Dekalog Nawałki. Reprezentacja Polski bez tajemnic

Zajrzyj za kulisy reprezentacji, w której zakochała się cała Polska!

Posłuchaj mowy motywacyjnej Lewandowskiego przed meczem z Niemcami. Stań w tunelu obok Piszczka tuż przed wyjściem na stadion we Frankfurcie. Weź udział w zamkniętej imprezie po wywalczeniu awansu na Euro 2016. Poczuj przeszywającą ciszę w autokarze po porażce z Portugalią...

Marcin Feddek od początku kadencji Adama Nawałki został obdarzony przez selekcjonera szczególnym zaufaniem. Jako jedyny dziennikarz miał możliwość śledzenia zamkniętych treningów kadry i podróżowania wraz z nią, a prywatne rozmowy z trenerem i zawodnikami dały mu dostęp do informacji zarezerwowanych wyłącznie dla członków sztabu.

W tej książce dziennikarz Polsatu Sport po raz pierwszy odkrywa przed czytelnikami kulisy reprezentacji, która dotarła do ćwierćfinału mistrzostw Europy we Francji. Przybliża metody selekcjonera, tłumaczy jego decyzje taktyczne, a także przedstawia, jak od środka funkcjonuje najważniejsza drużyna narodowa w kraju.

Cała Polska żyje jej występami. Teraz masz wyjątkową okazję poznać historię tej reprezentacji!

***

Przeniosłem się z powrotem do czasów eliminacji Euro 2016. Widziałem to na własne oczy, ale ta książka pokazuje zupełnie inną perspektywę. Widać w niej funkcjonowanie drużyny, to, jak blisko była ze sobą, jak radziła sobie z trudnymi sytuacjami. Tego, co jest w tej książce, nie pokazywała telewizja ani nie pisały o tym gazety. Gorąco polecam.

- Sebastian Mila

Jego ulubione zdanie podczas pomeczowych wywiadów lub analiz brzmi: ,,To ustawienie było dokładnie ćwiczone na treningach". Marcin Feddek, niedoszły piłkarz, doświadczył w ostatnich latach niezwykłego przywileju oglądania zamkniętych zajęć reprezentacji i spojrzenia na pracę selekcjonera trochę szerzej. Ta książka to niezwykłe kompendium wiedzy pokazujące, jak kształtował się zespół Nawałki, jak rodził się sukces i jak budowała się drużyna poza boiskiem.

- Mateusz Borek, Polsat Sport

Rzeczowa książka rzetelnego dziennikarza o odpowiedzialnym i pracowitym trenerze. Nie szukajcie tu taniej sensacji ani publicystycznych fajerwerków. Zamiast tego Marcin Feddek wiernie i ciekawie opisał pracę najważniejszego szkoleniowca w Polsce.

- Zbigniew Boniek

Marcin Feddek miał niepowtarzalną okazję przyglądać się, jak kształtowała się drużyna Nawałki. Oglądał wszystkie treningi. Nie tylko patrzył, lecz także widział - nie pozór, lecz istotę rzeczy. Przez długi czas był niewolnikiem własnej wiedzy. Teraz podzielił się nią z nami. To wiele pozwala zrozumieć.

- Andrzej Janisz, Polskie Radio

Kto inny, jeśli nie Marcin Feddek miał opisać gwiezdny czas Adama Nawałki i jego podopiecznych w eliminacjach i finałach Euro 2016? Był blisko polskiej kadry, najbliżej z dziennikarzy - jako jedyny z nas mógł śledzić każdy trening, widział to, czego nie rejestrowały już kamery. Ba, stał się ,,sztabowcem" Polsatu Sport. Tym większa moja radość, że ubrał tę historię w słowa, bo jestem ,,ojcem chrzestnym" tej książki.

- Roman Kołtoń, Polsat Sport

Dekalog Nawałki. Reprezentacja Polski bez tajemnic - opinie o książce

Avatar użytkownika - Everyfree00
Everyfree00
Przeczytane:2019-03-12,

Pomimo tego że tytuł zawiera nazwisko trenera książka nie jest tylko o nim, jest o całej naszej reprezentacji o ich sukcesach i porażkach.
A kim jest autor? Marcin Feddek to reporter Polsatu Sport, jako jedyny mógł oglądać wszystkie treningi naszych piłkarzy, trener darzył go ogromnym zaufaniem.
Książka jest bardzo fajnie poprowadzona od pierwszego meczu eliminacji do mistrzostw świata w 2014r, potem opisane jest zwycięstwo z naszym zachodnim sąsiadem oraz nie za bardzo udany pojedynek z Mistrzami Europy. Zespół Polski nie był wtedy na szczycie, niestety krytycznie spadał w dół w rankingu FIFA, nawet z tak dobrym piłkarzem jak Robert Lewandowski. Autor w większości opisuje sytuacje z boiska, relacje piłkarzy i ich zachowania ale sprytnie wplątuje też fakty z życia prywatnego kadry oraz ich trenera. Dzięki książce możemy zobaczyć jak ciężką pracę wykonuje kadra narodowa, dużo treningów, ćwiczeń, ciągła nauka oraz można poznać prace Nawałki jego tajniki dzięki którym drużyna zaczęła piąć się do góry.
Bardzo podoba mi się to że poznajemy historię z punktu widzenia różnych piłkarzy oraz trenera a fotosy pozwalają lepiej wczuć nam się w sytuację. Dla fanów piłki są bardzo fajne momenty takie jak konflikt Lewandowskiego z Błaszczykowskim o to który powinien być kapitanem. Ale nie ma samego słodzenia jak to ludzie każdy ma swoje słabości więc jest też nawiązanie do afery alkoholowej. Książkę kończy nieudany gol Błaszczykowskiego w ćwierćfinałowym meczu Euro 2016.
Chociaż fankom piłki nożnej nie jestem książka mnie nawet zaciekawiła, poznałam bliżej piłkarzy i na najbliższym meczu wreszcie będę wiedziała kto jest kim, a Was zapraszam do przeczytania.

Avatar użytkownika - inga232
inga232
Przeczytane:2019-03-10,

Do tej pory pamiętam ogrom emocji oraz przeżywanie Euro 2016. Z niecierpliwością czekałam na każdy mecz, żeby następnie oglądać go niemal z duszą na ramieniu. Z chęcią sięgnęłam więc po ten tytuł, który miał zbliżyć mnie, jako czytelnika i kibica, do naszej aktualnej reprezentacji Polski w piłce nożnej. Wypowiedzi zawarte w książce są ciekawe, choć niektóre strony przewracałam z lekkim znudzeniem. Całość jednak nie zawiodła mnie i polecam ją każdemu, kogo interesuje ten temat.

Avatar użytkownika - Esclavo
Esclavo
Przeczytane:2018-02-04, Ocena: 6, Przeczytałam,

