Z różnych półek

Wydawnictwo: inne
Data wydania: 2014 (data przybliżona)
Kategoria: Publicystyka
ISBN: 978-83-62884-92-6
Liczba stron: 400
Język oryginału: polski

Ocena: 5 (1 głosów)

Czy książki Henryka Sienkiewicza, Mirona Białoszewskiego, Andrzeja Stasiuka, Jerzego Stempowskiego, Jacka Dehnela, Leopolda Tyrmanda, Jarosława Iwaszkiewicza, Marka Nowakowskiego, Tadeusza Różewicza, Zbigniewa Herberta, Witolda Gombrowicza czyta się lepiej w łóżku, czy nad biurkiem? Siedząc albo stojąc? W podróży, gdzieś z dala od domu, czy odwrotnie, w zaciszu pokoju? 

Odpowiedzi na te pytania udziela znany z filmów „Rejs”, „Stawiam na Tolka Banana” i „Ryś” Andrzeja Dobosza, felietonista Polskiego Radia i dziennika „Rzeczpospolita”. Szkice Dobosza są tym cenniejsze, że dotyczą osób, zdarzeń i historii, które autor zna od środka, uczestniczył w nich, przyglądał im się z bliska albo dowiedział się o nich z pierwszej ręki.    

Dobosz tworzy własny gatunek refleksji nad książką. Dokładnie i rzeczowo, czasem tak samo sensualnie opisuje dzieła, ale zarazem nie zawsze i niekoniecznie trzyma się ściśle ich treści – z opisów możemy poznać wymiary, ba, ciężar nawet książki i uwagi typu: „nadaje się do czytania przy biurku”, „nie da się czytać w łóżku”. Pozwala sobie na różne anegdoty, historyjki, aluzje, pozorne odejścia od „aktu lekturowego”. Gdybym był zmuszony do określenia gatunkowo pisarstwa Andrzeja Dobosza o książkach, zapewne próbowałbym szukać terminów w rodzaju: „gawęda o sześciu lekturach”. [Krzysztof Koehler]

Tagi:

Kup książkę Z różnych półek

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Opinie o książce - Z różnych półek

Jak sugeruje tytuł pozycja zawiera wielką ilość recenzji i opinii o książkach przeczytanych i na ogół posiadanych przez autora. To pozycje różnorodne: wspomnienia, słowniki, literatura podróżnicza i historyczna, albumy ze sztuką.
Autor często ma stosunek osobisty do opisywanej książki, znał autora, zetknął się przed laty. Nie waha się być krytycznym wobec np. redaktorów słownika biograficznego, umieszczenia zbędnych szczegółów itd. Często czyni też uwagi co do kontaktu fizycznego z książką, gdyż gruby i ciężki tom nie da się czytać w łóżku, do lektury potrzeba stolika (w zestawieniu na pewno nie spotkamy ebooków jedynie formę tradycyjną, papierową). Często recenzja zawiera skrócone biografie postaci, ale o ile niezwykle losy mniej znanych bohaterów wspomnień mnie zadziwiały, to przytacznie biografii Tuwima ("Tuwim. Wylękniony bluźnierca" M. Urbanka) wydało mi się zbędne.
O przeważającej ilości pozycji dotąd nie słyszałam (ale muszę zgodzić się z zachwytami nad "Kore" i "Katharsis" profesora Szczeklika, które posiadam i się nimi delektuję), sporo tytułów wypisałam, tylko mam obawy, czy zdołam do nich dotrzeć, bo to pozycje trudno dostępne.
Podsumowując, mamy niezłą zachętę do czytania i poszerzania listy lektur na przyszłość.

Link do opinii
Inne książki autora
Dni powszednie niepospolitych ludzi i 99 innych felietonów
Andrzej Dobosz0
Okładka ksiązki - Dni powszednie niepospolitych ludzi i 99 innych felietonów

Powyższy tytuł ma charakter jubileuszowy, wybór stu najlepszych felietonów dokonany przez samego Andrzeja Dobosza ukazuje się w dniu 85 urodzin...

Pustelnik z Krakowskiego Przedmieścia
Andrzej Dobosz0
Okładka ksiązki - Pustelnik z Krakowskiego Przedmieścia

Nowe, uzupełnione wydanie poszukiwanego zbioru felietonów, pisanych od 1951 do 2010 roku; refleksje o przeczytanych książkach, spotkanych ludziach, miejscach...

Zobacz wszystkie książki tego autora