Drażliwe tematy

Ocena: 5.17 (6 głosów)
Nowy zbiór opowiadań autora „Amerykańskich bogów” i "Nigdziebądź". Gaiman, autor wszechstronny, wyrafinowany i niezrównanie twórczy, czaruje nas swoją literacką alchemią i przenosi daleko w nieznaną krainę, gdzie fantazja staje się rzeczywistością, a codzienność płonie własnym blaskiem. "Drażliwe tematy", pełne grozy, niespodzianek i dobrej zabawy, to skarbnica literackich perełek, które zajmują umysł, poruszają serce i wstrząsają duszą.

Informacje dodatkowe o Drażliwe tematy:

Wydawnictwo: Mag
Data wydania: 2015-04-22
Kategoria: Fantasy/SF
ISBN: 978-83-7480-538-4
Liczba stron: 352

więcej

POLECANA RECENZJA

Kup książkę Drażliwe tematy

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Drażliwe tematy - opinie o książce

Avatar użytkownika - Natalia_Katarzyn
Natalia_Katarzyn
Przeczytane:2022-03-05, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam, 2024,

Myślę, że Neila Gaimana nikomu nie trzeba jakoś specjalnie przedstawiać. Moim zdaniem jest to autor, który już na stałe wpisał się w krajobraz współczesnej literatury. Jednak jak do tej pory czytałam niewiele książek tego autora. Ostatnio postanowiłam to zmienić i sięgnęłam po "Drażliwe tematy. Krótkie formy i punkty zapalne", które właściwie już od lat czekały, aż się nad nimi zlituję. 
 


Jest to zbiór opowiadań, w którym autor czaruje nas swoją literacką alchemią i przenosi daleko w mniej lub bardziej znaną krainę, gdzie fantazja staje się rzeczywistością, a codzienność płonie własnym blaskiem. W powyższej publikacji znalazłam teksty pełne grozy i niespodzianek, a każdy z nich to literacka perełka, która zajmuje umysł, porusza serce i jeszcze długo zostaje w pamięci.

Kiedy sięgałam po powyższą książkę mniej więcej wiedziałam czego mogę spodziewać się po autorze. W końcu czytałam już takie jego powieści jak "Koralina", "Odd i Lodowi Olbrzymi" oraz "Ocean na końcu drogi". Dlatego też liczyłam na niezwykłe historie, które podbiją moje serce i oczarują odpowiednią dawką realizmu magicznego. Wiele tekstów z tego zbioru nawiązywało do baśni lub było wręcz ich retellingami. Jednakże czymś, co mnie najbardziej zaskoczyło w "Drażliwych tematach" było spotkanie z dwoma postaciami, które są bliskie mojemu sercu już od wielu lat. Mam tu na myśli opowiadania o Sherlocku Holmesie i Doctorze Who. Zupełnie nie spodziewałam się tekstów inspirowanych tymi postaciami, więc tym bardziej ucieszyłam się ze spotkania z tymi dobrymi "znajomymi". I to chyba właśnie te dwa opowiadania są w tej chwili najbliższe mojemu sercu. Poza tym jedno z opowiadań dotyczy też Ray'a Bradbury'ego i jego twórczości. Gaiman wspomina nie tylko "451* Fahrenheita", ale również "Green Town", które zamówiłam sobie chwilę po przeczytaniu "Drażliwych tematów". Muszę przyznać, że autor tym tekstem ostatecznie rozwiał moje obawy przed sięgnięciem po prozę Bradbury'ego, za którą chcę się zabrać już niebawem. Również inne opowiadania z tego zbioru także są warte uwagi - im bardziej baśniowe i im więcej było w nich realizmu magicznego tym bardziej mi się podobały.  


"Drażliwe tematy" to książka, którą najlepiej czyta się powoli, delektując się każdym kolejnym tekstem, dając mu szansę odpowiednio wybrzmieć. Autor często dotyka trudnych tematów, które prowokują czytelnika do zastanowienia się nad tym co właśnie przeczytał. Niewątpliwie jest to zbiór opowiadań, który idealnie wpisał się w mój gust czytelniczy i uświadomił mi, że zbyt długo czekałam z sięgnięciem po prozę tego pisarza. 


Moim zdaniem "Drażliwe tematy" to lektura obowiązkowa dla tych z Was, którzy lubią realizm magiczny w literaturze i retellingi baśni. Niewątpliwie jest to zacny kawałek literatury,  która z jednej strony zachwyca, a z drugiej zmusza do wysiłku intelektualnego oraz zmierzenia się z niewygodnymi tematami. Najlepsze w tym wszystkim jest to, że moja przygoda z twórczością Neila Gaimana właściwie dopiero się zaczęła. 
 

Link do opinii
Avatar użytkownika - Uleczkaa38
Uleczkaa38
Przeczytane:2015-09-05, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2015,

 Krótkie formy literackie mają swój nieodparty urok i moc, którą to potrafią wydobyć z nich jedynie najwięksi i najlepsi pisarze. Wbrew pozorom trudniej jest bowiem stworzyć opowiadanie, które zachwyci, zaintryguje i zaskoczy czytelnika na swoich kilku lub kilkunastu stronach, aniżeli napisać wielką powieść, gdzie miejsca i czasu wystarcza absolutnie na wszystko. Dlatego też od dobrych kilku lat sięgam po zbiory opowiadań z wielką radością i nie mniejszym zainteresowaniem, ponieważ wówczas mogę być pewna tego, iż owy zbiór ukaże Mi wiele, przeróżnych  twarzy danego autora.. Oczywiście mam swoich ulubionych autorów krótkich form, m.in. ze Stephenem Kingiem, Jackiem Ketchumem,  Andrzejem Pilipiukiem, na czele .. Jednak moim numerem jeden na tej liście jest zdecydowanie Neil Gaiman, który potrafi tworzyć nie tylko opowiadania ciekawe, jak i również pięknie napisane.. Z tym oto większą przyjemnością sięgnęłam po najnowsze wydanie zbioru opowiadań Neila Gaimana - "Drażliwe tematy. Krótkie formy i punkty zapalne", który ukazał się nakładem Wydawnictwa MAG.

 

 Jak wskazuje sam tytuł niniejszej książki, znajdziemy tutaj krótkie formy literackie o bardzo mocnym ładunku emocjonalnym, ze strachem, zadziwieniem, refleksją o życiu, ale i także uśmiechem, na czele. To 24 opowiadania o bardzo wielkim przekroju gatunkowym, jak i również objętościowym, z których to każde jednak jest wyjątkowe, niezwykłe, w stylu Gaimana. Niektóre z nich można zaliczyć do typowej fantasy i science - fiction, inne niepokojącej aury thrillera, kilka z nich to  opowiadania grozy, zaś jeszcze inne to smutne i refleksyjne historie o ludzkim życiu, tym codziennym, zwykłym, któremu nie zawsze poświęcamy dość uwagi. Wszystkie jednak spaja niezwykły klimat niedopowiedzenia, tajemnicy, wyczekiwania.. To literacka uczta dla smakoszy, którzy mają apetyt na bardzo wykwintne danie..

 