„Reprezentacja Polski bez tajemnic” – slogan ten widniejący na okładce książki Dekalog Nawałki autorstwa dziennikarza Polsatu Sport Marcina Feddka doskonale odzwierciedla treść zawartą w publikacji dotyczącej pierwszej reprezentacji piłkarskiej. Autor został obdarzony ogromnym zaufaniem przez selekcjonera drużyny narodowej Adama Nawałkę – co pozwoliło mu być w miejscach, do których żadni inni dziennikarze nie mieli wstępu. Jego przygoda z reprezentacją rozpoczyna się w momencie objęcia stanowiska przez Nawałkę od listopada 2013 r. po nieudanych dla biało-czerwonych eliminacjach do Mistrzostw Świata 2014. Sama książka jednak zaczyna się prologiem przedstawiającym historię znajomości obu dżentelmenów – którzy poznali się o wiele wcześniej w 2006 roku. Znajomość ta zaowocowała szeregiem przywilejów, z których dziennikarz korzystał podczas licznych zgrupowań reprezentacji, meczów towarzyskich, eliminacyjnych aż w końcu na Mistrzostwach Europy w 2016r. – które to były głównym wydarzeniem. Zanim rozpoczęły się eliminacje do europejskiego czempionatu, Feddek był gościem zgrupowań reprezentacji w Grodzisku Wielkopolskim czy w Zjednoczonych Emiratach Arabskich – posiadał więc informację z pierwszej ręki jak wygląda selekcja zawodników, którzy mieli wziąć na barki zakwalifikowanie się do mistrzostw. Sam dziennikarz nie był jednak tylko statystą. Potrafił aktywnie uczestniczyć w zgrupowaniach, miał bardzo dobry kontakt z piłkarzami. Od pierwszego meczu eliminacyjnego z Gibraltarem do przypieczętowania awansu na Stadionie Narodowym w meczu z Irlandią Feddek był integralną częścią drużyny. Jego prywatne rozmowy z piłkarzami i członkami sztabu szkoleniowego, ujawnienie tajnych do tej pory informacji rzuca kompletnie nowe światło na reprezentację dla zwykłego kibica piłkarskiego. Czytelnik może poczuć się, jakby był w centrum boiskowych wydarzeń – ukazane jest źródło większości taktycznych manewrów selekcjonera, konflikty między piłkarzami (w tym przypadku również zdementowanie plotek jak w przypadku rzekomej nienawiści między Robertem Lewandowskim a Jakubem Błaszczykowskim), plan dnia reprezentacji. Relacja z każdego meczu od momentu rozpoczęcia przygody Nawałki z reprezentacją do ostatniego sparingu przed Euro z Litwą przedstawiona jest w sposób rzetelny, szczegółowy, pozwalający choć na chwilę na „bycie częścią reprezentacji”. Nie inaczej jest w przypadku rozpoczęcia turnieju. Od pierwszego dnia we francuskim ośrodku treningowym La Baule do przylotu reprezentacji po nieszczęśliwej porażce w ćwierćfinale po rzutach karnych z Portugalią Feddek odkrywa karty jak przygotowuje się reprezentacja do najważniejszych meczów – podkreślając też trud, z którym muszą zmierzyć się organizatorzy.
Z pewnością jest to książka przełomowa, która znacznie przybliża czytelnikowi coś – co do tej pory wydawało się być zamknięte. W czasach, gdy reprezentacja narodowa ma w składzie gwiazdy światowego formatu i jest nią ogromne zainteresowanie – jest to idealna pozycja dla każdego miłośnika futbolu, aby mógł poczuć się częścią drużyny i przekonać się, jak tak naprawdę funkcjonuje drużyna.

Avatar użytkownika - nataliasz221
nataliasz221
Przeczytane:2019-03-10,

Nie jestem jakąś fanatyczką piłki nożnej, ale reprezentację oglądam zawsze. Wiadomo bywały gorsze czasy, ale teraz  jesteśmy jedną z najlepszych ekip w Europie, dlatego postanowiłam sięgnąć po Dekalog Nawałki. Byłam niesamowicie ciekawa tej książki i osoby naszego selekcjonera.
Powiem szczerze jestem zachwycona tą książką. Napisana jest bez zbędnego natłoku statystyk co dla przeciętnego kibica jest bardzo ważne. Autor świetnie ukazał kulisy polskiej drużyny. Trochę bałam się czy to nie będzie jeden wielki pean na cześć trenera i drużyny, bo wkońcu tę książkę napisał dziennikarz, ale byłam mile zaskoczona. Marcin Feddek jako jeden z nielicznych (jak nie jedyny) od początku został obdarowany zaufaniem Nawałki. Zza kulis, zamkniętych treningów i prywatnych rozmów z trenerem i piłkarzami stworzył to oto dzieło. Przybliża metody selekcjonera, tłumaczy jego decyzje taktyczne, a także przedstawia, jak od środka funkcjonuje najważniejsza drużyna narodowa w kraju. Pisze o trudnych relacjach na linii Błaszczykowski - Nawałka (co mnie szczególnie interesowało). Po prostu pozwala swoim czytelnikom bliżej poznać kadrowiczów.
Myślę, że każdy szanujący się kibic naszej narodowej reprezentacji powinien obowiązkowo sięgnąć po tę pozycję.

Avatar użytkownika - djas
djas
Przeczytane:2017-02-25, Ocena: 6, Przeczytałem, 52 książki 2017, Mam,
Wahałem się czy dać 6, czy 5... Książka jest świetna, nie mogłem się od niej oderwać, a jednak odniosłem wrażenie, że autor nie wyczerpał tematu. Jestem kibicem piłkarskim, który zakochał się w tym sporcie w 1982 roku, gdy Polska została trzecią drużyną świata po raz drugi. Urodziłem się w roku, gdy stało się to po raz pierwszy. Sam wiele lat grałem w piłkę, będąc nawet raz powołany na zgrupowanie futsalowej (halowa odmiana piłki nożnej) reprezentacji Polski, gdy była ona najsilniejsza w historii (zajęła miesjce 5-8 na Mistrzostwach Świata w Hong Kongu - na MŚ graliśmy tylko ten jeden raz). Uwielbiam do dziś w piłkę grać, oglądać ją, czytać o niej, dlatego chciałem się delektować opowieścią o największym sukcesie dorosłej polskiej piłki od 34 lat... (w 1986 r też wyszliśmy z grupy na MŚ, ale dwa ostatnie mecze to wyniki 0-3 i 0-4). I dostałem za mało. Chciałem chłonąć każdą chwilę, upajać się emocjami, jakie były też moim udziałem, jako kibica, ale żeby tak było książka musiałaby mieć przynajmniej 1200 stron, a nie 400. Starając się być obiektywnym - książka jest świetna. Dostajemy wiele opowieści, jak drużyna Nawałki poznawała się, wzrastała razem, cieszyła po sukcesach i przeżywała porażkę z Portugalią. Na wielki plus, że opowieść nie skończyła się po Mistrzostwach Europy, ale zahaczyła też o bieżące eliminacje i opowiedział, choć skrótowo o meczach z Kazachstanem, Danią i Armenią, kiedy można było się obawiać, że wszystko zaczyna się sypać. Ale było też kilka słów o Rumunii - najlepszym meczu Polaków pod wodzą Adama Nawałki. Dzięki temu patrzymy spokojnie w przyszłość, a dzięki książce mamy wiedzę jak to się stało, że mamy taką wspaniałą drużynę!
Avatar użytkownika - KuLtUrAlNiEbp
KuLtUrAlNiEbp
Przeczytane:2017-03-07, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam,
Dekalog Nawałki ukazuje historię polskiej piłki nożnej od tzw."podszewki", lub jak ktoś woli "od kuchni":) Autor bowiem, jako jeden z nielicznych miał dostęp do kadry z bardzo bliska. Informacje zawarte w książce są więc bardzo rzetelne i niezbicie wiarygodne, bo z "pierwszej ręki". Dowodem na tę oryginalność treści jest choćby zdanie z okładki: Tego, co jest w tej książce, nie pokazywała telewizja ani nie pisały o tym gazety. Fenomen pisarski Feddeka polega tu na tym, że nie tylko "karmi" on czytelnika wiedzą na temat oczywisty, ale potrafi również ukazać relacje personalne drużyny w różnych okresach i stanach emocjonalnych - podczas odnoszenia sukcesów, ale także gorzkich porażek. Poza tym dziennikarz bardzo dokładnie opisuje treningi i mecze. Wraca nawet do momentu, w którym znajomość z Nawałką ruszyła lawinę współpracy - mowa tu m.in. o "współkomentowaniu" meczu Wisła z Celtikiem Glasgow. Można spokojnie powiedzieć, że M. Feddek otrzymał już wtedy od A. Nawałki "zielone światło". Dzięki czemu dzisiaj możemy przeczytać o pierwszej selekcji zawodników do drużyny, o nowatorskich zasadach prowadzenia treningów przez Nawałkę, o tzw. "meczach alternatywnych, itp. Razem z autorem przeniesiemy się do momentu pierwszego treningu piłkarzy z Adamem Nawałką - bardzo nietypowego i będącego zaskoczeniem dla samych piłkarzy. Przeczytajcie koniecznie!
Avatar użytkownika - joannaz
joannaz
Przeczytane:2016-12-29, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam,
Wiem jak wykorzystać potencjał. -- Adam Nawałka Oaza pozornego spokoju, niepozorna siła motywacji oraz elegancki mężczyzna z klasą. Jednym słowem - Nawałka. Historia polskiej piłki nożnej zanotowała mnóstwo wzlotów i upadków. Pojawiły się momenty chwały oraz narodowej nienawiści, etapy bezgranicznego wsparcia oraz krytyki napływającej z wielu stron. Jednakże, żadna z tych rzeczy nie powstrzymała mężczyzny, który za cel obrał sobie stworzenie wyjątkowej kadry narodowej, co do tej pory okazuje się planem na medal. Każdy, czy to zagorzały czy przeciętny fan piłki nożnej, marzy o spotkaniu z gwiazdami murawy, uczestniczeniu w treningach, zebraniach, konferencjach czy zgrupowaniach. Jednak, większość nigdy nie dostaje takiej okazji. W Internecie roi się od rozmaitych plotek, artykułów oraz filmików nagrywanych na potrzeby promocji. I w tym momencie pojawia się Dekalog Nawałki, pozycja numer jeden na liście każdego kibica. Książka przedstawia wydarzenia od pierwszego meczu eliminacyjnego po niefortunny aczkolwiek bardzo wyrównany pojedynek z aktualnymi Mistrzami Europy. Marcin Feddek towarzyszy kadrze podczas treningów, meczów oraz krytycznych momentów, pojawiających się na każdym kroku. Jednak nie to jest najważniejsze. Książka przedstawia nie tylko suche fakty. Autor przenosi nas w realny świat piłkarski, pozwalając doświadczyć prawie niemożliwego. Czytając tę historię, każdy może poczuć się tak, jakby towarzyszył reprezentacji na każdym kroku. Czy to słuchając motywacyjnej przemowy kapitana, czy biorąc udział w pamiętnej imprezie po wywalczeniu awansu na Euro 2016. Dekalog Nawałki umożliwia przeniesienie się nie tyle za kulisy, co na miejsce kadrowiczów. Pozwala poczuć ducha walki, siłę wsparcia oraz bezgraniczną wiarę trenera, który do tej pory dokonuje niemal cudów. Marcin Feddek wspina się na wyżyny swoich możliwości, zwięźle, aczkolwiek dokładnie opisując wszystko co ma związek z naszą kadrą. Treść ujęta nieskazitelnym językiem wywołuje mnóstwo wzruszeń oraz pozwala na ponowne przeżycie najbardziej emocjonujących chwil polskiej piłki nożnej. Pomimo ciągłego odnoszenia się do faktów, w treści nie brakuje zabawnych anegdot oraz uchwyconych dialogów pomiędzy piłkarzami, które dodatkowo wzbogacają całą historię oraz rozładowują niepotrzebne napięcie. Dekalog Nawałki czyta się szybko i przyjemnie. Może nie jest to typowa pozycja dla kobiet, jednak nikt, kto choć odrobinę interesuje się piłką nożną nie pożałuje sięgnięcia po tę książkę. Polecam!
Dekalog Nawałki. Reprezentacja Polski bez tajemnic 2013-2018
Marcin Feddek0
Okładka ksiązki - Dekalog Nawałki. Reprezentacja Polski bez tajemnic 2013-2018

Zajrzyj za kulisy reprezentacji, w której zakochała się cała Polska! Posłuchaj mowy motywacyjnej Lewandowskiego przed meczem z Niemcami. Stań w...