Doktor Jekyll i pan Hyde

Wydawnictwo: Dwie siostry
Data wydania: 2022-01-30

Ponadczasowa opowieść o dwoistości ludzkiej natury w efektownym, nowoczesnym opracowaniu graficznym. Drugi tom w serii ,,Świeżym Okiem", prezentującej bogato i wyraziście zilustrowane wydania klasyki literatury światowej.

Przekleństwo ludzkości polega więc na tym, że dwie sprzeczne natury są ze sobą na wieki złączone. [...] Jak je rozdzielić?

Jaką tajemnicę skrywają odrapane drzwi w ślepej ścianie pewnego ponurego londyńskiego domostwa? I co łączy jego mieszkańca, brutalnego i bezwzględnego Edwarda Hyde'a, z szanowanym londyńskim lekarzem Henrykiem Jekyllem? Gotycka nowela Roberta Louisa Stevensona już od ponad 140 lat wciąga czytelników w mroczne śledztwo rozgrywające się wiktoriańskim Londynie, a zarazem w labirynty ludzkiej psychiki, sprzecznych instynktów i pragnień.

Pierwotnie wydana jako groszowa powieść, szybko stała się bestsellerem, zawładnęła wyobraźnią czytelników i na stałe zapisała się w historii literatury. Doczekała się ponad stu dwudziestu adaptacji filmowych i teatralnych, a interpretowano ją na wiele sposobów - jako literacką zapowiedź psychoanalizy, opowieść o mrocznych impulsach kryjących się w podświadomości, opis patologicznego rozdwojenia jaźni, analizę mechanizmu uzależnienia czy krytykę wiktoriańskiego społeczeństwa. Zarazem jednak jest to klasyczne dzieło literatury grozy i frapująca historia kryminalna, która do dziś nie przestaje zachwycać precyzyjną konstrukcją, psychologiczną przenikliwością i siłą wyrazu.

Ekspresyjne i pełne czarnego humoru ilustracje brazylijskiego artysty Adao Iturrusgaraia, łączące technikę kolażu z estetyką komiksu i pop-artu, nadają tej wciąż inspirującej opowieści nowe, świeże oblicze.

Tagi: bóg

Kup książkę Doktor Jekyll i pan Hyde

Opinie o książce - Doktor Jekyll i pan Hyde

Chociaż dzisiaj motyw przemiany dobrego naukowca w złego potwora przywołuje pewnie jako pierwsze skojarzenie widowiskowej rozróby komiksowego Hulka, to oryginał nie ma w sobie nic ze sztucznych fajerwerków. "Doktor Jekyll i pan Hyde" jest piękną, przepiękną powieścią o ludzkiej naturze.
Taka mała książeczka, a ile cennej treści w sobie zawiera! Warto ją co jakiś czas sobie odświeżyć, ponownie się zachwycić złotymi myślami o ludziach, o nas samych. Autor zagwarantował nam niesamowity klimat i fascynującą klasyczną grozę, która do dziś inspiruje wielu twórców.
Polecam, według mnie to lektura obowiązkowa.

"Kryje się za tym coś jeszcze - mówił do siebie nasz zmartwiony dżentelmen. - Jest tu coś jeszcze,  a ja nie umiem tego nazwać. Dobry Boże, wszak jest w nim coś nieludzkiego! Jakby był człowiekiem pierwotnym albo bazyliszkiem..."

"Doktor Jekyll i pan Hyde" wszyscy gdzieś słyszeli o tej historii, ale mało kto kojarzy ją z książką. Było wiele ekranizacji, wiele filmowych inspiracji, jak udanych to już sprawa drugorzędna.
Robert Louis Stevenson, który napisał "Wyspę Skarbów", "Porwanego za młodu" czy "Czarną strzałę" - stworzył prawdziwy horror - bez istot nadprzyrodzonych i magicznej otoczki.
Człowiek, jako istota o dwoistym charakterze. Z jednej strony człowiek oświecony i żyjący zgodnie z prawem, a z drugiej istota zła, pozbawiona moralności, która niszczy wszystko to, co ta dobra strona ceni.
Książka składa się dziesięciu rozdziałów i Posłowia spod pióra Macieja Szymkiewicza.
Całość to zaledwie 120 stron, które mimo trochę archaicznego języka czyta się znakomicie. Doktor Jekyll to nie tylko wybitny lekarz, to szanowana persona - wywodząca się z znamienitej rodziny. Jest niezwykle prawy i głęboko moralny, w laboratorium chemicznym próbuje znaleźć lek na ludzką agresję. Przyrządzoną miksturę testuje na sobie i tak powołuje do życia Pana Edwarda Hyde-a, swoje kompletne przeciwieństwo. Za dnia dobry człowiek, nocą propagator wolnej woli - złej woli.
A jak to często bywa z tą wolną wolą - może ona sprowadzić nas na manowce.
Mimo tego, że pan Hyde jest drugim obliczem doktora Jekylla noszącym jednak inną fizjonomię, obrazującą jego charakter:

