Duchy kurhanów

Tom 3 cyklu Cykl z koronkami

Kobieca historia walki o wolność i miejsce w świecie zdominowanym przez mężczyzn.

Kończy się I wojna światowa. W Zasławowie, majątku należącym do rodziny Kalinowskich, dorastają bliźniaczki Sabina i Maria. Dziewczęta przygotowują się do ostatniego roku nauki we lwowskim gimnazjum i cieszą letnią swobodą. Sielanka się kończy, gdy starszy o 12 lat brat podejmuje decyzje mające zaważyć na ich życiu. Marię chce wydać za mąż za obcego, ale bogatego mężczyznę, a Sabinę umieścić w klasztorze. Siostry domyślają się, że plany brata mają uratować Kalinowskich przed bankructwem i są związane z ponurą przepowiednią dotyczącą kurhanów znajdujących się niedaleko dworu. Zbuntowana Sabina nie zamierza wkładać habitu i bierze sprawy w swoje ręce. Z pomocą siostry próbuje rozwikłać rodzinną tajemnicę i zadbać o przyszłość bliskich.

Tymczasem jesienią wybuchają walki o Lwów, w których bliźniaczki aktywnie uczestniczą. Sabina rozważa wstąpienie do Ochotniczej Legii Kobiet. W trakcie działań wojennych spotyka tajemniczego mężczyznę…

Jak potoczą się losy bliźniaczek? Czy upiorna przepowiednia kolejny raz się spełni?

Informacje dodatkowe o Duchy kurhanów:

Wydawnictwo: Książnica
Data wydania: 2022-08-10
Kategoria: Historyczne
ISBN: 9788327162069

Kup książkę Duchy kurhanów

Duchy kurhanów - opinie o książce

Avatar użytkownika - kotoksiazka
kotoksiazka
Przeczytane:2022-09-05, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam,

Sabina i Maria Kalinowskie są bliźniaczkami, których życie zostało zaplanowane przez starszego brata. Według niego Maria ma wyjść za mąż, celem uchronienia majątku rodziny, natomiast Sabina ma wstąpić do klasztoru, aby zapobiec klątwie przekazywanej z pokolenia na pokolenie. Dziewczęta wyrażają bunt przeciwko takiemu losowi, a wybuch walki o Lwów niweczy plan brata. Czy Sabina i Maria przeciwstawią się bratu i przepowiedni?

DUCHY KURHANÓW to powieść o rodzinnej klątwie, o sile kobiet, ale też o wojnie o Lwów. Jeśli lubicie powieści z odrobiną historii, to serdecznie wam ją polecam!

Było to moje pierwsze spotkanie z twórczością Pani Magdaleny Wala i uważam je za bardzo udane. Przyjemnie spędziłam czas zatapiając się w tej historii, która wywołałam u mnie mnóstwo uczuć. Połączenie klątwy rzucającej cień na bohaterki i umiejscowienie akcji w czasie wojny o Lwów to zabieg, który bardzo mi się spodobał. Pozwoliło to na przemycenia w fabule informacji o czynie Orląt Lwowskich i o Ochotniczej Legii Kobiet, ale też o obowiązujących w tamtych czasach obyczajach. W powieści, oczywiście nie zabrakło wątku miłosnego, ale wszystko zostało nakreślone ze smakiem.

Kreacja bohaterek przypadła mi do gustu, bowiem zostały przedstawione jako silne kobiety, walczące o siebie. Jednak z charakteru bliżej mi do buntowniczej Sabiny, niż do zapobiegawczej Marii.

Na mojej kupce hańby mam jeszcze jedną pozycje autorki i już wiem, że nie będzie tam za długo czekać na przeczytanie.

Avatar użytkownika - MagdalenaCzyta
MagdalenaCzyta
Przeczytane:2022-08-28,

"Duchy kurhanów" to najnowsza powieść autorki, którą lubię i cenie za cudowne, pełne wzruszeń i wiedzy powieści.
Na wstępie wyjaśnię Wam, że kurhan to rodzaj mogiły w formie kopca o kształcie zbliżonym do stożka, w którym znajduje się komora grobowa z pochówkiem szkieletowym lub ciałopalnym.

Koniec I wojny światowej.
W Zasławowie, majątku rodziny Kalinowskich, dorastają bliźniaczki Sabina i Maria. Dziewczyny przygotowują się do ostatniego roku nauki we lwowskim gimnazjum, gdy ich starszy o 12 lat brat podejmuje decyzje mające znaczący wpływ na ich życie.
Marię chce wydać za obcego i bogatego mężczyznę,a Sabinę umieścić w klasztorze.
Siostry domyślają się, że ma to związek z uratowaniem majątku oraz związane jest z przepowiednią dotyczącą kurhanów znajdujących się niedaleko dworu.
Siostry nie poddają się i wspólnie pragną rozwiązać tajemnicę klątwy.
Jednocześnie wybuchają walki o Lwów, w których biorą czynny udział.
Czy uda im się dotrzeć do rozwiązania tajemnicy?
Jaka klątwa przekazywana jest z pokolenia na pokolenie?
Kim jest tajemniczy mężczyzna?

