Drzazga

Wydawnictwo: Egmont
Data wydania: 2012-10-30
Kategoria: Dla młodzieży
ISBN: 978-83-237-5331-5
Liczba stron: 336
Język oryginału: Polski

Tom 13 cyklu Seria Miętowa

Ocena: 4.86 (7 głosów)

W poukładanym świecie szkolnej prymuski Marty wszystko byłoby idealne, gdyby nie… drzazga – nielubiana, antypatyczna i złośliwa siostra Jagna. Jakie są powody zachowania Jagny i czy dziewczynom uda się znaleźć drogę do porozumienia? Seria Miętowa to współczesna Polska: aktualne problemy, radości i tematy z życia tu i teraz.

Kup książkę Drzazga

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Polecana recenzja

Avatar użytkownika - Tala_1986
Tala_1986
Przeczytane:2013-01-26, Ocena: 5, Przeczytałam, Do recenzji,
Życie pisze różne scenariusze   Każdy rodzic, zwłaszcza rodzic dwójki dzieci, stara się po równo "dzielić” swoją miłość i uwagę, aby żadne z dzieci nie poczuło się gorsze lub odtrącone, a jego problemy - mało ważne. To trudne zadanie - zwłaszcza, gdy pociechy mają już -naście lat i przechodzą okres buntu.   Co się jednak dzieje, gdy rodzice nie zaprzątają sobie tą kwestią głowy i jawnie faworyzują jedno z dzieci, nie widząc w tym nawet najmniejszego problemu? Gdy o wszystkie winy posądzają drugiego potomka? Jaki ma to wpływ na pokrzywdzone w tej sytuacji dziecko? Na te - i na wiele innych pytań - stara się odpowiedzieć Ewa Nowak w powieści Drzazga.   Marta to wzorowa uczennica, a w domu - idealna córka, ubóstwiana przez swoją matkę. Jej świat byłby naprawdę cudowny, gdyby nie… starsza siostra, która nienawidzi dziewczyny - z wzajemnością zresztą. Zresztą Jaga nie ma dobrych stosunków także z matką, przez co dom, który powinien być azylem i ostoją bezpieczeństwa, staje się polem bitewnym i terenem działań wojennych. Dla Marty najgorsze jest to, że musi ciągle zajmować się siostrą i pośredniczyć w "rozmowach" pomiędzy nią i ich matką. W końcu dziewczyna zaczyna się z tego powodu buntować. Wraz z rozwojem całej sytuacji, na przestrzeni kilku miesięcy Marta zaczyna odkrywać nie tylko skalę konfliktu, ale i jego główną przyczynę ...
(czytaj dalej)

Opinie o książce - Drzazga

Avatar użytkownika - 22200116Zp
22200116Zp
Przeczytane:2017-05-15, Ocena: 5, Przeczytałam, 2017, gimnazjum,
Gdyby istniał guzik w ciągu sekundy usuwający rodzeństwo z naszego życia, ile osób nie wachałoby się go wcisnąć? Nastoletnia prymuska Marta ma kilka problemów w życiu, ale jeden przewyższa wszystkie inne - nieprzyjemna i zgryźliwa starsza siostra. Gimnazjalistka nie dość, że musi znosić jej zachowanie, to jeszcze obrywa za każdy wybryk Jagny. Bohaterka potrzebuje dużo rozmów z innymi ludźmi żeby zrozumieć, że poprawę siostry najlepiej zacząć od siebie. Książka napisana została z dużym wdziękiem, jak przystało na powieść Ewy Nowak. Mimo to, im dłużej czytam serię "Miętową", tym większy mam niedosyt. Początkowo Marta strasznie mnie irytowała egoistycznym zapatrzeniem we własne problemy, jak również przesadnym przywiązaniem do trochę nadwrażliwej matki. Na szczęście dla tej części serii, autorka wystarczająco szybko wprowadziła w życie bohaterki jej żmudną pracę nad sobą oraz relacjami w swojej rodzinie. Nie uważam tej książki za szczególnie wybitną, ale nadaje się na zabicie trochę czasu po południu lub wieczorem.
Link do opinii
Avatar użytkownika - alison2
alison2
Przeczytane:2014-02-01, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2014,

Ewa Nowak to nie tylko pisarka, ale także publicystka oraz pedagog. Napisała już wiele książek, skierowanych głównie do młodego czytelnika. Porusza problemy szczególnie bliskie nastolatkom. Potrafi pisać tak, by z chęcią pochłaniało się całą opowieść, ale również coś wartościowego z niej wynosiło. 

