Demon w Watykanie

Wydawnictwo: W.A.B.
Data wydania: 2018-03-14
Kategoria: Literatura faktu, reportaż

Największy skandal w dziejach wyższej hierarchii kościelnej ostatnich paru stuleci

Wstrząsający reportaż o jednej z najmroczniejszych postaci współczesnego Kościoła: Gabrielu Macielu. Mimo że dopuścił się najcięższych zbrodni: pedofilii, poligamii (choć był księdzem!) i licznych malwersacji, długi czas pozostawał nieuchwytny i zaliczano go do bardzo wpływowych ludzi otoczeniu papieża Jana Pawła II. Ujawnienie jego zbrodniczej działalności wstrząsnęło Watykanem i odbiło się echem na całym świecie. Kto go chronił i dlaczego?

Kup książkę Demon w Watykanie

Opinie o książce - Demon w Watykanie

Król jest nagi!

Czyli sprawa  meksykańskiego duchownego Marciala Maciela Degollado. Maski hipokryzji opadły, gdy po jego śmierci światło dzienne ujrzał największy skandal pedofilski, który przyczynił się do kryzysu Kościoła katolickiego i tak będącego już na rozdrożu. Kto by pomyślał, że Watykan skrawek ziemi, jak mawiał Pius XI, będzie skażony aferami, nadużyciami oraz zakłamaniem.

Dzięki lekturze mamy okazję przyjrzeć się bliżej personie zepsutej do szpiku kości, cieszącej się poważaniem samego Jana Pawła II. Prezbiter organizował pierwszą wizytę papieża do Meksyku, która miała mieć ogromne znaczenie dla Polaka. Czy ma to coś wspólnego z opisywanymi wydarzeniami? Nie chcę wysuwać wniosków, że dzięki temu Degollado uzyskał parasol ochronny Karola Wojtyły. Lecz czy wymowne i znamienne milczenie kluczowych dostojników nie było oznaką przyzwolenia na zło? Autorka jasno pisze, że główny bohater tej książki był pupilem wielu hierarchów Kościoła.

Ile wiemy o drugim człowieku a ile wiedzieć chcemy? Pytanie to wydaje się zasadne w kontekście omawianej pracy. Cóż Hannah Arendt pisała, że: Zło jest banalne.

Twórca zgromadzenia Legionistów Chrystusa przez wiele lat dopuszczał się przemocy, również seksualnej, wobec seminarzystów i dzieci. Degollado to człowiek odrażający, żerujący na krzywdzie innych, słabszych. Uzależniony od narkotyków, dokonujący licznych przekrętów finansowych. Celebryta, niezły aktor z chorymi skłonnościami. Manipulant, cynik, do końca pewny siebie.

Lektura Demona w Watykanie jest wstrząsająca i napawa obrzydzeniem. Tytuł publikacji adekwatny do osobowości tejże postaci. Problematyka zaprezentowana jest poważna, niekiedy ukazana w suchy i powierzchowny sposób. Otrzymujemy sporo wiadomości na temat Legionistów Chrystusa. Poszczególne wątki są szczątkowo opisane, Franca Giansoldati lubi przenosić się w czasie. Raz jesteśmy w 1980 roku, następnie współcześnie. Warto podkreślić, że dziennikarka nie atakuje Kościoła, jej sądy są wyważone. Potępia tych, którzy tuszowali występki Meksykanina.

Reportaż jest sprawnie napisany, zajmujący, przeczytałam go w ciągu kilku dni, trudno jednak o tym wszystkim zapomnieć. Zwłaszcza teraz, gdy pewne środowiska roszczą sobie prawo do pouczania innych. Publicystka nie ma zwyczaju narzucania swojego zdania innym.

Książkę otrzymałam z Klubu Recenzenta serwisu nakanapie.pl.

Avatar użytkownika - iwonap12
iwonap12
Przeczytane:2021-10-04, Przeczytałam, 26 książek 2021,

Ciekawa książka, podoba mi się to, że czuć w niej równowagę między odkrywaniem czarnych kart ludzi, a zostawieniem przestrzeni dla czystości. Jest jedno w niej zdanie, które utkwiło mi w głowie. Otóż, ona zajmuję się ciemną stroną, którą każdy ma w sobie. Ale nie każdy pozwala jej wyjść na światło dziennie. I człowiek może stać się kimkolwiek chce, niezależnie od miejsca i otoczenia w jakim działa. Przez co książkę uważam, za ciekawą mimo omawianego trudnego tematu.

Ciężko ocenić taką książkę i wystawić jakąś opinię. Niemniej takich książek powinno być więcej, więcej upublicznienia i mniej milczenia, bo w głowie się nie mieści to wszystko, co zostało w tej książce opisane (a jeszcze bardziej nie mieści się w głowie to ile razy ten zwyrodnialec Maciel miał szczęścia w unikaniu ręki sprawiedliwości...)

Ogólnie obiektywnie napisana, bez zbędnej nagonki.

Nie wiesz o mnie wszystkiego
Joanna Jagiełło