Dni powszednie niepospolitych ludzi i 99 innych felietonów

Wydawnictwo: PIW
Data wydania: 2020-09-01
Kategoria: Publicystyka
ISBN: 978-83-8196-101-1
Liczba stron: 500

Ocena: 0 (0 głosów)

Powyższy tytuł ma charakter jubileuszowy, wybór stu najlepszych felietonów dokonany przez samego Andrzeja Dobosza ukazuje się w dniu 85 urodzin Autora. Andrzeja Dobosza znają wszyscy miłośnicy kultowego filmu Rejs, gdzie zagrał pamiętnego Filozofa. Na koncie ma więcej ról, m.in. u Żuławskiego (Trzecia część nocy), Morgensterna (Trzeba zabić tę miłość), Łomnickiego (Poślizg), a nawet w serialu Stawiam na Tolka Banana.

O tym, że autor że jest  również znakomitym felietonistą, był uczniem Słonimskiego, Kołakowskiego i Kotta, kolegą po piórze (i nie tylko) Herberta, Jana Józefa Lipskiego i Giedroycia, wie już węższa grupa. Tymczasem by uzależnić się od pisarstwa Andrzeja Dobosza, celności spostrzeżeń, rzeczowości (wyrażonej np. informacjami o formacie, grubości i wadze książki), a także złośliwości, którą potrafi niuansować jak skalę szarości – potrzeba niewiele, praktycznie wystarczy przeczytać jego jeden felieton. Którykolwiek. [Na dowód w załączniku znajdą Państwo tekst poświęcony Sartre’owi].

Dobosz, z wykształcenia polonista i filozof, z życiowej konieczności kierownik literacki teatru Ateneum, twórca indeksów książek naukowych i księgarz, publikował m.in. w „Życiu Literackim”, „Literaturze”, „Współczesności”, „Kulturze” (w latach 1974–2009 mieszkał w Paryżu), „Tygodniku Powszechnym” czy „Rzeczpospolitej”. W formie książkowej jego felietonistyczny dorobek dokumentują cztery zbiory: Pustelnik z Krakowskiego Przedmieścia (1993), Generał w bibliotece (2001), Ogrody i śmietniki (2008) oraz Z różnych półek (2014).

Do książki dołączona jest  płyta DVD z wyborem telewizyjnych felietonów Andrzeja Dobosza z cyklów Spis treści i Z pamięci.

Tagi: felietony publicystyka

Kup książkę Dni powszednie niepospolitych ludzi i 99 innych felietonów

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Opinie o książce - Dni powszednie niepospolitych ludzi i 99 innych felietonów

Inne książki autora
Pustelnik z Krakowskiego Przedmieścia
Andrzej Dobosz 0
Okładka ksiązki - Pustelnik z Krakowskiego Przedmieścia

Nowe, uzupełnione wydanie poszukiwanego zbioru felietonów, pisanych od 1951 do 2010 roku; refleksje o przeczytanych książkach, spotkanych ludziach, miejscach...

Z różnych półek
Andrzej Dobosz 0
Okładka ksiązki - Z różnych półek

Czy książki Henryka Sienkiewicza, Mirona Białoszewskiego, Andrzeja Stasiuka, Jerzego Stempowskiego, Jacka Dehnela, Leopolda Tyrmanda, Jarosława Iwaszkiewicza...

Zobacz wszystkie książki tego autora