Doppelgänger. Sobowtór

Ocena: 5.25 (4 głosów)

Szpiegowska powieść inspirowana historią jednego z najsłynniejszych agentów specjalnych PRL, który ukradł cudzą tożsamość, budując na tym fałszywe relacje i swoją karierę wywiadowczą.

Hans zjawia się w Strasburgu na przełomie lat 70. i 80. i wkracza w życie rodziny Steinerów jako odnaleziony po trzydziestu latach syn. Jego historia brzmi przekonująco: zaraz po wojnie został oddany w Polsce do adopcji i dopiero niedawno poznał prawdę o sobie.

Dzięki protekcji wuja Hans znajduje pracę w Parlamencie Europejskim, zakochuje się i urządza sobie nowe wygodne życie na ,,zgniłym" Zachodzie. Siermiężny i opresyjny PRL wydaje się już tylko odległym wspomnieniem.

Ale to właśnie tam i w tym samym czasie niejaki Jan Bitner z Sopotu, dowiaduje się, że jako dziecko został adoptowany, a jego biologicznymi rodzicami byli radziecki oficer i Niemka, którą po wojnie wysiedlono z Polski. Od tego momentu Jan za wszelką ceną próbuje rozwikłać zagadkę swojego pochodzenia.

Równoległe życiorysy Hansa i Jana zaczynają zbliżać się do siebie, gdy pierwszy z nich prowadzi niebezpieczną wywiadowczą grę, a drugi odkrywając swoją tożsamość staje się śmiertelnym zagrożeniem nie tylko dla swojego ,,sobowtóra", ale i dla samego siebie.

Film pod tym samym tytułem w reżyserii Jana Holoubka w gwiazdorskiej, międzynarodowej obsadzie, w kinach od 29 września.

Informacje dodatkowe o Doppelgänger. Sobowtór:

Wydawnictwo: Agora
Data wydania: 2023-08-23
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 9788326841071
Liczba stron: 336

Tagi: Współczesna proza literacka

więcej

Kup książkę Doppelgänger. Sobowtór

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Doppelgänger. Sobowtór - opinie o książce

Tym razem pozwoliłam sobie na powrót do lat osiemdziesiątych. To właśnie wtedy działo się w naszym kraju sporo i to właśnie w tym okresie osadzono fabułę tej książki.

 

Jan i Hans, połączeni tożsamością, którą jeden ukradł drugiemu. Na kłamstwie Hans buduje swój życiorys, a Jan zaczyna się bić z myślami kim rzeczywiście jest. Ich losy nieubłaganie zaczynają się do siebie zbliżać, a to okazuje się być niebezpieczne dla każdego z nich. Czy z tego starcia ktoś wyjdzie zwycięsko?

 

Ta szpiegowska powieść nie jest dokumentem, jednak to rzeczywistość była inspiracją. W czasach PRL-u agenci nie raz budowali swoje życiorysy na bazie cudzej tożsamości.

 

Powieść niezwykle, że tak powiem ,,zgrabna". Oprócz dawki szpiegostwa i sensacji, mamy tu niezły ładunek warstwy obyczajowej. Dla mnie to było dodatkowym atutem. Jest napięcie, jest wartka akcja, no i nie zabrakło zaskoczenia. Jednym słowem znalazło się w tej powieści wszystko to co gwarantuje doskonałą rozrywkę miłośnikom powieści szpiegowskiej, ale nie tylko

Link do opinii

,,Każdy dzień sprawiał, że coraz mniej pamiętał siebie z wtedy. Był teraz kimś, mającym przed sobą jasno określony cel, kto udowodnił, że potrafi dopasować się do nowych warunków i zareagować stosownie do okoliczności."

 

Literatura szpiegowska od dawna zachwyca czytelników swoją zdolnością do zakręcania historii i ukrywania tajemnic w gąszczu intryg. W tej fascynującej powieści czytelnik jest zaproszony w świat dwóch mężczyzn, których życiorysy splatają się na tle geopolitycznych napięć i międzynarodowych intryg.

 

Niezwykła siła tej powieści tkwi w zdolności autorów do budowania napięcia i trzymania czytelnika w napięciu. Fabuła rozwija się z hipnotyzującą prędkością, odkrywając kolejne tajemnice i intrygi. To literacka uczta, która nie pozwala oderwać się od lektury.

 

Okres przełomu lat 70. I 80. W Europie to doskonale wybrane tło dla tej opowieści. Napięcia między blokami wschodnim i zachodnim dodają głębi opowieści i wpływają na losy bohaterów. To nie tylko tło historyczne, ale istotny element wpływający na fabułę.

 

Język użyty w tej powieści jest po prostu znakomity. Autorzy potrafią malować obrazy słowami, tworząc atmosferę, która przenosi nas w czas i przestrzeń. Ich zdolność do budowania postaci i emocji jest niezwykła. Nawet bez szczegółowego opisu bohaterów, możemy wczuć się w ich historie i przeżycia.

 

,,Doppelganger. Sobowtór" stawia ważne pytania o tożsamość, tożsamość kulturową i narodową, prawdę i kłamstwo. Czy tożsamość może być tak łatwo manipulowana i zastępowana fałszywymi relacjami? Jakie są konsekwencje kłamstwa i prawdy, gdy splatają się w skomplikowany węzeł?

 

Ta powieść to nie tylko emocjonująca opowieść szpiegowska. To głębokie rozważanie o naturze tożsamości i wpływie przeszłości na teraźniejszość. To lektura, która nie tylko zabiera czytelnika w niezapomnianą podróż przez świat intryg i tożsamości, ale także skłania do głębszych refleksji.

 

Pokuszę się o stwierdzenie, że to pozycja obowiązkowa dla miłośników literatury szpiegowskiej, a także dla tych, którzy poszukują literackich wyzwań. To opowieść o tajemnicach, emocjach i zagadkach, która zostawia czytelnika z wrażeniem, że właśnie przeżył niezapomnianą podróż przez świat intryg i tożsamości.

 

 

Link do opinii
Avatar użytkownika - Zabkowa
Zabkowa
Przeczytane:2023-08-28, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,
Recenzje miesiąca
Księga zaklęć
Agnieszka Rautman-Szczepańska
Księga zaklęć
Strach ze strychu
Radek Jakubiak
Strach ze strychu
Draka na Antypodach
Katarzyna Ryrych ;
Draka na Antypodach
Nawiedzone kolonie
Rafał Witek
Nawiedzone kolonie
Nigdy za ciebie nie wyjdę
Magdalena Krauze
Nigdy za ciebie nie wyjdę
Ulice
Anna Skowrońska
Ulice
Dolina szpiegów
Robert Michniewicz
Dolina szpiegów
Słodziak
Agata Widzowska ;
Słodziak
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy