Demelza

Tom 2 cyklu Poldark

Druga część sagi rodu Poldarków.

Nadchodzą burzliwe czasy poddające próbie małżeństwo i miłość Demelzy Carne i Rossa Poldarka. Wysiłki kobiety, by przystosować się do życia w środowisku kornwalijskich właścicieli ziemskich, niosą gorycz i troski mimo radości z narodzin pierwszego dziecka. Ross rozpoczyna trudną walkę o prawa właścicieli kopalni miedzi i staje się śmiertelnym wrogiem potężnego bankiera George'a Warleggana.

Niezrównany Winston Graham [...] wszystko, co najlepsze, i jeszcze więcej.

,,The Guardian"

Winston Graham jest autorem czterdziestu powieści, między innymi The Walking Stick, Angell, Pearl and Little God, Stephanie oraz Tremor. Jego książki przełożono na wiele języków, a głośna saga rodu Poldarków stała się kanwą dwóch seriali telewizyjnych emitowanych w dwudziestu czterech krajach. Na podstawie ósmej części cyklu o Poldarkach, The Stranger of the Sea, powstał dwugodzinny film telewizyjny. Pięcioodcinkowy serial oparty na wczesnej powieści The Forgotten Story zdobył srebrny medal na Nowojorskim Festiwalu Filmowym. Sześć książek pisarza zaadaptowano na potrzeby kina; najbardziej znana ekranizacja to Marnie w reżyserii Alfreda Hitchcocka. Winston Graham był członkiem Królewskiego Towarzystwa Literackiego i w 1983 roku otrzymał Order Imperium Brytyjskiego. Zmarł w lipcu 2003 roku.

Informacje dodatkowe o Demelza:

Demelza - opinie o książce

Avatar użytkownika - Vilsa
Vilsa
Przeczytane:2017-04-27, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2017, Mam,
Świetnie wykreowana postać Demelzy, która w tym tomie wysuwa się na prowadzenie; to jej jest najwięcej, to ona jest zapalnikiem wielu działań. Lubię, kiedy bohaterowie są prawdziwi, mają uczucia, targają nimi emocje i taka właśnie jest bohaterka Grahama. Demelza próbuje pomagać osobom, które kocha, chce, by były szczęśliwe nawet za cenę jej własnego szczęścia i to sprowadza na nią zgubę. Ze zwykłej chłopki staje się piękną, mądrą damą, która, choć nieśmiało, nienagannie radzi sobie w towarzystwie. Jestem wściekła na Rossa, że wciąż w ogóle zauważa tę lalunię Elizabeth z jej granymi rolami i sztywniactwem, gdy obok ma tak cudowną kobietę. Silną, kochającą, wierną. Wzór, choć popełniający błędy.
Avatar użytkownika - agatrzes
agatrzes
Przeczytane:2016-08-17, Przeczytałam,

Dziedzictwo rodu Poldarków” to barwna saga rodzinna autorstwa Winstona Grahama rozgrywająca się w XVIII – wiecznej Anglii. Głównym bohaterem cyklu jest kapitan Ross Poldark, który po powrocie z wojny rozpoczyna nowe życie, które niewiele wspólnego ma z jego młodzieńczymi marzeniami. Wielu na jego miejscu zdecydowałoby się na ucieczkę, a on podejmuje wyzwanie, mimo że ma świadomość iż droga do sukcesu jest kręta, wyboista i wymagająca wielu wyrzeczeń, odwagi oraz determinacji.

„Demelza” to drugi tom serii i kolejna podróż do XVIII – wiecznej Kornwalii w towarzystwie Rossa Poldarka. Małżeństwo kapitana budzi wiele kontrowersji, szczególnie wśród członków uprzywilejowanego stanu. Właściciele ziemscy nie witają żony głównego bohatera w swoich kręgach z otwartymi ramionami. Jednak to nie jedyne bolączki nowożeńców, gdyż działania potężnego bankiera George'a Warleggana uderzają w interesy właścicieli kopalń. W ich wyniku Ross staje przed trudnym wyborem, ale kiedy człowiek jest mężem i ojcem podejmowanie ryzyka nie przychodzi już tak łatwo.