Bardzo podobała mi się fabuła, a bohaterowie są świetnie wykreowani, szczególnie płeć piękna.
Tak bardzo wciągnęła mnie chęć poznania co to za przepowiednia i klątwa ciąży nad rodzinami, że nie mogłam odłożyć książki nawet na chwilę.
Kartka za kartką szukałam odpowiedzi.
Rozwiązanie sprytnie i ciekawie napisane...
Pióro autorki jak zawsze dopracowane. Powieść pełna emocji, które towarzyszą nam od pierwszych stron i tak pozostaje do końca.
Dodatkowo autorka przybliża nam Ochotniczą Legię Kobiet o której osobiście nie słyszałam zbyt wiele.
Bardzo dobrze spędzony czas, a Wam szczerze polecam.

Avatar użytkownika - Damaczytasama
Damaczytasama
Przeczytane:2022-08-21,

"Duchy kurhanów" to książka osadzona w XX wieku. W rodzinie Kalinowskich często rodzą się bliźniaczki. Sabina i Maria dorastają w rodzinnym majątku. Mają ambicje, plany, marzenia. Niestety ich sytuacja zaczyna się zmieniać, w momencie gdy, o ich losie chce decydować mężczyzna z rodziny. Starszy brat chce Marię bogato wydać za mąż, a Sabinę umieścić w klasztorze.

Młode dziewczyny nie chcą pogodzić się z jego decyzją i robią wszystko, żeby odmienić swoje życie.

Wkrótce wybuchają walki o Lwów. Sabina chce pomagać na froncie. Przypadek sprawia, że pewnego dnia poznaje intrygującego mężczyznę.

Czy bliźniaczki znajdą miłość? Czy klątwa, która nad nimi ciąży, nie pozwoli im na szczęśliwe życie?

"Duchy kurhanów" to opowieść o kobietach, które chcą być niezależne i samodzielne. Są silne, odważne i zdeterminowane. Dokonują trudnych wyborów, które wiele je kosztują. Muszą bronić swojego zdania, przekonań i własnych opinii na różne tematy. Chcą zmienić siebie i chcą żeby świat je zauważył.

Autorka ma piękny styl i lekkie pióro, które sprawiają, że bohaterki stają się nam bardzo bliskie. Kibicujemy im i życzymy, aby spełniły swoje marzenia, pomimo przeciwności.

"Duchy kurhanów" to książka dla miłośników powieści historycznych, w której nie brakuje wątków miłosnych.

Okładka jest piękna, romantyczna, eteryczna i zachęca do lektury. Spędź czas z książką i przeżyj niezapomnianą przygodę.

Polecam 📚

Avatar użytkownika - Anna1990
Anna1990
Przeczytane:2023-02-15, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2023,

Pierwsze lata odzyskania niepodległości przez Polskę.
W majątku należącym do rodziny Kalinowskich mieszkają bliźniaczki- Maria i Sabina. Dziewczęta korzystają z wakacji nieustannie przygotowując się do podjęcia ostatniego roku we lwowskim gimnazjum. Ich radość z pięknych, letnich dni kończy się, gdy brat oznajmia im swoją wolę. Maria ma wyjść za nieznajomego, ale za to bogatego mężczyznę. Sabina natomiast ma być umieszczona w klasztorze. Siostry domyślają, że podjęte decyzje mogą być związane między innymi z rodzinną legendą dotyczącą kurhanów. Nie zważając na wolę brata postanawiają zawalczyć o swoje szczęście.
Tymczasem na jesieni wybuchają walki o Lwów. Sabina i Maria postanawiają przyłączyć się do walczących.
Już nie raz autorka Duchów kurhanów kreowała ciekawe historie, w których mogliśmy spotkać silne duchem i niezwykle dzielne kobiety. Takimi osóbkami są Sabina i Maria- bliźniaczki i główne bohaterki niniejszej pozycji książkowej. Dziewczętom przyszło żyć w niespokojnych i pełnych zmian czasach a jednak nie poddawały się bezczynnie nurtowi tworzącej się na ich oczach historii. Nie poddawały się dyktatowi brata, który zawieszony w przeszłości chciał decydować o ich losie. Same pragnęły kreować swoją przyszłość. Nie chciały być bezwolnymi lalkami w rękach przodków i rodzinnych legend. Obie były świetnym przykładem kobiet, które wiedziały, czego pragną od życia i nie wahały się o to zawalczyć.
Tym razem autorka przeniosła nas w czasy, w których kształtowały się granice odrodzonej Polski. W tym wypadku bohaterki wzięły czynny udział w walkach z Ukraińcami o polskość Lwowa.
Tę książkę można uznać za hołd oddany (nie)znanym Polkom, które po raz kolejny nie bały się opuścić bezpiecznych domowych pieleszy i stanąć ramię w ramię z płcią przeciwną w walce o niepodległość Polski. Duchy kurhanów to książka pełna nieoczekiwanych zwrotów akcji i rodzinnych tajemnic. Opowiada o sile kobiecości. Dzięki niej w przyjemny sposób możemy lepiej poznać historię Polski i dostrzec, że historii nie tworzą tylko mężczyźni. Kobiety mają w jej kreowaniu spory udział.