  W przypadku sięgnięcia po zbiór opowiadań zazwyczaj dzieje się tak, iż niektóre z nich stają się Naszymi ulubionymi, które przyćmiewają całą resztę. Jednak w przypadku "Drażliwych tematów.." sprawa ma się nieco inaczej. Otóż owszem, znalazłam tu kilka perełek, o których nieco więcej opowiem za chwilę, ale pozostałe opowiadania stanowią również wielką wartość tej publikacji, zarówno pod względem treści jak i płynących z nich emocji. Myślę, że to jedynie kwestia osobowości czytelnika decyduje o tym, które z nich będą dla niego wyjątkowe, a które jedynie bardzo interesujące. Każdy odbiorca tego zbioru znajdzie tutaj coś dla siebie, zarówno pod względem gatunkowym, jak i również formy przekazu.. Czasami jest ona lekka i łatwa, innym razem zaś skomplikowana i wymagająca dużego skupienia.  Jednak największą wartością ich wszystkich jest to, iż tak  naprawdę  każda z opowiedzianych tu historii się nie kończy, pozostawiając czytelnika w przekonaniu, iż owa opowieść toczy się dalej, już poza kartami książki.. A o tym, jak będzie wyglądał ich dalszy ciąg.., zadecyduje już tylko i wyłącznie Nasza wyobraźnia..

 

 Jeśli chodzi o wyżej wspomniane moje ulubione opowiadania z tego zbioru,  to są to historie które poruszyły i zaintrygowały Mnie w największym stopniu. Ba.., nawet tak bardzo, iż czytałam je kilkukrotnie, za każdym razem z równie wielkim zainteresowaniem i zachwytem.. Pierwszym z nich jest opowiadania pt. "Prawda to jaskinia w czarnych górach", która przenosi Nas do innego świata, innego czasu, innego wymiaru, w którym to jednak ludzki ból i rozpacz wciąż są takie same. Jest to opowieść o ojcu, poszukującym prawdy, sprawiedliwość, zemsty za krzywdę swojej córki, do których to droga wiedzie go do magicznej i legendarnej jaskini pełnej skarbów.. To mocna historia, w której to zawarte emocje są bardzo silne i wobec których to nie sposób jest przejść obojętnie.. Kolejnym "wielkim" opowiadaniem w tym zbiorze jest historia kryjąca się pod tytułem "Śmierć i miód", w której to spotkamy - uwaga - , samego Sherlocka Holmesa. Ten najznamienitszy detektyw podejmuje się rozwikłania tutaj najtrudniejszej i największej zagadki w swoim życiu, mianowicie zagadki nieśmiertelności i długowieczności.. By rozwikłać ów tajemnicę, udaj się do dalekich Chin, gdzie spotyka pewnego starego hodowcę pszczół.. To piękna, mądra i wzruszająca przypowieść, która zachwyca w każdym calu.. Z kolei zaś opowiadanie pt. "Klik -Klak Grzechotka" to już bardzo klimatyczna opowieść grozy, w której to strach czai się w każdym zdaniu i słowie.. Poznajemy tu małego chłopca i opiekującego się nim chłopaka starszej siostry malca, któremu ten opowiada legendę o przeraźliwych stworach kryjących się w ciemności starego domu.. Znajdziemy tu wszystko to, za co tak bardzo uwielbiamy opowieści grozy Neila Gaimana.  Wśród tych opowiadań znalazłam także prawdziwą baśń, której nie powstydzili by się najwięksi autorzy dla dzieci. "Śpiąca i wrzeciona" to bardzo swobodna adaptacja "Śpiącej królewny",  w której to spotkamy królewnę, złą wiedźmę, krasnoludki, wielki zamek.. Ponadto doświadczymy tu jednak wielkiej mądrości i pięknego morału o tym, iż wolność i prawo wyboru są w życiu najważniejsze. I wreszcie niezwykle spektakularne zakończenie całego zbioru, czyli opowiadania pt. "Czarny pies". Mistyczne, tajemnicze, wciągające niczym opowiadana cichym głosem straszna historia przy płonącym, nocnym ognisku.. Opowieść o tajemniczym wędrowcu, tajemniczej parze, tajemniczej kobiecie i równie tajemniczym psie.. Eh.. to tylko kilka historii z tego zbioru, a chciałoby się wyróżnić tutaj wszystkie opowiadania w tej książce, ponieważ z pewnością na to zasługują..

 

 "Drażliwe tematy. Krótkie formy i punkty zapalne" to zbiór opowieści, które tak naprawdę zawsze chciałam poznać, przeczytać, zapamiętać. I choć być może nie byłam dotąd tego świadoma, to teraz jestem pewna, że tak właśnie było:) To piękno ludzkiej wyobraźni, niepokoju, chęci zrozumienia tajemnic życia i świata, ubrane w równie piękne słowa i język. Gaiman pisze w wyjątkowy sposób, przez co każde z tych zdań wydaje się być otoczone aurą poezji.. I jestem przekonana o tym, iż nawet dla czytelników nie lubujących się w takich gatunkach jak fantasy czy też groza, będzie to niezwykłe literackie doświadczenie, którego nigdy nie zapomną.. W tych krótkich opowiadaniach tkwi bowiem prawda o człowieku, którą z łatwością odnajdziemy w nawet najbardziej nierealnej i fantastycznej historii..

 

 I na koniec słów kilka o wydaniu tego zbioru, które po prostu zachwyca. Twarda okładka, wysokiej jakości papier, odpowiedniej wielkości druk i przede wszystkim grafika zdobiąca przednią stronę okładki. Kobieca twarz z zamkniętymi oczyma, której długie blond włosy są splątane z cierniami róż.. Niepokojąca, intrygująca, przyciągająca wzrok i uwagę w jednej sekundzie. Wydawnictwo MAG jest z pewnością liderem na polskim rynku książki pod względem jakości wydań swoich tytułów, i w tym przypadku ów wysoki poziom został potwierdzony raz jeszcze. Brawo!

 

  Jeśli należysz do fanów twórczości Neila Gaimana (pytanie, jak w ogóle można nie należeć..) to musisz sięgnąć po ten zbiór. Jeśli należysz do grona miłośników literatury fantasy i grozy, to również nie możesz pozwolić sobie na brak tej pozycji na swojej półce. Wreszcie jeśli uwielbiasz piękny i mądry język literacki - przeczytaj "Drażliwe tematy. Krótkie formy i punkty zapalne",  jak najszybciej. Reasumując - to książka dla każdego bez wyjątku, którą polecam z pełnym przekonaniem. Te krótkie historie są bowiem jak najlepsze i niepowtarzalne myśli, którym nie można pozwolić odejść w niepamięć..

Link do opinii
Avatar użytkownika - Foxie
Foxie
Przeczytane:2022-10-09, Ocena: 4, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - CzytajacaMama
CzytajacaMama
Przeczytane:2016-03-27, Przeczytałam,
Inne książki autora
M jak magia
Neil Gaiman 0
Okładka ksiązki - M jak magia

Neil Gaiman tak mówi o swojej nowej książce: W zebranych tu opowiadaniach spotkacie twardego detektywa ze świata dziecięcych bajek i grupę ludzi, którzy...

Gwiezdny pył. Audiobook
Neil Gaiman0
Okładka ksiązki - Gwiezdny pył. Audiobook

Gwiezdny pył jest baśnią-nie-baśnią, która bierze swój początek w angielskiej miejscowości Mur. Rzecz dzieje się w czasach wiktoriańskich i jest opowieścią...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Paderborn
Remigiusz Mróz
Paderborn
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Jesteś jak kwiat
Beata Bartczak
Jesteś jak kwiat
Kolekcjoner
Daniel Silva
Kolekcjoner
Miłość szyta na miarę
Paulina Wiśniewska
Miłość szyta na miarę
Między nami jest Śmierć
Patryk Żelazny
Między nami jest Śmierć
Zagraj ze mną miłość
Robert D. Fijałkowski ;
Zagraj ze mną miłość
Forget Me Not
Julie Soto
Forget Me Not
Ktoś tak blisko
Wojciech Wolnicki (W. & W. Gregory)
Ktoś tak blisko
Róża Napoleona
Jacobine van den Hoek
Róża Napoleona
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy