygodności a nawet życia. Szpital, który ma być nadzieją na przedłużenie życia, może się okazać miejscem, gdzie jednym sprawnym cięciem, lub jednym ukłuciem zostanie nam odebrane to co najcenniejsze dar życia. Miłość z perspektywy - jak bardzo możemy się mylić co do człowieka, z którym wiążemy plany życiowe. Jak pieniądz, pęd ku karierze i uznaniu, czynią z ludzi swoich niewolników, jak pozbawiają nas jakichkolwiek zasad moralnych Książka pobudza naprawdę silne emocje. Polecam.
Avatar użytkownika - bibliotekarkaB
bibliotekarkaB
Przeczytane:2013-04-06, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2013,
Znakomity thriller medyczny, świetnie skonstruowana fabuła. Przerażający, bo realny temat handlu ludzkimi organami, zwłaszcza tak cennym jak serce.
Avatar użytkownika - darinda
darinda
Przeczytane:2011-08-24, Ocena: 6, Przeczytałam,
Zaskakujące momenty. Chociaż straszne sceny momentami opis sytuacji realny w każdym calu. Polecam.

Bardzo dobry thriller medyczny. Akcja, fachowy język i bohaterka, którą da się lubić. Książka jest też bardzo poruszająca i zostaje w pamięci na bardzo długo. Tematyka bardzo trudna i pewnie nie dla każdego czytelnika. We mnie sceny opisane w książce (nie chce spojlerować) wywołały ogromną, społeczną niezgodę, a z drugiej strony uświadomiły, że takie rzeczy mogą mieć miejsce w kapitalistycznym świecie. Wpadam w melanholie gdy tylko pomyślę o takich dzieciach.
Dobra, mocna książka. Jednak nie dla wszystkich.

Moja historia z tą książką zaczęła się całkiem niespodziewanie. Zakupiłam ją na prezent dla mojej przyjaciółki, która gustuje w tego typu lekturach (zawsze się śmieje, że być może z racji wykonywanego zawodu czytuje ten rodzaj powieści). Jak dotąd nie zdarzyło mi się czytać thrillera medycznego, ale przyznaję, że moje pierwsze spotkanie z Tess Gerritsen uważam za bardzo udane.

Z tego co się dowiedziałam, właśnie dzięki tej książce autorka zasłynęła na rynku pisarzy amerykańskich, a jej nazwisko pojawiło się na światowych listach bestsellerów. Już od pierwszych stron powieści Tess Gerritsen ujawniła dużą umiejętność  całkowitego wciągnięcia czytelnika w wykreowany świat swojej historii.

„Dawca” to świetny thriller poruszający bardzo aktualne sprawy. Opowieść jest bardzo realistyczna i zarazem przerażająca. Podejmuje temat celowości oddawania narządów do przeszczepów. Poza bardzo dobrą warstwą fabularną w treści zawarty został dodatkowy przekaz dotyczący etyki  lekarskiej. Tess Gerritsen w bardzo wiarygodny sposób przedstawiła problem handlu ludzkimi organami. Staje się to jeszcze bardziej wstrząsające, gdy okazuje się, że w procederze tym biorą udział niewinne, niczego nie świadome dzieci i nastolatki. Łapówkarstwo i korupcja to problemy ogólnoświatowe. Nawet w tak delikatnej i ważnej sprawie jaką jest ratowanie ludzkiego życia metodą transplantacji, świat nie uniknie tych problemów. Sprawa rysuje się bardzo brutalnie – ludzi bogatych stać na kupno organów i wykonanie operacji poza kolejnością, a biedni, czekając na swoją szansę, często muszą umierać. Autorka pokazuje jak bezwzględni bywają ludzie dążący wyłącznie do zaspokojenia swoich potrzeb (głównie finansowych) i jak bardzo możemy się mylić co do osób, na których nam zależy.
Z drugiej strony czytając „Dawcę” uświadamiamy sobie jak wielką wagę ma cud ocalenia życia drugiemu człowiekowi.

Wrażliwy czytelnik powinien być przygotowany na dosyć brutalne i drastyczne sceny szpitalne obrazujące krew tryskającą z tętnic podczas operacji, śliskie, bijące serca ściskane w dłoni transplantologa, rozcinane piłą mostki i sceny z patologii – jako że jest to thriller medyczny.
„Dawca” to lektura dla osób poszukujących mocnych wrażeń.  Trzeba mieć stalowe nerwy, a chwilami umieć poskromić swoją wyobraźnię, gdyż obrazy mogą zemdlić. Zachęcam do lektury, ponieważ u Tess Gerritsen nic nie jest takie, jakim się wydaje.

W latach 90-tych powieść została wydana pod tytułem „Żniwo”.

Avatar użytkownika - wiesia884
Przeczytane:2018-03-20, Ocena: 5, Przeczytałam,
Prawo krwi
Tess Gerritsen0
Okładka ksiązki - Prawo krwi

Willy nigdy nie uwierzyła w śmierć ojca. Wokół katastrofy amerykańskiego samolotu podczas wojny w Wietnamie nagromadziło się zbyt wiele pytań bez odpowiedzi...

Bez odwrotu
Tess Gerritsen0
Okładka ksiązki - Bez odwrotu

To była przerażająca chwila. Catherine Weaver spokojnie prowadziła samochód, gdy nagle prosto pod jej koła wpadł mężczyzna. Rozdygotana odwozi rannego...