"Otóż pan Hyde okazał się blady i niewysoki, była w nim jakaś fizyczna deformacja, chociaż nie dało się jej wskazać czy nazwać, miał niezbyt przyjemny uśmiech, a do Uttersona odnosił się na przemian nieśmiało i zuchwale, jakby snuł wobec niego mordercze plany; mówił ochryple, półgłosem, czasem zaś jego głos nieco się łamał"

Nowela pochodzi z 1886 roku, a mimo to doskonale wpisuje się w obecny czas. Człowiek nie jest tylko dobry, ani tylko zły - to wydaje się oczywiste. Wszystko zależne jest od tego, które z swoich oblicz karmi i jak je karmi. Powieść Stevensona uznawana jest za portret psychopatologicznej podwójnej osobowości (jak podaje okładka) - nie wiem czy tylko...
Na 120 stronach mamy pytanie o istotę zła i mamy też odpowiedź - człowiek.
Doktor Jekyll chciał uleczyć ludzkość z agresji, a uzyskał coś zupełnie przeciwnego, ucieleśnienie najgorszych myśli, do tego kompletnie pozbawione empatii.

"Owa istota, którą dobyłem z własnej duszy i słałem w świat, by folgowała swym żądzom, okazała się wcieleniem podłości i najgorszego łajdactwa."

Być może to jest właśnie istota człowieczeństwa? Równowaga między obiema naturami, akceptacja dwoistości i świadomy wybór, tego kim chcemy być.

"Gdy alkoholik zmaga się rozumowo z nałogiem, niezwykle rzadko zdaje sobie sprawę, jak groźna jest bestia, którą wyzwala w swoim ciele. (...)
Mój demon, długo trzymany w klatce, z rykiem wyrwał się na wolność."

"Wszystkie ludzkie istoty okazują się nam jako mieszanka cech dobrych i złych..."

Książkę czyta się błyskawicznie, mały rozmiar, ale jakże ciekawy styl prowadzenia narracji. Zrozumiale, przyjemnie, wciągająco, tylko z ledwo dostrzegalną archaiczną nutą. Fantastycznie jest wracać do klasyki horroru, a w tym przypadku pierwowzoru licznych filmów i powieści odwołujących się do psychologicznych aspektów. Od zawsze człowiek dociekał, co składa się na osobowość, w jakim stopniu determinują go geny, jak bardzo zależy od układu sił dobrych i złych pierwiastków. Dziesięć króciutkich rozdziałów prowadzi po zajmującym scenariuszu zdarzeń, równocześnie skłaniając do przemyśleń odnośnie natury człowieka, a zwłaszcza jej mrocznych zakamarków. Jak to możliwe, że można wykazywać się silnym usposobieniem, podążającym za ogólnie akceptowaną hierarchią wartości, a jednocześnie być słabym i skłonnym do okrutnych czynów? Co decyduje o mieszance tych elementów, w jakich warunkach się równoważą, a kiedy jeden z nich przejmuje ster?

Dwoista natura człowieka, trudna do interpretowania, niełatwa do zrozumienia, wymykająca się rozumowemu pojmowaniu, prawom nauki, zdobyczom psychologii. A jednak wciąż powszechne jest pragnienie jej poznania, dotarcia do istoty człowieczeństwa, potwierdzenia szczególnych cech gatunku ludzkiego, czy wykorzystania tej wiedzy w społecznej komunikacji. Henry Jekyll, szanowany doktor praw i medycyny, pozyskuje w pracowni chemicznej eliksir umożliwiający wyselekcjonowanie zła z psychiki, tworzy Edwarda Hyde, cień człowieka o zdeformowanej aparycji i morderczych instynktach. Scenariusz zdarzeń poznajemy z perspektywy Gabriela Johna Uttersona, prawnika, przyjaciela Jekylla, a dopiero pod koniec noweli autor oddaje głos kluczowej postaci. Bardzo cenię i lubię ten prawzór thrillerów psychologicznych, delikatnie oddziałujący na wyobraźnię czytelnika, ale frapująco drażniący refleksyjną duszę każdego z nas. Gdzie faktycznie przebiega granica między dobrem a złem? Do czego jesteśmy w stanie posunąć się w złych działaniach, aby poznać samego siebie i nam podobnych? Dlaczego tak trudno pogodzić się z niejednoznacznością mentalności? Czy trzeba za wszelką cenę łapać ją w odgórne szablony?

