Dopasowani

Data wydania: 2017-10-11
Tytuł oryginału: The One aka A Thousand Small Explosions
Język oryginału: angielski
Tłumaczenie: Maciej Grabski, Maria Grabska-Ryńska

Jak daleko się posuniesz, by znaleźć miłość?

Od czasu, gdy naukowcy odkryli, że każdy człowiek posiada gen, który dzieli tylko z jedną osobą na całym świecie, miliony ludzi zdecydowały się na badania DNA, aby znaleźć idealnego partnera. Oto pięć kolejnych osób znajduje swoje drugie połówki. Okazuje się jednak, że perfekcyjnie dopasowane bratnie dusze, które wskazały testy genetyczne mają swoje sekrety. Niektóre szokujące a nawet bardzo niebezpieczne...

źródło opisu: Oficjalna strona internetowa Wydawnictwa Książnica

Kup książkę Dopasowani

Opinie o książce - Dopasowani

Avatar użytkownika - kryminalnatalerz
kryminalnatalerz
Przeczytane:2021-06-01, Ocena: 5, Przeczytałam,

W marcu 2021 na Netflixie pojawia się ekranizacja książki Johna Marrsa z 2017 roku pt. „Dopasowani”. Z tej okazji najpierw sięgnęłam po oryginał, później po serial i obydwa źródła mnie usatysfakcjonowały, choć ze sobą nie mają wiele wspólnego – jedynie główne założenie, że istnieje gen odpowiedzialny za dopasowanie idealnej połówki, partnera na całe życie, który został stworzony po to, by finalnie z nami się połączyć i wieść szczęśliwe życie. W książce piątka bohaterów właśnie znalazło w ten sposób miłość. Każdy z nich jest inny, każdy chce czego innego, jednak każdy w tym momencie znalazł swoje idealne dopasowanie. Jest Ellie, która od lat poświęcała się wyłącznie pracy, Mandy, której dopasowanie rozbiło poprzedni związek, Nick, który zaraz ma się żenić, a nawet Christopher – seryjny morderca. Każdy znajduje miłość. Jak to uczucie ich zmieni? Do jakich decyzji ich popchnie? Ta pewność, że wskazana osoba jest jedyna, idealna, specjalna dla nich?  No i co z tymi, którzy swojego dopasowania nie potrafią znaleźć? Książka na pewno porusza wiele ciekawych zagadnień dotyczących miłości, partnerstwa i związanych z tym wyborów. Akcja jest dosyć dynamiczna, rozdziały krótkie przedstawione naprzemiennie przez piątkę bohaterów. Sporo jest tu też zwrotów akcji i cliffhangerów, które sprawiają, że ciężko ją odłożyć. Poprzez połączenie nauki z tą wyśnioną miłością, która sięga czasów Adama i Ewy, a i aktualnego postępu technologii, dostajemy coś, co w sumie wydaje się dosyć prawdopodobnie i cóż, w pewnych aspektach dosyć przerażające. Nie można książce odmówić – to naprawdę dobry thriller, który prócz napięcia, wzbudza w czytelniku masę innych emocji! Polecam :) Serial też, ale nie jako ekranizację, a osobną produkcję.

Avatar użytkownika - Tatiaszaaleksiej
Tatiaszaaleksiej
Przeczytane:2021-05-17, Ocena: 5, Przeczytałam,

„Jak daleko się posuniesz, by znaleźć miłość?”

Naukowcy odkryli, że każdy człowiek posiada gen idealnie dopasowany do jednej, zupełnie obcej osoby. Ludzie chcąc w znaleźć swoją drugą połówkę decydują się na badanie DNA. Ma im to pomóc w znalezieniu partnera idealnego. Pięć przypadkowych osób, aby odnaleźć swojego dopasowanego partnera, przeprowadza test na jednym z portali randkowych. Niestety nie wszystko przebiega tak jak dowodzili naukowcy. Dopasowane do siebie osoby skrywają głęboko ukryte tajemnice. Nie wszystko jest takie jak się początkowo wydawało…

Czy geny mają jakikolwiek wpływ na nasze życie uczuciowe? Kto z nas nie chciałby być w pełni szczęśliwy? Akcja powieści toczy się dynamicznie, intryguje i wzbudza nerwowe napięcie. Niesamowity, zaskakujący pomysł na fabułę, dopracowany w każdym szczególe i idealnie przeprowadzony. Styl autora jest lekki, płynny, barwny, wnikliwy. Czuć szczerość i intensywność opowiedzianej historii, autor ani na chwilę nie daje czytelnikowi odsapnąć. Krótkie rozdziały, ukazują na zmianę losy naszych bohaterów, których łączy skorzystanie z usług portalu randkowego. A ci rewelacyjnie, wyraziście, barwnie ukazani, to zwykli ludzie diametralnie różniący się od siebie. Ich psychologiczne portrety wyraźnie naznaczone, każdy z nich ma swoją historię.

Napięcie wzrasta w miarę czytania, a stopniowo odkrywane mroczne tajemnice, dodatkowo potęgują to wrażenie. Ogromne wrażenia i emocje towarzyszą nam nieustannie. Trudne decyzje, od których nie ma już odwrotu i ich tragiczne konsekwencje. Czy bylibyśmy w stanie porzucić dotychczasowego partnera, z którym tworzymy szczęśliwy związek, bo system tak zdecydował? Nasza orientacja jest taka a nie inna, ale system radzi spróbować czegoś innego, podejmiemy taką próbę?

Powieść, która całkowicie przykuwa uwagę, trudno się od niej oderwać. Rewelacyjnie skonstruowany thriller psychologiczny, wszystkie wątki do siebie idealnie pasują, tworząc rewelacyjną całość Do samego końca nie jest wiadomo, jakie będzie zakończenie...

Czy idealna poło?wka istnieje?Co zrobic?,aby na nia? trafic??
Bohaterowie s?wietnego thrillera psychologicznego DOPASOWANI poczuja?,a takz?e poznaja? tego wszystkiego słodko-gorzki smak.Bowiem,szcze?s?liwe i spokoje z?ycie,jakie dota?d wiedli zmieni sie? w sposo?b nieodwracalny.A to wszytko przez jeden,popularny portal randkowy,kto?ry gwarantuje dobranie idealnego partnera.Partnera na całe z?ycie.Bowiem,dzie?ki niezwodnemu testowi genetycznemu be?da? mieli oni szanse? go poznac?.Bo kto nie chciałby byc? w szcze?s?liwym i perfekcyjnym zwia?zku?
Historia zwykłych ludzi,kto?ra odsłania przed nami ich mroczne sekrety.Cała fabula została bardzo dobrze przemys?lana i przeprowadzona.Akcja z pocza?tku wydaje sie? byc? prosta i niewinna,po czym z kaz?da? nowa? odsłona? dotycza?ca? z?ycia danej postaci nabiera ona przyspieszonego tempa.Tempa,od kto?rego nie sposo?b sie? uwolnic?,gdyz? napie?cie stale ros?nie a z kaz?da? kolejną chwila? niepoko?j wzrastał coraz bardziej.
DOPASOWANI @johnmarrs.author to intryguja?cy thriller,wobec kto?rego nie sposo?b przejs?c? oboje?tnie.Autor s?wietnie ukazał w nim wszystkie ludzie aspekty.Ogromu emocji i wraz?en? ro?wniez? tu nie zabraknie.Kaz?da podje?ta przez bohatero?w decyzja,kaz?dy ich najmniejszy wybo?r be?dzie miał tragiczne konsekwencje.Dodatkowo wyste?puja?ce tu postacie sa? niezwykle wyraziste i realistyczne,dzie?ki czemu ta? historie? s?ledzimy z zapartym tchem.Wszystkie jej wa?tki idealnie do siebie pasuja? i tworza? logiczna?,choc? przeraz?aja?ca? w skutkach całos?c?.Naprawde? była ta wcia?gaja?ca historia.Teraz musze? obejrzec? serial.Czy be?dzie tak samo dobry?To sie? okaz?e.
@publicat_sa #wydawnictwoksiążnica
7.75/10?

A ty już znalazłaś/znalazłeś swoją drugą połówkę? Jeśli nie i nadal nie wiesz, gdzie znaleźć miłość, to z pomocą przyjdzie ci Mandy, Christopher, Jade, Ellie oraz Nick, a żeby jeszcze lepiej to ująć, książka "Dopasowani".

Badania genetyczne to przyszłość naszego świata. Czemu by więc nie wykorzystać badań DNA do tworzenia idealnych par, które będą jak dwie połówki jabłka? Po co się męczyć, szukać na siłę, gdy tuż za monitorem komputera znajduje się ktoś, kto jest dla ciebie stworzony? Tak samo myśleli bohaterowie tego świetnego thrillera. Okazuje się jednak, że poza kodem genetycznym istnieją jeszcze żywi ludzie, którzy czują, popełniają błędy i skrywają mroczne tajemnice. Idealnie wyglądające soczyste jabłko też może w swym wnętrzu ukrywać robaka.

Najlepszym wątkiem tej książki jest wkradanie się w umysł wszystkich sparowanych osób. Tak mocno wierzą w genetyczne połączenie, że zachowują się niewspółmiernie do rzeczywistości. Racjonalność schodzi na dalszy plan. Kreacja tych wszystkich postaci głównych, jak i drugoplanowych jest genialna. To jednak nie wszystko, bo w środku odkryłam coś, czego nie znalazłam na okładce i to już przy pierwszych stronach. Jestem bardzo pozytywnie zaskoczona tą pozycją i bardzo zachęcam, żebyście spróbowali. Lekkie pióro, krótkie rozdziały, stale rosnące napięcie sprawiają, że czyta się ją jednym tchem. Cały aspekt psychologiczny parowania genetycznego jest totalnie realny. Jednocześnie John Marrs odkrywa przed nami tajniki ludzkiego umysłu. Pokazuje nam, jak w rzeczywistości potrafi działać nasz mózg i jaki wpływ na niego ma zewnętrzna manipulacja.
Dziękuję @publicat_sa za egzemplarz.

Avatar użytkownika - eufemcia
eufemcia
Przeczytane:2021-03-15, Ocena: 5, Przeczytałem, Mam,

Dziś kilka słów o książce "Dopasowani", którą miałam przyjemność ostatnio przeczytać. Na początku powiem Wam, że nie miałam co do niej jakichś ogromnych oczekiwań, bo fakt- opis brzmiał bardzo ciekawie, ale tak naprawdę jeszcze dwa tygodnie temu nie miałam pojęcia o jej istnieniu. Nie widziałam żadnej recenzji, żadnego zdjęcia, żadnego postu dotyczącego tego thrillera i szczerze mówiąc, bardzo się dziwię, bo...
Co to była za książka! Naprawdę wow! Niesamowicie wciągająca już od samego początku, a na dodatek trzymająca w napięciu i niepewności! Poznajemy historię kilku, pozornie niezwiązanych ze sobą osób, których jednak łączy jedna, ważna rzecz, a mianowicie - portal znajdzswojadrugapolowke.com. Od którego tak naprawdę wszystko się zaczęło... Czy znalezienie tej jednej, jedynej osoby na całym świecie, która będzie Twoją idealną, drugą połówką, dobraną genetycznie, jest możliwe? A co jeśli ta osoba będzie mieszkać na drugim końcu świata? Co jeśli będzie 20 lat młodsza lub starsza? I co najgorsze- co jeśli wcale nie poczujecie tego "czegoś"?
Musicie wiedzieć, że tu naprawdę każdy wątek był ogromnie intrygujący, ale zarazem... dziwny. Panowało tu jakieś niewyjaśnione napięcie, jakby nie do końca czysta atmosfera. Coś, co zmuszało nas do myślenia, nie dając spokoju. Ciągle chciałam wiedzieć więcej i więcej! Niewątpliwie ciekawym wątkiem były wydarzenia z perspektywy Christophera, które zdecydowanie przerażały (musiałam raz pominąć parę linijek, przyznaje się)!
Jestem pod wrażeniem całej tej historii i przede wszystkim pomysłu na nią! Po przeczytaniu mam ogromną ochotę na serial

Kup książkę Dopasowani

Co się skrywa między nami?
John Marrs 0
Okładka ksiązki - Co się skrywa między nami?

Ten thriller to prawdziwe wyzwanie! Gdy zaczynasz się domyślać, co jest grane, Marrs wywraca wszystko do góry nogami! Mroczna i szokująca opowieść...

Orkiestra z Auschwitz
Informacja zwrotna
Uważaj, czego pragniesz
Anna Szafrańska
Uważaj, czego pragniesz
Co zrobić z tą chmurą smogu?
Małgorzata Ogonowska; Artur Rogoś
Co zrobić z tą chmurą smogu?
Przyjdę, gdy zaśniesz
Agnieszka Lingas-Łoniewska