Ross Poldark to niewątpliwie nieprzeciętny mężczyzną wyprzedzający swoją epokę. Jego środowisku jeszcze dziesiątki lat zajmie zdobycie wiedzy, którą on posiadł w wieku dwudziestu kilku lat. Temu mężczyźnie nie tylko nie brakuje rozumu, inteligencji, charakteru, ale również serca. I choć decyzja o ożenku nie była spowodowana gorącym uczuciem, jego związek z Demelzą niewątpliwie jest intrygującą relacją. A prezentowany przez niego stosunek do świata i innych ludzi przysparza mu nie tylko wiernych i oddanych przyjaciół, ale również zaciekłych wrogów.

Autor w interesujący sposób wikła powołane do życia postacie w sieć skomplikowanych zależności międzyludzkich, niedopowiedzeń oraz konfliktów interesów. I mimo że opiera fabułę na prostym pomyśle, to sposób realizacji sprawia, że historia staje się nieprzeciętną i niepowtarzalną opowieścią o życiu, pieniądzach i różnych odcieniach miłości. Największym atutem książki są oczywiście barwni bohaterowie, którym nie brakuje charakteru i motywacji do działania. I mimo że nie wszyscy i nie zawsze grają w otwarte karty, to z czytelnikiem chętnie dzielą się swoimi uczuciami, bolączkami czy pragnieniami, a to nie tylko dodaje powieści pikanterii, ale również sprawia, że bieg wydarzeń nie jest łatwy do przewidzenia. Czasem wystarczy jeden ruch by wywołać burzę czy zachwiać panujący w hrabstwie porządek rzeczy. Winston Graham niewątpliwie jest perfekcjonistą i nie tylko rzetelnie przygotował się do omawianej tematyki, ale również dołożył starań by konstrukcja fabuły, kreacja bohaterów, trzon powieści, wątki poboczne oraz tło przedstawionych wydarzeń tworzyły spójną całość. Życie szlachcica w XVIII – wiecznej Kornwalii to nie tylko bale, aranżowane małżeństwa czy polowania, ale również kopalnie stanowiące o zamożności rodów i źródle utrzymania górników. To także stosunki z dzierżawcami, wierzycielami i służbą oraz odpowiedzialność za podległych ludzi. Pisarz w bardzo plastyczny sposób kreśli ówczesne społeczno – gospodarcze uwarunkowania, nie upiększa, ale też nie boi się nazywać rzeczy po imieniu i uwypuklać pewnych zagadnień. „Demelza” to nasycona emocjami, intrygująca powieść obyczajowo – historyczna zabierająca czytelnika do XVIII – wiecznej Anglii. Podejmująca temat w sposób przekrojowy, pozwalający odbiorcy nie tylko śledzić perypetie bohaterów, ale również zobaczyć jak wyglądało życie w tamtej epoce. To barwna historia osadzona w ciekawych czasach, która porywa od pierwszych stron i pozwala obcować z nieprzeciętnymi bohaterami. Tych, którzy zapoznali się z pierwszym tomem cyklu do lektury „Demelzy” namawiać nie trzeba, pozostałym polecam całą sagę.
Kolejne spotkanie z rodziną Poldarków okazało się równie emocjonujące. Ross i Demelza cieszą się z narodzin pierwszego dziecka. Szczęście młodych małżonków nie jest jednak pozbawione cieni. Demelza robi wszystko, aby dostosować się do życia, jakie wiodą kornwalijscy właściciele ziemscy, chce by mąż był z niej dumny. Ross z kolei uruchamia kolejną inwestycję i walczy o zachowanie praw własności kopalni miedzi, co powoduje, że staje się wrogiem potężnego bankiera. Czytelnicy, którzy podczas lektury pierwszego toku sagi autorstwa Winstona Grahama mieli okazję poznać jej bohaterów, z pewnością chcieli powrócić do Nampary i przekonać się, jak dalej potoczą się ich losy. Demelza, druga odsłona serii, rozpoczyna się w radosnym momencie, kiedy Ross i jego młoda żona zostają rodzicami. Na świat przychodzi ich córka, Julia. Życie posiadaczy ziemskich nie jest jednak usłane różami i szczęście młodych małżonków mąci wiele spraw. Tytułowa Demelza stara się wpasować w sferę, w którą poprzez małżeństwo wprowadził ją mąż. On sam odczuwa coraz większe zniechęcenie na myśl o przedstawicielach swego stanu, w czym utwierdzają go kolejne dramatyczne wydarzenia. Drugi tom serii Winstona Grahama czytelników z pewnością nie rozczaruje i nie znuży. Powieść obfituje w różne dramatyczne i emocjonujące wydarzenia, zarówno związane z rodziną Poldarków, jak również ich pracowników i znajomych mieszkających w pobliskich osadach. Na kartach Demezlzy pojawiają się kolejne postaci, niektóre z nich tylko czasowe, inne z pewnością spotkamy w kolejnych częściach sagi. Bohaterowie książki stają przed niełatwymi wyzwaniami, los szykuje dla nich kilka dramatycznych prób. Jak sobie z nimi poradzą? W drugim tomie swojej sagi Winston Graham utrzymuje wysoki poziom. Powieść jest napisana lekko i interesująco, w ciekawy sposób obrazując sytuację społeczną i ekonomiczną Kornwalii tamtych czasów. Dla miłośników powieści historycznej - saga ta jest pozycją obowiązkową. Jeśli jeszcze nie poznaliście tej serii - radzę zacząć od początku :) Ja planuję teraz obejrzeć serial, ale szczerze wątpię, aby był aż tak dobry, jak książka :)
Avatar użytkownika - Amarisa
Amarisa
Przeczytane:2016-06-22, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2016, Mam,
Swoimi wrażeniami z lektury dzielę się na moim blogu, na który was serdecznie zapraszam ^_^ http://magicznyswiatksiazki.pl/demelza-winston-graham/
Avatar użytkownika - Aila92
Aila92
Przeczytane:2018-05-09, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam, 52 książki 2018,