bookendorfina.pl

Klasyka,  jednak czyta się ją bardzo dobrze. Historia wciągająca, opisana w nieco inny sposób niż  myślałam. Samo zakończenie także inne niż się spodziewałam.  Generalnie polecam.

Po Snergu musiałem się otrząsnąć, a że "Krzyk Persefony" do mnie nie trafił, sięgnąłem po klasykę, którą zapewne większość zna raczej z telewizji i kina, niż z samej powieści - a sam autor kojarzony jest raczej z przygodową "Wyspą skarbów". Z ust Uttersona poznajemy relację z przedziwnej historii Doktora Jekylla. Utterson, spacerując z kuzynem Enfieldem, widzi przedziwny, mroczny dom, wyraźnie wyróżniający się na tle zadbanej ulicy. Kuzyn Richard opowiada mu dziwne i strasznezdarzenie, którego był świadkiem, a którego sprawca skrył się właśnie za tymi drzwiami. To dopiero początek przedziwnej relacji o odrażającym Mr Hydzie - choć nie wiadomo, co tą odrazę powoduje. Manichejska postać Jekylla i Hyde'a tak już wrosła w kulturę masową, że każdy zna motyw dobrego doktora i jego okrutnego, złego oblicza. Czytając znamy więc niejako ramy, w jakich będziemy się obracać. Zaskoczeniem dla mnie była tu forma - wszystko jest tu relacją, jeżeli nie z drugiej ręki, to spisaną w formie listu bądź spowiedzi. Ciekawa jest też kumulująca się groza w postaci niepojętego zła, niezrozumiałego dla oświeconych, cywilizowanych ludzi. Hyde, czyli czyste zło wyekstrahowane z dwoistego Jekylla burzy normy, przekracza granice, ale jego witalność, swoboda i pewność siebie kusi i uzależnia doktora. Kulminacyjne wyznanie Jekylla, odkrywające szczegóły przemiany i obnażające potworną rzeczywistość - że obaj są tą samą osobą, jest okropne i nie do zniesienia dla racjonalnego umysłu. Nikt nie jest w stanie sobie tego wyobrazić, a tym bardziej się tego domyślić - stąd też wszelkie próby Uttersona i Lanyona, przyjaciół Jekylla, są skazane na porażkę. Jak próbować pomóc, skoro nie zna się natury problemu? Tymczasem on istnieje i poszerza swe działanie - co doprowadza do przerażenia kamerdynera Poole'a, służbę, nawet niegodziwa i obojętna wobec występku gosposia najęta do opieki nad mieszkaniem Hyde'a krzyczy z ulgą "Nareszcie na czymś wpadł!" Dodatkowo piękny jest język, taki elegancki i dostojny. Niestety w tłumaczeniu pojawił się mój "ulubiony" CIĘŻKI ORZECH DO ZGRYZIENIA. Wbrew okładce, niewielki tomik zawiera jeszcze opowiadanie "Hiena cmentarna", odkrywające mroczną tajemnicę z przeszłości, osnute wokół wątków kradzieży ciał z cmentarzy na potrzeby uczelni medycznych (co przybliżał m.in. film "Burke i Hare").
"Doktor Jekyll i pan Hyde" byłoby niezwykle intrygującym opowiadaniem, gdyby nie fakt, iż sekret łączący obu tytułowych panów jest powszechnie znany. Tymczasem w książce tajemnica wzmaga się w miarę przewracanych kartek, dotatkowo w otoczeniu mgły XIX-wiecznego Londynu, co wzmaga grozę opowieści. Robert Louis Stevenson mistrzowsko pokazuje świat, w którym honor i dobre imię nieskalane jakimkolwiek nagannym zachowaniem są podstawą funcjonowania w społeczeństwie. Dowodzi, jak wpojone rygorystyczne moralne i społeczne zasady oraz jednocześnie mocno tłumione intensywne emocje negatywnie wpływają na psychikę ludzką. Pamiętajmy o tym! Polecam. Daj się poprowadzić mrocznymi zakątkami miasta, by spojrzeć w mroczne zakamarki ludzkiej duszy.
Avatar użytkownika - Olena
Olena
Przeczytane:2015-01-01,
Świetnie napisana i bardzo wciągająca, uroczo anachroniczna historyjka. Czasem warto odgrzebać klasykę.
Avatar użytkownika - ewazub
ewazub
Przeczytane:2013-07-09,
Skłaniająca do refleksji opowieść o doktorze Jekyllu, naukowcu, który wbrew prawom natury eksperymentuje z ludzkim życiem. Odkrywa mianowicie specyfik pozwalający mu na przemianę w Hyde'a - typa spod ciemnej gwiazdy. Czy przyjaciołom uda się uratować szanowanego doktora zanim jego ciałem i duszą zawładnie Hyde? Dramatyzm powieści polega na walce dobra ze złem, które jest udziałem każdego z nas. Genialne dzieło Stevensona, który przed zbliżającym się XX w. tworzył z myślą i nadzieją na olbrzymie zmiany w medycynie, gospodarce, wynalazkach...
Avatar użytkownika - NaturaLapsea
NaturaLapsea
Przeczytane:2022-04-01, Ocena: 3, Przeczytałem, 52 książki 2022,

Dr. Jekyll i pan Hyde to postać (postacie?), goszczące w popkulturze od wielu lat. Powstała spora liczba filmów i parodii. Co ciekawe ten portret psychopatologii i podwójnej osobowości jest nagminnie wykorzystywany w kreskówkach (m.in. Kacze opowieści, Zwariowane melodie, czy Scooby-Doo). Straszne jest to, że ta nowela jest nadal aktualna (pomijam niesłabnącą fascynację niezbadanego zjawiska osobowości mnogich). To aktualna krytyka tłumienia w sobie, ukrywania za maską, tego co zżera od wewnątrz i wyzwala się w najmniej oczekiwanym momencie. Czy każdy znać kryje w sobie zło w czystej postaci?

Avatar użytkownika - Justyna641
Justyna641
Przeczytane:2021-10-17, Ocena: 5, Przeczytałam,

Klasyk literatury. Opowieść o dwoistości ludzkiej natury, bo każdy z nas ma w sobie (w różnych proporcjach) dobro i zło. Autor pokazuje, co się dzieje, gdy to zło w nas zaczyna zaczyna dominować nad dobrem i wymykać się spod kontroli.
Niewielka objętościowo, ale bardzo ciekawa książka. Każdy powinien ją przeczytać. Polecam.

Genialne opowiadanie psychologiczne.

Avatar użytkownika - vaapu
vaapu
Przeczytane:2019-04-22, Ocena: 4, Przeczytałam,

Wyjątkowo trudna w ocenie książka. Z jednej strony ciekawie napisana i czyta się ją z przyjemnością.  Z drugiej - stosunkowo mało tu treści, która zresztą jest tak znana, że o zaskoczeniach mowy być nie może.

Avatar użytkownika - blackolszi
blackolszi
Przeczytane:2018-05-07, Ocena: 4, Przeczytałam,

Taka tam nowelka, którą wypada znać. W klasycznym stylu, klasycznie napisana. Może nie jest jakaś super przerażająca i nie ma tam elementów "strasznych", jednak mimo wszystko wciąga. Najciekawszy fragment to oczywiście wyznanie doktora Jekylla na sam koniec książki, jednak była na tyle krótka, że inne wątki i rozważania nie nużyły czytelnika.

The Strange Case of Dr Jekyll and Mr Hyde and Other Tales of Terror
Robert Louis Stevenson0
Okładka ksiązki - The Strange Case of Dr Jekyll and Mr Hyde and Other Tales of Terror

Published as a ‘shilling shocker’, Robert Louis Stevenson’s dark psychological fantasy gave birth to the idea of the split personality. The story of respectable...

Doktor Jekyll i pan Hyde
Robert Louis Stevenson0
Okładka ksiązki - Doktor Jekyll i pan Hyde

Fascynująca opowieść o dwoistości ludzkiej natury. Doktor Jekyll - wybitny naukowiec - jest przeświadczony, że każdy człowiek nosi w sobie dwa przeciwstawne...

Szpiedzy i sufrażystki
Krzysztof Beśka