Demon w Watykanie

Uwielbiam reportaże i od czasu do czasu staram się wynaleźć taki, który poruszy i wywoła emocje.
Najczęściej sięgam po dość kontrowersyjne, niełatwe w odbiorze dla dzisiejszego świata.

Tym razem nie mam wątpliwości, że to książka, która bardzo otworzyła mi oczy.

Nie wiem, kto z Was słyszał o "Demonie w Watykanie". Jednak w głowie mi się nie mieści, że to wydarzyło się naprawdę. W cywilizowanym świecie, pod okiem najwyższych głów Kościoła.

Maciel to doskonały manipulator — człowiek, który czuł się bezkarny za życia. Nawet u kresu swoich dni nie odczuwał skruchy. Nie uważał, że jego postępowanie było karygodne. Ciężko mi uwierzyć, że taka osoba może zawładnąć umysłami i sercami tak wielu ludzi.

To ulubieniec Jana Pawła II, ksiądz. To nie jedyne role, jakie przyjął w swoim życiu. Jednocześnie był "mężem" dwóch kobiet, a każda mieszkała w innym kraju. Był ojcem. Założycielem Legionistów Chrystusa, a do tego pedofilem. Kłamcą, oszustem i katem. Mało?

Właśnie ta pozycja idealnie przybliżyła mi tę postać, bo szczerze mówiąc, wcześniej nie zagłębiałam się w historię tego potwora. Jak do tego doszło, że posiadał takie względy u papieża, a jego występki uchodziły mu płazem? Kto stał za jego grzechami? Komu zależało na tym, żeby je wyciszyć i aby nigdy nie dotarły do opinii publicznej?

Warto przeczytać! Bardzo dobry reportaż, który jasno stawia sprawę. Niestety ma w sobie jeden minus. Dużo bardziej szczegółowo chciałabym przeczytać o jego codziennym życiu. O tym, co robił. Wysłuchać jego ofiar, którym z szacunku należy się napisanie prawdy czarno na białym. Dlaczego ich listy do głów Kościoła przeszły bez echa? Dlaczego od razu nie wszczęto postępowania? Choć wiadomo było, że Maciel powinien zostać potępiony, to na jego cześć wydawano uroczystości.

Bardzo trudno zrozumieć, jak można było ukrywać prawdę przez te wszystkie lata. Jak bano się pokazać światu, że nie dzieje się dobrze. Ukrywano fakty i starano się całą sprawę wyciszyć. Choć w ich mniemaniu było to tylko rozwlekanie w czasie. Dla zebrania dowodów.

Niesamowicie porusza i bardzo się cieszę, że mogłam ją przeczytać. Otwiera oczy i pozwala zrozumieć techniki działania diabła w ludzkim ciele.

Informacje dodatkowe o Demon w Watykanie:

Wydawnictwo: W.A.B.
Data wydania: 2018-03-14
Kategoria: Literatura faktu, reportaż
Dodał/a opinię: Ksebardo

Zobacz opinie o książce Demon w Watykanie

Kup książkę Demon w Watykanie

W dobrej wierze. Co będzie z Kościołem w XXI wieku?
Franca Giansoldati0
Okładka ksiązki - W dobrej wierze. Co będzie z Kościołem w XXI wieku?

Jak na Kościół wpłynęła abdykacja Benedykta XVI? Co przyniósł pontyfikat Franciszka? Czy w Watykanie istnieje lobby homoseksualne? Jaka będzie nadchodząca...