Marta i Jagna to siostry, choć na pierwszy rzut oka poza więzami krwi niewiele je łączy. Marta to urodzona prymuska, dziewczynka obowiązkowa i sumienna. Nigdy nie wykręca się od domowych prac, nigdy nie zapomina o odrobieniu zadania. Jagna zdaje się być jej przeciwieństwem. Nie przykłada się do nauki, przeciw wszystkiemu się buntuje i jest głównym powodem wiecznych awantur w domu. Marta nie może już znieść ciągłego upominania siostry i wyręczania ją w pracach domowych, które Jagna otwarcie ignoruje. Szczytem marzeń byłoby dla niej, gdyby nieposłuszną siostrę przygarnął jej ojciec, który jakiś czas temu rozpoczął nowe życie z inną kobietą. Pewne okoliczności sprawiają jednak, że Marta zaczyna spoglądać na domową sytuację z innej perspektywy? Czy Jagna jest zła z natury, jak zawsze zakładała, czy też może coś tłumaczy jej zachowanie? 

„Drzazga” to powieść poruszająca bardzo interesujący problem faworyzowania dzieci w rodzinie. Samotna matka nie potrafi kochać swoich córek w ten sam sposób. Jedna z nich budzi w niej otwartą niechęć, czego skutkiem jest wyjątkowo zła atmosfera w domu. Ojciec dziewczynek być może nawet dostrzega ten problem, jednak pozostaje bezsilny. Wszystko, co potrafi zaoferować Jagnie, to sporadyczne wizyty w jego domu i chwile oddechu. Chwile, po których powrót do domu matki staje się jeszcze trudniejszy. 

Ciekawym zabiegiem jest prezentacja zdarzeń z perspektywy „dobrej, kochanej siostry”. W pierwszej chwili można odnieść wrażenie, że Jagna sprawia problemy bez wyraźnego powodu, jednak po pewnym czasie, podobnie jak nasza prymuska, zaczynamy sobie uświadamiać zakres problemu. Sytuacja staje się trudna nie tylko dla Jagny ale i dla Marty. Jak pozostać „oczkiem w głowie mamusi”, jak zatrzymać jej miłość i zaufanie, a jednocześnie przeciwdziałać chorej sytuacji w domu? Wytknięcie rodzicielce tak znaczącego błędu zdaje się być naruszeniem układu, jaki działał pomiędzy nimi przez wiele lat. Jak trudny musi być dla kochanego dziecka wybór pomiędzy uprzywilejowaną pozycją a tym, co w jego przekonaniu byłoby sprawiedliwe. 

„Drzazga” podejmuje również inne, ciekawe problemy. Przykładowo mamy tutaj inną matkę, której syn dopuszcza się wyrafinowanej manipulacji, pragnąć pozyskać jej przychylność wobec swojej wybranki. Przyjrzymy się również bliżej problemom prymusów w szkole, w szczególności ze skomplikowanymi stosunkami z rówieśnikami. 

Jak na Ewę Nowak przystało, pisarka kreśli historię prostym i przystępnym językiem. Opowiada ją w taki sposób, że trudno przewidzieć, jaki będzie finał. Konfrontuje czytelnika z szeregiem ważnych, współczesnych problemów, dyskretnie podpowiadając, jak można by je rozwiązać. Po raz kolejny utwierdzam się w przekonaniu, że książki tej pisarki to dobry pomysł na prezent dla nastolatków, ale również lektura, która może dać do myślenia starszym osobom. Polecam.

Link do opinii
Avatar użytkownika - asymaka
asymaka
Przeczytane:2013-01-13, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki, Mam,

Książka ta należy do "serii miętowej" i na pewno sięgnę po pozostałe pozycje z tej kolekcji, ponieważ podoba mi się bardzo styl autorki i język, jakim pisze, jak też problemy, które porusza. W najbliższych latach zapewne i mojego dziecka będą one dotyczyły, zresztą już teraz czasami wydaje mi się, że mówimy z moją Groszek w dwóch różnych, nieznanych sobie językach i nie mogę jej czasem zrozumieć... a bezsilność w tym wszystkim jest najgorsza. Wiem, wiem, dziecko wchodzi w okres dojrzewania, sama przecież nie byłam łatwym i grzecznym, bezproblemowym przedstawicielem nastolatków, zbuntowanych i wszystko wiedzących najlepiej młodych ludzi. Trudno jest patrzeć na to teraz z drugiej strony, widzieć, jak ze słodkiego maleństwa wyrasta nagle mający swoje zdanie na każdy temat człowiek wchodzący w dorosłe życie, dojrzewający, myślący, czujący wszystko inaczej niż my. 