Drugi tom historii kapitana Poldarka nie rozczarowuje!

Rodzina Rossa i Demelzy się powiększa – rodzi się im córeczka Julia. Wszystko idzie w dobrym kierunku. Demelza zaczyna błyszczeć w towarzystwie i wydaje się, ze nic nie zakłóci szczęścia Rossa. Niestety – nic nie może być wieczne.

W życiu Verity znów pojawia się Andrew Blamey, a dziewczyna staje przed wyborem – pójść za głosem serca czy zostać z bratem, jego żoną i synkiem.

Na pierwszy plan wysuwają się też inni mieszkańcy okolicznych wiosek, na przykład Mark Daniel. Poślubił on aktorkę objazdową, Keren. Nigdy nie podejrzewałam jak zakończy się ta historia!  Chociaż trzeba przyznać, że wiele do tego prowadziło.

Żal mi tylko biednego Jima i Jinny…

Od razu sięgam po trzeci tom!

Avatar użytkownika - Mmyszunia
Mmyszunia
Przeczytane:2018-03-16, Ocena: 4, Przeczytałam, Mam, 12 książek 2018,

Dalsze losy Demelzy i Rossa Poldark. Trudności jakie spotykają ich w codziennym życiu przy niełatwej sytuacji w Kornwalii. Sukcesy i porażki. Polecam.

Avatar użytkownika - NicoMinoru
Przeczytane:2019-02-14, Ocena: 4, Przeczytałem,
Bella Poldark
Winston Graham0
Okładka ksiązki - Bella Poldark

Ostatnia część magicznej sagi Winstona Grahama o rodzinie Poldarków. Wielowątkowa opowieść o Rossie i Demelzie, ekscentrycznym Valentinie Warlegganie...

Fala gniewu
Winston Graham0
Okładka ksiązki -  Fala gniewu

Kornwalia, 1798-1799 Ross Poldark zasiada w Izbie Gmin jako poseł z Truro - dzieli swój czas między Londynem a Kornwalią i przeżywa rozterki związane...

Herbaciane róże
Beata Agopsowicz ;