W majątku należącym do rodziny Kalinowskich dorastają bliźniaczki Sabina i Maria. Obie korzystają z uroków lata, a do tego przygotowują się do ostatniego roku nauki w lwowskim gimnazjum. Niestety ich brat Krzysztof podejmuje decyzje, które zdecydowanie mają zaważyć na ich przyszłości. Potulna i nie sprawiająca problemów Maria ma wyjść za mąż za obcego ale bogatego mężczyznę, a zbuntowana i krnąbrna Sabina ma udać się do klasztoru i przywdziać habit. Sabina nie zamierza się na to zgadzać i postanawia wziąć sprawy we własne ręce próbując jednocześnie rozwikłać rodzinną przepowiednie.

,,Duch kurhanów"  to fantastyczna historia, która wciąga od pierwszych stron. Lekkie pióro autorki, barwne opisy i nietuzinkowa historia to tylko niektóre plusy całości. Autorka pod pozorem zwyczajnej opowieści poruszyła szereg niezwykle istotnych kwestii. Przykład naszych bohaterek pokazuje walkę kobiet o swoją wolność i niezależność w świecie gdzie tak naprawdę wszelkie decyzje podejmowali mężczyźni. Umiejscowienie akcji w momencie wybuchu walki o Lwów przybliża nam  jak formowała się Ochotnicza Legia Kobiet, którą ostatecznie rozwiązano w 1922r. Dowiadujemy się jak silne, odważne i przede wszystkim waleczne kobiety angażowały się w konflikty zbroje i jakie funkcję mogły pełnić.  Ale to również opowieść o miłości, o walce o własne marzenia, wierzeniach i zabobonach przekazywanych z pokolenia na pokolenie po którą zdecydowanie warto sięgnąć.

Kończy się I wojna światowa. W Zasławowie, majątku należącym do rodziny Kalinowskich dorastają bliźniaczki Sabina i Maria. Sielanka kończy się, kiedy starszy brat podejmuje decyzje mające zaważyć na ich życiu. Marię chce wydać za mąż, a Sabinę umieścić w klasztorze.

Plany te mają uchronić rodzinę przed bankructwem i związane są z klątwą Kurhanów. Zbuntowana Sabina nie zamierza zostać zakonnicą i bierze sprawy w swoje ręce. Z pomocą siostry próbuje też rozwikłać rodzinną tajemnicę.

Tymczasem wybuchają walki o Lwów, w których bliźniaczki aktywnie uczestniczą..

Jak potoczą się losy sióstr?

Czy ponura klątwa się spełni?

Bardzo lubię książki autorki, ponieważ jej bohaterki to kobiety charakterne, waleczne i pomimo trudności, starające się spełniać własne marzenia. Tutaj poznajemy Sabinę i Marię, które stopniowo uwalniają się spod kurateli zasadniczego i święcie wierzącego w prawdziwość klątwy, brata.

Dziewczyny są odważne i podczas walk nie siedzą biernie, tylko działają!

Oczywiście, w książce jest też wiele innych ciekawych postaci, zwłaszcza męskich, z których jeden będzie nas intrygował, a drugi irytował.

Mamy też wątek miłosny, ale nie jest on dominującym na tle rozgrywających się wydarzeń historycznych. Autorka przemyciła w tekście również autentyczne postaci i początki Ochotniczej Ligii Kobiet, do której chce wstąpić jedna z bohaterek.

Do tego mamy arcy ciekawą zagadkę rodzinną, więc wszystko to razem czyta się jednym tchem.

Ja Wam książkę oczywiście polecam i zapraszam do czytania.

Zanim zrozumiem. Splątane losy
Magdalena Wala0
Okładka ksiązki - Zanim zrozumiem. Splątane losy

Witajcie w Zaborzu! Czy poznaliście już wszystkie tajemnice? Kinga kończy toksyczne małżeństwo. Próbuje być silna i samodzielna. Niestety trudna...

Zanim wybaczę. Splątane losy
Magdalena Wala0
Okładka ksiązki - Zanim wybaczę. Splątane losy

Tajemnica z przeszłości i dług sprawiedliwości. Karolina opiekuje się swoją surową, konserwatywną i apodyktyczną babcią. Marzy, żeby wreszcie się usamodzielnić...