Ewa Nowak jest terapeutką i pedagogiem, dlatego też zapewne tak doskonale poradziła sobie z tematem poruszonym w tej książce. Pisze dla dzieci i młodzieży już od wielu lat i uważam, że jej twórczość jest potrzebna nie tylko dzieciom, lecz także ich rodzicom, by coś zrozumieli, nad czymś się zastanowili, coś przemyśleli. By nie szukali zawsze winy w dziecku, przyjrzeli się może także sobie, to na pewno łatwe nie jest, ale potrzebne, by nasze relacje z własnymi dziećmi były normalne, przyjazne, by nie stało się coś złego, byśmy później nie żałowali. Warto z naszymi pociechami, czy może raczej w tym trudnym wieku niepociechami, rozmawiać. 

"Drzazga" opowiada o dwóch siostrach, jedna jest dobra, a druga zła, pisząc w wielkim skrócie i upraszczając niebywale. Marta świetnie się uczy, zawsze można na niej polegać, nigdy nie pyskuje, sprząta, odrabia lekcje, słucha mamy, a Jagna nie zdała do następnej klasy, niszczy wszystko, co wpadnie w jej ręce, krzyczy, wyzywa, robi siostrze na złość, matki także nie szanuje. Już na  samym początku zapaliła mi się w głowie lampka, nie byłam pewna, o co w tym wszystkim chodzi, coś było nie tak w tej z pozoru zwyczajnej rodzinie. Co prawda ojciec znalazł sobie drugą kobietę i zostawił matkę Marty i Jagny, ale poza tym wszystko wyglądało tak, jak powinno. Pamiętajmy jednak, że nic nie dzieje się bez przyczyny, że świat nie jest tylko czarno - biały, że istnieją różne odcienie szarości i dobrze jest spojrzeć na każdą sprawę z dwóch punktów widzenia, z obu stron, nim wydamy ocenę, nim kogokolwiek osądzimy. 

Uważam oczywiście, że dziecko również powinno starać się, by istniała więź między nim a rodzicem, bo jeśli tylko jedna strona będzie próbować, to nie wyjdzie nic z tego, nic się nie poprawi, a przecież o to w tym wszystkim chodzi, byśmy byli szczęśliwi i by było nam ze sobą dobrze, jak w rodzinie, prawdziwej, kochającej się, potrafiącej stawić czoło problemom, rozwiązywać konflikty i spory. Pisarka jest doskonałą obserwatorką otaczającego nas świata, porusza aktualne tematy, potrafi świetnie ubrać w słowa to, co dotyczy wielu z nas.

Link do opinii
Avatar użytkownika - aggi
aggi
Przeczytane:2013-07-23, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2013,
Jedna z wielu książek o młodzieży autorstwa Ewy Nowak które czyta się na prawdę dobrze.
Link do opinii
Avatar użytkownika - kylcia
kylcia
Przeczytane:2017-02-26, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2017,
Avatar użytkownika - Aga25
Aga25
Przeczytane:2013-03-16, Ocena: 6, Przeczytałam,
Inne książki autora
Błahostka i kamyk
Ewa Nowak0
Okładka ksiązki - Błahostka i kamyk

Marlena straciła rodziców gdy była dzieckiem, a jej rodzina toczyła długi spór o to, kto powinien ją wychowywać. Sąd wydał wyrok, ale rodzina podzieliła...

Kot, który zgubił dom
Ewa Nowak0
Okładka ksiązki - Kot, który zgubił dom

Ta historia wydarzyła się naprawdę. I skończyła happy endem. Rodzina uciekająca z Iraku ruszyła do Europy wraz ze swoim kotem, Kunkushem. W trakcie wędrówki...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Manhattan Babilon
Lech Majewski
Manhattan Babilon
Nigdy nie będziesz mną
Anna M. Brengos;
Nigdy nie będziesz mną
Orangeboy. Masz u nas dług
Patrice Lawrence
Orangeboy. Masz u nas dług
Mały manipulator
Bartosz Sztybor;
Mały manipulator
Westerplatte
Jacek Komuda
Westerplatte
Harem
Alex Vastatrix, Waldemar Bednaruk
Harem
Zabójstwo na cztery ręce
Karolina Morawiecka;
Zabójstwo na cztery ręce
Pokaż wszystkie recenzje