Edison: O wielkim wynalazcy

Ocena: 6 (2 głosów)

Wynalazcy już w dzieciństwa zdradzają swoje skłonności do eksperymentowania. Tak było z Edisonem, który wywołał pożar, gdy sprawdzał, co wydarzy się, gdy podłączy się to z tym lub tamtym. Nie poprzestał na eksperymentach z łączeniem czy chemikaliami. Lubił mówić, że sukces to jeden procent natchnienia, a dziewięćdziesiąt dziewięć procent pracy. Trzymając się tego, ulepszył telefon, żarówkę, oświetlił ulice, stawiając na nich latarnie, wymyślił fonograf... Był bardzo pracowity, opatentował ponad tysiąc różnych rzeczy! Nazywano go czarodziejem.

Informacje dodatkowe o Edison: O wielkim wynalazcy:

Wydawnictwo: Egmont
Data wydania: 2011 (data przybliżona)
Kategoria: Dla dzieci
Kategoria wiekowa: 6-8 lat
ISBN: 9788328123335
Liczba stron: 63
Język oryginału: polski
Tłumaczenie: brak
Ilustracje:Agata Kopff

więcej

POLECANA RECENZJA

Kup książkę Edison: O wielkim wynalazcy

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Edison: O wielkim wynalazcy - opinie o książce

Avatar użytkownika - testolandia
testolandia
Przeczytane:2017-04-04, Ocena: 6, Przeczytałam, Synek czyta,
Książeczka należy do 3 poziomu serii "Czytam Sobie". Zdania są dłuższe i bardziej złożone. Teks praktycznie na całych stronach oraz nieliczne czarno-białe ilustracje. Dla ułatwienia czytania zastosowano dużą, wyraźną czcionkę oraz podzielono opowieść na rozdziały. Thomas Edison jest znanym naukowcem, ale głównie kojarzy się nam z wynalezieniem żarówki. Jednak tak naprawdę skopiował on i udoskonalił wynalazek Josepha Wilsona Swana. Mało kto wie, że zawdzięczamy Thomasowi również fonograf, silnik prądu stałego, chłodziarkę, płytę gramofonową, projektor filmowy, dyktafon, oscyloskop i wiele innych przydatnych rzeczy. Ewa Nowak w książeczce przedstawia całkiem nieznane oblicze wynalazcy. Jako jedenastolatek zaczął pracować na kolei, a w wieku 15 lat wydawał gazetę. Swoje eksperymenty przeprowadzał już od najmłodszych lat, z początku w salonie, piwnicy, wagonie towarowym, aż wreszcie w założonym przez siebie instytucie badań naukowych (była to pierwsza na świecie tego typu placówka!). Z książeczki dzieci dowiedzą się także, jak radzono sobie bez elektryczności, gdzie przechowywano wówczas pożywienie, czym jeżdżono czy oświetlano mieszkania. Książka "Edison. O wielkim wynalazcy" bardzo nam się spodobała. Co ważne historyjka została przystępnie napisana i przedszkolak nie będzie miał problemów ze zrozumieniem tekstu. Trudniejsze wyrazy czy wyrażenia oznaczono gwiazdką i wyjaśniono na końcu książki.
Link do opinii

Thomas Alva Edison zapisał się w historii ludzkości na wiele sposobów – głównie swoimi wynalazkami. Książeczka Ewy Nowak Edison opowiada o życiu tego wielkiego Amerykanina.

Stał się samoukiem. (s. 8)

Kiedy dziecko od małego zadaje rodzicom wiele pytań, kiedy zadaje nauczycielom dociekliwe pytania, to może to oznaczać, że będzie to wielki umysł. Thomas dostał podręcznik do fizyki i przeprowadzał wszystkie eksperymenty. Był dociekliwy, pracowity, dokładny, systematyczny. Nawet w salonie założył domowe laboratorium i eksperymentował… czasami z hukiem.

Myślał jak przedsiębiorca. (s. 17)

Od początku Edison myślał przyszłościowo. Na swoje odczynniki i naczynia potrzebował pieniędzy, więc założył własny biznes. Czasami sprzyjało mu szczęście, czasami wręcz przeciwnie. Ale się nie poddawał. Czasami w pracy umiał sobie drzemkę, bo zmęczony mózg potrzebował odpoczynku. A jego mózg potrafił stworzyć nowe lub udoskonalić stare. Edison bowiem chciał zrobić coś z czego każdy człowiek, nawet najbiedniejszy, będzie miał korzyść. A pomysłów Edisonowi nie brakowało! Te były niesamowicie nierozsądne, ale kazdy z nich musiał być sprawdzony przez autora. Jego wynalazki do dziś służą społeczeństwu.

Zbudował pierwszy na świecie instytut badań naukowych. (s. 29)

Mały czytelnik przekona się, iż życie Thomasa Edisona było niezwykłe i barwne, a on sam zawdzięcza mu wiele. Czego? Chociażby ponad tysiąca wynalazków. Ale narrator nie pozostawia czytelnika samego z wiedzą i jego rozbudzoną wyobraźnią. Zwraca się do niego „przyszły wynalazco”. I już po przeczytaniu tej książeczki ów przyszły wynalazca dostaje dyplom i naklejki.

Link do opinii
Inne książki autora
Dwie Marysie
Ewa Nowak0
Okładka ksiązki - Dwie Marysie

Pierwszoplanową bohaterką powieści jest siedemnastoletnia Marysia Gwidosz, a tematem przewodnim – dwoistość zachowań nastolatki. Nigdy bowiem nie...

Dane wrażliwe
Ewa Nowak0
Okładka ksiązki - Dane wrażliwe

Na pewno wszyscy znacie powiedzonko: „Mrugnij okiem – oto jak szybko może zmienić się twoje życie”. Czy od jednego słowa może się to...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Paderborn
Remigiusz Mróz
Paderborn
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Zagraj ze mną miłość
Robert D. Fijałkowski ;
Zagraj ze mną miłość
Między nami jest Śmierć
Patryk Żelazny
Między nami jest Śmierć
Ktoś tak blisko
Wojciech Wolnicki (W. & W. Gregory)
Ktoś tak blisko
Serce nie siwieje
Hanna Bilińska-Stecyszyn ;
Serce nie siwieje
Olga
Ewa Hansen ;
Olga
Zranione serca
Urszula Gajdowska
Zranione serca
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy