Domek dla lalek

Mroczna i nastrojowa powieść Davida Hewsona, znanego polskiemu czytelnikowi z rozgrywającej się w mglistej Kopenhadze serii Dochodzenie. Tym razem rzecz dzieje się Amsterdamie, gdzie zaginęła Anneliese, szesnastoletnia córka policjanta Pietera Vosa. Poszukiwania nie dały żadnych rezultatów. Ostatecznie porzucił on pracę w policji i zamieszkał na łodzi w Jordaanie, barwnej dzielnicy Amsterdamu. Zdruzgotany, regularnie wyprawia się do Rijksmuseum, gdzie godzinami wpatruje się w domek dla lalek – w tajemniczy sposób powiązany ze sprawą zniknięcia jego córki. Właśnie tutaj pewnego dnia spotyka się z Laurą Bakker, osobliwą policjantką z niewielkiego prowincjonalnego miasta, która powiadamia go o zaginięciu córki ważnego amsterdamskiego polityka. Okoliczności zniknięcia nastoletniej Kati Prins bardzo przypominają sprawę jego córki. Właczajac się w śledztwo ma nadzieję, że cudem znajdzie wskazówkę prowadzącą do wyjaśnienia sprawy córki Pracując na swoimi powieściami, Hewson spędza dużo czasu w miastach, w których zamierza osadzić swoich bohaterów, dzięki czemu świetnie oddaje ich atmosferę i specyfikę.

Informacje dodatkowe o Domek dla lalek:

Wydawnictwo: Marginesy
Data wydania: 2015-02-18
Tytuł oryginału: The House of Dolls
Tłumaczenie: Ewa Penksyk-Kluczkowska

Kup książkę Domek dla lalek

Domek dla lalek - opinie o książce

Avatar użytkownika - danonk
danonk
Przeczytane:2015-06-10, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2015, e-booki,
Bardzo dobry kryminał, którego akcja toczy się w Amsterdamie. Bardzo dobre tempo, zwroty akcji niezłe psychologiczne tło.
Avatar użytkownika - mag-maggie
mag-maggie
Przeczytane:2015-04-11, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 ksiązki 2015,
Tak, kryminały Hewsona podobają mi się, trzeba się przyznać. Tym razem akcja toczy się w Amsterdamie, ale miasto nie odgrywa tu większej roli, może tylko podkreślone jest oblicze tej metropolii jako miasta czerwonych latarni i wszechobecnych narkotyków, zwłaszcza tych dozwolonych tam. Główny bohater, Vos odszedł z policji, bo nie rozwiązał sprawy porwania własnego dziecka. Pojawia się jednak zbrodnia, która nawiązuje do sprawy sprzed lat. Vos nie chce wracać do pracy, ale sprawa, a zwłaszcza ludzie chcą, żeby wrócił. Nie wiem, dlaczego kryminały Hewsona mnie wciągają, może przez styl pisania, język, ale i historie są ciekawe.

David Hewson kojarzy mi się przede wszystkim z serią „The Killing”. Uwielbiam „Killing”, uwielbiam Sarah i jej okropne swetry, ale… Ale przecież ta seria jest pisana na podstawie duńskiego scenariusza filmowego. Ile więc w tym talentu autora, a ile inwencji twórczej scenarzystów? Żeby się przekonać, sięgnęłam po „Domek dla lalek”.

Trzy lata temu zniknęła szesnastoletnia córka Pietera Vosa, amsterdamskiego policjanta. Do dziś nie wiadomo gdzie jest i czy w ogóle jest. Vos  - jak można się domyślić- odchodzi ze służby. Wraca do niej kiedy znika kolejna nastolatka. Co gorsze, znika w podobny sposób jak jego córka. Policyjne psy ruszają dalej tym tropem… Wydawałoby się, że schemat, że to już było, że nic nowego. Ale to  jest kapitalnie napisane. Zagadki piętrzą się jedna po drugiej, znowu mamy wielką politykę (chyba znak rozpoznawczy książek Hewsona), akcja pędzi do przodu szybciej niż holenderski rower z górki.  I do samego końca naprawdę nie wiadomo o co w tym wszystkim chodzi… A chodzi o to, że Hewson potrafi wymyśleć inteligentną intrygę i jeszcze inteligentniej doprowadzić ją do końca.

Avatar użytkownika - selwka
selwka
Przeczytane:2017-03-26, Ocena: 5, Przeczytałam,
Pora na śmierć
David Hewson0
Okładka ksiązki - Pora na śmierć

Rzym, upalne lato, puste ulice. Sara Farnese siedzi w Bibliotece Watykańskiej i czyta starożytną książkę kucharską. Podchodzi do niej mężczyzna z wypchaną...

Dochodzenie III
David Hewson0
Okładka ksiązki - Dochodzenie III

Sarah Lund ma poprowadzić trudne śledztwo w sprawie szczątków znalezionych w kopenhaskim porcie, tymczasem nie może się już doczekać awansu i przeniesienia...