Każde dziecko rodzi się z indywidualnym, jemu tylko właściwym, naturalnym planem rozwoju. Ów tkwiący w nim niepowtarzalny potencjał wynika z silnego poczucia istnienia głębokiej więzi ze stworzeniem. Jak zrozumieć tę potężną siłę i znaleźć skuteczne sposoby, aby właściwie pielęgnować wewnętrzne życie młodego człowieka?

Mary Ellen Maunz, pedagog z wieloletnim doświadczeniem, zwraca uwagę na olbrzymie znaczenie wewnętrznego życia dla kompletnego rozwoju dziecka. Bez względu na przekonania, środowisko, z którego się wywodzą czy wzorców wychowania wyniesionych z własnego dzieciństwa, rodzice pragną dać swoim pociechom to, co najlepsze. Jednak nie mogą za nie rozwinąć ich wewnętrznego życia - dziecko samo musi wypracować więź z wyższymi poziomami własnej istoty.

Książka zawiera wiele praktycznych porad, które pomogą rodzicom we właściwy sposób wspierać swoje dzieci, aby umożliwić im: rozwój na każdym etapie istnienia - nawet jeszcze przed narodzinami; wykształcenie własnej, niepowtarzalnej osobowości; odnalezienie się w wyzwaniach wieku nastoletniego; zyskanie poczucia ,,zadomowienia się" we wszechświecie; osiągnięcie harmonii i spokoju; zrozumienie Złotej Reguły ,,Traktuj innych tak, jak sam chciałbyś być traktowany" wyrażoną w 14 największych duchowych tradycjach.

Autorka, łącząc wiedzę teoretyczną z własnymi doświadczeniami, podpowiada, jak skutecznie wspierać dziecko w realizacji jego naturalnego planu rozwoju. W swej pracy podpiera się osiągnięciami Marii Montessori, trzykrotnie nominowanej do Pokojowej Nagrody Nobla włoskiej lekarki, twórczyni metody wychowania umożliwiającej wszechstronny rozwój dziecka. Osobiste historie oraz doświadczenia Maunz sprawiają, że zawarte w książce treści są łatwe zarówno do odczytania, jak i realizacji w życiu codziennym.

Dowiedz się, jak pomóc swojemu dziecku w pełni wykorzystać tkwiący w nim niepowtarzalny potencjał.

Informacje dodatkowe o Duchowy świat dzieci. Jak wspierać ich wewnętrzny rozwój od pierwszych chwil życia:

Wydawnictwo: Illuminatio
Data wydania: 2014-03-05
Kategoria: Poradniki

Kup książkę Duchowy świat dzieci. Jak wspierać ich wewnętrzny rozwój od pierwszych chwil życia

Duchowy świat dzieci. Jak wspierać ich wewnętrzny rozwój od pierwszych chwil życia - opinie o książce

Avatar użytkownika - ksiazkowa-fantaz
ksiazkowa-fantaz
Przeczytane:2014-06-04, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki - 2014, Mam, Poradniki,

"Prawdziwym niebezpieczeństwem grożącym ludzkości jest pustka w ludzkich duszach; wszystko inne jest tylko konsekwencją tej pustki". (Maria Montessori)

Każdy kochający rodzic chce dla swojej pociechy jak najlepiej. Niestety łatwo zatracić granice pomiędzy tym, co my uważamy za dobre, a co uważa samo dziecko za najlepsze dla siebie. Często rodzice narzucają, czy przymuszają dzieci do dodatkowych zajęć np. lekcji pianina, baletu, czy śpiewu, tym samym to oni realizują swoje niespełnione marzenia. Dziecko jednak nie odczuwa radości, bo marzy o czymś zupełnie innym. Jak się okazuje dziecko jest w stanie rozwinąć swoje umiejętności, a także umie podjąć pewne decyzje, chociażby odnośnie swojej pasji, czy marzeń, za którymi chce podążać. Wystarczy obserwacja od pierwszych dni życia, a na pewno rodzic sam zobaczy, czego chce jego własne dziecko. Trudno uwierzyć, iż mały człowiek, wie czego chce, ale dzieje się tak za sprawą wewnętrznego głosu, czyli duchowości dziecka, często mylonej z religijnością.

Na początku należy wyjaśnić czym się różni duchowość od religijności. Duchowość odnosi się do zadawania pytań o życie, a także o to dlaczego jesteśmy na tym świecie. Religia natomiast daje odpowiedzi na te pytania.

Marry Ellen Maunz to emerytowana pedagog, matka trójki dzieci. W książce "Duchowy świat dzieci" swoje rozważania opiera na teorii Marii Montessori, ale także na osobistych historiach i zdobytym doświadczeniu.

"Duchowy świat dzieci" to publikacja o charakterze poradnika, która składa się z 10 rozdziałów. Autorka w dużej mierze swoje racje opiera na teoriach ikony pedagogiki dwudziestego wieku - Marii Montessori, która była twórczynią metod wychowywania dzieci. Przede wszystkim Montessori była zwolenniczką swobodnego rozwoju dziecka, czyli unikała nakazów, czy zakazów, gdyż dziecko samo wie, co jest dla niego dobre. Na podstawie licznych obserwacji, ale przede wszystkim zdobytego doświadczenia w pracy z dziećmi podkreślała, iż należy wspierać twórczość, kreatywność, czy spontaniczność dzieci, a zbytnia ingerencja dorosłego może prowadzić do efektu zamknięcia w sobie, czy tłamszenia emocji. W rozumienie Montessori wolność dziecka oznacza dyscyplinę, gdyż dziecko potrafi samo się kontrolować.

Autorka w publikacji przedstawia poszczególne okresy rozwoju dziecka, czyli od narodzin do lat 12. W okresie niemowlęcym wystarczy, że rodzic będzie doskonałym obserwatorem i widział, co dziecko interesuje, a co nie. W kolejnych latach rozwoju należy dziecku organizować kreatywne zabawy, czy inscenizować ogrywanie ról, scen, a nawet  biblijnych przypowieści. Autorka podaje wiele przykładów, tym samym nie zachęca do oglądania bajek, które współcześnie są pełne przemocy, dziwnych postaci i mogą wpłynąć negatywnie na rozwój dziecka. Co ciekawe autorka twierdzi, że duchowy rozwój dziecka możliwy jest w łonie matki, a nawet przed poczęciem. Przykładem takim jest muzyka najlepiej klasyczna, bądź relaksacyjna, która wpływa bardzo korzystnie na płód, ale i na matkę.

"Duchowy świat dzieci" to lektura pełna ważnych informacji, szczególnie powinna być doceniana w XXI wieku, gdzie gry komputerowe, telewizja są wpajane najmłodszym od lat. A przecież można zorganizować dziecku odpowiednio czas tym samym stawiając na jego rozwój wewnętrzny. Ponoć dzieci do 7 roku życia mają przy sobie anioła, tak zwanego niewidzialnego przyjaciela. Publikacja porusza też kwestie radzenia sobie z gniewem, czy przebaczania, co u tak młodego człowieka jest bardzo ważnym elementem.

Autorka wszystkie kwestie wyjaśniła klarowanie, a język, jakim operuje nie przysparza trudności w odbiorze. Zatem zawarte treści są łatwe do odczytania, jak i umożliwiają przystąpienie do realizacji w życiu codziennym. Trzeba pamiętać, iż rodzic nie jest w stanie rozwinąć za dziecko sfery wewnętrznego życia, dziecko musi wypracować własne połączenia z duchem.

"Duchowość to siła naszej łączności z kreatywną siłą wszechświata, z wewnętrznym światłem, wiecznymi zasadami, z prawem uniwersalnym. To głębia naszej miłości do życia, Boga i człowieka. To spontaniczność dziecięcego pragnienia poznania świata i życia".

Z powyższej publikacji dowiesz się jak:

Rozwijać się na każdym etapie istnienia - nawet jeszcze przed narodzinami; W pełni wykształcić własną, niepowtarzalną osobowość; Odnaleźć się w wyzwaniach wieku nastoletniego; Zyskać poczucie "zadomowienia się" we Wszechświecie; Osiągnąć harmonię i spokój; Zrozumieć Złotą Regułę "Traktuj innych tak, jak sam chciałbyś być traktowany" wyrażoną w 14 największych duchowych tradycjach.

Avatar użytkownika - sic
sic
Przeczytane:2014-04-28, Ocena: 4, Przeczytałam, "wyzwanie 2014",
Ciekawa książka, która z pewnością zainteresuje rodziców. Autorka opisuje jak ważne dla dziecka jest stymulowanie wewnętrznego rozwoju dziecka, opiera się na własnych doświadczeniach pracując z dziećmi i obserwując ich rozwój. W ksiązce poruszane są tematy religii oraz Boga.
Herbaciane róże
Beata Agopsowicz ;