Dlaczego on mi to robi? Jak poradzić sobie w toksycznym związku

Milczenie Janka trwało zwykle po kilka dni, ale czasami kilka tygodni. Nie wiedziałam, dlaczego tak mnie traktuje. Zaczynałam go błagać, żebyśmy porozmawiali.

Marcin regularnie sprawdzał moją torbę, telefon, wąchał, czy nie pachnę męskimi perfumami. Aby unikać kłótni, przestałam w ogóle wychodzić z domu, nawet do sklepu.

Z czasem wymyślił nową metodę umniejszania mi. Pokazywał mi jakąś kobietę i mówił, że z tą chętnie by się pobawił, bo ma niezły tyłek. Popadłam w obsesję.

Konrad zaczął mnie wyzywać, z czasem robił to coraz częściej. A to od tumana, matoła, a to od debilki, jebanej idiotki, a w końcu nawet głupiej cipy.

Takich historii jest mnóstwo. Ile związków, tyle możliwych scenariuszy. Tych kilka cytatów to tylko namiastka zachowań, jakie zdarzają się w toksycznych relacjach. Ale jeśli którykolwiek z nich wzbudza w tobie emocje podobne do tych, które czujesz na co dzień w związku ze swoim partnerem, mówi to tylko o jednym - jesteś w relacji, która cię niszczy.

Z tą książką:

- nauczysz się rozpoznawać wzorce toksycznych zachowań,

- dowiesz się, dlaczego tak łatwo jest ulec urokowi toksycznej osoby,

- poznasz narzędzia, dzięki którym odzyskasz kontrolę nad swoim życiem.

Pamiętaj, nie jesteś sama. Masz wybór, masz możliwości. Nie bój się i uwierz w swoją moc. Twoje szczęście zależy tylko od ciebie!

Ewa Skrzypczak to doświadczona terapeutka i psycholożka, która odsłania kulisy toksycznych relacji na tiktokowym profilu @ewaskrzypczaktotwojczas. Na co dzień prowadzi terapie w swoim gabinecie.

Informacje dodatkowe o Dlaczego on mi to robi? Jak poradzić sobie w toksycznym związku:

Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2023-08-23
Kategoria: Psychologia

Tagi: psychologia

Kup książkę Dlaczego on mi to robi? Jak poradzić sobie w toksycznym związku

Dlaczego on mi to robi? Jak poradzić sobie w toksycznym związku - opinie o książce

Tak naprawdę prawie każdy z nas pragnie związku pełnego miłości, zrozumienia, wzajemnego wspierania się zarówno wtedy kiedy jest dobrze, jak i wtedy kiedy jest źle. Pragniemy, aby wzajemna fascynacja się nigdy nie wypalała, abyśmy byli zawsze najważniejsi. Czy tak się da? Uwierzcie, da się, jednak należy iść na pewne kompromisy. Jednak to nie o tym chciałam dziś pisać. Nie będzie o pięknej miłości z wzajemnością, a wręcz przeciwnie. Dziś chciałabym poruszyć inne oblicza związków, te toksyczne, kiedy w różny sposób jesteśmy niszczeni przez osobę, która powinna nas chronić. Niestety takich związków jest wiele i większość z nas miała z nimi styczność (nie zawsze to są nasze związki, czasem przyjaciółki, sąsiadki, kogoś z rodziny). Najgorsze są pierwsze kroki, a więc zrozumienie, że nasz związek jest nie taki, jaki być powinien, a następnie wydostanie się z niego. Tym bardziej że często szukamy winy w sobie, to siebie próbujemy zmienić, jednak to nie pomaga. Książka pt.: „Dlaczego on mi to robi? Jak poradzić sobie w toksycznym związku” to pozycja, która nie tylko pozwala otworzyć oczy, kiedy jesteśmy ofiarami, ale również pomóc takiej osobie.

Co dokładnie znajdziemy w książce? Zdecydowanie bardzo dużo. Po pierwsze są historie kobiet, które były w toksycznym związku. Dzięki nim możemy poznać bardzo różne oblicze takich relacji. Przyznam szczerze, że były one mocno emocjonujące, momentami miałam świeczki w oczach. Jednak to tylko niewielka część tego, co w książce jest. Autorka nie tylko pokazuje nam toksyczne związki, ale również dowiadujemy się jak je rozpoznać, jak się przed nimi bronić, jak się z takiego związku wydostać, jak zawalczyć o siebie. Jest tego naprawdę dużo, a wszystko napisane w bardzo ciekawy, a przy tym zrozumiały sposób. Dzięki temu książka naprawdę wciąga, a przy poradnikach nie jest to takie oczywiste.

„Dlaczego on mi to robi? Jak poradzić sobie w toksycznym związku” to książka dla każdego i nie zależnie jak wygląda nasz związek, według mnie warto ją przeczytać.

Recenzja pojawiła się również na moim blogu - Mama, żona - KOBIETA

Avatar użytkownika - w_ksiazkowym_zac
w_ksiazkowym_zac
Przeczytane:2023-09-04, Ocena: 5, Przeczytałam,

Autorka w swojej książce opisała nam że szczególną dokładnością związki toksyczne, dotykając wielu ich aspektów. Temat bardzo drażliwy i ważny w obecnych czasach. Każdy związek cechuje duża indywidualność i ważne jest, aby uświadomić sobie problem, jeżeli taki występuje. Pani Ewa stosuje wiele metod w swojej książce, które działają na jej odbiór. Oprócz historii kobiet, które miały do czynienia z toksykiem, w książce zawarte są również testy, sprawdzające na ile jesteśmy szczęśliwe w obecnym związku, czy partner zaspakaja nasze potrzeby oraz czy występują w nim wzorce toksycznych zachowań. Do tego autorka zawiera bardzo jasne, zrozumiałe i logiczne objaśnienia takich toksycznych relacji. Wszystko po to, aby czytelnik mógł bardziej utożsamić się z tą lekturą i, jeżeli występuje taki problem, uświadomić go sobie. Książka podzielona na dwie części. W pierwszej części zawarty jest szczegółowy opis toksycznych relacji, ich odmiany i rodzaje. Natomiast w drugiej autorka pokazuje jak radzić sobie w takiej sytuacji i jakie podjąć kroki, aby z takiej relacji się wydostać, aby odzyskać radość z życia. Dzięki bogatym zasobom narzędzi (przytoczenie historii kobiet, testy, ćwiczenia, dziennik emocji, wdzięczności czy piramida wartości) autorka stara się nam pomóc uporządkować swoje myśli, emocje i uczucia. Bardzo fajna, ważna książka, która może pomóc wielu osobom, nie tylko kobietom. Myślę, że również mężczyźni mogą doświadczyć takiego związku... Nie pozostaje mi zatem nic innego, jak tylko polecić wam tą książkę!

Avatar użytkownika - PannaPinko
PannaPinko
Przeczytane:2023-09-24, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2023, 26 książek 2023,

Czy kiedykolwiek zastanawiało Cię zachowanie Twojego partnera? Gdzieś w głębi czujesz, że nie tak powinien wyglądać normalny, zdrowy związek? A może masz za sobą interwencję bliskich Ci osób, którzy próbowali wybadać sytuację między Tobą a Twoim mężczyzną? Jeżeli choć na jedno z tych pytań odpowiedziałaś twierdząco, to ta książka jest właśnie dla Ciebie.

Coraz częściej mówi się o toksycznych związkach. Trudno powiedzieć z czego to wynika - czy dopiero współcześnie u ludzi objawiają się tego rodzaju zachowania, czy po prostu wcześniej nie miało to swojej oficjalnej nazwy? Ta tematyka intrygowała mnie od zawsze. Jak zapewne część z Was, również i ja mam za sobą relację, którą dziś określiłabym jako toksyczną. Wtedy nie zdawałam sobie sprawy z tego, że pewne zachowania po prostu nie powinny się objawiać. Cóż, miłość jest ślepa, czyż nie?

Zazwyczaj nie sięgam po poradniki. Może wynika to z faktu, iż kilka razy poszukiwałam pomocy w różnych tematach właśnie w tym gatunku, a otrzymałam właściwie pogadankę, którą równie dobrze mogłabym odkopać z odmętów Internetu. Miałam poczucie, że poradniki zwyczajnie nie są dla mnie, bo nie znajduję w nich odpowiedzi na rodzące się w mojej głowie pytania. Tym razem jednak sięgnęłam po tę pozycję bez najmniejszych wymagań, i proszę - totalnie odpłynęłam. Dlaczego on mi to robi? jest fenomenalna.

W książce otrzymujemy kilka historii, wziętych z życia pewnych kobiet. Podczas lektury pierwsze, co przychodziło mi na myśl, to: "Jak można było tego wszystkiego nie widzieć? Nie zareagować od razu?". Później jednak naszła mnie refleksja, o której pisałam wyżej - miłość jest ślepa. Łudzimy się, że to, jak traktuje nas partner ulegnie zmianie. Potrzeba tylko czasu/lepszych okoliczności/ my musimy starać się bardziej/ musimy się zmienić. Nic bardziej mylnego. Chodzą po tym świecie osoby, które w manipulacji drugą stroną widzą wyłącznie korzyść dla siebie. Nie patrzą na to, jak mocno ranią swoje połówki - grunt, by zawsze była ich racja. By to oni czuli, że są panami w danej relacji. Do tej pory coś mnie ściska na samą myśl o kobietach, które przeszły tak wiele.

To nie tak, że po lekturze tej książki powinnyśmy odchodzić od swoich partnerów po każdej najmniejszej kłótni/ niezgodności w jakimś temacie. Trzeba się w nią wczytać, by nauczyć się rozróżniać pewne zachowania. Sporym ułatwieniem są mini testy, jakie autorka umieściła między kolejnymi historiami. Co więcej, czeka tam na Was także wiele przydatnych informacji czy definicji.

Dlaczego on mi to robi? jest dla mnie sporym, pozytywnym zaskoczeniem. Pozwala (z głową!) rozróżnić, kiedy rzeczywiście może nam grozić związek z osobą toksyczną, a kiedy coś można uznać za naturalne. Do tego czyta się ją niezwykle szybko, a całość napisana jest bardzo przystępnym językiem, dzięki czemu nie gubimy się w ogromie definicji. Zdecydowanie polecam każdemu, kto chce odzyskać spokój ducha.

Avatar użytkownika - martynaaa
martynaaa
Przeczytane:2023-08-23, Ocena: 6, Przeczytałam, 26 książek 2023,

Uważam, że każda z nas powinna zaczerpnąć wiedzy z tego poradnika. Nie jest to tylko książka dla osób, które szukają pomocy, ponieważ są w toksycznym związku. Jest ona dla każdego.

Ja byłam jej bardzo ciekawa, by dowiedzieć się jakie zachowania ma toksyczna osoba, jak mogą one być kierowane do drugiej osoby, czym się przejawiają. Przemoc może być fizyczna i psychiczna, czasami nie zdajemy sobie sprawy, że jesteśmy ofiarą przemocy psychicznej. A ta książka otwiera nam oczy. Przedstawia kobiety, które żyły z toksyczną osobą.

"Nigdy nie pożyczaj mężczyzny od innej kobiety. Jeśli zdradził z tobą, to oszuka też ciebie." ~ Oprah Winfrey

Powtórzę się ostatni raz ... ta pozycja jest bardzo wartościowa. Cytaty, które tutaj dzisiaj przytoczyłam pochodzą z tej książki.

"Jeżeli wóz ciągną dwa konie i jeden z nich ciągnie mocniej, a drugi lżej, to prędzej czy później ten, co ciągnie mocniej się zmęczy i nie pojedzie dalej"

Avatar użytkownika - z_ksiazka_w_plec
z_ksiazka_w_plec
Przeczytane:2023-09-03, Ocena: 6, Przeczytałem,

Wiecie co to syndrom gotowanej żaby? Tak właśnie zachowuje się kobieta w toksycznym związku.

Toksyczna osoba działa na swojego partnera bardzo destrukcyjnie pod względem psychicznym jak i fizycznym. Kłamstwa, wyśpiewanie się, obniżenie poczucia własnej wartości... To tylko niektóre metody jakie stosują osoby toksyczne.

W książce ,,Dlaczego on mi to robi" przedstawione są historie różnych małżeństw. Są to opowieści kobiet, które naprawdę się wydarzyły. Niektóre szokują, a niektóre na pewno mogłaby nie jedna z nas znaleźć u siebie w otoczeniu. Książka posiada również testy, które pomagają rozpoznać czy tkwimy w toksycznym związku jak również wiele porad jak poradzić sobie w takim małżeństwie. Stara się również wyjaśnić skąd biorą się te wszystkie ,,dziwne" zachowania u mężczyzn.

W dalszej części książki znajdują się techniki, dzięki którym nie tylko ochronisz się przed niszczącą potęga słów toksycznego partnera, ale też nauczysz się stawiać opór.

Uważam, że książkę powinna przeczytać każda z nas. Pomimo, że jest poradnikiem, a tego typu książki nie zawsze łatwo się czyta, to ten napisany jest w bardzo przystępny sposób. Jego układ jest tak dopasowany, że można czytać go wybiórczo, chociaż polecam by zapoznać się z nim w całości.

Dodatkowym atutem tej książki są wplecione cytaty, dzięki którym książkę czyta się bardzo przyjemnie pomimo trudnego tematu jaki jest w niej poruszany.